Sari la conținut

Prindere radiator


sarpee
 Share

Postări Recomandate

Are cineva idee cum pot prinde talpa respectiva pe radiator ? initial a fost prinsa in nituri dar in urma unui accident s-a rupt, am refacut 2 gaurele in talpa respectiva dar mi-e cam frica sa bag surubele ceva sa nu dau in faguri, cu poxipol am inteles ca se poate rupe de la vibratii..alte pareri ?

 

 

16krfrr.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am lipit odata ceva cu bison epoxy metal la chiulasa motor la masina si a tinut bine, dar nici nu era solicitat mechanic foarte mult. Era o flansa de la sistemul de racire pe care se prinde un furtun.

Nu stiu daca la tine nu merge cositorit cumva.


» Post actualizat in 22 Aug 2014 09:16

Cam laudarosi, astia de Bison:

 

Epoxy Metal Double syringe 24 ml (Card) Metal coloured, hardwearing, two-part epoxy adhesive.Field of application

Ideal for hardwearing repairs to metal objects which need to resist extreme conditions (forces, vibrations, (sea) water, heavy strains), such as tools or parts of a car, motorcycle, bicyle or moped, metal (garden) fences or cutlery. Also suitable for filling small holes in radiators. Bonds metal (steel, aluminium, iron) parts amongst themselves or to stone, wood, concrete and various synthetics (such as Formica, polyester and bakelite).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un atelier de reparatii radiatoare ti-ar lua cativa lei pentru o sudura poate mai putin decat ai da pe o solutie care nu stii sigur cat tine.

La asta m-am gandit si eu, au ceva cositor special pentru radiatoare parca nu ? sper sa nu ma puna sa-l dau jos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam greu de incalzit radiator cu apa in el, si vad ca e si o bucsa de cauciuc la prinderea. Asta e o problema la cositorit si sudura. Cu sudura electrica pe mobra mai poti sa ai ghinionul aditional ca prajesti electronica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu sudura electrica pe mobra mai poti sa ai ghinionul aditional ca prajesti electronica.

La noi la tara, se scoate +-ul de pe baterie.La voi cum e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sa vorbesc din punctul de vedere geografic. Din punct de vedere de electronist as zice ca orice varf de tensiune introdus in electronica e potential de rau. As deconecta baterie si as lega cablu de plus la cablu de minus, sa nu fie acolo un circuit de impedanta mare pe care poate fi introdus o tensiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sa vorbesc din punctul de vedere geografic. Din punct de vedere de electronist as zice ca orice varf de tensiune introdus in electronica e potential de rau. As deconecta baterie si as lega cablu de plus la cablu de minus, sa nu fie acolo un circuit de impedanta mare pe care poate fi introdus o tensiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...