Sari la conținut

Bucuresti-Ostrov-Vama Veche si retur


Postări Recomandate

mda. a mai trecut o saptamana. am mai facut o tura.

daca tot era Pastele si ca sa nu ramana ziua nesărbătorita, marțea trecuta am zis sa dau o fuga sa fac o baie in Vama.

am plecat destul de tarziu din Bucuresti asa ca prima parte a drumului am făcut-o pe autostrada. Vremea era numai buna de motociclit. Putin înnorat si rece dar perfecta pentru mine ca de fiecare data merg echipat pana in dinti si implicit am multe haine pe mine .

inca de pe autostrada am fost fascinat de rapita care tocmai inflorise asa ca pana sa ajung la Chiciu ca sa iau bacul deja oprisem o data sa fac poze in rapita.

post-746-0-21002600-1398497073_thumb.jpg

dupa autostrada cand am intrat pe linia aia dreapta spre Calarasi surprind si o gascuta de cioparisti care mergeau frumos...ordonati...veste, sigle ...tot ce trebuie.

trag tare si ajuns is la bac la maciuChiciu.

post-746-0-27223200-1398497538_thumb.jpg

 

trec deci dunarea pe la maciuChiciu si ajung la Ostrov. Eiiii...de aici incepe distractia :D

ba...frumos. iar rapita in prostie, totul e verde si viu. traseul...super.

desi cu mici denivelari drumul se prezinta destul de bine pentru genul motoretei mele.

e clar ca nu m-am putut abtine si i-am dat-o ....i-am dat-o bine. in apropiere de Adamclisi niste curbe superbe. mai era ceva pietris pe jos dar rezonabil. pe toata zona asta n-am mai facut poze dar am filmat.

trag eu tare si ajung in Vama. plm...agitatie...toata lumea cu treaba pe acolo. o iau usor spre plaja si cana ajung la Bibi...supriza. baietii cu cioparele cu care ma intalnisem la Calarasi ajunsesera si ei in Vama :)

n-aveam chef Bibi asa ca am luat-o spre chernaha dar acolo era inchis asa ca m-am intors la Bibi.

socializez putin cu baietii comanda ceva de papa. faza e ca nu prea ma inteleg cu chelnerul. ori era ala surd ori vorbeam eu prea incet ca ala nu prea ma intelegea.

comand o ciorba de peste si niste chefal la gratar (ospatarul ala imi recomanda crap....ba p..la eu am venit la mare sa mananc peste din mare nu de la metro )

intre timp aflu ca aveau si rapane si cer si o portie de rapane.

post-746-0-86657900-1398497954_thumb.jpgpost-746-0-61120600-1398497956_thumb.jpgpost-746-0-33651900-1398497958_thumb.jpg

 

pe scurt....ciorba am crezut ca e cu carne de porc si cred ca scăpaseră solnița in farfurie, chefalul il cam stricase bucătarul cu o grămada de rozmarin, dar in schimb rapanele excelente.

mananc...mai socializez cu baietii de la Calarasi, achit nota (85 ron in plm. asta m-a spart). baietii vroiau sa se intoarca pe traseul pe care venisem si eu asa ca le-am zis ca poate vin si eu după ei după ce fac o baie.

ma duc pe plaja sa fac o baita. si ca sa vezi minune, iese soarele calumea ...fac si baie...si oleaca de plaja sa ma bata vantul in poponeata.

o ard pe acolo cam vreo ora. deja imi luasem gîndul ca ii mai ajung din urma.

a ramas frumos in vama totusi. cu toate betoanele, simteam inca energia locului .

au sosit si primii vamaioti cu cortul :)

post-746-0-69349500-1398498448_thumb.jpg

post-746-0-05419900-1398498149_thumb.jpgpost-746-0-82201700-1398498150_thumb.jpgpost-746-0-68920100-1398498152_thumb.jpg

 

post-746-0-54450000-1398498337_thumb.pngpost-746-0-70264900-1398498342_thumb.png

 

mai dau o tura si o sterg.

ma duc direct in Mangalia sa alimentez si zic ia hai sa ma intorc totusi pe acelasi drum sa vad daca curbele alea sunt la fel de faine si pe celalalt sens.

 

 

o sa împart postarea in doua ca sa mai pot pune poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda. a mai trecut o saptamana. am mai facut o tura.

daca tot era Pastele si ca sa nu ramana ziua nesărbătorita, marțea trecuta am zis sa dau o fuga sa fac o baie in Vama.

am plecat destul de tarziu din Bucuresti asa ca prima parte a drumului am făcut-o pe autostrada. Vremea era numai buna de motociclit. Putin înnorat si rece dar perfecta pentru mine ca de fiecare data merg echipat pana in dinti si implicit am multe haine pe mine .

inca de pe autostrada am fost fascinat de rapita care tocmai inflorise asa ca pana sa ajung la Chiciu ca sa iau bacul deja oprisem o data sa fac poze in rapita.

WP_20140422_004.jpg

dupa autostrada cand am intrat pe linia aia dreapta spre Calarasi surprind si o gascuta de cioparisti care mergeau frumos...ordonati...veste, sigle ...tot ce trebuie.

trag tare si ajuns is la bac la maciuChiciu.

WP_20140422_012.jpg

 

trec deci dunarea pe la maciuChiciu si ajung la Ostrov. Eiiii...de aici incepe distractia :D

ba...frumos. iar rapita in prostie, totul e verde si viu. traseul...super.

desi cu mici denivelari drumul se prezinta destul de bine pentru genul motoretei mele.

e clar ca nu m-am putut abtine si i-am dat-o ....i-am dat-o bine. in apropiere de Adamclisi niste curbe superbe. mai era ceva pietris pe jos dar rezonabil. pe toata zona asta n-am mai facut poze dar am filmat.

trag eu tare si ajung in Vama. plm...agitatie...toata lumea cu treaba pe acolo. o iau usor spre plaja si cana ajung la Bibi...supriza. baietii cu cioparele cu care ma intalnisem la Calarasi ajunsesera si ei in Vama :)

n-aveam chef Bibi asa ca am luat-o spre chernaha dar acolo era inchis asa ca m-am intors la Bibi.

socializez putin cu baietii comanda ceva de papa. faza e ca nu prea ma inteleg cu chelnerul. ori era ala surd ori vorbeam eu prea incet ca ala nu prea ma intelegea.

comand o ciorba de peste si niste chefal la gratar (ospatarul ala imi recomanda crap....ba p..la eu am venit la mare sa mananc peste din mare nu de la metro )

intre timp aflu ca aveau si rapane si cer si o portie de rapane.

WP_20140422_044.jpg WP_20140422_045.jpg WP_20140422_046.jpg

 

pe scurt....ciorba am crezut ca e cu carne de porc si cred ca scăpaseră solnița in farfurie, chefalul il cam stricase bucătarul cu o grămada de rozmarin, dar in schimb rapanele excelente.

mananc...mai socializez cu baietii de la Calarasi, achit nota (85 ron in plm. asta m-a spart). baietii vroiau sa se intoarca pe traseul pe care venisem si eu asa ca le-am zis ca poate vin si eu după ei după ce fac o baie.

ma duc pe plaja sa fac o baita. si ca sa vezi minune, iese soarele calumea ...fac si baie...si oleaca de plaja sa ma bata vantul in poponeata.

o ard pe acolo cam vreo ora. deja imi luasem gîndul ca ii mai ajung din urma.

a ramas frumos in vama totusi. cu toate betoanele, simteam inca energia locului .

au sosit si primii vamaioti cu cortul :)

WP_20140422_070.jpg

WP_20140422_056.jpg WP_20140422_072.jpg WP_20140422_082.jpg

 

snapshot_001.png snapshot_007.png

 

mai dau o tura si o sterg.

ma duc direct in Mangalia sa alimentez si zic ia hai sa ma intorc totusi pe acelasi drum sa vad daca curbele alea sunt la fel de faine si pe celalalt sens.

 

 

o sa împart postarea in doua ca sa mai pot pune poze

 

tocmai ce ne am oprit in baneasa/ostrov

campurile de rapita sunt dementiale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, o rup eu binisor pe drum spre maciuChiciu si ajung la Adamclisi. ratez intrarea la mausoleul construit de romani si jefuit de romani, fac o intaorcere rapida si daca tot eram pe acolo hai sa vad care treaba si pe acolo. bag poze, stau de vorba cu ghidul, fugaresc cainii si o iau din nou la drum.

post-746-0-79902600-1398498856_thumb.jpgpost-746-0-35933800-1398498858_thumb.jpgpost-746-0-73958400-1398498860_thumb.jpgpost-746-0-06292300-1398498863_thumb.jpgpost-746-0-60614000-1398498865_thumb.jpgpost-746-0-59855700-1398498867_thumb.jpg

 

numa' bine incepe o ploicica dar de lene nu mai opresc sa ma echipez de ploaie in speranta ca trece repede. si am avut noroc. partea naspa ca am ajuns iar pe niste curbe faine dar fiind ud pe jos am mers mai cu grija. adica adio franari violente si accelerari violente.

 

ajung la Silistra unde ii gasesc si pe baietii din Calarasi.

din nou, bac, socializare cu baietii, ocazie cu care fac si cunostinta cu ei ...desi ii stiam de pe la petrecerile Chopper Academy

bancu si glumite....cateva poze si gata trecerea

post-746-0-74632100-1398499139_thumb.jpgpost-746-0-39808900-1398499141_thumb.jpgpost-746-0-15524200-1398499143_thumb.jpg

dunarea e maricica si deja vine cu tot felul de gunoaie dar e inca bine .

ne despartim de cei care stau in Calarasi si impreuna cu Bro si cu George o luam spre Lehliu.

baietii merg chiar bine. 100-120. ma temeam ca or sa mearga cu 80 si o sa ma plictisesc teribil dar nu a fost cazul.

la Lehliu ne despartim prieteneste si o iau pe austostrada.

restul drumului a fost amost...ca pe autostrada dar ziua s-a incheiat frumos.

am facut pe plimbarica pe cinste, am mai cunoscut niste oameni faini, am mancat cel mai scump pranz dar nu neaparat cel mai bun, nu o sa mai calc pe la Bibi prea curand, am aflat si povestea luptei de la Adamclisi, am luat BAC-ul de doua ori in aceiasi zi desi unii se chinuie 12 ani sa-l ia o data.

 

filmuletele din plimbarea asta le gasiti aici

cateva din curbele de mi-au placut de pe traseul asta:

 

 


tocmai ce ne am oprit in baneasa/ostrov
campurile de rapita sunt dementiale

noroc ca am facut o baie in Vama ca altfel ma intorceam cu flori de rapita si in poponeata :crack:

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto ce sa mai..dor de mare cat cuprinde si la mine...

filmuletu cu intrarea in vama deabia asteptam sa il vad.. da mi-a trecut vazand acelasi jeg pe aleei cu tomberoane pline ochi ca si in plin sezon, apoi te-am mai auzit si cu pranzu la Bibi... cred ca nu imi va parea rau ca nu ajung acum pe sfarsit de aprilie..poate doar pentru gustului de rapane la nea Borcan din cherhana, o baie, trei scoici si sunetul pescarusilor as da totusi o fuga. :))) :ok:

Editat de ovideu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Frumos, mai ales pentru ca drumu-i liber!

Ma bate si pe mine gandul, mai ales ca nu l-am facut, citi km sunt in total si daca drumul se preteaza si la vaca mea..?

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos, mai ales pentru ca drumu-i liber!

Ma bate si pe mine gandul, mai ales ca nu l-am facut, citi km sunt in total si daca drumul se preteaza si la vaca mea..?

 

Glumesti, drumul e superb si merge cu orice moto ! Cand vrei, mergem dar vom manca la pescaria lui Matei, la Agigea.

 

Cam 640 km pana-n Vama si retur .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos, mai ales pentru ca drumu-i liber!

Ma bate si pe mine gandul, mai ales ca nu l-am facut, citi km sunt in total si daca drumul se preteaza si la vaca mea..?

eu l-am facut cu bicicleta in 2 zile , cam multe pante de urcat , mai ales Adamclisi ! 320 km !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu l-am facut cu bicicleta in 2 zile , cam multe pante de urcat , mai ales Adamclisi ! 320 km !

super. eu stiu pe unii care il fac 2 zile cu motocicleta :))

 

grijanie ca se mai inchide podul

ieri era inchis de la 10 si spunea ca-l redeschid la 1PM.

n-am mai asteptat, am luat-o pe la techirghiol

martea si joia cica se inchide toata ziua . am auzit la radio deci trebuie verificat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...