Sari la conținut

Riding My bike in UK(transport/inscris/drumuri/legi etc)


nervOptik
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai sunt dube parcate pe poduri cu camere pe infrarosu ce bate in lungul autostrazii, din fata sau spate.. nu iti da nici un flash nimic, daca iti dai seama prea tarziu...astepti scrisorica acasa

 

speedcam2.jpgspeed-camera-police-mobile-speed-camera-police-operated-mobile-speed-detection-c

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti.

 

de curand mi.am cumparat un vstrom in anglia. vreau sa ii fac asigurare,stie cineva daca pot face pe 6 luni,sau daca o fac pe un an si sa platesc lunar. pot opri plata intr-o luna anume? deoarece in iulie o duc acasa si nu isi are rostul sa o fac pe un an.

deasemenea ce acte imi trebuie in romania pentru inmatriculare?

 

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ii faci pe cate luni sau pe cateva zile etc...poti plati in rate... cel mai bine sa iei la bulk, pe 6 -1 an..

 

https://www.just-motorcycleinsurance.com/ - ii folosesc si sunt foarte buni- axati pe moto mai bine decat altii

 

sa fii strict la completarea datelor. ai multe optiuni de ales, garaj din beton/lemn, cate mile faci pe an, ce chestii aftermarketuri ai pus pe motoreta/ tipuri de evacuari ...etc. e fain ca triaza si reduce pretul. eu am dat 200 lire pe an pentru transalp de 600 si am pus inca 120 asigurare de drum si de viata..fata de anul trecut cand am dat 550 pe fire and theft.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bine, poate in Liverpool :)))))) am vazut mai mult soare in 5 luni unde sunt eu decat in romanica intr-un an. Nu mai pun la socoteala faptul ca fost iarna.


» Post actualizat in 24 Apr 2017 07:55

Back in business.

Motoreta - check!

Am bagat ieri prima tura, superb!

Din pacate sunt novice cu cauciucuri de strada (pilot 4), nu stiu cum merge lumea cu asa ceva :crack:

E o diferenta enorma intre astea si SuperCorsa.

Anyways, care doreste plimbari, sa scrie acilisea.

Sa fie cu spor si bani de benzina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor. Poate ca scriu gresit aici si trebuia sa deschid un topic nou, imi cer scuze.

 

De curand (12 zile) mi-am adus mobra in Londra, UK.

 

Detin o Honda Hornet 600 din 2001.

 

Vreau sa o inmatriculez aici.

 

Intrebari:

- De unde pot face rost de CoC (Certificate of Conformity)?

- Am vazut pe site la DVLA ca imi trebuie si Mutual Recognition.Stiti ceva?

- Am schimbat la vitezometru afisajul din KM/h in Mph.

- Presupun ca trebuie si schimbat farul, din cate stiu nu poate fi reglat.

In afara de CoC, formularele alea de la DVLA de import, MOT, Cec de £55 pentru inregistrare, Cec pentru Road Tax , certificatul de inmatriculare romanes, cartea de identitate si copii dupa actele mele, mai trebuie ceva?

Stie cineva cam cat dureaza procesul?

 

Din ce am citit pe forum am vazut ca poate dura si 6 saptamani.

 

- Am trimis la DVLA o aplicatie Nova si acum astept raspuns.

 

-Specific despre mobra ca a fost adusa cu Van-ul, deci nu am nimic la mana care sa arate data de intrare.

 

Astept sfaturi si indrumari.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Coc de aici : certificateofconformity@honda-eu.com

Le dai detaliile tale ai iti trimit in cateva zile, gratis. Sunt site-uri care te taxeaza vreo 60£.

Mutual recognition nu ai nevoie daca motocicleta e mai veche de 10 ani si nu mai trebuie sa schmbi farul. Pt MOT daca ai nevoi poti sa pui stikere deflectoare.

Faci MOT, asiguare.

Comanzi de pe GOV.UK un plic cu inmatricularea pt dvla, acolo ai toate formularele si detaliile . Completezi formularul, bagi cec-urile, mot, asigurare, actele tale, talon si carte romanesti, le trimiti la DVLA. Le trimiti cu special delivery by 1 ,5-6£, sa ajunga a doua zi,si cam intro-o saptamana ar trebui sa primesti V5. La mine atat a durat. Cu V5 mergi la magazin sa scoti un nr, il agati de motor, opresti la Shell si bagi benzina si drum bun! Dupa inca vreo saptamana primesti inapoi copiile dupa acte, Mot, asiguarare.

A fost mai simplu sa il inmatriculez aici,decat sa il radiez din romania, ceea ce nu am reusit inca.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

 

Sa fac un update la situatia mea.

 

Am primit CoC free, in 5 zile.

 

Ieri am facut MOT cu succes, l.a trecut si fara far schimbat.

 

Acum astept formularele de la Gov.uk.

 

Imi poate recomanda cineva un site sa fac asigurare pe seria de sasiu?(VIN)

 

Se poate face pe o luna apoi sa o schimb pe numarul de inmatriculare?

Astept sfaturi.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut la Carole Nash. Am sunat la ei , le-am explicat situatia, mi-a facut asiguarare cu VIN si in 30 de zile sa la spun nr de inmatriculare si au zis ca daca dureaza mai mult de 30 de zile sa primesc V5 si nr , sa sun inapoi si sa le spun c mai am nevoie de timp si imi prelungesc cu inca 30 de zile. Dar a durat numai o saptamana sa primesc V5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un update, am reusit si eu cu cei de la Carole Nash sa fac asigurarea, £420 fully Comprehensive/ an, cam mult dar asta e, e prima asigurare.

Astept formularele de la GOV.UK si apoi am si trimis actele la DVLA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut CIV si talon, dar cred ca merge si doar talonul. Ei iti cer un act de identitate/identificare a vehicolului, sau in cazul in care nu ai, sa le explici de ce nu ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Mi-au ajuns si mie formularele.

Vad pe anumite forum-uri ca nu trebuie completate toate casutele din V55/5...Sau trebuiesc toate? Voi cum ati completat?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

formulare gaseai la orice posta, sunt gratis.

si cele pentru aplicat de permis tot la posta se gasesc....

 

btw, scrie pe formular ce sa completezi si unde (daca ai nelamuriri cel mai bine suni la DVLA)

musai in black ink (inlusiv pix negru) si cu majuscule

Salutare!

Mi-au ajuns si mie formularele.

Vad pe anumite forum-uri ca nu trebuie completate toate casutele din V55/5...Sau trebuiesc toate? Voi cum ati completat?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut MOT-ul pe VIN, trecut ca prin branza... mi-au pus doar o bucatica de vreo 5-6cm de banda neagra de izoler pe unul dintre faruri. Astept copia dupa CIV de la RAR (pierduta) dupa care taxa de drum si asigurare si... numar! Sau cel putin asa sper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un update de la mine si o intrebare:

 

Am trimis pe 10.05.2017 toate documentele + cecuri catre DVLA, cu Special Delivery by 1, am pus in pachet alt plic cu special delivery ca sa trimita inapoi si inca nici un raspuns de la ei.

 

Am vazut pe forum ca a durat cam o saptamana la toti.

 

Sa fie vreo problema ceva? In ghidul de la DVLA spune: between 4 and 6 weeks...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare.

O mica nelamurire am. Urmeaza sa lucrez 5 luni in Reading si as vrea sa stiu daca pot conduce masina cu numere romanesti (volan stanga) cu permis romanesc. Am inteles daca-ti faci National Insurance number nu-i legal sa conduci si se confisca masina.

Pe www.gov.uk scrie asa:

 

You can usually use a vehicle with foreign number plates without registering or taxing it in the UK if all of the following apply:

  • you’re visiting and don’t plan to live here
  • the vehicle is registered and taxed in its home country
  • you only use the vehicle for up to 6 months in total - this can be a single visit, or several shorter visits over 12 months

If you become a resident or stay for longer than 6 months you must register and tax your vehicle in the UK – follow the steps for importing a vehicle.

Editat de Ionut26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms de raspuns.

Si daca masina este pe alt nume. Tatal meu de exemplu este trecut in acte.

 

Pe multe websit-uri

am citit ca daca ai NINo nu mai poti circula.

Ei zic "don’t plan to live here". Eu din punct ce voi lucra acolo practic o sa locuiesc in uk. Prantic nu pot lucra daca nu locuiesc acolo. Odata ce contribui la

National Insurance number inseamna ca lucrez deci locuiesc in uk.

Nu vreau sa fiu pus in situatia de a ma intoarce cu masina pe platforma.

Scuze ca insist.

Editat de Ionut26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu e ca in rromania, nu te vaneaza gaborii ca sa ia spaga... daca nu iesi in evidenta o poti lalai mult si bine. Totusi, exista si factorul "neprevazut", o situatie de genul "in locul nepotrivit, la momentul nepotrivit" iar astia chiar aplica legea! Ca fapt divers, eu am mers cu motorul cu numere de RO doua sezoane, bine, cu vremea asta poti pune la socoteala o jumatate de sezon, insa nu am luat nici o amenda sau nu am fost implicat in nici un incident. Nu ai ce sa mai insisti, legea e clara, 6 luni la o vizita, 12 luni daca intri si iesi din tara in mod repetat. Riscul e al tau, o faci pe barba ta sau o inmatriculezi aici si platesti taxele si asigurarea... caz in care vei avea o mare surpriza!

 

O ultima remarca, daca vrei sa te stabilesti aici, fie chiar si numai temporar, trebuie sa scapi de "romanismele" de genul ... "masina este pe alt nume". O sa intelegi la ce ma refer cand o sa vezi cum sistemul e gandit ca sa nu permita interactiunea umana (a se citi - SPAGA - ).

 

Imi pare rau sa-ti spun ceea ce nu vrei sa auzi insa nu poti castiga ca in UK si trai (preturi sau taxe) ca in rromania!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...