Sari la conținut

Bucovina,Maramures


luk77
 Share

Postări Recomandate

La inceputul luni Septembrie vreau sa fac o tura de cateva zile prin Bucovina si MM

Primele zile le am planificat oarecum

1 zi Cluj-Gura Humorului ,peste noapte aici

2 Vizitam manastirile Gura Humorului si Voronet care sunt in apropiere,inca o seara aici

3 spre manastirea Putna,de aici.......

Astept sugestiile voastre referitor la locuri de vizitat,traseu,cazare,orice considerati ca e bine de stiut, pana aici si prin Maramures.In MM vreau sa trec pe la Cascada Cailor si Cimitirul Vesel.

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa ajungi la cascada cailor trebuie sa mergi pe traseul: mestecanis ciocanesti carlibaba....e cel mai prost drum posibil....e varza....doar daca mergi cu atv-ul...bafta....

la cascada cailor se merge din borsa. Este traseu si se face, pe jos.

Traseul nu e greu deloc si peisaju e f misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Putna pe ce traseu sa merg spre Borsa sa fie ok drumul chiar daca sunt mai multi km?

by air? :))

 

de la putna as merge spre manastirea sucevita, apoi urci pe palma, vatra moldovitei, campulung, iacobeni si apoi dreapta spre borsa.

de la iacobeni la borsa ai in jur de 70 km de drum bombardat. l-au mai carpit pe alocuri, dar tot rau e. si e pacat de zona, ca-i faina rau.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu o luati prin prislop.... portiunea carlibaba.....borsa e jale drumul...recomand traseul tihuta.. bistrita..dreapta spre salva..merei..borsa sau viseu. din viseu pina in sighet drumul este fff bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi vrem sa ajungem la Carlibaba pt traseu Carlibaba - Moldovita. Este asfalt stricat? Si la enduro muchiile drepte deranjeaza.

este stricat asfaltul, dar cu enduro-touring sau enduro, e acceptabil.

eu n-am avut probleme cu a mea (bmw 1150 gs adventure).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

Am fost recent in Bucovina, dar, pentru ca eu am venit din Pitesti, via Sibiu - Medias - Sighisoara - Targu Mures - Reghin etc, te pot ajuta cu cateva informatii si sugestii doar de la Reghin incolo. Traseul Reghin - Toplita - Targu Neamt (atentie, Targu Neamt, NU Piatra Neamt!) e BESTIAL, atat ca peisaj, cat si din punct de vedere al frumusetii curbelor, facute parca special pentru motoare, cat si al asfaltului PERFECT! Puteti merge, de asemenea, pe Bistrita - Vatra Dornei - Gura Humorului, traseu la fel de frumos si de bun ca asfalt... Mai toate manastirile importante sunt in jurul orasului Piatra Neamt, iar de la Agapia puteti ajunge la Varatec pe un drum mult mai scurt, anume primul pod la dreapta (intrebati de "axiala"), pe un drum mai prost, dar destul de bun pentru moto (eu l-am facut lejer cu Fazer-ul incarcat full + pasager), iar eu va recomand sa vizitati si "Casa Memoriala Ion Creanga", ce se afla fix langa Targu Neamt. Puteti urca apoi spre Moldovita, Sucevita si Putna...

Sa aveti asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Constantin, poți încerca Moldovița - Cîrlibaba prin Brodina și Izvoarele Sucevei. Harta aici http://www.mopedmap.net/en/route/2757919-moldovita-cirlibaba-via-brodina-si-izvoarele-sucevei/ . Segmentul de la Brodina la Izvoarele Sucevei nu l-am făcut personal, dar am informații că e practicabil. Pe restul traseului am fost acu' o săptămînă și n-au fost probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci, dar inteleg ca este drum. Noi vrem pe coclauri, peste dealuri.

Intrebarea era pt portiunea Vatra Dornei - Carlibaba care se parcurge cu masina in care sunt motoarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci, dar inteleg ca este drum. Noi vrem pe coclauri, peste dealuri.

Intrebarea era pt portiunea Vatra Dornei - Carlibaba care se parcurge cu masina in care sunt motoarele.

drumul e cam rau acolo. dar nu e mult de mers si in final merita. peisajele pe care o sa le vedeti sunt... priceless.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...