Sari la conținut

Interzis enduro?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@ionradoi: Am inteles cu totii argumentele tale, ai primit si contrargumente suficiente. Nu e cazul sa dezbatem la infinit si sa te interpui in avocatul "linistii si serenitatii la padure" mai ales ca tu ai carnetul moto de 1 an si deduc ca nu esti endurist ci "asfaltist", deci nu ai cum sa intelegi ambele parti ale subiectului in discutie. Eu (si multi altii de aici, poate si mai mult decat mine) am batut muntii atat pe jos cat si cu motorul, deci intelegem mai bine ca tine eventualul deranj provocat de enduristi si cat este de real.

 

Mai important este sa avem o discutie coerenta despre cum s-ar putea evita masura interzicerii fenomenului enduro.


» Post actualizat in 17 Jun 2014 07:48

Io merg mai departe, salut si cinstesc si un pahar cu aia cu care ma intalnesc pe forestiere... omeneala la maxim.

 

Corect, asa da :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ionradoi: Am inteles cu totii argumentele tale, ai primit si contrargumente suficiente. Nu e cazul sa dezbatem la infinit si sa te interpui in avocatul "linistii si serenitatii la padure" mai ales ca tu ai carnetul moto de 1 an si deduc ca nu esti endurist ci "asfaltist", deci nu ai cum sa intelegi ambele parti ale subiectului in discutie. Eu (si multi altii de aici, poate si mai mult decat mine) am batut muntii atat pe jos cat si cu motorul, deci intelegem mai bine ca tine eventualul deranj provocat de enduristi si cat este de real.

 

Mai important este sa avem o discutie coerenta despre cum s-ar putea evita masura interzicerii fenomenului enduro.

» Post actualizat in 17 Jun 2014 07:48

 

Corect, asa da :))))

 

Da, şi eu m-am cam plictisit de bătut apa in piuă. Am zis ce am avut de zis, voi la fel (chiar de mai multe ori, şi eu şi voi). Singura chestie pe care o mai am de zis apropo de ultimele posturi e ca nu sunt deloc hater (chiar mi s-a părut că am avut un ton cât se poate de calm în tot ce am scris şi nu am atacat pe nimeni) şi nici nu combat chestia asta de dragul de a avea posturi multe. Am dat din taste pe tema asta în ultimele 3 zile pentru că am fost direct afectat de un fenomen de care nu aş mai vrea să fiu afectat.

 

În ce priveşte înţelegerea fenomenului, mi-e greu să cred că înţelegeţi în mod real deranjul provocat. Dacă într-adevăr deranjul ar fi fost atât de mic, nu s-ar fi interzis enduro-ul în tot restul Europei. Eu am 25 de ani de mers pe munte continuu, cu câte 6-7 ture în anii cei mai proşti, media fiind cam de 10. Nu sunt tatăl munţilor, dar am o experienţă suficient de mare cât să-mi permit să am o părere avizată pe tema asta. După cum am mai zis, înţeleg latura sportivă a fenomenului. Înţeleg plăcerea pe care o resimţiţi făcând ceea ce faceţi. Recunosc că m-a atras şi pe mine la un moment dat, dar am renunţat la ea în urma argumentelor pe care vi le-am dat şi vouă. Am preferat să mă rezum la boncanc şi mtb pe munte şi să las motocicleta pentru asfalt după ce m-am gândit la toate lucrurile pe care le-am scris şi aici. Sper totuşi ca discuţia asta să fi ridicat câteva semne de întrebare măcar unora dintre voi, care să lase de bunăvoie motoarele în garaje şi să se bucure de munte în linişte.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum sa nu te duci pe un forum de pescari, sa spui cat de impotriva pescuitului esti tu, apoi sa te miri de eventuale reactii vehemente ale forumistilor respectivi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum sa nu te duci pe un forum de pescari, sa spui cat de impotriva pescuitului esti tu, apoi sa te miri de eventuale reactii vehemente ale forumistilor respectivi....

:funny:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu au motor. Deci nu poluează fonic şi nu emit noxe.

2. Merg mult mai încet şi nu ridică praful.

3. Nu distrug solul, pentru că au cuplul la roata din spate mult mai mic şi dependent de condiţia fizică a ciclistului. Bănuiesc că n-o să susţii că un mtb urcând la deal poate să "are" la fel ca un enduro.

 

1. Si drujbele polueaza fonic si emit noxe. In plus, mai taie si copacu'. Noxele emise in mijlocul padurii sunt mai rele decat alea emise langa padure? Tu cand te duci cu masina pana la mare sa te recreezi nu emiti noxe?

2. Daca nu e nimeni sa vada / miroasa praful ridicandu-se, mai conteaza acest aspect?

3. Cu distrugerea solului ai dreptate. Dar vad ca aici se discuta foarte putin despre EXC-uri care rup poteca (eventual poteca cu marcaj turistic) in doua, si mai mult se discuta despre mers pe forestiere, care de multe ori sunt "asfaltate" cu macadam.

 

Puteai sa incepi si tu cu niste reprosuri mai ponderate. Asa reiese ca orice amarat cu enduro touring care merge pe forestier / macadam e cel mai rau lucru care se poate intampla dpdv ecologic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, şi eu m-am cam plictisit de bătut apa in piuă. Am zis ce am avut de zis, voi la fel (chiar de mai multe ori, şi eu şi voi). Singura chestie pe care o mai am de zis apropo de ultimele posturi e ca nu sunt deloc hater (chiar mi s-a părut că am avut un ton cât se poate de calm în tot ce am scris şi nu am atacat pe nimeni) şi nici nu combat chestia asta de dragul de a avea posturi multe. Am dat din taste pe tema asta în ultimele 3 zile pentru că am fost direct afectat de un fenomen de care nu aş mai vrea să fiu afectat.

 

În ce priveşte înţelegerea fenomenului, mi-e greu să cred că înţelegeţi în mod real deranjul provocat. Dacă într-adevăr deranjul ar fi fost atât de mic, nu s-ar fi interzis enduro-ul în tot restul Europei. Eu am 25 de ani de mers pe munte continuu, cu câte 6-7 ture în anii cei mai proşti, media fiind cam de 10. Nu sunt tatăl munţilor, dar am o experienţă suficient de mare cât să-mi permit să am o părere avizată pe tema asta. După cum am mai zis, înţeleg latura sportivă a fenomenului. Înţeleg plăcerea pe care o resimţiţi făcând ceea ce faceţi. Recunosc că m-a atras şi pe mine la un moment dat, dar am renunţat la ea în urma argumentelor pe care vi le-am dat şi vouă. Am preferat să mă rezum la boncanc şi mtb pe munte şi să las motocicleta pentru asfalt după ce m-am gândit la toate lucrurile pe care le-am scris şi aici. Sper totuşi ca discuţia asta să fi ridicat câteva semne de întrebare măcar unora dintre voi, care să lase de bunăvoie motoarele în garaje şi să se bucure de munte în linişte.

 

Numai bine.

 

Hai sa vorbim de bocanc: am vazut atata mizerie lasata in urma, de boncanci astia, prin Fagaras, prin Cindrel, prin Parang si cam peste tot. In momentul in care campezi distrugi: faci santz de scurgere a apei, tai lemnne si faci foc. Asta nu e distrugere!? Caci santzu ramane si locul in care ai facut foc deasemenea. Nu vorbesc aici de conserve si pet-uri, pentru ca ai zis ca nu faci asta. Dar pentru ca tu esti civilizat, asta nu insemna ca nu trebuie interzis, tot din motive ecologice. Am utilizat aceeasi logica pe care ai folosit-o si tu: nu conteaza cat de mare e distrugerea, conteaza ca e distrugere.

Crede-ma ca ma deranjeaza cand vad muntele plin de mizerii lasate de "iubitori de natura" pedestrasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bicicletele nu prea sunt interzise dincolo (vorbesc doar de Austria şi Germania, pentru că am fost şi am văzut) decât în rezervaţii. Nu sunt interzise din nişte motive evidente:

 

1. Nu au motor. Deci nu poluează fonic şi nu emit noxe.

2. Merg mult mai încet şi nu ridică praful.

3. Nu distrug solul, pentru că au cuplul la roata din spate mult mai mic şi dependent de condiţia fizică a ciclistului. Bănuiesc că n-o să susţii că un mtb urcând la deal poate să "are" la fel ca un enduro.

 

Nu cred că îşi are rostul comparaţia între mtb şi enduro dpdv al impactului asupra mediului sau pietonilor.

Cred ca nu prea te-ai actualizat; cam 9-10 luni pe an locuiesc in Germania, deci pot sa iti povestesc. In ultimii doi ani sau inchis foarte multe locuri bune pentru MTB. Au si pregatit ceva locuri autorizate, e drept. Dar iese cu amenda si daca te dai pe langa ce e amenajat.

Motivul: se coboara cam prin acelasi loc, deci santuri pe coborare...considera efectul la fel de rau ca si la un sport motorizat. Amenzi pe masura. Eu ma cruceam mai la inceput cum de ma dadeam singur pe coborari asa faine, iar unii care ma vedeau prin zona se uitau asa "uratel".

Deci, nu dori raul altuia, ca mai tarziu vine si peste tine. Apropo, poate ai vazut filmul ala, Equilibrium(http://www.imdb.com/title/tt0238380/).

Fiecare lege de asta e o incercare, un pas, spre o lume controlata, in numele binelui, bineinteles. Spor la ajutat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Ca sa nu deschid un topic nou...

 

Se cam inchide la pita, am vazut si eu panouri cu drum forestier inchis deja...

 

Amendaţi în vârf de munte pentru cǎ au intrat pe un drum forestier

 

si nu vorbim de "in padure" ci pe un drum existent deja...

o sa vedem padurea la televizor curand 4k , binenteles cu plata unui abonament catre niste sjmecheri care vor avea voie s o filmeze, doar in zonele in care nu e taiata, binenteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu cu motoreta acum 3 saptamani pe un drum din zona, drumul face conexiunea intre zona Vidraru si Bradet. La intrare din Bradet drumul este asfaltat, pe o portiune, dupa care se transforma in drum forestier fara nici un semn de interzis pentru motociclete/motorete. Partea cea mai interesanta a fost la Vidraru, la iesire am vazut doua semne de interzis precum cele din pozele de mai sus.

Eu semnele respective nu le-am vazut nicaieri pana acolo. Nu am luat amenda, probabil pentru ca nu m-au vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu deschid un topic nou...

 

Se cam inchide la pita, am vazut si eu panouri cu drum forestier inchis deja...

 

Amendaţi în vârf de munte pentru cǎ au intrat pe un drum forestier

 

si nu vorbim de "in padure" ci pe un drum existent deja...

o sa vedem padurea la televizor curand 4k , binenteles cu plata unui abonament catre niste sjmecheri care vor avea voie s o filmeze, doar in zonele in care nu e taiata, binenteles.

 

Nu am inteles din articol despre care traseu e vorba. Eu vad pe harta niste drumuri comunale intre Vidraru si Bradetu. Sper ca nu e vorba despre ele. Daca s-a ajuns sa se dea amenda pentru mers pe drumul comunal, atunci problema e chiar grava, dar in acelasi timp, amenda poate fi contestata cu usurinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masura propusa in 2014 a plecat ca o masura contra taierilor ilegale. Gaterele ilegale, amplasate direct in padure erau pazite de motocrosisti care dadeau alarma imediat daca in zona respectiva apareau masini sau persoane suspecte.

Nu cred ca masura a avut sau are vreo influenta, taierile continua si azi, asa cum se stie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare cum se simt cei care taie padurile ilegal in momentul in care apar patru enduristi din care doi au goPro.Imi spunea un padurar ca nici pe jos nu ai voie in padure.Legea este facuta in asa fel incat sa protejeze de ochii curiosilor taierile ilegale.Nu stiu ce putem face daca declaram razboi celor care taie ilegal ne dam foc la valiza.Daca stam si nu facem nimic in curand nu mai avem unde sa ne dam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...