Sari la conținut

Service/mecanici Harley-Davidson


Sportsman
 Share

Postări Recomandate

din ce am observat, la garajele particulare specializate pe harley, preturile sunt la fel de mari ca la reprezentanta. (200 lei schimbat cauciucuri la reprezentanta, 200 lei schimbat cauciucuri la baieti la garaj, in jur de 750 service-ul anual basic la reprerzentanta, la baieti acelasi pret). pasiune si competenta tot ca la reprezentanta.

 

avantaj - reprezentanta. primesti in plus acte, garantie scrisa, etc.

 

avand in vedere ca motorul harley si motocicleta in sine sunt destul de simple ca si concept preturile sunt nejustificat de mari indiferent unde te duci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

da, dar stii care e faza? preturile sunt maricele, dar oamenii sunt mecanici excelenti. ca sa-ti faca o lucrare ceva mai complexa care dureaza o ora sau 3, tu-i platesti de fapt zecile de ore de practica si experienta din spate, ca de-aia te duci cu cea mai mare incredere la el.

la reprezentanta si la stie-el-cine. adevarati profesionisti.

performanta se plateste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni, eu am inceput acest topic pentru ca aveam nevoie de un mecanic si pentru ca mi s-a parut o idee buna sa circulam info legate de service si servicii pentru H-D, in genul topicurilor despre piese de schimb sau parti custom. Informatii despre mecanici nu prea s-au postat (poate ca nici nu sunt sau poate vorba nu a ajuns la ei), asta e si nicio suparare, credeam ca topicul a murit. Din pacate vad ca s-a trezit la viata cu o disputa asa cum mai sunt multe pe alte topicuri. Va rog sa postam doar ce este relevant iar daca nu mai e nimic de postat sa fie sters. Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni, eu am inceput acest topic pentru ca aveam nevoie de un mecanic si pentru ca mi s-a parut o idee buna sa circulam info legate de service si servicii pentru H-D, in genul topicurilor despre piese de schimb sau parti custom. Informatii despre mecanici nu prea s-au postat (poate ca nici nu sunt sau poate vorba nu a ajuns la ei), asta e si nicio suparare, credeam ca topicul a murit. Din pacate vad ca s-a trezit la viata cu o disputa asa cum mai sunt multe pe alte topicuri. Va rog sa postam doar ce este relevant iar daca nu mai e nimic de postat sa fie sters. Respect!

nu are de ce sa fie sters ." dispute" ca astea le gasesti oriunde si cu orice ocazie ,, nu-ti trebuie un mecanic neaparat pt Harley ci un mecanic bun moto, cu un spatiu adegvat ,sa stie de unde sa comande piese, si consumabile ..cam asta trebuie sa sti tu, sau faci ce face orice motociclist,, pui mana :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Va rog frumos sa ramaneti on topic, iar opiniile personale despre marci sau cu adresa la anumiti useri va rog sa o faceti prin PM.

Daca discutia devine in contradictoriu recomand sa o argumentati, nu ajuta pe nimeni parerile care nu au un sens constructiv!

Preferintele personale vizavi de marca ar trebui sa ramana preferinta personala, iar daca ceva v-a nemultumit dati exemple sau argumentati concret!!!

Daca discutia deviaza sunt nevoit sa i-au masuri.

O seara buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, va rog sa ma ajutati cu nume&telefoane de service sau mecanici pentru Harley-Davidson. Sunt din Bucuresti, am Sportster 883 cu injectie. Eventual postati si pentru alte modele si orase, poate sunt membri interesati. Multumesc

la garajul HD a lui Aleho-0722/665178(sau Bogdan 0721/680549)....daca nu rasp,insista,baietii muncesc.

succes.

 

deceneu,poteleste-te.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Vreau sa fac o precizare (mea culpa ca nu am fost clar de la inceput): mecanici care lucreaza sau au experienta pe H-D, nu doar mecanici moto pur si simplu. Chiar daca are experienta mare, indemanare si seriozitate, cineva care nu a lucrat pe H-D nu va cunoaste secvente de operatiuni specifice si va bajbai, consecinta cea mai putin grava fiind consumul mare de timp. Dau si un exemplu real: vreau sa-mi fac curand o conversie la 1200 si foarte sincer nu m-as duce la un mecanic care lucreaza sportive si enduro, de altfel am discutat cu 2 si oamenii au spus "la Harley nu ma bag pentru ca nu am scule si pentru ca sunt chichite pe care trebuie sa le stii". Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe youtube sunt vreo 1267884 filmulete despre H-D, conversie de la 883 to up 1200, in imagini, vreo 541.Dupa cum spunea un baiat pe aici, motorul de HD e simplu in principiu.....Daca nu ai doua maini stangi, un loc ferit sa nu te bata vantul si ploaia si o trusa de scule in inch, dupa ce rozi din scoarta in scoarta manualul de sportster, manualul de service, te poti apuca si singur sa faci upgrade-ul care ti-l doresti.Dupa cate vad eu prin filmulete cred ca ai nevoie de doua tubulare, de cati inch sunt, poti afla.

Satisfactia e enorm de mare, si eu sunt convins ca iti poate reusi, asta daca te stradui un pic.Mecanica pt motoarele in V, in principiu, am invatat-o pe troacele mele.

Intrebarea:ai kitul de 1200, cilindri, piston, segmenti, garnituri?

Daca da, pune mana si citeste un pic manualul si vizioneaza cateva filmulete si te poti apuca de treaba.

 

Aia care le zici tu mecanici si care ti-au zis ca nu se baga ca nu au scule si HD mai are si cateva kikite, le e lene sa se documenteze.

Oricine se apuca de reparat, schimbat, facut intretinere, ma refer la chestii cu care nu e obisnuit in fiecare zi, are datoria de a citi manualul sau sa-l rasfoiasca un pic inainte de a se apuca de treaba.

Nimeni nu stie pe de rost cuplul de strangere a suruburilor sau piulitelor, totul e dat in manual....

P.S.Spor la treaba...

Astia au terminat in max 4 minute.....

 

Editat de catas_him
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi si incurajari. Nu vreau sa ocup chiar eu topicul cu proiectul de upgrade si cu opinii pro-contra DY, era doar un exemplu ilustrativ. Totusi, discutia poate fi interesanta asa ca o sa revin cu un raspuns pe topicul de Sportstere sau chiar am putea face un topic de Harley DY asa cum sunt pe forumurile HD din US. Hai sa ramanem aici cu info despre mecanici H-D, orice oras. Toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era un tip Tony care si-a modificat HD-u chiuloase dual/spark,, inlocuit cureaua cu lant pinioan/foaie spate.. este mecanic.din pacate nu-ti pot da informati mai multe nu l-am mai vazut de 5 ani cred,,poate stiu alti de el .intr-un timp o fost in Trast "MC..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si era si din Vaslui.....


» Post actualizat in 29 Oct 2014 21:00

era un tip Tony care si-a modificat HD-u chiuloase dual/spark,, inlocuit cureaua cu lant pinioan/foaie spate.. este mecanic.din pacate nu-ti pot da informati mai multe nu l-am mai vazut de 5 ani cred,,poate stiu alti de el .intr-un timp o fost in Trast "MC..

 


Da, stiu ca a avut probleme apoi in cutie, s-a intamplat ceva cu un pinion si i-a facut cutia praf.Chiar e din Vaslui baiatu, priceput.....as putea face rost de numarul lui, dar trebuie sa fac cateva compromisuri si mai bine nu...

Vezi ca ai scris gresit MC Trast, nu asa se scrie, avea un baiat la avatar in semnatura scris corect, parca MC Trist.

Si cum chapterul de la Bucale s-a dus, multe s-au schimbat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Salut. Stie cineva un service Harley in zona Moldovei? Sunt din Iasi si mi-e putin peste mana sa fac service la Bucuresti la reprezentanta. Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici pentru Ducati sau KTM, iar tu întrebi pentru Harley? Singurul "dă firmă" e madras, mergi pe riscul tau (un prieten s-a programat pentru schimb ulei și filtre, când a ajuns au întrebat că de ce a venit omul acolo, ulterior i-au zis că i-au suflat filtrul de aer, că nu aveau pe stoc. Profi.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru întreținere curentă e de ajuns cineva priceput, dar să aibă și scule potrivite (sistem imperial, parcă). Așa, dacă vrei meșter, este in Piatra Neamț meșter bun, dar ai 150 km doar dus. Imposibil să nu găsești în Iași pe cineva priceput, să-ți facă revizii, frâne, suspensie, rulmenți, curea etc. Sau ai de făcut intervenții în motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan nimic complicat. Dar sunt obisnuit sa imi tin motoarele din scurt si chiar sa mai si invat cate ceva cand timpul imi permite. 

Acum 1 minut, Lucian_M a spus:

Pentru întreținere curentă e de ajuns cineva priceput, dar să aibă și scule potrivite (sistem imperial, parcă). Așa, dacă vrei meșter, este in Piatra Neamț meșter bun, dar ai 150 km doar dus. Imposibil să nu găsești în Iași pe cineva priceput, să-ți facă revizii, frâne, suspensie, rulmenți, curea etc. Sau ai de făcut intervenții în motor?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...