Sari la conținut

Triciclul se conduce si cu categoria B ?


BitKode
 Share

Postări Recomandate

Salut! De cateva zile tot ma contrazic cu un prieten daca se conduce sau nu cu categoria B un triciclu ( o sa pun o poza ) . De 1 an tot au inceput sa apara multe la mine in oras si majoritatea care merg cu ele au doar B. Daca nu se conduce cu B respectiv B1, imi puteti spune si mie niste modele de tricicle care se conduc cu A1 ? Si inca ceva , cu B poti sa conduci pana in 125 daca ai permis de minim 3 ani? Multumesc frumos!

post-84381-0-19943100-1406317372_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"- g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor avand o putere de peste 15kW, cu conditia ca detinatorii permiselor sa aiba varsta de 21 de ani impliniti"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;

 

Triciclul se incadreaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva , cu B poti sa conduci pana in 125 daca ai permis de minim 3 ani? Multumesc frumos!

Cu categorica B poti sa conduci MOPODE pana in 50, inscrise la primarie.

Daca ai permis vechi nu iti apare AM (categoria necesara acum pentru moped) insa daca iei acum B-ul iti trece automat si AM.

125 este deja inscris la politie si ai nevoie de A1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...