Sari la conținut

Accident Buzau , Eu !


Aprilia Rs125
 Share

Postări Recomandate

In cursul zilei de azi cand ma intorceam de la liceu un domn cu o duba nefiind atent din pricina faptului ca vorbea cu cineva de pe margine ma acroseaza frontal ...

Norocul a facut ca eu sa am doar 25 km/h maxim si sa ma arunce imediat la impact ...

M-am ales cu un deget rupt , care nu a vrut sa se desprinda de manson nici in ruptul capului (sau falangei in cazul lui) si cu unghia smulsa , tot de la acelasi + putina piele lasata pe asfalt , de pe degete si cateva contuzii pe la picioare , respectiv umar .

Echipament , casca , un hanorac destul de gros si niste blugi (echipament de cocalar) , si chiar in urma cu o zi imi spune un motociclist mai batran ca fara manusi si geaca nu ar trebui sa am tupeu sa ma urc pe motor .

Asta e ...sa-mi fie invatatura de mine ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai invatat ceva, echipamentul te scoate din necaz uneori, bine ca nu a fost mai rau, Indivizi neatenti sunt foarte multi iar de acestia trebuie sa te feresti tu. Multa atentie si asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde sa intamplat ? Bine ca nu aveai viteza ca era mai rau :( am inceput si eubsa prind frica pentru ca in oras sunt multi cocalari retarzi care nu sunt atenti si tot ei sunt tari in clanta (special cei cu bemveu). Eu am inceput sa port manusi la 80cc cu protectie kevlar iar daca ma scoate cineva din sarite si dau cu dosul palmei cred ca sparg si un geam cu protectia....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca ai chemat politia, salvarea. nu vreau sa aud ca ai facut amiabila sau nici atat!!

inca ai timip sa declari aciidentul la politie!! nu il ierta. eu am castigat mult in urma unui astfel de accident.

Editat de miket
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde sa intamplat ? Bine ca nu aveai viteza ca era mai rau :( am inceput si eubsa prind frica pentru ca in oras sunt multi cocalari retarzi care nu sunt atenti si tot ei sunt tari in clanta (special cei cu bemveu). Eu am inceput sa port manusi la 80cc cu protectie kevlar iar daca ma scoate cineva din sarite si dau cu dosul palmei cred ca sparg si un geam cu protectia....

 

Danielu tatii, stai pe curu tau cu planurile agresive, de regula se intorc impotriva ta, nu uita ca esti mai vulnerabil decat unul din masina, plus ca nici nu prea poti fugi de el cu calutii putere de la Aprilica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Danielu tatii, stai pe curu tau cu planurile agresive, de regula se intorc impotriva ta, nu uita ca esti mai vulnerabil decat unul din masina, plus ca nici nu prea poti fugi de el cu calutii putere de la Aprilica.

Eu nu m.am referit ca devin agresiv,am vrut doar sa scot in evidenta protectia manusilor. Stiu ca nu am nici o sansa de evadare cu 2cai putere :)) dar nu prea sunt genul sa merg agresiv etc, eu mi.am luat aprilica pentru drumul la servici si eventuale drumetii. Bafta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a fost foarte de treaba . Mi-a oferit pe loc banii mai mult decat necesari reparatiei si a spus ca daca mai am ceva probleme sa il sun . In timp ce eu eram dus la spital a aparut si politia , s-au facut masuratori , luat declaratii , s-a constatat ca vina apartine in totalitate soferului . Oricum vom cadea la amiabila pentru ca omul mi-a platit mai mult si mai prompt decat o facea orice firma de asigurari . Asa ca luni deja motorul o sa fie reparat ... mai putin eu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poliia deschide ancheta pentru a stabili inceperea sau neinceperea urmaririi penale. In functie de cate zile de ingrijiri medicale ai (daca sunt mai mult de 10 parca) se incepe urmarirea penala, daca sunt mai putin de 10 poti sa dai o declaratie din care sa rezulte ca tu nu ai nici un fel de pretentie fata de sofer. In Bucuresti trebuie sa umble cel din postura de faptuitor pe la autoritati sa se tina de capul lor sa solutioneze, altfel poate dura pana la 1 an procesul, timp in care faptasul umbla cu o dovada in locul permisului. Probabil ca o sa umble domnul dubist tu urmand sa dai doar o declaratie. Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poliia deschide ancheta pentru a stabili inceperea sau neinceperea urmaririi penale. In functie de cate zile de ingrijiri medicale ai (daca sunt mai mult de 10 parca)

Vătămarea corporală din culpă nu mai este pedepsită prin noul Cod Penal, decât dacă victimele accidentelor de circulaţie necesită peste 90 de zile de îngrijiri medicale ori fapta a fost comisă de un şofer băut, drogat sau care se afla în timpul comiterii unei alte infracţiuni.

 

http://www.evz.ro/soferii-care-provoaca-accidente-grave-scapa-usor-cu-noul-cod-penal-1083650.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vătămarea corporală din culpă nu mai este pedepsită prin noul Cod Penal, decât dacă victimele accidentelor de circulaţie necesită peste 90 de zile de îngrijiri medicale ori fapta a fost comisă de un şofer băut, drogat sau care se afla în timpul comiterii unei alte infracţiuni.

 

http://www.evz.ro/soferii-care-provoaca-accidente-grave-scapa-usor-cu-noul-cod-penal-1083650.html

 

Chiar şi cu mai puţin de 90 de zile de îngrijiri medicale, mai există două situaţii în care vătămarea corporală este pedepsită (şi de noul cod penal): 1. pierderea unui organ; 2. punerea în pericol a vieţii părţii vătămate. În oricare dintre aceste două situaţii, numărul de zile de zile de îngrijiri medicale este irelevant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu veneam de la liceu , iar domnul dorea sa iasa dintr-o curte , dar intre timp s-a luat la vorba cu niste oameni , iar in momentul in care m-am apropiat la 10 m de el a facut manevra , jumatate din masina intrand pe contrasens ocupandu-mi mie toata banda . El are doar farul stang spart si bara . M-a agatat mai mult cu coltul masinii proiectandu-ma in alta parcata apoi pe asflat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact sa explic cert e ca masina era aproape dreapta si mi-a ocupat absolut toata banda iar eu am dat far in far cu el . Eu am fost aruncat vreo 3 metri , dupa imi amintesc ca m-am ridicat imediat iar la 20 de sec dupa vedeam doar alb si cateva umbre . In ciuda echipamentului cocalaresc nu am avut rani chiar grave .

Oricum multumesc pentru incurajari si sfaturi . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am prins doar o fractiune de secunda sa apas frana . El m-a luat in partea stanga a carenei fata si m-a lipit de o alta masina parcata pe dreapta . Daca aveam 40 sau 50 km/h treceam inainte sa faca manevra si poate ma si auzea macar .. Asta e , bine ca am scapat doar cu atat , putea fi mult mai rau . Am primit actele inapoi + dreptul sa-mi repar motorul , deja am comandat toate piesele necesare si urmeaza sa o fac pana luni .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...