Sari la conținut

Interzis enduro?


Postări Recomandate

e taxa pe mijloace de transport. se aplica la cele inmatriculabile, cat timp sunt inmatriculate.

 

Se aplica si celor ne-inmatriculate si celor ne-inmatriculabile. De exemplu, daca radiezi o masina de la politie, prezentand dovada ca detii un spatiu corespunzator de depozitare, bla, bla, bla (unul din cazurile de radiere), tot vei plati impozit. Statul nu iti ofera nici o facilitate in schimbul impozitelor. Ele sunt niste taxe de protectie in general. Pt orice autovehicul inmatriculabil se plateste impozit indiferent daca este inmatriculat sau nu. Deasemenea ar trebui intrebati si cei de la cluburile de motocross, moto GP, raliu, etc... care detin utilaje ne-inmatriculabile daca platesc sau au obligatia sa plateasca impozit. S-ar putea sa da. Dar pt inmatriculabile impozitul e obligatoriu fara discutie. RCA-ul si rovigneta nu sunt obligatorii.

2 KTM-uri am cumparat in viata mea: unul ne-inmatriculat, altul inmatriculat. De fiecare data vanzatorul a trebuit sa-si bage si sa-si scoata mobra de la fisc, sa plateasca restantele, penalizarile, amenda ca sa poata sa-mi ofere mie toate actele ca sa inmatriculez mobra pe numele meu.

Pt tot ce este impozitabil trebuie platit impozit din momentul in care intra in tara pana paraseste tara sau este distrus sau furat, indiferent daca este inmatriculabil ne-inmatriculat. Ce e sau nu e la politie nu are treaba cu fiscul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

L.E. Acum, lăsând miştoul la o parte... B374, nu spun că m-am întâlnit cu tine şi mi-ai umplut gura de praf. Nu spun nici că mergeai atât de repede încât nu ai vazut doi turişti cu rucsaci. Poate m-ai văzut şi ai uitat. Sau poate atunci când ai fost tu, nu eram nici eu, nici alţi turişti, pentru că munţii Căpăţânii sunt relativ puţin umblaţi. Dar mie mi s-au întâmplat lucrurile astea de îndeajuns de multe ori încât să am tot dreptul să mă enervez. Ca să menţionez doar câteva dintre locurile în care m-am întâlnit cu endurişti: pe Valea Crăciuneasa din Cindrel, pe Valea Latoriţei (care e semi-asfaltată, deşi e drum tehnic, dar în ultimii km dinainte de Petrimanu e pilaf cu carne), pe forestierul care urcă de la Cantonul Borogeana spre Piatra Târnovului, pe Valea Repedea, pe drumul strategic din Latoriţei, în Curmătura Olteţului sau pe drumul de creastă dintre Vârful lui Roman şi Văleanu. Uneori eram cu bicicleta, alteori pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca nu i-ai vazut tu, nu înseamnă că nu există. Am auzit recent un banc misto cu unul care întreaba o baba bisericoasa "Auzi, mamaie, da' de unde ştii matale că există Dumnezeu, că doar nu l-ai văzut?". La care baba "Domnu' dragă, nici sula matale n-am văzut-o, dar asta nu înseamnă că nu există".

 

mda, de parca nu generalizai tu in aproape fiecare post de mai sus... c'mon...

 

intre timp mi-am dat seama de ce nu vad pietoni pe forestiere. pentru ca pot sa mearga cu masina! de fapt poate merg cu masina ca sa nu le intre praful in ochi! si legat de praf, tocmai am auzit ca la cererea celor care locuiesc in zona, in curand se va interzice circulatia pe toate strazile neasfaltate (inclusiv din Bucuresti).. .

 

hai s-o lasam balta cu deranjul... te deranjeaza psihic aia cu motoarele si atat tot.

» Post actualizat in 15 Jun 2014 14:33

daca radiezi o masina de la politie, prezentand dovada ca detii un spatiu corespunzator de depozitare, bla, bla, bla (unul din cazurile de radiere), tot vei plati impozit.

 

nope. sau a uitat statu sa colecteze cativa ani de impozit pt cazul de care vorbesc eu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vremurile se schimba pt ca ne inmultim. Ardem gazul, petrolul si carbunele ca sa ne inmultim. Chiar si agricultura polueaza. Cu atat mai mult masinile offroad, moto enduro, MTB, hiking-ul cu copilul. Astea au in plus faptul ca sunt agrement, precum crima din placere vs crima pt supravietuirea individului (n-as incadra talharia aici dar, de ex, 2 soldati inamici fata in fata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare as vrea sa te vad eu prietene ce ai sa spui cand nu o sa ai voie cu MTB decat pe drumuri publice sau in locuri special amenajate. Vad ca esti feroce rau, dar sa vezi cand te costa bani ca ai mers pe langa drum cu bicla. Eu ma dau si cu MTB-ul, si risc amenda mare chiar daca acum 2 ani ma dadeam tot acolo fara nici o problema, adica legal. Vremurile se schimba, vor sa iti vanda si apa din fantana ta, mii de reguli si legi te strang ca intr-o cusca. Problema e ca tu esti aplaudaci la asta.

E clar ca grupurile mari si zonele folosite intens la enduro au de suferit. Mai mult sau mai putin. Sa se lupte pentru pastrarea unor zone sau trasee turistice, alea sa fie libere de motoare, MTB-uri sau alte agregate. Sa le controleze pe alea, dar nu interzici pur si simplu tot si ii cauti ca pe criminali(citeste ce am scris despre Spania mai la inceput).

 

Si da, ma dau si pe dealul meu, asa o tura pana in varf, e locul meu cu acte si nu se strica daca ii fac 15 ture pe an. Pe muntii si vaile din jur, maxim ajungi de 3 ori in acelasi an, acelasi traseu; vino sa iti demonstrez ca de 4 ani nu s-a stricat nimic de la 2-3 motoare. Cat despre padure, de mii de ani se taie, dar acum e dezastru( la noi in cativa ani au scos toata linia ferata de la mocanita, absolut toata, iar acum e forestier nou si exploatare serioasa). Crezi ca dupa inca 30 de ani va mai ramane cum a fost din 1960-1990, timp de exploatare cu trenuletul? Si tu zici ca enduro e asa grav?

 

Nu, departe de mine gândul de a compara distrugerile create de defrisarile ilegale cu cele create de endurişti. E evident că nici nu încape comparaţie. Dar refuz să pun problema aşa. E ca şi cum ai spune că dacă armata roşie a făcut prăpăd în drumul spre Berlin, nici nu mai are rost să vorbim despre Ivan Ivanovici care a violat si a omorât si el 3 femei, acolo.

 

Şi nu sunt feroce în sensul că dacă aş sta la o bere cu tine am ajunge să ne luăm de gât. Am şi eu bube în cap cât cuprinde. Era vorba strict de un schimb de idei. Sunt conştient că tu o să te dai în continuare şi pe dealuri şi pe forestier cât o să te ţină portofelul, până când o apărea şi la noi legea ca în vest. Dar sper ca după ce ai citit tot ce povestesc eu aici de două zile, o să vezi lucrurile puţin altfel şi eventual o să treci mai încet pe lângă pietoni şi biciclişti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L.E. Acum, lăsând miştoul la o parte... B374, nu spun că m-am întâlnit cu tine şi mi-ai umplut gura de praf. Nu spun nici că mergeai atât de repede încât nu ai vazut doi turişti cu rucsaci. Poate m-ai văzut şi ai uitat. Sau poate atunci când ai fost tu, nu eram nici eu, nici alţi turişti, pentru că munţii Căpăţânii sunt relativ puţin umblaţi. Dar mie mi s-au întâmplat lucrurile astea de îndeajuns de multe ori încât să am tot dreptul să mă enervez. Ca să menţionez doar câteva dintre locurile în care m-am întâlnit cu endurişti: pe Valea Crăciuneasa din Cindrel, pe Valea Latoriţei (care e semi-asfaltată, deşi e drum tehnic, dar în ultimii km dinainte de Petrimanu e pilaf cu carne), pe forestierul care urcă de la Cantonul Borogeana spre Piatra Târnovului, pe Valea Repedea, pe drumul strategic din Latoriţei, în Curmătura Olteţului sau pe drumul de creastă dintre Vârful lui Roman şi Văleanu. Uneori eram cu bicicleta, alteori pe jos.

 

am mers pe mare parte din traseele mentionate de tine. nu-mi aduc aminte de prea multi pietoni, in afara de ciobani si cativa pe langa cabane (ajunsi tot cu masina la ele). de biciclisti, parca mai mult. si nu-mi aduc aminte ca pe vreunul din drumurile de care zici si pe care am fost sa fie semn de interzis accesul, bariera sau ceva de genul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

nope. sau a uitat statu sa colecteze cativa ani de impozit pt cazul de care vorbesc eu?

 

Ai radiat tu vreo masina sau mobra si ai putut sa o scoti si de la impozit? Ma indoiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun. cine?

 

te ajuta? cu ce? o sa-ti raspund pe privat daca e. sau continuam discutia acolo direct.

» Post actualizat in 15 Jun 2014 14:54

Astea au in plus faptul ca sunt agrement, precum crima din placere vs crima pt supravietuirea individului (n-as incadra talharia aici dar, de ex, 2 soldati inamici fata in fata)

 

dupa logica asta, motoretele ar trebui interzise cam definitiv - ca 90% nu sunt folosite utilitar... ah, da, si masinile sa circule alternativ in we-uri, in functie de numarul de inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te ajuta? cu ce? o sa-ti raspund pe privat daca e. sau continuam discutia acolo direct.

 

Si platesti impozit din momentul in care o re-inmatriculezi? Cum o reinmatriculezi fara viza de la fisc? Come on....

» Post actualizat in 15 Jun 2014 14:59

 

 

dupa logica asta, motoretele ar trebui interzise cam definitiv - ca 90% nu sunt folosite utilitar... ah, da, si masinile sa circule alternativ in we-uri, in functie de numarul de inmatriculare.

 

Bursucul si feriga din padure ne vor fi recunoscatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar sper ca după ce ai citit tot ce povestesc eu aici de două zile, o să vezi lucrurile puţin altfel şi eventual o să treci mai încet pe lângă pietoni şi biciclişti.

A fost si va ramane una din regulile de baza. Cine nu respecta asta, a doua oara nu merge cu noi. Ne intalnim des cu cei de la stane, oameni si animale. Daca nu e vreme de vorbarie si cainii nu fac urat tare, mers la ralenti pana se trece de ei. Daca e vreme, schimbam ceva vorbe, intrebam cum mai e viata, asta va conta sigur pentru cei cu care se va intalni a doua oara(sperand ca si ei sunt cat de cat atenti). Turisti nu prea sunt pe la noi, dar oameni pe forestiere sau drumuri de legatura, da. Si sunt tratati cat mai cu respect.

 

Am crescut la tara, codrul si paraul au fost printre cei mai buni prieteni, deci si pentru ei respect. Se poate face si enduro si MTB cu responsabilitate. De aceea nu e nevoie de legi care sa le interzica total.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu ionradoi, solutia pt intarzierea luarii de masuri drastice impotriva enduristilor este respectul reciproc, sau "Ride Stealth" asa cum se si numeste un topic de aici.

 

Problema este sa le explici cat mai multor enduristi regulile: ocolire sau reducere viteza, un salut prietenos, evitare turatie inutila motor cand este lume in jur, etc. Trebuie sa facem cu toti un efort constient in directia educarii noastre si a altor colegi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa se interzica "enduro" si la noi, mai devreme sau mai tarziu. Ori impus de Uniune, ori din propria initiativa.

 

In orice caz, asta e una din "facilitatile" de care beneficiem, fiind o tara de semi-lumea a 3-a. Comparatiile cu vestul Europei nu isi au locul. Ingradirile lumii civilizate, regulile multe si aspre, nu prea se potrivesc cu saracia, nesimtirea si lipsa de infrastructura a lumii necivilizate. In Africa ai putea probabil sa mergi cu jetski-ul prin delta Okavango, dar in Germania nu ai voie sa mergi cu bicicleta pe forestiere.

 

Deci eu unul nu am o problema anume cu interzicerea accesului enduro prin padure, ci cu interzicerea accesului enduro prin padure intr-o tara ca Romania, unde exista probleme multe si grave.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spunea si colegul de mai sus, tot ce e posibil ca enduro-ul se fie interzis si la noi. Cel mai probabil aceasta lege va fi "sugerata" de UE si nu ca urla ecologistii lu' peste care se mai duc si ei de doua ori pe an la munte si vai, sunt deranjati ca au trecut 2-3 cu mobrele pe langa ei.

In concluzie, profitati maxim de libertatea pe care o mai avem. In curand probabil n-o sa mai fie.

Iar la faza cu trecutul tare pe langa excursionisti, e o chestie de bun simt. Cand ii mai intalnesc, extrem de rar, tai gazul si merg pe marginea drumului opusa lor. Dar n-am cum sa nu le dau o flegma imaginara in freza cand le vad ura in priviri. Sincer, nu prea merita respectul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bursucul si feriga din padure ne vor fi recunoscatori.

 

astept o bere de la ei data viitoare cand stau acasa in loc sa plec undeva in we. daca nu dau insemana ca sunt neseriosi si o sa bag crampoane mai mari...

» Post actualizat in 15 Jun 2014 21:11

Problema este sa le explici cat mai multor enduristi regulile: ocolire sau reducere viteza, un salut prietenos, evitare turatie inutila motor cand este lume in jur, etc. Trebuie sa facem cu toti un efort constient in directia educarii noastre si a altor colegi.

 

Io merg mai departe, salut si cinstesc si un pahar cu aia cu care ma intalnesc pe forestiere... omeneala la maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spunea si colegul de mai sus, tot ce e posibil ca enduro-ul se fie interzis si la noi. Cel mai probabil aceasta lege va fi "sugerata" de UE si nu ca urla ecologistii lu' peste care se mai duc si ei de doua ori pe an la munte si vai, sunt deranjati ca au trecut 2-3 cu mobrele pe langa ei.

In concluzie, profitati maxim de libertatea pe care o mai avem. In curand probabil n-o sa mai fie.

Iar la faza cu trecutul tare pe langa excursionisti, e o chestie de bun simt. Cand ii mai intalnesc, extrem de rar, tai gazul si merg pe marginea drumului opusa lor. Dar n-am cum sa nu le dau o flegma imaginara in freza cand le vad ura in priviri. Sincer, nu prea merita respectul meu.

de curiozitate, cam care credeti ca sunt motivele urii din privirile pietonilor?

 

stăteam si mă gândeam la ceva ce a spus zilele trecute b374... Ca de fapt, mă deranjează pshihic. Cred ca e ceva dreptate in ce spune... Dar oare de ce mă deranjează pshi. Pe mine si pe altui trecutul mobrelor pe lângă noi pe forestier? Oare pe voi in locul nostru nu v-ar deranja?

 

cred ca o comparatie foarte buna ar fi cea cu pietonii de pe trotuar care pe ploaie, se uita urat din principiu la soferi. E suficient sa te mureze unul singur, ca după aia, chiar si aia care încetinesc in balta (suficient sau insuficient) beneficiază de aceleasi priviri.

» Post actualizat in 16 Jun 2014 10:06

Si da, acum o sa urmeze replica "si masinile pe ploaie de ce nu sunt interzise"... Pentru ca pe acolo e normal sa circule, in timp ce dreptul enduro-urilor de a se plimba pe forestiere e contestabil... Si ajungem din nou la discutia cu masinile de lemne. Nu mai am chef sa bat apa in piua din nou pe aceeasi tema, asa ca revin doar cu rugămintea de a va pune in locul pietonului pe lângă care treceri, indiferent ca e muncitor forestier, turist montan, pantofar de duminica sau taranca cu copii. Din punctul meu de vedere, controversa asta e încheiată, se va rezolva probabil o data cu aparitia legii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de curiozitate, cam care credeti ca sunt motivele urii din privirile pietonilor?

 

oftica, ciuda :)

 

Dar oare de ce mă deranjează pshi. Pe mine si pe altui trecutul mobrelor pe lângă noi pe forestier? Oare pe voi in locul nostru nu v-ar deranja?

 

tot nu m-am lamurit, te deranjeaza ca trec? sau ca trec tare, fac zgomot si praf? daca e ultima... schimba lumea, poti - cand vine motoreta tare, fa-i semn s-o lase mai incet... problem solved. daca-i prima - n-am cum sa te ajut cu sfaturi.

 

in timp ce dreptul enduro-urilor de a se plimba pe forestiere e contestabil...

 

pe unele date de tine ca exemplu nu e contestabil deloc. au dreptul.

 

Din punctul meu de vedere, controversa asta e încheiată, se va rezolva probabil o data cu aparitia legii.

 

nope :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quote-ul pe telefon e al naibii de enervant... Faza cu oftica si ciuda e cel putin amuzanta. Crezi ca baba Floarea crapă de ciuda ca nu poate sa are muntele cu motorul? Sau eu care as putea sa-mi iau enduro azi daca as vrea? Sau ciclistii montani care nu visează decât fibra pe picioare si adrenalina de la downhill? Nu zic, or fi si ciudosi... Da chiar toti, mă?

» Post actualizat in 16 Jun 2014 10:31

La aia cu deranjatul, cu siguranta, praful mă deranjează cel mai tare. Zgomotul e pe locul doi. Deci clar, sunt deranjat obiectiv când trece mobra cu 30 la ora pe lângă mine si ridica un nor de praf. Dar ti-am zis, am avut si o întâlnire cu un tip f ok, care a încetinit la viteza noastră de mers. Ne-am salutat, iar el a plecat mai departe, accelerand cam pe la 20 m de noi. Aici nu mi-e foarte clar ce m-a deranjat. Sa zic ca a fost norul de praf din zare sau sunetul acceleratiei monicilindricului când eu aveam chef de liniste... Oricum, feeling-ul a fost ca nu ar fi trebuit sa intre acolo cu motorul. De i da, a fost un disconfort pshic oarecum nemotivat.

» Post actualizat in 16 Jun 2014 10:33

Si tot nu mi-a răspuns nimeni. Pe voi, ca pietoni pe forestier, v-ar deranja sau nu trecutul endurourilor pe lângă voi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare normal sa fie nevoie sa fac lucrul asta. Bunul simt ar trebui sa-l împingă s-o lase mai usor, la fel cum trebuie sa ii împingă pe soferi sa încetinească pe cat posibil pe ploaie, ca sa nu stropească pietonii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zic ca a fost norul de praf din zare sau sunetul acceleratiei monicilindricului când eu aveam chef de liniste...

 

Dar sunetul acceleratiei bicilindrului cum te deranjeaza? Cat 2 monocilindre? Sau 2 bicilindre te deranjeaza cat 1 monocilindru?

 

Exista cocalari si nesimtiti si printre enduristi, si cu cat grupul e mai mare, deranjul creste exponential. Eu merg in grup de o persoana si niciodata nu s-a uitat vreun pieton urat la mine.

 

Cat despre inocenta pietonului, peste tot pe unde am mers (cu mobra sau pe jos) am gasit gunoaie. Daca se decide intr-o zi ca pietonul e prea necivilizat ca sa mearga pe munte fara sa arunce sticle de fanta si ambalaje de joe? Si se interzice accesul pe munte si pietonilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare normal sa fie nevoie sa fac lucrul asta. Bunul simt ar trebui sa-l împingă s-o lase mai usor, la fel cum trebuie sa ii împingă pe soferi sa încetinească pe cat posibil pe ploaie, ca sa nu stropească pietonii.

 

asta-i tare... deci daca vecinul tau ii da cu muzica tare... tu ce faci? sange rau in casa si nu dormi sau te duci si-i zici s-o lase mai moale? sau astepti lege care sa interzica vanzarea de boxe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...