Sari la conținut

E contraindicat filtrul de aer K&N pe Yamaha FZS1000 din 2004?


markyinxs
 Share

Postări Recomandate

Salut.

Am pus filtru de aer K&N pe motocicleta. Cand l-am cumparat un coleg de pe forum mi-a zis ca nu trebuia si ca mobra merge mai bine cu filtrul stock, dar nu mi-a explicat de ce.

Acum parca merge un pic mai in reluare, ori doar mi se pare mie, nu stiu ce sa cred. Am mai facut cam 800 km de atunci si parca totusi pare un pic mai fara vlaga, nu cu mult.

Apoi am intrat pe site la ivan's performance shop sa vad cat costa ivan's jetkitul pe care as vrea sa il montez la iarna. Acolo alta surpriza, recomanda ca pentru primul kit de carburatoare, pe care as vrea sa il pun eu, sa nu se monteze filtru K&N pe motocicleta.

Daca poate cineva sa imi dea un sfat competent si minime explicatii ca sa inteleg si eu fenomenul, multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca eu vorbesc cu peretii... ia sa vedem cine a mai reglat carburatie de fazer a incercat diferite combinatii de piese si a scos cam tot ce se poate scoate din motocicleta aia...

pai mi-ai zis, da eu deja cumparasem filtrul. si avand in vedere ca avusesem filtru k&N pe inca 2 mobre anterior si mersesera foarte bine, l-am montat.

de asta nu am inteles de ce sa nu mearga bine si pe fazer. dar se pare ca asa e.

macar daca vrei zi-mi si care e fenomenul, macar in linii mari, sa inteleg si eu.

si acum ce e de facut?

sa schimb iar filtrul? sau il las asa pana pun in iarna ivan's jet kit? si ce model de jet kit sa cumpar? 1 sau 2? ce imi recomanzi? acu nu mai cumpar nimic la ea pana nu intreb, sa nu mai dau banii degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand au luat motorul de pe r1 si l-au trantit pe fazer au observat ca nu incap carburatoarele asa ca au pus alte carburatoare de le aveau ei prin debara...

rezultatul a fost o carburatie foarte proasta din start, dar ce-i interesa pe ei e ca trece mobra normele de poluare

 

(asta e gen poveste daca intelegi...)

 

poti sa pui stage I de la Ivan si sa mai ridici un pic cuiele (fata de specificatiile din kit + un sfert de tura la suruburile pilot , acum depinde si ce evacuare ai, starea motorului si a carburatoarelor...

 

pe scurt mobra vine cu amestec sarac din fabrica(pe low si mid range), tu ai saracit amestecul si mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las-o original spre binele tau.

Legat de filtru..fiind mai permisiv nu opune destula rezistenta sa se realizeze vacumul, care ridica sertarele.

 

Pe scurt!

 

cand au luat motorul de pe r1 si l-au trantit pe fazer au observat ca nu incap carburatoarele asa ca au pus alte carburatoare de le aveau ei prin debara...

rezultatul a fost o carburatie foarte proasta din start, dar ce-i interesa pe ei e ca trece mobra normele de poluare

 

(asta e gen poveste daca intelegi...)

 

poti sa pui stage I de la Ivan si sa mai ridici un pic cuiele (fata de specificatiile din kit + un sfert de tura la suruburile pilot , acum depinde si ce evacuare ai, starea motorului si a carburatoarelor...

 

pe scurt mobra vine cu amestec sarac din fabrica(pe low si mid range), tu ai saracit amestecul si mai mult

Multumesc. acum am inteles. o sa ii comand iar filtru original.

Referitor la ivan's jet kit, daca am motorul si carburatoarele stock, in stare de functionare buna (am facut cam 6000 km vara asta fara probleme) si evacuarea stock, e indicat sa ii pun stage 1 ?

In viitor vreau sa in pun toba akrapovic, nu cred ca o sa am bani de full exhaust prea curand.

deci sa comand stage 1 la ivan?

» Post actualizat in 02 Sep 2014 15:11

am gasit pe net filtrul asta:

http://www.motomus.ro/piese-accesorii/filtre/filtre-aer/element-filtru-aer/filtru-aer-yamaha-fzs1000-cod-oem-5lv-14451-00-hfa4911

arata identic cu filtrul pe care il avea motocicleta cand l-am inlocuit cu filtrul K&N.

Il comand pe asta?

e ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...