Jump to content

Iubim 2 Roti 2
Photo

Traseu Bucuresti Barcelona

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 infocod01

infocod01

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 299 posts
  • Moto: BMW F650
  • Numar: B xxx XXX

Posted 18 March 2014 - 09:46 PM

Salut,

De la inceputul lunii aprilie mi s-a oferit un job in Barcelona pe care nu am putut sa-l refuz :). As vrea sa ma duc cu masina pana acolo, dar nu stiu exact care ar fi cel mai recomandat traseu.

Deci daca ma poate cineva ajuta cu niste informatii ii raman profund recunoscator. Ca si timp alocat pentru drum....sa zicem cam 3 zile ar fi perfect.

Multumesc anticipat.

#2 ianachim

ianachim

VESNIC INCEPATOR

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 9,273 posts
  • Moto: r1200gsa k1200r
  • Numar: rosu
  • Club: singur pe drum

Posted 18 March 2014 - 10:19 PM

cel mai recomandat traseu ca ce....
frumusete
scurtatura
pui cap compas barcelona pe google maps si iti da 3 variante

#3 Danut Ionda

Danut Ionda

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 513 posts
  • Moto: XF 650
  • Numar: GCA
  • Club: Club Piranha

Posted 18 March 2014 - 10:27 PM

nu merita drumul cu masina,decat daca vrei sa dureze 2 saptamani si in timpul asta sa mai vizitezi cate ceva..daca te duci glont pana acolo,o sa fii rupt de oboseala! faci 3 zile pe drum...plus ca benzina te costa cel putin  200 euro plus taxe de autostrazi...eu am fost de 2 ori cu autocarul si e extrem de obositor! nu recomand la drum atat de lung masina,sau autocar!  Avionul,ajungi in 4 ore maxim! 

mergi cu masina DOAR daca ai nevoie de ea si acolo.insa la cate alternative de transport ai acolo,nu merita oboseala!

#4 ema_mann

ema_mann

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 243 posts
  • Moto: Naked

Posted 18 March 2014 - 11:06 PM

vezi ca daca mergi cu masina acolo si e pe numele tau odata trebuie sa faci itp-ul la 2 ani doar in romania, nu il poti face in nici o alta tara (problema asta ti-o spun din propria experienta a unui prieten de la care am cumparat eu masina din spania ca lucra acolo), si doi la mana este la fel de grav ca prima problema, politia de acolo .. daca te prinde ca ai carte de munca in spania si tu mergi cu masina acolo (daca este pe numele tau in talon) iti da un avertismen in caz fericit cum i-a facut prietenului meu si dupa care a doua oara daca te mai prind ti-o confisca si te obliga sa o inmatriculezi pe spania .. ideea e simpla si exista si in romania dar la noi nu se tine cont de nimic .. daca tu muncesti in spania si desigur beneficiezi de asistenta sociala, somaj si desigur pensie din banii spaniei .. si tu la randul tau daca ai masina sa platesti taxe si impozite la ei in tara. Pe prietenul meu l-a prins ca i-a vazut cartea verde in portofel in timp ce scotea actele masinii la un control in trafic.

ca si drum este cel mai rapid pe autostrada prin ungaria ca sa eviti orice situatia posibila neplacuta cu sarbii, dar italia are cea mai scumpa benzina iar taxa de autostrada este in italia, franta si spania de circa 10 euro/100 km, plus parcarile. Nu merita sa te gandesti la drumuri nationale in ideea taxelor de autostrada pt ca vei face mult mai mult si vei avea noptile de cazare, plus ca italienii, spaniolii si mai ales francezii respecta limitele de 50 km/h in localitati ! plus riscul de radare.

Daca masina este pe numele altcuiva atunci nu ai o problema, nu iti trebuie procura in mod special (poate in caz de accident dar nu sunt sigur) si in felul asta nici politia din spania nu are ce sa zica pt ca nu este pe numele tau chiar daca vad faptul ca tu lucrezi in tara lor. Singura problema ramane cea ca trebuie sa faci drumu romania-spania doar ca sa faci chiar si la Nadlac sau Oradea acel ITP :)

Drum bun si distractie placuta acolo :)

#5 infocod01

infocod01

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 299 posts
  • Moto: BMW F650
  • Numar: B xxx XXX

Posted 19 March 2014 - 09:56 AM

Mersi mult de raspunsuri.

De mers, merg cu masina pentru ca am nevoie de ea acolo si nu de placere. ITP-ul l-am facut zilele astea, iar daca am de-a face cu politia locala voi zice ca sunt in concediu, sper sa tina. Desi e ciudata mentalitatea asta a lor, nu voi zice ca lucrez acolo.

Apropo....daca vreau sa-mi iau un motor acolo, cum procedez cu inmatriculatul ? Eu voi sta in chirie, deci clar nu am resedinta acolo. Se poate inmatricula pe numele meu in Spania?

Mersi,

#6 lordofchoppers

lordofchoppers

LORD OF CHOPPERS

• Membru
  • Pip
  • 169 posts
  • Interests:moto
  • Moto: SIMSON SPORT 425
  • Numar: GL 90 BKB
  • Club: my own club

Posted 13 September 2014 - 01:13 PM

Salut.

Esti deja in Barcelona? 

Spre deosebire de Romania, aici in Spania , moto se inscrie pe persoana, si nu pe locuinta acesteia. Deci odata cu NIE si padron ( recomandabil in afara Barcelonei, ptr ca este mult mai ieftin).

Cu NIE si cu cel care iti vinde moto (in caz ca nu este un concesionar) mergeti la Trafico , pe Gran Via , cu programare prealabila, si acolo faceti schimbul de nume in acte, iar functionara iti va confirma proprietatea moto. Dupaia trebuie sa fii atent sa platesti impozitul pentru moto (aici este obligatoriu sa ai dovada ca ai platit impozitul, asupra ta cand circuli ). 

Numai bine!

Adi

Piese si accesorii moto OEM si aftermarket, consumabile, scule speciale,prelucrari mecanice (cilindri, pistoane, segmenti,chiulase,crom etc.) Preturi bune si foarte bune. Livrare de pe stoc sau in 5-7 zile lucratoare. Pentru prelucrari, sudura, crom etc. 10 -14 zile lucratoare.  Tel. 0755.453.695 inclusiv Sambata si Duminica. 

OFERTA:  SET BIG BORE MALOSSI 3113905, DIAM. 49 MM PENTRU MOTOARELE PIAGGIO 4T 50CMC 

CILINDRU DIN ALUMINIU CU CAMASA CROM DUR,

CAPACITATE APROX. 78 CMC

SE POATE UTILIZA CHIULASA ORIGINALA.

PRET SET : 799 LEI

http://www.racing-pl...96#.VCaSiWd_t1g

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status