Sari la conținut

Accident iesire Brasov (pod Ghimbasel) 15.06.2014


CaptainBusa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

salut! imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. ai descris perfect zona, o stiu si eu.

desi mi-e clar ca stii pe ce lume traiesti in general - la cum scrii - poate ti-ar fi de folos sa cauti si sa citesti topicul scris de unul din colegii nostri referitor la lupta cu Carpatica - macar informativ.

sa fi sanatos si sa te refaci, auzisem de accident de la Gospodaru'!

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci Dexx... o sa iau aminte.

 

salut! imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. ai descris perfect zona, o stiu si eu.

desi mi-e clar ca stii pe ce lume traiesti in general - la cum scrii - poate ti-ar fi de folos sa cauti si sa citesti topicul scris de unul din colegii nostri referitor la lupta cu Carpatica - macar informativ.

sa fi sanatos si sa te refaci, auzisem de accident de la Gospodaru'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am notat... mercic ;)

 

Un sfat ptr cei care ajung in spital si au avarii personale...faceti poze la tot ce e trauma rezultat al accidentului, precum si evolutia lor. O sa va foloseasca ulterior.

 

NU Uitati de daunele colaterale...viitoare, care va sunt aduse...nu semnati si dati declaratie cu pretentii decat dupa recuperarea voastra. Atunci asterneti pe hartie pretentiile voastre si nu la deschiderea dosarului de vatamare. Pot aparea compliicatii ulterioare...

pentru deschidere, ajunge o Cerere de deschidere dosar, in care mentionati ca o sa reveniti cu declaratia asupra pretentilor, la sfarsitul recuperarii. Este mai bine asa. Nu va grabiti... one step at the time.

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rest... binisor. Mai putine dureri. Piciorul arata bine, mai am hematonul de la ghenunchi, dar a scazut simtitor. Ortopedul a zis ca o sa tina vreo 40 zile.

» Post actualizat in 16 Jul 2014 08:14

of capitane...sanatate multa iti doresc si recuperare cat mai rapida

Asa a fost sa fie Laur... nu-i ce face. Ramane de vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Intrebare retardata, care de obicei e pusa de non-motoristi: o sa te urci pe motor? si cand? si pe ce fel de motor? (da, stiu,prioritatea ta acum este sanatatea si cu jobul,dar intreb doar)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare retardata, care de obicei e pusa de non-motoristi: o sa te urci pe motor? si cand? si pe ce fel de motor? (da, stiu,prioritatea ta acum este sanatatea si cu jobul,dar intreb doar)

Dar tu, ce hotarire ai luat? Eu, dupa ce mi-am rupt ligamentele la genunchi, in primele 24 ore ma jurasem ca ma las, dupa max 1 sapt eram hotarit ca nu ma dau batut. Tin minte ca eram cu piciorul in ghips si am reparat motoreta, vreo 700euro, ca sa am un motiv sa continui, accidentata dac-o vezi, n-ai nici un chef .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Dar tu, ce hotarire ai luat? Eu, dupa ce mi-am rupt ligamentele la genunchi, in primele 24 ore ma jurasem ca ma las, dupa max 1 sapt eram hotarit ca nu ma dau batut. Tin minte ca eram cu piciorul in ghips si am reparat motoreta, vreo 700euro, ca sa am un motiv sa continui, accidentata dac-o vezi, n-ai nici un chef .

 

Eu nu mi-am jurat ca ma las dupa nici un accident din cele 3. Ma gandeam doar: o sa fiu normal dupa? o sa pot merge? o sa fiu ok? Dupa 24 / 48 ore ma gandeam: oare o sa fiu in stare (fizic) sa mai pot conduce o motocicleta?

 

Acum ce sa zic, am zis anul asta ca nu mai urc deloc (nu am bani + ca am familiile in cap (fara motiv)) + ca tre sa ma recuperez inainte de a visa la motocicleta..

 

Cu toate astea,am dat o tura de parcare cu un SV 650 ....

 

Nu ar accepta prietena sa urc pe ceva in mai putin de un an. Ea e factorul decisiv... In mintea ei as da dovada de inconstienta .....

 

Oricum RSV ul,cand il vad cum arata, ma ia cu dureri de cap.... Nu il repar ca nu merita,vroiam sa schimb clasa (enduro touring.....)...

 

Cred ca m-as da cu vitezana doar pe TG Secuiesc sau un circuit adevarat........pe strada e cam jale. Ca sa te dai sportiv, ca asa touring.......e alta treaba.

 

Orice accident de face sa te gandesti: ce puteam sa fac sa evit. Mereu ceva tot este de facut. In cazul meu trebuia sa am 30-40 la ora, in loc de 50-60, in acea curba fara vizibilitate........asta e singurul repros + faptul ca veneam de la munca amandoi si aveam castile si geci de piele,de strada, fara protectii. In rest, mi-e ciuda ca la orice iesire (daca paraseam orasul),umblam echipati :(

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regretele sunt intotdeauna tardive... trebuie sa mergi mai departe. Lectia se invata cel mai bine, pe propia piele... alti aud, vad, citesc...dar nu invata.

 

in alta ordine de idei.

Anexa II la procesul verbal, e important sa cuprinda la sectiunea b, echipamentele moto si ce s-a mai avariat in timpul accidentului, laptop, tablete,ceasuri,verighete, inele,garduri,indicatoare,capete de pod... Pe autorizatia de reparatie moto nu e suficient spatiu sa fie trecute?... nu-i nimic... este suficient loc in Anexa II.

In caz ca se uita din diferite motive, se poate face o adresa oficiala in care se cere inserarea acestora.

 

zile bune...si mult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

eu le-am trecut pe autorizatia de reparatie, si stampilata la politie ulterior.

 

Faza dura e ca astia de la asigurari se fac ca ploua,ca si cum am scris alea cu font alb :)

 

vai cata rabdare tre sa ai cu specimenele astea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salutari... Pentru info... Dupa 5 luni de umblat Carpatica a platit Motocicleta si Echipamentele.

Echipamentele l-au platit Integral. Tot ce a fost pe bonuri pana la ultimul banut.

Motocicleta la 27% din valoarea de facturare... si mi-au lasat epava.

Ramane probabil sa... ne mai judecam pentru cheltuieli cu medicii, deplasari, recuperare, daune morale si pierderi colaterale accidentului.

 

Incercam cu Avocatii o negociere la sediul central de la Cluj la inceputul lui Decembrie.

 

Nu ma las... nu am de ce.

Zile bune...

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este... eu m-am apucat de innot... nu merge fortat, apasat, intins...deocamdata pare ok doar ca e negru tot si nu se trage negreala.

Cica ar trebui operata si curatata zona... nu prea ma incanta ideea.

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capitane, nu exaspera, dureaza si 3 ani pina devii functional fara sa te mai deranjeze. Eu am reusit sa merg la pista abia peste 8-9 luni de la operatie, dar aveam dureri. Acum s-au implinit 3 ani si pot alerg pe jos fara sa ma mai incalzesc imprealabil 1km. Genunchiul e si acum putin umflat.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci Man... vezi ca la inceputul lui Decembrie sunt pe la Cluj. :)


» Post actualizat in 23 Nov 2014 16:25

Jagi tata... asta e. Jucariile costa... insa sanatatea nu are pret.

 

Sper sa fie o ultima patanie de genul asta... nu o doresc nimanui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta la 27% din valoarea de facturare... si mi-au lasat epava.

Nu ma las... nu am de ce.

Sa traiesti!

Cum asa, stai putin...sa inteleg ca ai luat un sfert din valoarea...care - de nou sau din rahanul ala al lor cu valoarea de piata functie de anii vechime?

Stiu ca inclusiv firmele ok de asigurari - deci nu carpatica - opresc ca si fransiza 25% din valoare la dauna totala...

Inca ceva: echipamentul decontat integral era luat din magazin (de la noi???) sau online? Accepta factura de pe mail in cazul online-ului?

 

Nu-i lasa!

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...