Sari la conținut

Cheia-Siriu Sambata 09.08


The Mentalist
 Share

Postări Recomandate

Cand mai ai chef sa te plimbi vorbeste cu Marius (Kriminal), ultima iesire pe Cheia a fost f fun. Eu sunt genul care isi gaseste f greu pe cineva cu care sa mearga la o tura datorita fix motivelor enumerate mai sus de tine. De-a lungul anilor m-am inteles ca stil de ghidonat doar cu o mana de oameni.

 

Daca nu vrei incidente, nu mai iesi cu persoane necunoscute. My 2c.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dap,fu bine!S-a mers cuminte,fara incidente. Ori m-am obisnuit eu cu circuitele ori chiar s-a stricat asfaltul,mai ales pe Siriu. Pe Valeni la dus a fost horror de aglomerat,la intoarcere am iesit pe Varbilau-Paulesti, a fost mai bine si mai liber. O sa punem si niscaiva poze doar de palmares, sa nu zica lumea ca n-am fost!:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci maine ne vedem pe AmcKart?

Am intrat de doua ori, n=am mai fost din septembrie, anul trecut.

Azi am fost doar eu cu Marius pe acolo, Denis ne-a supervizat din umbra :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

honda nc700s

un motor f interesant e ca o bicicleta prin oras,nu are f multi cai(48) dar trage destul de frumos

 

Daaa... imi adu aminte acum. Seamana foarte tare cu NC 700X si nu reuseam sa imi dau seama ce model este.

 

Da trage frumos, da este ca o bicicleta prin oras pt ca e gandita si pentru cei care stau in oras. De-asta nu are foarte multi cai si de-asta e proiectata sa functioneze in oras, de-asta intra in zona rosie turometrul pe undeva la 6500-7000 ture. Si de-asta Hoda da oficial un consum de aproximativ 3.7 l/100 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era cat pe-aci sa ma alatur si eu plimbarii, dar am renuntat in cele din urma, ca am tot lipsit in week-enduri de pe-acasa in ultima vreme. Acuma ma cam oftic. :)

Vad ca ati bifat tot ce trebuia - pranz la Il Rifugio etc. :) Ma bucur ca v-ati distrat.

Am venit eu de la Brasov pe Siriu acum vreo luna si mie mi s-a parut ca e praf drumul, imediat ce intri in judetul Buzau. Cu supersportiva mi se pare ca e deja cam prea nasol. Eu am fost cu un 1200 GS si nu m-a deranjat. Cu ocazia respectiva am stabilit un record absolut: Brasov-Bucuresti, pe Siriu-Valenii de Munte (226 km pe kilometraj), consum 4,6 l/100 km. Beat that! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era cat pe-aci sa ma alatur si eu plimbarii, dar am renuntat in cele din urma, ca am tot lipsit in week-enduri de pe-acasa in ultima vreme. Acuma ma cam oftic.

Vad ca ati bifat tot ce trebuia - pranz la Il Rifugio etc. Ma bucur ca v-ati distrat.

Am venit eu de la Brasov pe Siriu acum vreo luna si mie mi s-a parut ca e praf drumul, imediat ce intri in judetul Buzau. Cu supersportiva mi se pare ca e deja cam prea nasol. Eu am fost cu un 1200 GS si nu m-a deranjat. Cu ocazia respectiva am stabilit un record absolut: Brasov-Bucuresti, pe Siriu-Valenii de Munte (226 km pe kilometraj), consum 4,6 l/100 km. Beat that! :D

Ha,ha, nu ne intereseaza un astfel de record! :D Eu cu Ovidiu am reusit un avans fata de urmatorii veniti la Il Refugio de 15 minute! :)) Pe noi d-astea ne intereseaza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha,ha, nu ne intereseaza un astfel de record! Eu cu Ovidiu am reusit un avans fata de urmatorii veniti la Il Refugio de 15 minute! Pe noi d-astea ne intereseaza!

Strada nu e circuit! :))))

 

P.S. Bine-bine, da' consumu'? :)

P.P.S. Dacă e vorba despre Ovidiul pe care mi-l imaginez eu: Ovidiule, las-o mai ușor bo$$, că te cam avânți! Una e pe pistă, când forțezi și o mai dai pe jos, na, all in a day's work, dar pe stradă e cam nasol și tu te-ai luat cu mersul ca pe pistă, dar îți mai trebuie experiență, kilometri, ca să ții un ritm bun și safe pe stradă. Zic asta pentru că știu ritmul de plimbare al lui Niko și nu e pentru rideri cu un an de experiență, chiar dacă respectivul este unul foarte talentat, cum ești tu. Așadar, chill, you're in the danger zone. :)

Editat de kriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu crezi ca nu stiam ca asa se va intampla, i-am zis inca de cand am plecat din Valeni ca daca simte ca e prea tare sa o lase. N-ai sa vezi!:)) Era ca prins cu coarda de bungee, dar am mers chiar in limite decente, fara nicio greseala sau situatie de pericol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca i-am predat stafeta de urmaritor lui Ovidiu pana revin si eu in carti :P

Cred ca de la motoreta se trage, honda e honda si in plus, 954 e 954.

Pana pe la vreo 50.000 de km o sa tot fie danger zone, chiar si dupa, daca motoreta nu e ce trebuie la capitolul cauciucuri, suspensii, frane...

Eu am fost inconstient anul trecut (dar ramasesem si grav fara buget dupa cumparat moto+plimbari+pista+gume).

 

Bafta si la cat mai multe ture fara incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am stabilit un record absolut: Brasov-Bucuresti, pe Siriu-Valenii de Munte (226 km pe kilometraj), consum 4,6 l/100 km. Beat that! :D

4.3, acelasi traseu + o forestiera. Back to you :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.P.S. Dacă e vorba despre Ovidiul pe care mi-l imaginez eu: Ovidiule, las-o mai ușor bo$$, că te cam avânți! Una e pe pistă, când forțezi și o mai dai pe jos, na, all in a day's work, dar pe stradă e cam nasol și tu te-ai luat cu mersul ca pe pistă, dar îți mai trebuie experiență, kilometri, ca să ții un ritm bun și safe pe stradă. Zic asta pentru că știu ritmul de plimbare al lui Niko și nu e pentru rideri cu un an de experiență, chiar dacă respectivul este unul foarte talentat, cum ești tu. Așadar, chill, you're in the danger zone. :)

 

Ai dreptate! Doar ca Niko mergea asa de safe si de elegant ca nu trebuia decat sa fiu atent (foarte atent :) ) la ce face el si sa fac si eu, iar motocicleta ma ajuta. Stii ca de obicei simti cand treci printr-o situatie mai "la limita", fie chiar si una care tine doar o fractiune de secunda...eu personal as avea tendinta sa zic ca n-a fost asa ceva toata iesirea.

 

Mai degraba am avut tendinta sa fortez a doua zi, duminica, atunci cand am iesit cu oameni mult mai putin experimentati decat Niko :(.

Editat de ovidiugm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kriminal se referea fix la monentele astea:"Mai degraba am avut tendinta sa fortez a doua zi, duminica, atunci cand am iesit cu oameni mult mai putin experimentati decat Niko :("

Dupa nici un an mergi asa peste inca 3 cum ai sa mergi?(nu la circuit ma gandesc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4.3, acelasi traseu + o forestiera. Back to you :P

Whoa! M-ai lovit fix in consum! Nu cred ca pot sa egalez performanta asta. Si-asa am mers cam soft fata de cum as fi preferat in mod normal. Chapeau bas a vous, monsieur! :)

 

@JAGI - cred ca Loganul diesel poate si mai putin. Dar e Logan. Si diesel. Eu la consumul ala am depasit tot ce misca, in afara de cateva SUV-uri pe DN, dupa Ploiesti. :)

» Post actualizat in 13 Aug 2014 14:54

@Ovidiu - vezi, exact cum iti ziceam. Daca il ai pe Niko in fata, poti tine ritmul ala, ca o parte din calcule le face el pentru tine, dar cand esti de capul tau, fara sa-ti dai seama, incerci sa mergi la fel si iti da cu virgula. Las-o mai usor pe strada, trebuie sa ai marja de siguranta cat mai mare. Ca idee, pe strada ar trebui sa fii la un 50% din ce mergi pe pista. Dupa inca un an-doi, daca aduni kilometri (si vad ca ii aduni), poti, in anumite conditii, sa ajungi la un 70% din ce mergi pe circuit. Dar la mai mult de atat esti candidat la UPU. Si acolo e nasol. Bafta si ne mai vedem pe strada/pista!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...