Sari la conținut

Intretinere estetica - solutii - detergenti - spalare


SilQ
 Share

Postări Recomandate

Hai sa postam aici diferite idei constructive despre modul de curatare a motocicletei sau a elementelor care necesita atentie speciala. Solutii chimice care au dat rezultat si metode de aplicare.

 

Personal sunt interesat de o solutie cu care pot da efect de nou unei sa textile, adica sa o inegresc cu o solutie fara sa alunec apoi de pe ea. Am incercat in trecut cu silicon si rezultatul a fost foarte alunecos :nono: . Pentru saua din piele am auzit ca exista "vitamina pentru piele". Dar solutie pentru scoaterea petelor de pe aluminiu stie cineva ?

 

PS: am cautat ceva timp un topic dedicat pe asa ceva si nu am gasit, daca am dublat sau nu am postat unde trebuie rog moderatorii sa mute. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru aluminiu se foloseste pasta abraziva.Polish special de aluminiu,am dat eu pe cadru.

Pentru a intrenire carenele motoretei,cu ce as putea sa dau?Este negru mat si se pune praful pe ea imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt sha nu cred ca exista solutie miraculoasa, la er-5 shaua nu-i foarte neagra nici noua

pt carene mate ... o stergi cu pamatuf de mobila..

 

mai putin lustruit mai mult motociclit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce pot sa curat negreala de pe janta spate? Am dat cu de toate de la benzina la spray de curatat franele la detergent de vase. Ea e lucioasa dar inca are dare de negreala (ulei + praf cred).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce pot sa curat negreala de pe janta spate? Am dat cu de toate de la benzina la spray de curatat franele la detergent de vase. Ea e lucioasa dar inca are dare de negreala (ulei + praf cred).

 

 

Este acum la Lidl o butelca neagra, brandul lor W5 parca, special pt curatat jantele. Iese magistral si nu freci :D aproape deloc! Nu e spray, e recipient din plastic cu cap de pulverizare gen sifon.

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jantele din aluminiu, vopsite sau cadmiate se curata foaret bine cu detartrant, pus pe un burete de vase, intins bine (de preferat sa protejati mina cu o manusa chirurgicala), apoi spalat cu apa multa si iese ca noua, tratament valabil si la auto.

Pentru carene, parbrize, cutii, etc, exista o solutie PROLONG, cu care obtii o spalare fara apa si un strat protector ca acela obtinut cind dai cu ceara, sau daca acestea sint curate, cel mai bun tratament este ceruirea. Prolong este si pentru bord, parbrize, se poate folosi si la auto ca si cel de spalat, sursa este :

 

www.uleidemotor.com/cosmetica-auto-18.html

 

Ce nu stiu eu este cum procedati cu suprafetele cromate, nichelate, exista o solutie pentru curatarea petelor de rugina si pentru protectie?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce se curata cromul? daca are mici pete, ca si cum ar fi de rugina...

Cromul se curata cu tix.Este un praf de spalat vase,il pui pe burete ,pe partea verde si freci bine bine.Dupa dai cu o carpa cu ulei,ca sa numai iasa acele pete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit solutia pentru efectul de negru nou la saua din alte materiale decat piele. Pe cand ma gandeam sa renunt deoarece orice aplicam ma facea sa alunec si eu si pasagerul, am dat in casa peste un spray WURTH pe care l-am cumparat dintr-un targ cu 15 lei acum un an. L-am aplicat si rezultatul a fost s[ectaculos. Pacat ca nu am poze before si after. Atasez si poze cu sprayul WURTH saBesto GLANZ. Deobicei se gaseste in targuri, la comercianti care aduc marfa din strainatate sau in reteaua de distribuitori WURTH.

post-83031-0-50649300-1398802127_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...