Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Joint the event Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Refugiul de touring NR.1 Rasnov, Romania

• Please log in to reply
872 replies to this topic

#1 CipriAT

CipriAT

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 793 posts
  • Moto: Honda Africa Twin rd07
  • Numar: HR 05 AFK

Posted 23 February 2014 - 11:20 PM

Salutare tuturor!!!

Dupa lungi deliberari pe topicul “Dom-ul de touring” am ajuns si la concluzia finala…

Sa hotarat ca fiecare gazda al unui refugiu sa isi faca o scurta prezentare intr-un topic nou.

Eu sunt dispus sa fac acest refugiu in curtea mea din Rasnov…este o zona superba, cu vedere la Bucegi si Piatra Craiului, zona se numeste Glejarie si este la 5 km de Rasnov, se face dreapta din DN73A (Paraul Rece) din sensul de mers Rasnov-Predeal drumul spre Cabana Diham.

Drumul este asfaltat 3,5km, urmeaza sa fie asfaltat si restul la primavara, mai raman aproximativ 1 km amenajati cu piatra (accesul nu ar trebui sa fie o problema pentru o motocicleta de touring).

locatia.jpg

Despre obiective turistice nu cred ca este cazul sa va povestesc le stiti majoritatea…

REFUGIUL:

Este o constructie 4x4 m la care este anexata o terasa de 2x4 .

Constructia se va realiza din lemn pe o fundatie de beton si piatra , acoperita in prima faza cu membrane bituminoasa pe care se va incerca o inierbare … ideea este sa iasa cat mai ieftin dar sa fie de calitate superioara…

Interiorul va cuprinde 3 paturi suprapuse, adica 6 locuri de dormit, o masa cu scaune si un dulap/cuier unde sa se poata pune haine/echipament…

Constructia va avea curentelectric  ,echipata cu prize, intrerupator si bec. La exterior: vatra de foc si un grup sanitar ce contine un lavoar, dus cu apa calda furnizata de soare, buda in fundul curtii :) .

Sub acoperisul terasei de afara, spatiul se poate folosi la fumat, stat la o bere, reparat una-alta la mobra la adapost pe vreme urata.

post-9456-0-24901000-1393003694_thumb.jpg post-9456-0-57703800-1393003699_thumb.jpg post-9456-0-95291500-1393003701_thumb.jpg post-9456-0-94139600-1393003696_thumb.jpg

In cazul meu particular, din cauza terenului amplasat plat-panta-plat am o diferenta de nivel intre cele doua parti drepte de vreo 4m si din acest motiv as vrea sa imi permiteti sa imi fac un foisor deasupra refugiului, asta implica niste costuri suplimentare de material si hidroizolatie  pe care am sa le suport eu. Ideea este ca vreau sa leg foisorul de partea plata din sus-ul terenului printr-un podet si o scara exterioara pentru a ajunge in refugiu. Mai jos gasiti si poza cu interiorul (desenat la cote reale)!

Ar arata cam asa:final1.jpg

Si uite ca am ajuns si la partea interesanta :) ... costurile!!!

Din ceea ce am calculat eu constructia nu ar trebui sa sara de pretul de 3000 RON dar ne fiind farmacie este un pic mai greu de estimat.

Acest REFUGIU va fi cu circuit inchis!!!

Suma finala se va imparti in mod egal intre initiatori, sa le zicem FONDATORI. De ex. 20 de personae inseamna 150 ron/caciula.

Manopera va fi facuta de catre fondatori!!!

SISTEM DE FUNCTIONARE:

Fondatorii au dreptul sa vina in acest refugiu cand au chef/nevoie gratuit (+sotie/prietena) dar o va lua in brate in patul lui in caz ca apare un fondator ce nu are loc de ea, patul e lat de 1,10m, e loc de un cuplu lejer.

Sa nu uitam ca este un refugiu nu casa de vacanta!!!

In cazul in care fondatorul aduce cu el in refugiu parteneri de drum, acesta trebuie sa garanteze pentru ei si sa ii instruiasca in ceea ce priveste conduita si respectarea orelor de odihna, vecinilor etc. Cei ce nu sunt in interiorul circuitului (fondatori) vor fi taxati cu o suma modica din care se va asigura pe parcursul existentei utilarea si intretinerea refugiului.

In cazul in care vin oameni singuri din afara circuitului pe bani, acestia trebuie sa fie recomandati de un fondator, care isi asuma intreaga responsabilitate pentru cei trimisi.

Membri fondatori au prioritate!!! Este normal acest lucru fiindca au crezut in aceasta idee si au avut curajul sa puna bani la constructive.

Sa nu uitam ca acest refugiu este asezat pe o proprietate privata, trebuie respectate regulile de bun simt:

-in primul rand respectul reciproc intre gazda-fondator si cei ce vin din exterior;

-respectate orele de somn pe cat se poate (tu ai chef de baut ,dar colegul din Timisoara vrea sa doarma pentru ca maine trebuie sa ajunga in Vama Veche);

-respectata natura si curtea omului;

-bautura pana la limita pierderii mintilor;

-fiecare membru sau partener de drum al acestuia  trebuie sa lase in curte ceea ce a gasit la venire, nimic mai mult;

-interzisa turarea excesiva a motoarelor si aratul prin curte si ogoarele vecinilor;

-si poate cel mai important… venirea sau programarea trebuie facuta pe topic sau telefonic cu cat mai mult timp inainte posibil, pentru a nu aparea discutii ;

-fondatorul are mereu patul liber doar daca nu sunt in casa inca 6 fondatori si atunci se recurge la solutii suplimentare (se trage paiul scurt, sau se merge pe primul venit primul servit) , in caz ca in casa exista cineva din exterior , va ceda patul fondatorului si el va trece in pat cu cel care la invitat , din acest motiv revin inca odata la punctul anterior cu programarea din timp…in general oricine stie ca va trece prin Brasov cu macar o zi inainte…

In caz contrar celor mai sus mentionate gazda va fi pusa in situatia neplacuta de a elibera spatiul.

Am rugamintea ca pe acest topic sa raspundeti doar cu “sunt interesat” fara a polua topicul aiurea… pentru lamuriri suplimentare se poate folosi topicul de la care a plecat aceasta idee:

http://www.motocicli...22#entry3678735

Acest topic va ramane pana pe data de 15 MARTIE cand este termenul limita pt anuntarea interesului fata de refugiu…apoi pana

pe 1 APRILIE sa vedem care sunt cei care efectiv pun banii si sa ii strangem pentru a putea pregati materialele…iar dupa data

asta se vor posta poze si explicatii cu evolutia proiectului ‘’RASNOV’’ si pe viitor dupa ce va fi finalizat se vor face rezervarile…

pareri si impresii.

Repet rugamintea de a nu scrie aici doar de dragul de a scrie ceva, doar specificati daca sunteti interesati … aveti topicul mentionat mai sus pentru discutii generale despre proiect!!!

Va multumesc anticipat pentru viitoarele colaborari si intelegere!!!

Edited by CipriAT, 23 February 2014 - 11:24 PM.

#2 Rotila

Rotila

Cu minte

• Super Membru
  • PipPip
  • 732 posts
  • Moto: Vmax 1200, KTM 530 SMC
  • Numar: Curat si la vedere
  • Club: -ul a dat faliment.

Posted 23 February 2014 - 11:39 PM

Sunt interesat :mexicanwave:

In sfarshit.

#3 foxbat

foxbat

Sustinator

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 5,025 posts
  • Interests:All
  • Numar: B xxx FOX

Posted 23 February 2014 - 11:42 PM

x 2. deci cat dam " de cap de vita furajata"?

Pr. Arsenie Boca:"Sa-ti feresti capul de frig si de prostie."

Nicaieri si niciodata nu ne-a cerut Hristos sa fim prosti. Ne cheama sa fim buni, blanzi si cinstiti, smeriti cu inima, dar nu tampiti.

'Marriage is the triumph of imagination over intelligence. Second marriage is the triumph of hope over experience.'

Oscar Wilde

#4 CipriAT

CipriAT

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 793 posts

Posted 23 February 2014 - 11:44 PM

x 2. deci cat dam " de cap de vita furajata"?

vedem cati ne strangem pana la 15 martie si dupa facem imparteala...

#5 high_dive_eagle

high_dive_eagle

haimana

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,427 posts
  • Interests:clarviziunea onesta a vagabonzilor
  • Moto: TA (balbaitu' nevricos de papa melci)
  • Numar: vizibil si irelevant
  • Club: fara.ceas.TV.si.cont

Posted 24 February 2014 - 02:29 AM

Particip la proiect.

Cu cota parte si mana de lucru atunci cand va fi nevoie de ea.

Cu expresia asta mi-ai "cumparat participarea: "-respectata natura si curtea omului;" :blbl:

:mexicanwave:

Credinta fara analiza argumentelor este comoda ignoranta.

Cifrele nu uita si nu iarta, ele doar exprima masura.

#6 bogdan_harea

bogdan_harea

Sustinator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,274 posts
  • Moto: Yamaha SuperTenereXT1200Z
  • Numar: B120BOK
  • Club: Clubul Motoveteranilor

Posted 24 February 2014 - 04:56 AM

Am citit cate ceva despre aceasta idee, dar am fost sceptic ca se va putea finaliza. Felul nostru (romanesc) de a fi, experienta proiectelor ramase in aer si chiar acest forum plin de intentii omorate in fasa, stau marturie. Pt ca sunt inca un idealist si convins ca speranta moare ultima ma declar alaturi de proiect, acesta si viitoarele pe aceeasi tema. Avand o firma de confectionare tamplarie cu celebrele de acum "termopane" ma angajez sa donez ferestre si usi exterioare necesare acestor proiecte. Initiatorul sau alte persoane implicate in proiecte viitoare similare ma gasesc la 0722646373. Dau tel pt ca nu cred ca voi intra prea des aici convins fiind ca bascalia va triunfa pe forum si de acesta dara. Bafta initiatorilor si sa va tina Cel de Sus in putere sa realizati ce v-ati propus.

Edited by bogdan_harea, 24 February 2014 - 04:59 AM.

#7 foxbat

foxbat

Sustinator

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 5,025 posts
  • Interests:All
  • Numar: B xxx FOX

Posted 24 February 2014 - 07:23 AM

vedem cati ne strangem pana la 15 martie si dupa facem imparteala...

ok.

@bogdan - esti mare, omule

Pr. Arsenie Boca:"Sa-ti feresti capul de frig si de prostie."

Nicaieri si niciodata nu ne-a cerut Hristos sa fim prosti. Ne cheama sa fim buni, blanzi si cinstiti, smeriti cu inima, dar nu tampiti.

'Marriage is the triumph of imagination over intelligence. Second marriage is the triumph of hope over experience.'

Oscar Wilde

#8 EX_:MosRahao_*

EX_:MosRahao_*
  • Anonimi

Posted 24 February 2014 - 07:52 AM

Cipri AT

Rotila

Foxbat

Bogdan Harea

Festina Lente 

#9 Flutur3

Flutur3

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 61 posts
  • Moto: Suzuki Gsx-R K1
  • Numar: rabatabil

Posted 24 February 2014 - 08:02 AM

Sunt interesat, sunt un mare fan al zonei, superbe de altfel

Presupun ca daca nu detin un turing nu va fi o mare problema ;)

#10 gospodarul

gospodarul

The Homemaker

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,331 posts
  • Interests:Cai putere
  • Moto: BMR R1200 GS ADVENTURE LC
  • Numar: B-533-MAN
  • Club: MAN ROMANIA

Posted 24 February 2014 - 08:28 AM

Cipri AT

Rotila

Foxbat

Bogdan Harea

Festina Lente 

6. Gospodarul  :cheers: 

Sunt de parere ca fata motociclismului romanesc poate fi schimbata, de aceea fac ceea ce fac din pasiune si din respect pentru oameni ca voi.

M.A.N. ROMANIA

#11 Rotila

Rotila

Cu minte

• Super Membru
  • PipPip
  • 732 posts
  • Moto: Vmax 1200, KTM 530 SMC
  • Numar: Curat si la vedere
  • Club: -ul a dat faliment.

Posted 24 February 2014 - 09:25 AM

Cipriane, cred ca ar trebui sa diferentiezi "taxa" intre cei care pun umarul si cei care nu, de exemplu: eu nu am cum fizic sa ma prezint la claca si atunci e normal sa dau mai mult fata de ala care bate drumu pana acolo si pune osu' la treaba.

Pentru simplitatea calculelor cred ca x2 sau x3 ar fi ok.

#12 Cap0ne

Cap0ne

Lex Talionis

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,001 posts
  • Interests:foto, ment rubbing, dogs, motosicli
  • Moto: Doishpe sute GS
  • Numar: KPN
  • Club: Lonely soldier

Posted 24 February 2014 - 09:25 AM

Sunt interesat :cheers:

• Vand Alarma Moto 125 dB, compacta, super usor de instalat si puternica ! :ninja:

Nu am farul stins - merg mai repede ca viteza luminii.
Everyone should have something in their life that requires a helmet
Everything that kills me makes me fell alive

Through my lens - photoblog

#13 Proxi

Proxi

pro

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,196 posts
  • Interests:Arta
  • Moto: V3

Posted 24 February 2014 - 09:26 AM

Felicitari pentru initiativa!  Daca nu aveam rude in zona, participam si eu. Sper sa va vizitez la vara, macar faceti o pauza si va aduc niste beri reci :)

Spor la lucru!

Piese SCUTERE/MOTO/ATV: 50-250  http://www.proximaholding.ro  

#14 mihaistancu

mihaistancu

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 484 posts
  • Moto: XT660Z

Posted 24 February 2014 - 09:27 AM

Sunt interesat.personal cred ca prețul estimat va fi mai mare În orice caz voi contribui cu cât este nevoie,dupa imparteala 0736369636 în caz de nevoie

:-L 

#15 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 8,798 posts
  • Moto: KLE 500
  • Numar: SPD

Posted 24 February 2014 - 09:30 AM

7. + Io.

#16 Gabi M

Gabi M

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,216 posts
  • Interests:Come to Bazi Crew, we have beer !
  • Moto: Honda VFR 750
  • Numar: B-XXX-LEU
  • Club: Bazi Crew™

Posted 24 February 2014 - 09:30 AM

salutare tuturor , dacă primiţi un începător / "puşti" de 26 ani, atunci 

SUNT INTERESAT !

mulţumesc !

XxXx on 20 Mar 2014 - 23:35, said:

Q: WTF este "tinutul secuiesc"?!

ZzZz on 21 Mar 2014 - 00:22, said:

A:  Actiunea prin care un ungur secui tine un roman de penis poarta denumirea de "tinutul secuiesc". - epic answer   :crack:

< sa fii profesionist in tot ceea ce faci, fie ca bati codu'n taste, fie ca bagi pepeni in portbagaj >

#17 cip_vt

cip_vt

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 335 posts
  • Moto: BMW R1150RT
  • Numar: CID
  • Club: BAMBU

Posted 24 February 2014 - 09:32 AM

Si eu sunt interesat.

8. Cip

Edited by cip_vt, 24 February 2014 - 09:32 AM.

Exista doua cai sigure spre dezastru: sa asculti de toata lumea si sa nu asculti de nimeni.

O sperietura buna realizeaza mai mult decat 100 de sfaturi.

#18 CipriAT

CipriAT

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 793 posts

Posted 24 February 2014 - 09:41 AM

Multumesc tuturor pentru increderea acordata!!!

Cipriane, cred ca ar trebui sa diferentiezi "taxa" intre cei care pun umarul si cei care nu, de exemplu: eu nu am cum fizic sa ma prezint la claca si atunci e normal sa dau mai mult fata de ala care bate drumu pana acolo si pune osu' la treaba.

Pentru simplitatea calculelor cred ca x2 sau x3 ar fi ok.

hai sa asteptam pana pe 15 martie si vedem cine si cum se strange...se stabileste si cota aceasta...

Felicitari pentru initiativa!  Daca nu aveam rude in zona, participam si eu. Sper sa va vizitez la vara, macar faceti o pauza si va aduc niste beri reci :)

Spor la lucru!

ideea este ca acest refugiu sa fie primul...dintr-un lant in toata tara...asa ca si eu cotizez chit ca stau in aceeasi curte :P voi cotiza si la urmatorul cu siguranta...

#19 altis10

altis10

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 110 posts
  • Moto: Kawasaki KLE500

Posted 24 February 2014 - 09:54 AM

O idee foarte misto....

Ma bag si eu...., daca mai e loc!

#20 BQGDDAN

BQGDDAN

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,610 posts
  • Moto: Yamaha R6, Yamaha YZR M6
  • Numar: GL xx #%@
  • Club: Caut

Posted 24 February 2014 - 09:58 AM

Si daca se aduna mai multi motoretisti ... ?? Se cearta pe locul de parcare sub acoperis ... ???

Si se lasa cu bataie ???

Piese dezmembrare YAMAHA R6 din 99-02.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Genunchiere Dainese Knee Vthumbnail_knee%20v.png

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status