Sari la conținut

Carburator K65


Clasic
 Share

Postări Recomandate

Poti sa-l upgradezi pe cel vechi cu elemente de pe asta: sertarul, jicloarele. Cuiul poantou vechi din bronz cu garnitura daca ai garnitura buna este mai bun decat cel actual dar nu se pot schimba intre ele. De garniturile de la canea - camera de nivel constant sau cea de sus de la capac nici nu vorbesc , sunt submizerabile si ar trebui cerute separat cele din material gros odata cu fiecare carburator cumparat.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carburatorul este de Voshod, luat de la Gaspar; cel vechi, original, este de pe motocicleta care am achizitionat-o zilele astea, are doar 500km rulati; faza este ca nenea de la care am luat-o a cam umblat pe la reglaje, ma gandeam sa-l pun pe cel nou ca banuiesc ca este reglat din fabrica, are pe un surub de reglaj sigiliu cu vopsea, de aia intrebam daca o fi facut in vreo intreprindere sau "pe vapor". Nu am mai surubarit de un deceniu la estice si am cam uitat reglajele, mai ales ca nici inainte nu eram vreun meserias.

Editat de Clasic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

regleaza pe cel vechi si schimba garnitura de la cui daca e necesar. nu se justifica sa umbli in el daca are doar 500km

reglajele din fabrrica nu sunt neaparat bune pt motoru tau. Sunt doar ceva estimativ cu sanse de a se potrivi la majoritatea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 mm nu-i faci nici din klingherit. Caută textolit sau teflon. și p-ăla îl încadrezi între două garnituri de carton așa cum zice Glisici - CARE E CEL MAI TARE! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, tin minte cand "m-am lasat" de comuniste ca am aruncat cateva garnituri de alea, din textolit cred ca erau, facute de batrani....pe mine ma intereseaza sa iau cateva noi, nu mai am de unde face rost de material acum.



Garnitura de carton de dosar stiam ca se imbiba in ulei, nu in vaselina...sau nu are importanta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Batranii faceau o multime de garnituri...practic au umplut tara asta de garnituri, dar din pacate toate s-au aruncat pentru ca nu potriveau la nimic.......klingherit nu se mai fabrica , si nu se mai gaseste spre vanzare pentru ca era pe baza de azbest , material periculos pentru populatia europeana...

Gasesti alte materiale pentru etansari (mai proaste , dar extrem de ecologice...)

Reglajele carburatorului sunt foarte complicate...are un surub pe partea de aer/relanti , se baga surubelnita in el si se regleaza...pentru turatia maxima(amestec optim) la relanti.Pe capac, langa cablu este un alt surub care iti stabileste pozitia de parcare la sertarul pentru aer... Pentru pozitia corecta la acul de dozaj trebuie sa mergi cu ciorsul .....

 

http://www.perfectseal.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=17

instalezi o aplicatie pentru garnituri pe Iphone , si cauti garnitura potrivita in drobeta...poate te trimite in santierul naval , poate la regia de apa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... cu alte cuvinte, ai cunostinte in domeniu, repari, nu ai cunostinte, te chinui pe net si mobra sta tot in garaj.

 

Forumul adauga un plus la o baza solida, insa, fara aceasta baza, informatiile virtuale nu prea te pot ajuta sa depanezi un fier. Parerea mea.

Editat de Ursu Gunoier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Batranii faceau o multime de garnituri...practic au umplut tara asta de garnituri, dar din pacate toate s-au aruncat pentru ca nu potriveau la nimic.......klingherit nu se mai fabrica , si nu se mai gaseste spre vanzare pentru ca era pe baza de azbest , material periculos pentru populatia europeana...

Gasesti alte materiale pentru etansari (mai proaste , dar extrem de ecologice...)

Reglajele carburatorului sunt foarte complicate...are un surub pe partea de aer/relanti , se baga surubelnita in el si se regleaza...pentru turatia maxima(amestec optim) la relanti.Pe capac, langa cablu este un alt surub care iti stabileste pozitia de parcare la sertarul pentru aer... Pentru pozitia corecta la acul de dozaj trebuie sa mergi cu ciorsul .....

 

http://www.perfectseal.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=17

instalezi o aplicatie pentru garnituri pe Iphone , si cauti garnitura potrivita in drobeta...poate te trimite in santierul naval , poate la regia de apa....

 

:crack: De pe unde dezgropi expresiile astea ? :crack:

» Post actualizat in 18 Jun 2014 10:13

... cu alte cuvinte, ai cunostinte in domeniu, repari, nu ai cunostinte, te chinui pe net si mobra sta tot in garaj.

 

Forumul adauga un plus la o baza solida, insa, fara aceasta baza, informatiile virtuale nu prea te pot ajuta sa depanezi un fier. Parerea mea.

 

E o parere foarte buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba asta cu azbestul cred ca este destul de recenta, tin minte ca in copilarie ma jucam cu azbest, pe atunci se gasea peste tot, erau niste funii din azbest cred impletite, dintr-acelea de etansau usa la cazane.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...