Sari la conținut

accident Bistrita


bst_rares
 Share

Postări Recomandate

Clasic, vad ca esti total inapoiat. Ai scris ca motocicleta a ajuns la a doua iesire din sens prea repede. Ce e aia a doua iesire? In raport cu ce? Cu cea prin care a intrat? Mandrilusul nu a mai ajuns la nici o iesire. Are dreptate XTX, naiba stie cum ajungeti acasa astia ca tine si Mosulete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ala cu mobra a fost un dobitoc si a facut poc. Bine ca sunt sanatosi.

Ieri a trecut unul pe langa mine cu 180 cred, la intrarea in pasaj subteran, in oras... Ma asteptam sa il gasesc gramada (pasajul nu e drept), dar mi-a zis unul la semaforul de dupa ca a trecut pe rosu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-mi plac mie astia cu "double standards" ... daca era un trol de forum ii urati tot sanatate

 

... daca nu exista filmarea , iar aveam un topic cu " vita in bmw" n-a dat prioritate rachetei sol-sol, MOARTE CONSERVARILOR !!!

 

oh wait.. deja incepuse din primul post

classic deja.. sofer de Bmw nu acorda prioritate in sens si...

 

din pacate pentru saraca femeie,(o vita care incurca circulatia) legislatia din rromania nu ia in considerare viteza vehicolelor in stabilirea vinovatiei accidentelor de circulatie.. desi poate s-a schimbat de cand am citit eu ultima data regulamentul.

 

 

 

CLASssSIC!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În thread-uri dintr-astea vezi cât de mulți colegi conducători de motociclete habar nu au cum să meargă pe străzi.

Indiferent câte sute de mii de kilometri aveți în spate, mai puneți mâna pe cărțulia aia de cod rutier, că se pare că după iernat nu doar reflexele au de suferit.

Cum mama naibii să nu știi cum funcționează un sens giratorou? E un sens giratoriu, nu e matematică, nu e fizică cuantică.

Daca ai sute de mii de km inseamna ca nu-ti trebuie deloc teorie, se zice ai PRACTICA, care-i mai buna decit orice. Daca nu ai practica, poti sa fii toba de legistlatie, dar cind iesi pe drum public, esti carne de tun. Nu face bine sa ne etalam cunostintele de legistalie rutiera, aici pe forum. Viata bate filmul(sau ceva de genul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare raideru' n-a vazut ditai obstacolul ce-i "bloca" drumul? M-am uitat de 5 ori la filmulet si tot nu inteleg cum dracu' te poti duce direct in tabla. Ori a calculat gresit viteza masinii in intersectie ori si-a estimat trasa de evitare cu o eroare de 1 metru ori ...nu stiu ce-a fost in capul lui. E clar vina motociclistului.

Bine macar ca sunt amandoi intregi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se va dezbate mult timp , subiectul , dar din ce am vazut pe Google maps , sensul giratoriu iti lasa senzatia ca poti trece lansat prin el . Daca ar fi avut o viteza mai mica nu ar fi existat topicul .

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare raideru' n-a vazut ditai obstacolul ce-i "bloca" drumul? M-am uitat de 5 ori la filmulet si tot nu inteleg cum dracu' te poti duce direct in tabla. Ori a calculat gresit viteza masinii in intersectie ori si-a estimat trasa de evitare cu o eroare de 1 metru ori ...nu stiu ce-a fost in capul lui. E clar vina motociclistului.

Bine macar ca sunt amandoi intregi.

Point fixation
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ar fi facut un pic de fixation si pe cele doua semne de cedeaza trecerea cat china. adica asa de bun simt incetinesti.

din comentariile unora inteleg ca si asta e unul caruia trebuie sa-i plangem de mila si sa-l batem cu palma pe umar, ca ce baiat bun e el si moarte conservarilor.

bleah.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam greu sa observi o masina inchisa la culoare intr-o zona umbrita, mai ales la viteza aia. Nu e o scuza pt. motociclist, e doar o observatie. Au avut noroc, mai ales la cum i-a plecat casca baiatului. Sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Instinctul de conservare . Lasi putin din acceleratie in locuri unde ai cedeaza trecerea . Pe langa asta , banuiesc ca sunt si masini parcate pe drepta , deci vizibilitatea poate fi extrem de mult redusa ptr cei ce vin din dreapta si intra in sens .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai sute de mii de km inseamna ca nu-ti trebuie deloc teorie, se zice ai PRACTICA, care-i mai buna decit orice. Daca nu ai practica, poti sa fii toba de legistlatie, dar cind iesi pe drum public, esti carne de tun. Nu face bine sa ne etalam cunostintele de legistalie rutiera, aici pe forum. Viata bate filmul(sau ceva de genul).

D-aia s-au împrăștiat ăia cu motorul, pentru ca viața bate filmul. A, da, și pentru că nu au acordat prioritate în giratoriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se va dezbate mult timp , subiectul , dar din ce am vazut pe Google maps , sensul giratoriu iti lasa senzatia ca poti trece lansat prin el . Daca ar fi avut o viteza mai mica nu ar fi existat topicul .

 

attachicon.gifBN.JPG

Deci e exact cum am crezut. A crezut ca intra cu p...rioritatea in mana. Inca o chestie, am anticipat si faza asta: romanii nu stiu sa mearga in giratorii. De la tinut banda pana la 'prioritatea de stanga' cum ni s-a intiparit multora dintre noi in scoala de soferi de cate un pleznache... Riderul poate o fi baiat normal si a gresit doar de data asta (din fericire pt. el a mai primit o sansa, putea sa o pataesca mult mai grav).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre accident

(12/05/2014 00:19:35)

[ AnOnYmUs ]

Eu am iesit vinovat pentru ca l-am lovit in spate, ceea ce inseamna ca acea masina era in sens deja. Si eu am zis ca nu e corect, pana am citit legislatia rutiera despre circulatia in giratorii, si m-am lamurit. Va rog, nu mai fiti pareristi fara sa cunoasteti legea.


Citat de pe bistriteanul.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se va dezbate mult timp , subiectul , dar din ce am vazut pe Google maps , sensul giratoriu iti lasa senzatia ca poti trece lansat prin el . Daca ar fi avut o viteza mai mica nu ar fi existat topicul .

 

attachicon.gifBN.JPG

Au! Tricky rau "giratoriul" ala. Posibil ca masina sa fi fost mascata de copaci sau whatever. Avem insa un triunghi cu varfu'n jos si trei sageti care se alearga in cerc, al dracu de vizibile si care te trag de atentie. Nicio scuza pt rider. Sanatate si recuperare rapida!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci mor cand aud calcatul asta cu prioritate de stanga.Cum draq ma,prioritate de stanga?Expresia "prioritate de stanga" este o prostie impamantenita (chiar si de instructori,intr-adevar) pt a descrie prioritatea pe care trebuie sa o acorde cei care vor sa patrunda in sens celor care circula deja in sensul giratoriu.

Treaba in cazul de fata e f clara : bmw-ul (alta prejudecata,huooo,are bmw) a intrat prea elegant inca in sens,cu viteza mai mult decat regulamentara.In momentul cand s-a inscris in sens nu era nici draq in acel sens caruia sa-i dea prioritate.Prin urmare bmw-ul s-a asigurat si a intrat regulamentar in sens.Deci,odata intrat in sens,bmw-ul avea prioritate,era serif in acel sens.Indiferent din ce directie venea baiatul ala,cu ce motor sau cu ce viteza.Baiatul ala cu motorul trebuia sa incetineasca pt intrarea in sens,sa se asigure si sa dea prioritate celor inscrisi deja in sens,vezi bmw-ul.

Ceea ce baiatul respectiv nu a facut deloc,el nu s-a asigurat,a taiat sensul si si-a luat-o.Ba a mai avut si noroc,pt ca daca dadea in stalpul c al masinii belea pwla,mai ales ca i-a si sarit casca din cap de buna ce era si de bine ce legata era.5-arele alea au o tabla...

Singura greseala a bmw-ului daca este sa citim regulamentul la sange este ca "a taiat" sensul nerespectand cele 2 benzi din sens.In mod regulamentar,te-ai inscris pe prima banda a sensului,te asiguri,semnalizezi si abia apoi intri pe banda 2 (cea din interiorul sensului),ea a luat-o de-a dreptul,dar in momentul cand a intrat ea pe banda 2,banda respectiva era goala.

Bine,pe partea ailalta si cel cu motoreta a facut exact la fel,deci nici o scuza nici din partea asta.

 

In concluzie,viteza neadecvata,nerespectarea prioritatii in sens,lipsa oricarei reactii de evitare au produs acest accident.Si iarasi lipsa unei sigurante pasive adecvate (casca,geaca,etc).

Rider de terase,ca sa emit si eu o prejudecata,dar argumentata zic eu.Viteza de linie dreapta,protectii minime (cat sa nu te opreasca garda) si nici o reactie in fata accidentului.Bine,sunt convins ca daca avea timp de reactie si baga mana in frana se imprastia pe jos inainte de accident pt ca in mod sigur o bloca.Si atunci era mult mai rau.

Dar pe partea cealalalta a avut bulan cat incape.

 

Si bineinteles,aici pe forum,laitmotivele stiute : cei cu bmw sunt de calcat,nu dau prioritate ca sunt smecheri,conservarii-huooo,etc,etc.Daca nu era postat si filmuletul care ne-a elucidat,aveam parte la ora actuala de coispe pagini de lamentari impotriva conservarilor in general si a celor cu bmw in special.Asa,filmuletul respectiv a fost binevenit pt ca a stavilit valul de blamari ale "conservarilor" si a aratat adevaratul vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine,sunt convins ca daca avea timp de reactie si baga mana in frana se imprastia pe jos inainte de accident pt ca in mod sigur o bloca.Si atunci era mult mai rau.

Dar pe partea cealalalta a avut bulan cat incape.

 

Dar asa a si facut, uita-te atent de mai multe ori la clip. A blocat fata, motorul a cazut pe partea dreapta, si dupa aia a lovit masina. Doar ca asta s-a intamplat cand era deja foarte aproape de masina. Urma de la frana se vede in poza asta: post-43378-0-37775100-1399890351_thumb.jpg

 

Oricum, n-avea nicio sansa sa opreasca, nici cu cele mai aderente cauciucuri sau cu cea mai buna tehnica de franare. Viteza era mult prea mare ca sa poata opri. Din pacate s-a dus direct spre stanga, pe banda 2 (unde a avut loc accidentul). Daca ramanea pe banda 1, trecea prin spatele masinii chiar si la viteza aia. Dar cum au spus colegii mai inainte, si-a pus tinta pe masina si spre ea s-a indreptat.

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima in intersectie a fost masina dar motocicleta venind mult prea repede a ajuns la a doua iesire din sens, masina ramanand la intrare....

nu conteaza. daca la un magazin eu ajung primul la casa, tu trebuie sa ma lasi sa platesc indiferent daca tu te grabesti sau ai mai putine ca mine. de aia se numeste si prioritatea primului venit.

 

Foarte serios. Daca nu ma crezi pe cuvant, citeste codul rutier, si pune dupa aia aici articolul in care gasesti tu "prioritate de stanga".

am citit odata ca se mai acorda prioritate dupa metoda "alba-neagra"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: ia uite comentariu in acel articol:

 

[ Bunau Adrian ]

Intersectiile cu sens giratoriu sunt intersectii cu circulatia dirijata unde se aplica regula prioritatii de stanga. Prin urmare, vehiculele care circula in sensul giratoriu au prioritate fata de cele care patrund intr-o astfel de intersectie. Deci cine a fost la volan la Bmw clar vinovat,eu am permis cat A si Cat B,deci ..cine a fost in BMW nu s-a asigurat deloc ... fapta este consumata,pentru toti motociclisti ...sambata ora 11 la mol !!!..mars pt. atentionarea soferilor de autoturisme!

 

hahaha

 

Tot el vrea sa faca mars pentru atentionarea soferilor :laugh: Doar ce am subliniat mai sus e corect in comentariul lui, dar se contrazice cu ce spune anterior, pentru ca bmw-ul circula in sens inainte ca motociclistul sa patrunda.

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...