Sari la conținut

Rupti in gura dupa o iesire pe traseul concursului "HARD ENDURO PI


Postări Recomandate

Mamaa ., voi transpirati mai ceva ca astia in combinezon de piele ! Nu sunt atras de sportul asta dar apreciez ca va ajutati cand ramaneti blocati.

Am si eu o intrebare : Daca faci pana la roata spate , cu dracu chemi duba sa o ridice din padure ?! Sa nu imi zici ca ai vre-un spray minune care iti rezolva pana .

Editat de alex4ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mamaa ., voi transpirati mai ceva ca astia in combinezon de piele ! Nu sunt atras de sportul asta dar apreciez ca va ajutati cand ramaneti blocati.

Am si eu o intrebare : Daca faci pana la roata spate , cu dracu chemi duba sa o ridice din padure ?! Sa nu imi zici ca ai vre-un spray minune care iti rezolva pana .

 

 

Solutii exista! Pui tubliss sau muss pe spate. Eu am tubliss, am facut toata creasta Cindrelului si apoi am urcat catre Steflesti si am facut creasta Muntilor Lotrului pana aproape de Voineasa si m-am intors la Sibiu deci aproape 160 km fara niciun pic de aer in cauciuc. E drept ca am cam stricat camasa de protectie a tublisului, dar nu am avut probleme decat la coborari unde eram mai lent din cauza ca aveam senila pe spate :). Pe urcari nicio problema, chiar am urcat mai bine.

Prieteni de ai mei care aveau camera pe spate si au facut pana, au pus iarba in cauciuc si au ajuns cu bine acasa :)

Editat de Spanda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutii exista! Pui tubliss sau muss pe spate. Eu am tubliss, am facut toata creasta Cindrelului si apoi am urcat catre Steflesti si am facut creasta Muntilor Lotrului pana aproape de Voineasa si m-am intors la Sibiu deci aproape 160 km fara niciun pic de aer in cauciuc. E drept ca am cam stricat camasa de protectie a tublisului, dar nu am avut probleme decat la coborari unde eram mai lent din cauza ca aveam senila pe spate :). Pe urcari nicio problema, chiar am urcat mai bine.

Prieteni de ai mei care aveau camera pe spate si au facut pana, au pus iarba in cauciuc si au ajuns cu bine acasa :)

iarba in cauciuc :)) Prea tare asta .

Tubeless merge pe o janta de enduro ?! Stiu ca la pegaso au cu camera(si e enduro-touring) ...dar tu stii mai bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iarba in cauciuc :)) Prea tare asta .

Tubeless merge pe o janta de enduro ?! Stiu ca la pegaso au cu camera(si e enduro-touring) ...dar tu stii mai bine .

 

Uite aici ai informatia despre TUbliss

http://nuetech.com/tubliss/

 

Andrei scuze, pentru ca ar fi trebuit sa vorbim despre film, nu despre TUbliss. :offtopic:

Imi place foarte mult cum l-ai facut. Ai gopro hero 3+ ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei,

din ce vad pe film, v-ati bagat la un traseu prea dificil pentru nivelul actual. E bine sa fortezi limitele, dar e pacat sa nu asezi bazele solide, e un sport frumos. Incearca sa stai in picioare cat mai mult, te va ajuta enorm. E valabil si pt amicii tai din filmare. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sfaturi, domnul Soso :D
Intr-adevar, traseul a avut o dificultate mai mare decat eram noi pregatiti, dar aici au mai intervenit 2 lucruri :

1-nu stiam ce urmeaza in fata, pentru ca e traseu la prima vedere pentru mine si tata
2-pana acum cel mai greu parau pe care l-am facut se referea la putin apa pe mijloc si niste pietricele pe parti si am trecut deodata la asa ceva :)
Ieri am facut o iesire exact pe acelasi traseu pentru a ne antrena pentru parauri si l-am facut mult mai repede, fara atat de multa oboseala si mult mai bine. O sa apara filmulet in curand :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai....asta e una dintre conditiile de baza la enduro, sa poti merge in ce ritm vrei fara sa sti ce urmeaza :D

Baietii astia de se agita cu organizarile pe la noi pun mult pret pe a nu lasa concurentii sa vada traseul inainte de cursa, chiar o sa ii intreb de ce :)))

Nu te descuraja, ce ati facut voi in film iti va parea probabil plictisitor peste 2-3 ani ;) acum insa te-a muncit zdravan.

E util sa te antrenezi insa pe un traseu cunoscut si sa incerci sa lucrezi atat la tehnica dar si la viteza de deplasare, insa doar daca vrei sa mergi mai repede. Insista pe tehnica si echilibru. Toate vin in timp daca insisti, daca erai talent inascut probabil auzeam de tine pana acum

Insista si pe anumite pasaje unde ai dificultati, dar e bine sa sti cum ar trebui sa faci si sa iti poti corecta greselile de abordare.

spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim :D O sa incerc sa aplic sfaturile pe care mi le-ati dat .
Eu am facut acest canal cu video-uri in primul rand pentru a invata din ele si a ne corecta greselile prin intermediul altor persoane care ne dau sfaturi, pareri si asa mai departe . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru inceput incercati sa stati tot timpul in picioare si sa mergeti pe trasee mai intinse unde reusesti sa aduni mai multi km pe mobra in fiecare iesire. Nivelul vostru nu e inca de hard si riscati sa va terminati carierele repede de tot in acest sport. Sa te chinui pe un rau de hard fara notiuni de baza nu aduce mare lucru, si nu mi se pare o idee stralucita "sa va antrenati la rauri", pt. ca acestea sunt cele mai grele la enduro. Alegeti si voi ceva unde sa faceti minim un 60 km intr-o tura.

Editat de dmikel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...