Jump to content

Photo

Pareri, sugestii cumparaturi online www.aliexpress.com

aliexpress cumparaturi online www.aliexpress.com

• Please log in to reply
94 replies to this topic

#81 WestRider

WestRider

Ghost Rider

• Super Membru
  • PipPip
  • 832 posts
  • Moto: Honda VTR 1000
  • Numar: GSXR
  • Club: Nemuritorii

Posted 16 March 2017 - 01:52 AM

https://m.aliexpress.com

Ce parere aveti despre produsele din china fake uri ,multi din romania am vazut ca vand pe net tot felu de produse pt moto dupa acest site dar le vad ft scump . Sunt de calitate sau sunt replici ordinare ?

Remember the old young days.. full of trouble and speed!

#82 Klaus Cata

Klaus Cata

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 457 posts
  • Moto: Kawasak ER-6N
  • Numar: BV 27 TKA

Posted 16 March 2017 - 01:55 AM

Depinde . Pe aliexpres sunt f multi producatori. De la firme mari cum e samsung pana la cei mai obositi orezari. E bine sa citesti reviewurile inainte si sa te asiguri ca iti cumperi ceva bun. Analizeaza si pozele de la cumparatori ca nu s photoshopate. Eu am fost f multumit pana acum. Ce nu am primit, mi au dat ei banii inapoi, dar s a intamplat doar de 2 ori.

Edited by Klaus Cata, 16 March 2017 - 01:55 AM.

#83 mathe adrian

mathe adrian

EU

• Super Membru
  • PipPip
  • 801 posts
  • Moto: tdm 900
  • Club: nu

Posted 16 March 2017 - 07:29 AM

Pentru maruntisuri sau chestii simple, nu dai gres, daca verifici vanzatorul, rating, reviewuri ale altor cumparatori reale-nu de tipul, 30 de ratinguri de 5 stele, date toate in aceeasi zi, la minute diferenta, si toate din aceeasi tara-alea sunt false. Am cumparat inclusiv spatar plus rack la moto anterioara. Pana acum, am dat gres doar cu o telecomanda pentru tv. Echipament, nu as cumpara nici mort. Am luat de curiozitate o pereche de manusi fake, cica icon, de vara. Nu as dori sa ajung pe jos cu ele, nu prezinta incredere ca ar rezista la impact, ppolizat pe jos. Mai bine iei sh, pe verificate, decat echipament protectie china. Nu va jucati cu oasele, muschii organele si pielea voastra
» Post actualizat in 16 Mar 2017 05:32
Ps: nu te supara, dar ma racaie teribil: se spune de pe acest site, nu dupa. Cand? Dupa o zi. De unde? De pe un site. Asfalt uscat!

#84 mahamann

mahamann

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 34 posts
  • Moto: Transalp 650 2001
  • Numar: de tabla
  • Club: Privat

Posted 16 March 2017 - 08:08 AM

vin cu propria experienta legata strict de echipament. cumparat manusi moto revit (pe aliexpress nu arata logoul revit-este blurat) pentru pasager dupa ce a probat in magazin acelasi tip si marca. venit din china. sunt IDENTICE !!!!!! de altfel...sa fim serioasi, ce nu se mai face in china astazi? daca pe alea din magazin scrie tot made in china... pretul din magazin RO 350ron, eu am dat 98 ron....eu zic ca se merita. bineinteles nu pentru orice, asa cum s-a mai spus, trebuie sa stai sa cauti reviewurile cumparatorilor anteriori, vazut foto etc...am cochetat cu achizitionarea unei perechi de jeans cu protectii komine (marca japoneza parca) care logic ca ii produc chinezii....iti livreaza fix aceeasi marfa, la ei sunt vreo 40 dolari iar pe ebay sunt vreo 80-100....marca japoneza, dar se produce in china. nu i-am luat de frica ca nu se vor potrivi, dar se poate si exista si varianta asta ieftina. dezavantaj - timpul de livrare undeva la o luna.

si mi-am mai luat priza de bricheta cu usb....vreo 12-15ron...cautati in ro si o sa va pufneasca rasul, unde mai pui ca sunt aceleasi la 80-100...

Edited by mahamann, 16 March 2017 - 08:10 AM.

#85 Zven

Zven

Keine Seele

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,226 posts
  • Moto: Suzuki GSF 600 N
  • Numar: 2VEN
  • Club: Black Sheeps

Posted 16 March 2017 - 08:16 AM

Chiar daca sunt identice, care e garantia ca respecta aceleasi standarde de calitate, si rezistenta? Voi cand cumparati echipamente de moto, cam pe ce credeti ca dati bani? Doar pe firma? Cum ramane cu R&D, adigurarea calitatii, testarea echipamentelor. Nu spun ca nu oro fi la fel, dar sincer, prefer sa dau mai multi bani, si sa dorm linisit.
In plus, tot cumparand de la magazine/firme care nu sunt in tara, nu facem decat sa amanam momentul in care se va deschide un magazin de profil precum cele de afara, cu aceleasi preturi/promotii si STOCURI care sunt si acolo.

Vara asfalt si iarna zapada !

#86 lambda_dryver

lambda_dryver

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 108 posts
  • Moto: Honda Hornet '14

Posted 16 March 2017 - 09:52 AM

Ca tot a adus vorba un coleg mai sus de echipamente Komine, are cineva asa ceva sau poate furniza informatii mai detaliate? Din ce am reusit sa gasesc pe net este, intr-adevar, o marca de echipamente (fost producator de motociclete) de origine japoneza, cu relativ multa istorie in spate. Cateva modele de geci de la ei mi se par chiar interesante si pluseaza cu un numar foarte mare de protectii incluse: coate-antebrate si umeri atat interioare, cat si exterioare (in genul "slidere"), spate, piept, solduri + laterale superioare, cat si neckbrace pentru gat. Personal, nu am gasit modele de la marci de renume care sa ofere nici macar posibilitatea adaugarii atator protectii, ne-vorbind de costuri si comoditatea purtarii tuturor acestor protectii in mod separat...

Personal, m-ar interesa sa aflu mai multe legat de calitatea materialului si a manufacturii, cat de ventilate sunt, daca mesada isi face treaba si daca masurile se pupa cu ce spun ei. Am gasit spre vanzare inclusiv din Japonia, cu mentiunea ca, si acolo, este specificat ca sunt fabricate tot in China (designed in Japan), iar transportul este mult mai ieftin din China, decat din Japonia...

Deci, pareri?

Multumesc.

~ Honda CB600F Hornet '14 "Winter Queen" ~

#87 mangusta

mangusta

chillin'

• Membru
  • Pip
  • 483 posts
  • Moto: XT 660 X
  • Numar: te rog
  • Club: privat

Posted 16 March 2017 - 08:07 PM

Apropo de echipamente "identice": 

https://www.youtube....h?v=DftIJD3BdPg

"Prostului nu-i arăta lucru neterminat!"                

"I was born like this, I had no choice"

#88 Bobossus

Bobossus

Honda Team

• Super Membru
  • PipPip
  • 745 posts
  • Moto: Honda 954RR "Fireblade", BMW R850 GS
  • Numar: din metal

Posted 16 March 2017 - 08:58 PM

Apropo de echipamente "identice": 

https://www.youtube....h?v=DftIJD3BdPg

Mie imi place mai mult asta :D

Edited by Bobossus, 16 March 2017 - 08:58 PM.

57377930f6f44744936373a5f26e1355d35d6704

#89 gogO.

gogO.

house mill the girls

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,257 posts
  • Moto: SUZUKI SV1000 2003
  • Numar: B138GOG

Posted 16 March 2017 - 08:59 PM

referitor la castile din china: https://youtu.be/JgygN5sNUWs?t=5m37s

@Bobossus: gand la gand :cheers:

Edited by gogO., 16 March 2017 - 09:00 PM.

Oameni cu care am interacționat de-a lungul timpului, pe care ii recomand:

Thrasher * 0729 832 283 * Reparatii carene, cosmetizare moto, interventii minore (reglaje, schimburi consumabile)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

mexykanu * 0741 095 483 * Piese OEM/aftermarket, consumabile si accesorii MotoRush.ro

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

darian * 0722 564 409 * Reparatii/modificari sei

m2dmb.jpg

#90 Alex28

Alex28

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 260 posts

Posted 03 August 2017 - 08:29 PM

Salutare! Cam in cat timp dau astia banii inapoi de pe aliexpress?

Am deschis disputa, mi s-a aprobat, insa astept banii de pe 23.07.

#91 Gugal13

Gugal13

- -

• Membru
  • Pip
  • 150 posts
  • Moto: -
  • Numar: (GJ17GGL)

Posted 03 August 2017 - 09:53 PM

Maxim 15 zile lucratoare daca tin minte bine.

#92 Alex28

Alex28

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 260 posts

Posted 12 August 2017 - 09:32 AM

Au trecut 15 zile lucratoare si tot n-am primit banii.

Ce ramane sa fac in aceasta situatie? 

#93 JAGI

JAGI

Sustinator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,697 posts
  • Moto: R1 2008
  • Numar: lizing

Posted 12 August 2017 - 09:09 PM

30zile.

#94 gogO.

gogO.

house mill the girls

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,257 posts
  • Moto: SUZUKI SV1000 2003
  • Numar: B138GOG

Posted 12 August 2017 - 09:25 PM

ai contactat vanzatorul?

Oameni cu care am interacționat de-a lungul timpului, pe care ii recomand:

Thrasher * 0729 832 283 * Reparatii carene, cosmetizare moto, interventii minore (reglaje, schimburi consumabile)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

mexykanu * 0741 095 483 * Piese OEM/aftermarket, consumabile si accesorii MotoRush.ro

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

darian * 0722 564 409 * Reparatii/modificari sei

m2dmb.jpg

#95 Gugal13

Gugal13

- -

• Membru
  • Pip
  • 150 posts
  • Moto: -
  • Numar: (GJ17GGL)

Posted 13 August 2017 - 12:35 AM

You will receive your refund on the same card that you used to pay for your order. It usually takes around 3-20 business days for the money to arrive.

For more information about the refund status, please check the order details page on our website.

It normally takes 3-20 business days for refunds to be processed. 
If the refund status is marked as “Complete”, but you can’t find the payment in your bank account, please contact our Customer Service Team.

Eu nu am asteptat mai mult de 2-3 zile dupa refund. Daca pe site iti arata la status "complete" sau ceva de genul cred ca e o idee buna sa intrebi si la banca.

Also tagged with one or more of these keywords: aliexpress, cumparaturi, online, www.aliexpress.com

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status