Sari la conținut

Interzis enduro?


Postări Recomandate

Daca in Caras se va aplica, am putea presupune ca nu mai e mult sa se extinda in toata tara...

http://expressdebanat.ro/interzis-la-enduro-in-padurile-carasene-guvernul-si-ong-urile-pun-capat-turismului-agresiv/

 

(daca articolul a mai fost dezbatut, scuzele mele si topicul poate fi sters)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sa speram ca nu vor fi in stare sa implementeze vre-o lege in acest sens. - ma bazez pe faptul ca sunt prea lenesi si prea prosti s-o faca.

De ce sa nu furam in liniste padurile. Cu cat mai populate de enduristi cu atat mai vizibil furtul....unde pui ca mai vin si straini si se duce vorba in europa ca taiem padurile ilegal - coruptie, mafie bla bla.

Ce sa zic, nu mai au ce face ecologistii lu peste prajit, eu am reclamat deschiderea unei gropi de gunoi ilegale pe toate caile posibile si ei ce fac? Pai nimic, ca vezi Doamne e proprietate privata si nu au putere, deci pot doar sa dea o amenda infima, raportat la cat pot castiga astfel de cocalari.....tara de prosti, cocalari si hoti.

 

A, si inca o chestiune. Stiu ca noul bozgor de la mediu e mare amator de off-road calarind duster-ul de servici prin toate coclaurile in fiecare week-end, intorcandu-se cu masina plina de noroaie si zgarieturi....sigur, e in interes de serviciu.......

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sun de acord sa fie evitate parcurile nationale, rezervatiile si ce mai trebuie ocrotit, dar cred totusi ca mai putine pagube fac cei care se dau cu mobrele fata de cei care taie in nesimtire tot ce le pica in cale... Astia cu enduro din punctul meu de vedere mai aduc si un ban la bugetul national din turism, concursuri, etc fata de astia care taie padurile si produc doar pagube.

Inteleg ca in afara sunt trasee special marcate pt asa ceva si astia se vor a fi in concordanta cu ei, dar hai mai intai sa rezolve problema taierilor masive ca sa mai avem paduri si pe urma sa isi indrepte atentia spre noi astia care ne dam la enduro prin paduri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prin unele orase e interzi cu motocicleta seara, prin paduri e interzis enduro...eu zic sa renuntam la motociclete sa ne luam toti bmw si mercedes cu geamuri fumurii si copii minune in boxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

circuite moto de viteza nu avem,in padure nu avem voie,pe strada nu avem voie (ex Campina -interzis in oras cu moto) cica poluam fonic padurea sau sa nu vedem cate hectare de padure taie nenorociti ,trebuie sa facem ceva ca nu se mai poate cu astia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Caras-severin'ul este al-2-lea cel mai impadurit judet din tara. Nu e vorba de furat, taiat ilegal, imbogatit peste noapte sau ceva de genul. Stati linistiti, nu se va interzice nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

circuite moto de viteza nu avem,in padure nu avem voie,pe strada nu avem voie (ex Campina -interzis in oras cu moto) cica poluam fonic padurea sau sa nu vedem cate hectare de padure taie nenorociti ,trebuie sa facem ceva ca nu se mai poate cu astia

In Campina interzis cu moto in oras? cand, cum unde? ca eu nu am mai fost demult pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cine o sa ma opreasca in padure?hai sictir si pupa iarba de roata....e greu sa dai o asemenea lege care nu prea impune plata unei taxe,daca era vb sa se plateasca ceva ,atuci se straduiau dar asa...Cu padurile stim cu totii ca ce rost are sa aratam cu degetul pe un taran ce taie,ce-i drept ,abuziv un 7 mc de lem pe cand aia mai mari de la Bucale permit taierea a zeci de mi de mc de lem pe saptamana.Oricum in zona nosastra MM-SM am deranjat un pic pe unii care construiau in albia unor rauri de o frumusete rara, hidrocentrale.Daca era dupa ei ne dadea la rechini la cum s-au uitat la noi.Nu are nicio treaba interzicerea motoarelor in padure cu impactul acestora asupra mediului....is alte ite la mijloc.Ca sa nu se mai polueze atata fonic cat si cu deseuri clasice flacoane,pahare,ambalaje....ar trebui interzis picnicul in aer liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stati "linistiti", ca la rata defrisarilor actuala, in cativa ani o sa devina fara fond legea, pentru ca n-o sa mai fie paduri...

Editat de Miru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in tarile cu apa calda (Austria, Germania, Franta) chestiile cu motor sunt interzise in paduri/drumuri forestiere, cu exceptia locurilor unde se plateste o taxa speciala de acces.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in tarile cu apa calda (Austria, Germania, Franta) chestiile cu motor sunt interzise in paduri/drumuri forestiere, cu exceptia locurilor unde se plateste o taxa speciala de acces.

Asta inseamna ca hai si noi ca asa e la aia....o fi bine, o fi rau? Mie asta imi suna de gen: noi suntem prosti si nu stim, hai sa facem ca aia ca stiu ei ceva.....

Nu ar fi mai bine sa ne laudam cu asta si sa scoatem niste bani din turism? Ca daca tara noastra are asa ceva ar fi bine sa profitam.

Cu ce e mai grav ca mergi cu o moto pe un forestier comparativ cu o sa plina de mc de lemn? Cand vom ajunge sa nu mai taiem in nestire si sa poluam cu buna stiinta padurile, probabil ca ar mai fi o discutie, dar pana sa ajungem la nivelul celor de care spui tu mai bine facem un ban cinstit din putinul care ne-a mai ramas.

Si aici nu ma refer la parcurile naturale sau zonele protejate(alea probabil ar fi bine sa fie chiar protejate dar nu de moto cu siguranta), insa din cate am auzit distrugem cu buna stiinta prin coridoarele astea de autostrazi toata fauna existenta, nimicim 3 rauri naturale de o frumusete rara, ca vrem electricitate tocmai din ele saracele, cat despre flora o distrug baietii cu epoleti.

Exemplu Transalpina, cine a distrus-o mai tare, noi cu motoarele sau baietii destepti cu o strada care pleaca de nicaieri si duce niciunde? Adica, daca e sa iasa banutu pentru cine trebuie da-o dreq de natura. Unde mai pui si ca au "dezvoltat" zona si e impanzita de pensiuni inghesuite ca la balci, toate goale si in faliment ca de, nu e nici o atractie in zona.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut in ultimul timp mai multe reacții fervente referitoare la sporturile cu motor în natura. Mulți dintre cunoscuți sunt total împotriva oricărui "motorizat" care se manifesta în mediul natural sub orice forma.


Sunt posesor de motocicleta de enduro. De aproape trei ani. Pot sa spun că în mare măsură sunt de acord cu reacțiile celor care sunt deranjați de motoare când sunt în zone sălbatice. Am fost deopotrivă în postura turistului și a celui care are motor.


Pot înțelege nemulțumirea celor care practică alergarea montana, turismul montan si orice alt sport eco pur. Nu e o plăcere să te întâlnești cu "motorizate" pe traseele turistice. Dar de la asta până la a interzice total în orice loc "motorizatele" ar fi de discutat.


Dacă ați fi atenți la legislație ați vedea că în momentul de față în ariile naturale protejate (adică pe o suprafață semnificativă a României) sunt interzise nu doar sporturile cu motor, ci orice tip de activitate. Chiar plimbarea, turismul, alpinismul și escalada, alergarea sau deplasarea dintr-o locație în alta, dacă nu se face pe trasee turistice omologate. Iar daca aveți curiozități mai mari, întrebați Serviciul Salvamont din zona voastră și vedeți cate dintre traseele turistice cunoscute sunt și omologate.


Inițiativa cu interzicerea prin lege a ceea ce nu putem controla, fara alte preocupări în respectivul domeniu a dat greș întotdeauna… În plus, după cum s-a arătat în zeci de articole, interesul major la nivel de zone montane din Romania este exploatarea lemnului. Băieții deștepți au tot interesul de a interzice orice fel de activitate care implică publicul în zonele sensibile, dându-le posibilitatea de a opera nestingheriți.


Pentru zonele care nu sunt rezervații naturale sau zone turistice, e normal sa se promoveze interzicerea tuturor, mai ales a motorizatelor, care pot descoperi oricând și în timp util dezastrele produse sau care urmează sa se producă, prin exploatare excesivă sau furt de lemn.


Din această cauză eu îi invit pe toți cei care promovează o atitudine extremă referitoare la interzicerea unor activități în zona montană să se gândească de mai multe ori la ce își doresc cu adevărat și care pot fi efectele secundare ale acțiunilor pe care le promovează.


Toate cele bune...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca realizati ca noi aici vorbim vorbe nu? Oricum daca vor face vreodata o astfel de mutare incat cei care practica enduro-ul in paduri sa fie interzisi, noi degeaba vorbim aici daca nu vom face si ceva in privinta asta. E pacat ca la noi inca se pune accentul pe furt si distrugere in loc sa se puna accent pe promovarea enduroului pt a profita de banii care ne vor venii din concursuri organizate pe trasee bine stabilite gen RedBull Romaniacs , HECS, etc unde vin o gramada de piloti straini. Eu cred ca la noi in ritmul asta, incet incet or sa dispara si padurile si sa vedem noi atunci frumusete ca nu vom mai avea unde sa ne dam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intalnirea asta a salvatorilor montani nu prea are legatura cu salvarea in munti. Multi din sefii salvamont sunt si administratori de fonduri cinegetice si desi ei umbla numai cu atv-uri si offroadere mari pe la hranitori si observatoare, vor sa interzica accesul tocmai ca sa braconeze in voie. Treaba cu protectia naturii care vine din partea unora care nu au nici o legatura cu asa ceva e fix degeaba. Ei intra cu ditamai atv-urile pe traseele turistice din parcurile nationale (ca sa dau un singur exemplu pe care il cunosc si il vad des), impusca animalele din apropierea parcului si din interiorul lui, inclusiv monumente ale naturii (ursi si lupi), dar se leaga de anumite lucrari de pe fondul lor cinegetic sau din apropiere care au aviz sau afecteaza fauna sau flora intr-o masura mult mai mica decat ce fac ei (lucrari la captarea izvoarelor care alimenteaza o anumita zona). Si inca ceva, taxa de impuscare a unui urs e 6000 de euro pe care fondul cinegetic trebuie sa o plateasca catre romsilva, dar trebuie sa ramana si ceva asociatiei de vanatoare care legalizeaza pana la urma uciderea unui animal. E plin de straini sau afaceristi romani care dau bani sa impuste la hranitoare un urs, lup, cerb, mistret, iar daca mai pica si cate un ras, de ce nu? Bani au.

In plus, banii din taierea padurilor ajung la romsilva (care e de stat) si la aia care lucreaza acolo si care culmea dau aviz pentru taierea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, transalpina arata MUUUUUUULT mai bine de cand e asfaltata si amenajata decat inainte, cand mergeau doar huliganii cu motoare off pe ea?!??!



in tarile cu apa calda (Austria, Germania, Franta) chestiile cu motor sunt interzise in paduri/drumuri forestiere, cu exceptia locurilor unde se plateste o taxa speciala de acces.

 

defineste apa calda. bulgaria are apa mai calda ca noi? nu de alta dar am vazut semne cu "motocross -> | <-" mai des pe la ei decat la noi si cu toate astea accesul e general. basca, la aia la care te referi, e interzis... nu interzis alora care nu cara lemne...

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia au tot interesul sa nu ne plimbam pe acolo, vedem (inregistram) prea multe.

Au mai incercat sa dea o lege si pentru coptere si avioane de mici dimensiuni, in care nu se legau de chestii de bun simt, ce-i durea pe ei, era ca nu ai voie cu dispozitive de filmat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zice si Radu, am o cunostinta care era innebunit dupa avioanele astea mici teleghidate.... am aflat acum ca au dat o lege cum ca nu se mai poate juca cu ele pe camp decat daca au nush ce dimensiuni ca nu cumva sa puna camere pe ele ca deh...lezeaza dreptul la intimitate al oamenilor...si-a vandut omu toate avioanele...

Acum stau si ma intreb... cati dintre noi care am mers cu motoretele prin munti a filmat ceva ce nu ar fi trebuit sa filmeze in afara masivelor defrisari???

Eu doar in zona cheia pe unde ma dau de vreo 2 ani, am observat cum dispar copacii intr-un ritm fantastic dar cam atata... Pm, oricum la noi ca la nimenea, mai bine sa fure sa isi umple ei buzunarele cu bani decat sa profitam un pic de legea asta un pic mai libera si sa aducem bani la bugetul national din astfel de concursuri de enduro plus din turismul adiacent acestor competitii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incet, incet vine si peste noi. Daca vrem CE trebuie sa ne aliniem. Desigur nu salarii sau pensii ca la ei, ci reguli.

Am trait pe viu implementarea legii in Spania. Stiu zeci de cazuri ale prietenilor care ieseau pe dealuri si munti; poate nu credeti, dar amenzile erau usturatoare(400-600 euro sau chiar mai mult). Au investit in personal care doar asta face...cauta enduristi. Am vazut cu ochii mei, 5-6 4x4, 10-12 motociclete de enduro ale politiei si elicopter plus zeci de politisti pe toate partile, strangand tot ce era pe muntele ala. Ati zice ca nu sunt bani, dar pentru de-astea se gasesc. In Germania gasesc acum restrictii pentru Mountain-Bike in foarte multe locuri(si astia chiar respecta frate, se pune semnul nu mai vezi unul). Acum doi ani erau destui duminica intr-o padure facand coborari pe poteci, in primavara asta nimic, e semn acolo cu interzis. Doar in locuri amenajate si autorizate se poate. (si astia polueaza?)

 

Va place libertatea? Nu mai vine...se duce. Si nu ma refer doar la enduro sau padure. Suna metalic faptul ca un sistem iti cam conduce viata pe unde vrea el, dar, ca ex., in Germania e aproape reusit. Interesant ca nu doar prin amenzi , ci e mult mai complex.

Acum un an scriam pe-aici sa va bucurati cat puteti de anii astia de libertate la padure. O spun din nou. Dar ar fi bine sa treceti cat mai neobservati. Noi asa facem; incercam sa evitam cat mai mult sate, oameni, zone picnic. Asa poate mai intarziati legea

Salutari

Editat de vAli.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prin unele orase e interzi cu motocicleta seara, prin paduri e interzis enduro...eu zic sa renuntam la motociclete sa ne luam toti bmw si mercedes cu geamuri fumurii si copii minune in boxe.

cam asa ceva...

motoarele sunt prima grija a unora...

in tarile cu apa calda (Austria, Germania, Franta) chestiile cu motor sunt interzise in paduri/drumuri forestiere, cu exceptia locurilor unde se plateste o taxa speciala de acces.

ok. super. sa "dea drumu si la noi la apa calda" si ma conformez...

dar cata vreme vorbim de alte tari la modul alta planeta... fasssss

nu interzicand enduroul prin padure va ajunge romania la stadiul austriei...

 

Incet, incet vine si peste noi. Daca vrem CE trebuie sa ne aliniem. Desigur nu salarii sau pensii ca la ei, ci reguli.

din pacate cam inghitim multe. intradevar astia cer dar nu si dau....

faza este ca vrem CE si la drepturi nu numai la obligatii...

Am trait pe viu implementarea legii in Spania. Stiu zeci de cazuri ale prietenilor care ieseau pe dealuri si munti; poate nu credeti, dar amenzile erau usturatoare(400-600 euro sau chiar mai mult). Au investit in personal care doar asta face...cauta enduristi. Am vazut cu ochii mei, 5-6 4x4, 10-12 motociclete de enduro ale politiei si elicopter plus zeci de politisti pe toate partile, strangand tot ce era pe muntele ala. Ati zice ca nu sunt bani, dar pentru de-astea se gasesc.

evident ca pentru sistemele de autoprotectie ale statului sunt bani... pai chiar daca nu produc cat consuma.. cine-i apara de linsaj pe aia de "sus"?

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea ca, in Romania sa existe doar trei feluri de suprafete: intravilan, teren agricol (culturi sau pasuni) si arii protejate. La ses, orice coclau in care nu pot sa intre tractoarele pt arat este Natura 2000.

Chiar si loturile de exploatare forestiera cred ca sunt arii protejate cu dispensa pt taiat copacii :) La fel fondurile de vanatoare sunt arii protejate cu dispensa de omorat jivine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...