Sari la conținut

Near miss ...Voi cum ati fi facut?


Hekate
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 223
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Site-urile respective nu aveau dreptul sa-l preia, atata tot. Daca au dreptul ... no problem, dar nu aveau :)

Cred ca-mi ajunge vedetismul de pana acu :))

 

Ba au dreptul sa-l preia!

Asa cum am postat anterior iti degrevezi dreptul la proprieate in momentul in care uploadezi ceva pe un site public.

Si pe motociclism este asta: toate posturile devin proprietatea motociclism.ro dupa postare.

Legal nu ai ce sa le faci.

Sunt acoperiti si chiar se fac bani frumosi din ceea ce se numeste 'user generated content'!

Daca-l puneai pe site-ul tau (direct, fara youtube), atunci da... erai indreptatita sa ai pretentii legate de drepturile de autor.

Plus ca si asta cu drepturi de autor e cu dute-vino...

Trebuie sa fii entitate juritica, sa ai marca inregistrata care sa specifice extinderea proprietatii si asupra contentului generat... cererile se inregistreaza, se proceseaza si apoi se decide daca este indreptatita instaurarea protectiei marcii si a contentului...

De-ar fi asa de simplu, fiecare idiot ar fi indreptatit a ceara in instanta despagubiri pentru orice...

Ma rog..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba au dreptul sa-l preia!

Asa cum am postat anterior iti degrevezi dreptul la proprieate in momentul in care uploadezi ceva pe un site public.

Si pe motociclism este asta: toate posturile devin proprietatea motociclism.ro dupa postare.

Legal nu ai ce sa le faci.

Sunt acoperiti si chiar se fac bani frumosi din ceea ce se numeste 'user generated content'!

Daca-l puneai pe site-ul tau (direct, fara youtube), atunci da... erai indreptatita sa ai pretentii legate de drepturile de autor.

Plus ca si asta cu drepturi de autor e cu dute-vino...

Trebuie sa fii entitate juritica, sa ai marca inregistrata care sa specifice extinderea proprietatii si asupra contentului generat... cererile se inregistreaza, se proceseaza si apoi se decide daca este indreptatita instaurarea protectiei marcii si a contentului...

De-ar fi asa de simplu, fiecare idiot ar fi indreptatit a ceara in instanta despagubiri pentru orice...

Ma rog..

Sport.ro si-au pus ei logo pe video meu si nu aveau dreptul pentru ca nu este proprietatea lor. Acelasi lucru l-au facut si nydailynews, dar ei au licensing/usage rights asta deci sunt acoperiti. Jukin tre sa se descurce cu copiiile ilegale, nu-mi bat eu capul ca n-as reusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia să îţi pui watermark de la început pe videoclip.:) Poţi lansa o cerere de claim pe youtube pentru clipurile uploadate fără acordul tău, iar celorlalţi poţi să le trimiţi un mic mail în care să le explici cam cât ai cere la instanţă pentru încălcarea drepturilor de autor. Înainte să îmi săriţi în cap, vă spun că eu am cont de creator de conţinut pe Youtube, obţin bani din asta şi ştiu despre ce vorbesc. Asta ca să încetăm orice polemici inutile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am fost eu cel vizat cu "cacarumba" (ce-o fi insemnand...) de gs500. Eu am galusca asta pentru ca imi indeplineste nevoile. Daca tu ai nevoie de 150 de caluti intre picioare, treaba ta. Putam fi pieton, biciclist, sofer, om in scaun cu rotile, simtul de conservare imi spune sa nu o calc in zone cu risc.

 

Ba are, ca motorul era incaltat cum trebuie si ca fata nu s-a pierdut cu firea.

nu iti bate capul cu troll-ul,sclavetele de serciciu(supapa caca-maca) pe tarlaua motoretism!!nu merita! :)

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Mda,nea taranul invata manzul la caruta pe o sosea circulata cu riscul sa omoare oameni iar motociclistii din grupul virginelor de pe feisbuc baga placa cu tobele sport.Patetic

Caii tineri sunt foarte greu de sturnit si se sperie de orice pe sosea..sunt extrem de imprevizibili iar pe carutas il doare la palarie de asta...baga placa cu..las ca se invata el cu masinile

Eu depasesc carutele fara sa trec de marcajul de delimitare al benzii fara ca,caii sa se sperie..si am toba sport

Ma amuza atitudinea motociclistilor de tastatura....ba' sa nu intre troianul in pc urile voastre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nu va mai mirati de tara asta...

 

eu prin 2012 cand aveam SV650N ul, intr-o seara/noapte (era intuneric afara) de primavara am zis sa ma duc in afara, spre drumul de la aeroport,unde nu e circulat, e vegetatie ,asa pt o plimbare lejera,linistita, de seara.

 

Pe o portiune de drum drept, dupa ce urc o panta foarte usoara, opresc pe dreapta, sa stau putin cu fundul pe bordura si sa ma gandesc la tampenii si sa ascult pasarile de seara..

 

Dupa 5 min aud un zgomot in tufisuri, la 30 metri departare si ma ridic panicat? ce sa vezi 10-12 vaci ies din tufis, si taie strada (undele au taiat strada doar, altele au luat-o pe mijlocul strazi agale).

 

Marele noroc e ca bucata aia de strada are parte de iluminare stradala, am incercat sa fac semne la soferi sa incetineasca, am sunat la 112 (sa raportez ceea ce eu consideram o problema reala care putea chiar afecta viata si siguranta cuiva in trafic), dar aia m-au dat cu var.

 

Am oprit si un echipaj de politie (rutiera parca) in oras, cand m-am intors, si m-au dat si aia cu var..

 

Nu e problema lor, nu au cu ce sa ma ajute, etc etc, aceeasi placa de care mi-e greata...

 

 

On topic: nu-i mai dati atata cu laude. A fost noroc si-atat. cativa km la ora in plus sau pur si simplu alta sincronizare, si se intampla ceva tragic...

Eu personal n-am vazut nici o manevra demna de laudat. A avut noroc de faptul ca s-a confruntat cu un pericol pe care l-a vazut din timp si putea sa anticipeze macar reactia animalului (sau macar sa-i treaca prin cap faptul ca se poate speria). Daca-i aparea intr-o curba calul si se panica si frana si se varsa pe contra sens , sau in caruta?

 

Mai multa atentie pe viitor ,mai ales la animale pe carosabil (indiferent ca-s cai @ caruta sau caini, rate, gaste...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot da lumea cu pietre sa dau si eu ca vad ca e la moda.

FELICITARI ! Pentru controlul aratat dupa ce ai ajuns pe acostament. Felicitari pentru evitarea cu succes si o mustrare pentru viteza. Cu amendamentul ca fara ea nu apucai sa treci la timp de fiara dezlantuita(he he he).

Atentie mai mare pe viitor. Si iti doresc sa ai parte de cat mai putine astfel de incidente.

Aceste experiente te calesc. Injuraturile o sa le primesti de la alti useri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prea mult la iesirea din localitate .. Carute poti gasi si in afara localitatii :)

 

De ce nu ii zici fetei sa isi faca un altar pe bordul motocicletei ?! sa isi lipeasca si pe casca tot felul de sfinti ?! :)) Come on !

Nu am vrut sa se inteleaga asa ,,,Noi multumim norocului,,,abilitatilor noastre exceptionale,, dar uiTam sa-i multumim lui Dumnezeu care sigur ne-A ajutat atunci,,

Sunt momente in viata care ne amintesc cit de fragili suntem…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vacile si oile sunt previzibile, merg in ritmul lor si nu se intorc. Cainii de obicei ies la interceptare si alearga pe langa tine, nu se aseaza in fata. In mai toate accidentele in care sunt implicati caini, fug de ceva sau sunt dezorientati si nu se uita in jurul lor, nu se arunca in fata masinii sau motocicletei. Caii sunt imprevizibili si se sperie destul de usor. E mai bine sa incetinesti cand vezi un cal scapat pe sosea sau speriat, macar e viteza mai mica daca tot se intampla beleaua. N-ai cum sa-l eviti in viteza, ca nu stii ce urmeaza sa faca.

tare asta cu SUNT PREVIZIBILE......PREVEDE tu minutul 6.51 din semnatura

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare asta cu SUNT PREVIZIBILE......PREVEDE tu minutul 6.51 din semnatura

abia asta a fost "supriza". Iachime sa stii ca aia te-a injurat !

calul si caruta din filmul Cristinei au fost vizibile relativ din timp

Ianachime...stii cum se zice; la caini nu tre sa franezi ci sa accelerezi ca sa treci mai usor peste el. la oi ai aflat care e procedeul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abia asta a fost "supriza". Iachime sa stii ca aia te-a injurat !

calul si caruta din filmul Cristinei au fost vizibile relativ din timp

Ianachime...stii cum se zice; la caini nu tre sa franezi ci sa accelerezi ca sa treci mai usor peste el. la oi ai aflat care e procedeul ?

nu prietene ca mis' iubitor de animale!!!

si este exact asa cum zici calul si caruta de drumul respectiv sunt foarte vizibili din timp insa te astepti sa stea in masa pe banda lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo fatuca! Te-a ajutat norocul, instinctul si, nu in ultimul rand priceperea. Numai tu stii proportiile. Sper sa ti se fi terminat ghinioanele cu doi cai intr-o zi. Bine ca s-a terminat cum s-a teminat, intr-un sant, pe "moale". Si mai sper sa nu te fi speriat foarte tare, continua-ti pasiunea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa raspund intrebarii din titlul topicului: ce-as fi facut eu:

 

m-as fi ridicat in doua picoare pe motocicleta, as fi sarit direct pe cal si l-as fi potolit si apoi i-as fi atras atentia carutasului sa faca mai mult antrenament cu caii. Motocicleta mea ar fi mers in continuare drept pana s-ar fi oprit, moment in care cricul ar fi declansat automat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa raspund intrebarii din titlul topicului: ce-as fi facut eu:

 

m-as fi ridicat in doua picoare pe motocicleta, as fi sarit direct pe cal si l-as fi potolit si apoi i-as fi atras atentia carutasului sa faca mai mult antrenament cu caii. Motocicleta mea ar fi mers in continuare drept pana s-ar fi oprit, moment in care cricul ar fi declansat automat.

 

Neaparat sa incerci si un slide :

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa raspund intrebarii din titlul topicului: ce-as fi facut eu:

 

m-as fi ridicat in doua picoare pe motocicleta, as fi sarit direct pe cal si l-as fi potolit si apoi i-as fi atras atentia carutasului sa faca mai mult antrenament cu caii. Motocicleta mea ar fi mers in continuare drept pana s-ar fi oprit, moment in care cricul ar fi declansat automat.

 

Toruk Makto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba unde vedeti voi treaba buna? ca a scapat cu noroc fatuca. asta da, asta este treaba buna, insa treaba rea este ca pina a ajuns in dreptul calului nu a avut nici o reactie mergea direct spre caruta cu toate ca se vedea de departe ca acel cal o luase razna si intra pe contrasens. tind sa cred ca multi de pe aici nu aveti treaba cu mersul pe motor si doar norocul face ca inca mai conduceti

 

Motociclismul din Romania, daca eviti ceva si ai si filmat devii peste noapte un mic Rossi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma ceva ani, sa fi fost 2009-2010, m-am (cuvant urat) pe mine intr-o situatie cu cal. Am prins cu coada ochiului ceva mare miscindu-se inspre drum exact cind am trecut eu. Am vazut in oglinda ca era un minz lasat sa pasca pe unde vrea muschiul lui de minz. Masina din spatele meu a frinat puternic ca sa nu-l ia pe capota. Eram cu oamenii din masina si mi-au zis dupa aia ca dupa ce-au vazut ei din masina era sa patesc ceva nasol de tot. M-am gindit de multe ori de-atunci la faza, daca sarea cu 3 secunde inainte probabil era de RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...