Sari la conținut

CEL MAI BUN CAUCIUC DE ENDURO (FATA-SPATE)


ovi200exc
 Share

Postări Recomandate

incerc sa ma decid asupra unui cauciuc fata ptr enduro,am un ktm 200 exc si de cateva zile citesc si ascult foarte foarte multe pareri care ma baga mai mult in ceata decat ma lumineaza.am avut pana acum pirelli scorpion si sincer nu pot sa spun ca m-a impresionat..In momentul de fata pe banda de rulare,crampoanele sunt sanatoase,nerupte iar cele de pe margine sunt varza totala,practic nu mai exista

unii spun ca michelin s 12 xc pe fata e imbatabil,altii spun ca metzler 6 days .as vrea sa aud si cateva pareri de la oameni cu experienta mai mare ca a mea.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cate am auzit, Six Days e printre preferatele de catre lume din categoria cauciucelor acceptate la cursele cu "patronajul" federatiei. Adica cele enduro. Altfel, pt hobby, se pot folosi cauciucuri de motocross. Spre exemplu eu sunt mult mai multumit de S12 decat de E3 de la Michelin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S 12 XC am pe spate acum si sunt multumit de calitatile lui,exceleaza pe pamant moale,noroi,etc dar isi face treaba si pe radacini si pietre.Pe fata se schimba un pic problema.desi daca nu voi primi un sfat solid,voi merge pe s 12 sau pe 6 days.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa. Pe fata... tot S12. Stii...are crampoanele alea inalte. Si rezistente. Chiar nu mai stiu precedentul cauciuc pe care l-am avut pe fata dar i s-au dus relativ repede lateralele. S12 pe care il am acum n-are nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mdaa..asta ma intereseaza si pe mine,aderenta peste rezonabil si rezistenta un pic mai mare. metzeler-ul e bun,pe spate, am avut dar s-a dus foarte repede,.pe fata logic ar trebui sa reziste mai bine.oricum,in momentul de fata, cam astea doua sunt optiunile mele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt spate, se pare ca S12 are peretii cam tari si nu se muleaza cum trebuie pe teren. Cam asta ar fi singurul aspect negativ pt modelul asta. Dar se toceste relativ greu. Pt buget, mai sunt cele de la Mitas, C12, 14. Dar n-am avut si nu stiu. Stef de la Valcea mai zicea de Scorpion mid cu mousse de 120. Astea pt spate. Pt fata nu prea sunt pareri ca fata nu deranjeaza prea mult, se pare. Dar S12 fata e foarte rezistent si grip cacalau, maria ta. Nu e agreat FIM/FRM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urci cu moose ca in filme =))))))

 

Astazi am luat un Mitas c12, o sa revin cu un post dupa ce il testez, o sa mai dureze vreo 2-3 luni pana atunci .. din pacate.

 

Va salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum nu am avut,nu stiu.o sa studiez un pic problema...moose-urile sunt pe marimi..se potrivesc pe o anumita marime de cauciuc,etc

C-12 -profil cross...pe noroi esti tatic..in rest cred ca profilul de enduro castiga cam peste toot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ovi, Andrei facea aluzie la moose ,care inseamna cerb sau elan :)), deaia am zis si eu ca urci cu "elanu" ca in filme , mousse ii cu totul altceva.

 

Pana acuma si eu am mers tot cu camera, 5 pene pe zi... 35 pe saptamana.... deja eram cu nervi la pamant, credca de la prea mult dat jos si montat cauciucul am facut hernie :))),acuma mi'am luat si eu un mousse, si o sa il montez prima data cu C12 asta, chiar sunt curios,dar cum zicea mai sus, peste 3 luni...

Editat de Ovistein
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca pateam si eu la fel cu penele,sigur imi luam moose :))...in 2 ani de enduro am facut cred ca o singura pana si ma dau saptamanal de 2 ori.nu stiu daca am avut bafta dar am pe spate camera heavy duty si presiunea o las mereu pe la 0,7

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mergeam cu 0,4 chiar mai jos pentru ca am un cauciuc cam puscat si ii foarte tare, daca bag 0,7 in el ii beton, numa chinui nu are grip deloc, un timp am mers pe pana, am pus 2 papioane si mergeam cu aer 0 dar incepea sa vobleze prea tare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mousse de 120 in cauciuc de 140 si doua rim-lock-uri. Eu am mousse de 140 in cauciuc de 140 si S12 d-ala cu pereti tari si nu prea am grip. Si nu ma indur sa fac mousse-ul svaiter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact de asta mi-era frica ,niste amici asta au patit.au dejantat in mijlocul padurii,cam neplacut.acum mai e intrebarea cu marimile cauciucurilor de diferite branduri...ptr ca un cauciuc de la metzeler de 120 nu e acelasi lucru cu michelin tot de 120...nu stiu de ce dar se vede cu ochiul liber diferenta.am dat un exemplu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cativa ani, americanii au schimbat dimensiunile cauciucurilor. De ex Kenda sau Maxxis nu au cauciucuri notate 140 dar latimea lor e de 140. E foarte bulversanta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Michelin S12 de 140 latime e mult mai tare fata de Michelin S12 de 120.

Parca ar fi 2 marci total diferite cu compozitie diferita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha. Am mousse de 140, deci exclus cauciuc de 120.

Dar cum o fi M12? A avut cineva?

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci stiam eu cate ceva ...ce cauciuc de enduro a-ti alege pentru spate???a folosit cineva mitas EF 07(cu banda verde) sau XT 754 ???

ovi, toata gasca din rasnov ne dam cu ef07 verde, THE BEST. Cat despre mousse daca nu gasesti ceva ieftin, deca sa dai 500 pe el nou mai bine iei tubliss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...