Sari la conținut

Service bun pt biciclete in Bucuresti?


KNO3
 Share

Postări Recomandate

Salut, un service bun pentru biciclete puteti recomanda in zona Bucuresti sau Otopeni? As vrea sa se uite la niste frane hidraulice si un schimbator in butuc, sa-mi spuna daca-s ok. Eu pana acum m-am dat numai cu frane cu cablu si saboti, le reglam singur, dar in astea hidraulice parca nu mi-as baga degetele.

Editat de KNO3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai simpla interventie, schimbat rulment la un flip flop.

dupa ce a durat 2 saptamani la diversi mecanici centrali, cu toate costurile in totalitate suportate de mine, in jur de 100, la bike xcs baba novac m-a rezolvat in 30 min. scurt.

fara vorbaraie, asteapta si ma descurc. desi preturile la piese mari, mecanici priceputi. recomand.

sefu' e pe un tourer am impresia

Editat de elparu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am fost si la Mos Ion Roata pe Stefan Cel Mare, si la BikeXpert la Piata Unirii, si la vestitul Ion care are magazinul DKBikes dinspre Crangasi inspre Militari, pe stanga, dar am constatat ca in ciuda magazinelor mari si pompoase sunt niste habarnisti.

Pina la urma am ajuns pe Calea Mosilor la BikeZone unde am dat de niste baieti extraordinar de buni si seriosi. Au un mecanic (Bogdan) care desi este tanar este extrem de priceput, la ceilalti imi schimbau foi si angrenaje, el mi-a rezolvat treaba numai din reglaje!

Recomand cu toata increderea!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu schimba bine la foi, apoi aveam niste pocnituri pe la rulmentii de acolo si baietii de la magazinele astea renumite mi-au spus ba ca trebuie schimbat tot angrenajul, ca eu am unul deosebit care nu se gaseste, ba ca am rupt nu stiu ce ghidaj, dume de-astea..m-am dus pe Mosilor si mi-au schimbat doar rulmentii fara nicio problema, apoi mi-au reglat-o si merge brici..

M-au castigat de client!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu la baietii de la Bikezone mergeam cand aveau sediul pe Cutitul de Argint ( aproape de casa ) ,mi-au facut roata si in regim de urgenta pentru ca a doua zi plecam la munte !

mergeti cu incredere !

ps. unul dintre ei estre si motociclist , poate are cont pe forum !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am fost si eu la DKBikes la Ion, nu mi-au facut nimic la bicicleta, mergea la fel ca inainte, mi-au spus ca era un ghidaj de cabluri rupt si de aia nu schimba bine..aiurea..m-am dus pe Mosilor la Bikezone si mi-am rezolvat treaba elegant doar din reglaje!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Marasesti mai e un magazin cu service, parca Bicishop ii spune . Cu vreo 2-3 ani in urma erau tot prin zona dar pe 11 Iunie. Pe parte de service n-am apelat decat o data pt indreptat o roata. Mi-au lasat impresia ca se pricep bine, atelierul era f bine dotat cu tot felul de scule , inclusiv cuva cu ultrasunete. Ce nu mi-a placut la ei a fost atitudinea mult prea aroganta, cel putin a tipului cu care am interactionat si care mi se pare ca este patronul sau unul dintre asociati daca or fi mai multi.

 

Referitor la frana hidraulica, ce probleme ai cu ea, ce ti se pare ca nu ar fi ok? In general la franele astea, nu prea ai ce regla in afara de pozitia manetei, care daca e reglabila ti-o reglezi singur in functie de preferintele tale, la fel ca la moto.

In timp , mai poate intra aer in circuit mai ales daca obisnuiesti sa o intorci des cu rotile in sus. Daca se intampla asta ai nevoie de aerisire care se face la fel ca la moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Frana scartaie tare de cate ori o folosesc si mi se pare ca cere forta cam multa pt oprire. Or fi uzate placutele, o avea aer, nu o avea destul ulei, nu stiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scartaitul nu are legatura cu aerul sau cantitatea de ulei. La fel si forta de apasare. Daca ai aer maneta o simti moale si frana tine jos sau chiar deloc iar daca apesi repede consecutiv de 2-3 ori pe maneta simti ca se intareste. Daca ai ulei prea putin nu ai cum sa simti decat atunci cand incepe sa intre aer pe instalatie.

 

Placutele scartie de la murdarie(praf), din cauza unor lamele elastice uzate (mai rar), cand sunt uzate excesiv si franarea se face fier pe fier(ceea ce e grav ca nici nu tine frana si se strica si discul) iar unele pur si simplu asa scartie din cauza materialului din care sunt facute si nu ai ce sa le faci.

Poti sa-ti verifici singur gradul de uzura al placutelor, chiar sa ti le si schimbi daca e cazul, in mod normal nu-ti trebuie decat un imbus si un cleste, gasesti filmulete explicative o gramada pe youtube. Partea cu aerisirea si/sau schimbatul uleiului e un pic mai delicata daca n-ai mai facut asta niciodata macar la masina sau moto, dar si asta e o operatiune usoara care nu necesita scule speciale, eventual prezenta unei a doua persoane , mai ales la frana spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce atatea service=ri pentru biciclete. Sa zicem ca nu stii inca, dar pe net exista 10000000 de how to pentru biciclete. Cheile necesare sunt uzuale, putine sunt specializate si pe alea poti sa le iei cu 100-200 roni(MAXIM) si le ai toata viata. Cunosc si copii de 12 ani de repara ce vrei tu la biciclete si au invatat de pe youtube si fise de service(shimano) pe propriile biciclete(si au biciclete de mii de lei). Mecanica e simpla, mai simpla nici nu se poate. Sa zicem ca la furci cine nu se pricepe e indicat sa se duca, chiar daca am desfacut vreo 15 la prieteni si la mine sa le fac revizii si toate sunt la mintea cocosului cu manualul in fata. Franele hidraulice sunt pe acelasi principiu ca alea de pe motociclete, chiar daca fiecare producator are alta metoda de schimbare a lichidului(sunt pe youtube facute chiar de producator filmulete). La spitat roti si centrat e cazul sa te duci service ca trebuie sa ai putin mana formata si un stand de centrat.(merge sa centrezi in functie de saboti---oricum costa putin sa centrezi o roata -5-15 roni). Hai sa ne punem mintea putin la contributie ca e tare placut cand rezolvi singur problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat bicla de la BikeXCS aka Barbarosa.

Acolo sunt mai multi mecanici. Poate or fi mai multi buni, dar dintre 3-4 cu care am intrat eu in contact, doar unul stie meserie. Am dat la un moment dat de unul care nici schimbatul vitezelor n-a fost in stare sa-mi regleze cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am avut rabdarea sa citesc tot , dar referitor la scartaitul franelor : dai jos placutele , le cureti cu smilgher si le degresezi ! faci degresare si la discuri si gata !

 

daca dupa treaba asta se mai aud zgomote faci o realiniere a etrierilor pe adaptoare , dureaza 10 minute si e simplu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scartaitul este normal la unele placute in primii km de folosire ( cele minerale de ex. ) de aceea se recomanda matuirea suprafetei cu smilgher !

cateodata zgomotul produs de vibratia discului de frana ( produsa prin atingerea cestuia de una din placute ) este confundata cu scartait , dar asta este intanlita la discuri de 180 - 205 mm .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

@Atlas: Nu cumva erai ocupat sa tii globul pamantesc pe umerii tai? Ar fi pacat sa-ti distragem atentia de la asa treaba importanta...

 

@Ceilalti: Multumesc pentru raspunsuri.

Editat de KNO3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...