Sari la conținut

Motociclete 125 cc


Postări Recomandate

Salut! Care binevoitor poate sa imi zica si mie o motocicleta de 125cc ieftina pentru un pusti care are o pasiune pe care nimeni nu o intelege! :( Bunicul a fost motociclist si cu el mai pot discuta. Mi-a promis ca daca invat bine la scoala si iau A1 o sa ma ajute cu banii pentru o mobra. Tata , mama, bunica si sora mea nu vor sa auda de motor ca cica un coleg de facultate al surori mele ar fii cazut cu motorul si e facut praf etc. Azi tata s-a certat cu mine si cu bunicul pe aceeasi tema. Ca daca o sa cad si mor, daca raman nenorocit pe viata si chestii din astea. Nu mai stiu ce sa fac. Ma enerveaza si tine mortis ca daca fac A1 nu ma mai primeste acasa. El vrea sa fac doar B. Nu zic ca nu imi plac si masinile, dar pana la 18 ani ce fac? Sa stau pe bara? Deci ce motocicleta ieftina se incadreaza la A1? Multumesc si imi cer scuze pentru exprimarea de gradinita dar sunt nervos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Depinde de ce-ti place. Ai CBR125, NSR125, TZR 50/125, RS 50/125, Virago, Shadow, Vulcan, Varadero, Intruder, etc.

Unele sunt mai scumpe, dar astea gen NSR, TZR, RS le gasesti la bani de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Depinde de ce-ti place. Ai CBR125, NSR125, TZR 50/125, RS 50/125, Virago, Shadow, Vulcan, Varadero, Intruder, etc.

Unele sunt mai scumpe, dar astea gen NSR, TZR, RS le gasesti la bani de nimic.

CBR-ul este prea mic pentru mine..

Am mers cu Aprilia rs 125 , imi place si pozitita si tot.

Cred ca Aprilia o sa fie prima "iubire"

Daca nu un enduro gen DT 125 daca o gasesc mai ieftin. (imi plac si astea cross/enduro)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CBR-ul este prea mic pentru mine..

Am mers cu Aprilia rs 125 , imi place si pozitita si tot.

Cred ca Aprilia o sa fie prima "iubire"

Daca nu un enduro gen DT 125 daca o gasesc mai ieftin. (imi plac si astea cross/enduro)

Mai depinde si pe unde te dai cu ea. DT 125 este o motocicleta in 2 timpi, cu tot ce decurge din asta. Nu prea este o motocicleta pentru incepatori (si minori) si cu atat mai putin pentru uz stradal, prin oras, etc.

Daca te intereseaza un dual sport, foarte ok, vezi aici: http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt125r%2005.htm sau in varianta supermoto, aici: http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt125x%2005.htm

 

Referitor la discutiile cu familia, pe tema achizitionarii unei motociclete, sa stii ca sunt de acord cu tatal tau. Pune-te in situatia lui. Motocicleta nu este de joaca.. Din pacate, pe motocicleta se moare. Si eu sunt tata si motociclist, dar nu mi-as lasa copilul minor pe motocicleta, in trafic.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce Aprilia Rs 125.

Daca ai noroc si dai peste una "bunicica" sunt destul de fiabile,consumul fiind dezavantajul.

Cele full power sunt ,in opinia mea,prea puternice pt incepatori,plus ca au consum de bmw in 4 pistoane..

Din ce vad pe bikeshop,sunt anumite motociclete ieftine,dar majoritatea in 2T.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RS 125 e destul de costisitor la intretinere . Daca ai ghinion poti sta si un sezon intreg cu ea pe bara ... Cat despre consum , iti pot spune ca aici tine mai mult de tine , daca schimbi numai in 11000 cand intra power valve iti consuma de rupe , daca nu te dai la ea nu ai de ce sa iti faci griji .

Poti opta si pentru o yamaha yzf , doar ca sunt ceva mai scumpe ... undeva pe la 750/800 de euro ar fi un pret minim .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place si hyosung, asta vroiam sa imi cumpar prima data. Am vazut pe internet si este destul de mare, sunet placut, consum mic etc. Am inteles de la cativa prieteni ca arata ca una e 600cc dar aici nu pot sa ma pronunt deoarece nu am vazut in realitate niciun hyosung. Kymco quannon... nu prea stiu ce sa zic.. M-am uitat pe net si sunt dragute caprele. Imi plac si astea. Astept sa iau A1 si apoi o sa incep sa probez mai multe motoare. Vreau sa vad pe care o sa ma simt bine si care o sa imi placa mai mult. Apoi o sa vad cu ce o sa merg si eu pe drumurile patriei :))


» Post actualizat in 15 Aug 2014 06:41

RS 125 e destul de costisitor la intretinere . Daca ai ghinion poti sta si un sezon intreg cu ea pe bara ... Cat despre consum , iti pot spune ca aici tine mai mult de tine , daca schimbi numai in 11000 cand intra power valve iti consuma de rupe , daca nu te dai la ea nu ai de ce sa iti faci griji .

Poti opta si pentru o yamaha yzf , doar ca sunt ceva mai scumpe ... undeva pe la 750/800 de euro ar fi un pret minim .

 

Daca ziceti ca e costisitoare la intretinere mai bine nu. Yzf r125 am vazut in realitate, are un baiat de la mine din oras. Si asta mi se pare mica tinand cont ca am 190 si 85 kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in ciuda nervilor si chinurilor prin care am trecut cu RS-ul tot pe ea as alege-o . Chiar daca se intretine cu ceva bani , compensezi din pretul motocicletei , care nu prea sare de 800 de euro . La 500 de euro iti gasesti una brici , sa numai zic de performantele obtinute .La clasa ei (125) ,cred, nu bag mana in foc , e cea mai puternica , aici ma refer la varianta full power .

La bani ajungi undeva tot pe la pretul unui yzf . Pe langa asta , la Aprilia RS gasesti piese mult mai usor , poti gasi orice piesa intr-un timp relativ scurt , eu spre exemplu am vreo 4 oameni de la care pot lua orice piesa pentru Aprilia . Si asta zic eu ca e un avantaj .

De exemplu am un prieten cu yzf care isi cauta piese la ea de vara trecuta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in ciuda nervilor si chinurilor prin care am trecut cu RS-ul tot pe ea as alege-o . Chiar daca se intretine cu ceva bani , compensezi din pretul motocicletei , care nu prea sare de 800 de euro . La 500 de euro iti gasesti una brici , sa numai zic de performantele obtinute .La clasa ei (125) ,cred, nu bag mana in foc , e cea mai puternica , aici ma refer la varianta full power .

La bani ajungi undeva tot pe la pretul unui yzf . Pe langa asta , la Aprilia RS gasesti piese mult mai usor , poti gasi orice piesa intr-un timp relativ scurt , eu spre exemplu am vreo 4 oameni de la care pot lua orice piesa pentru Aprilia . Si asta zic eu ca e un avantaj .

De exemplu am un prieten cu yzf care isi cauta piese la ea de vara trecuta ...

M-ai facut sa ma gandesc aici.. Chiar ai dreptate cu piesele. O sa incep sa caut o aprilia rs 125, la un pret acceptabil si sa fie bunicica. O sa merg cu un prieten care are A si a avut mai multe motociclete. Multumesc pentru raspunsuri tuturor si ce sa zic... ASFALT USCAT! :P

» Post actualizat in 15 Aug 2014 11:26

Honda Varadero XL125V, consum mic, viteză de croazieră 90-100 km/h, v max 130-135 km/h

E frumoasa mobra, o iau in calcul.. Daca o gasesc pe undeva nu strica sa o calaresc putin :)

» Post actualizat in 15 Aug 2014 11:26

Eu nu prea vad sensul statului in maini pe o moto de 10 cai putere si folosita preponderent in oras,unde ai avea nevoie de un ghidon mai lat si de o pozitie mai inalta, sa vezi peste masini.

Aici cu ghidon lat te referi la un enduro sau supermoto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai facut sa ma gandesc aici.. Chiar ai dreptate cu piesele. O sa incep sa caut o aprilia rs 125, la un pret acceptabil si sa fie bunicica. O sa merg cu un prieten care are A si a avut mai multe motociclete. Multumesc pentru raspunsuri tuturor si ce sa zic... ASFALT USCAT! :P

» Post actualizat in 15 Aug 2014 11:26

E frumoasa mobra, o iau in calcul.. Daca o gasesc pe undeva nu strica sa o calaresc putin :)

» Post actualizat in 15 Aug 2014 11:26

Aici cu ghidon lat te referi la un enduro sau supermoto?

 

Ceva gen naked sau enduro ( -touring). Varadero 125, cea mai buna varianta,dar e cam scumputa, Honda CBF 125, Suzuki DR 125, Yamaha XT si WR 125.

Cu drujbele in 2 timpi o sa ti blestemi zilele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista si MZ-uri de 125/4T produse dupa anul 2000, naked-ul RT, dual-sport SX si supermoto SM. Functie de starea tehnica, e posibil sa le gasesti la pret mic, fiindca nu se mai fabrica. Mie mi se par ca au cel mai interesant si "proaspat" design in clasa 125 non-carenate; plus motorul de 11kw/15CP, cel mai puternic din clasa (chit ca plusul ala de putere e marginal la aceste motociclete).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...