Sari la conținut

Magazine cu echipamente moto in Cluj


DaJackal
 Share

Postări Recomandate

Ar mai fi multe de spus dar acest tip de magazine nu supravietuieste la Bucuresti. La noi in sat nici o sansa. Cu toate astea am avut experiente in general bune in magazinele din Cluj.

 

De acord. Am zis ca ar fi frumos, nu ma astept sa se si intample sa apara un astfel de dealer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata traim in tara second hand-ului . cand vor fii 1000 de oameni care isi permit in cluj produse noi de sute de euro, cauciucuri noi si alte minuni va promit ca investesc 50000 de euro intr-un magazin moto. pana atunci sa ne multumim ca aven de unde cumpara la preturi decente piese si accesorii: romimoto, mimoto, etc. nu investeste nimeni banii astia ca sa aiba privitori in vitrina zilnic.... parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia e o oferta speciala...nu poate toata lumea sa faca asta...gandeste-te la un magazin mic (ca nu e nici unul mare in cluj). Iau ca exemplu tot romimoto pentru ca de acolo am cumparat mai des si e exemplul perfect de magazin mic de cartieri...iti aduce de pe louis.de cu transport gratis si la pret de catalog + o diferenta de tva (4% parca) fara nici un adaos comercial...daca iti comanzi singur platesti si transportul si diferenta de tva...deci dai oricum mai mult. Acum gandeste-te ca magazinul ocupa si un spatiu pe care trebuie sa plateasca chirie (nu stiu daca e cazul la exemplul de fata), exista si un angajat acolo care te serveste si care trebuie platit (chiar daca e patronul, lucreaza 8 ore pe zi si pentru asta trebuie platit), exista si deranjul de a transporta marfa, de a o depozita, de a o plati in avans, taxe la stat si multe altele...chestii de care esti scutit tu si la care nu te gandesti. Cu garantia la fel...nu te consumi tu cu drumuri pe la posta sau te miri pe unde ca sa trimiti produsele in germania, le dai lor si se ocupa ei. E un efort in plus, de care din nou, esti scutit. Apoi exista comenzi neonorate si produse care raman pe raft si se devalorizeaza...sau de ce nu, expira (exemplu un model de casca care poate ajunge sa nu se mai fabrice si sa se vanda la jumate de pret...evident nu o sa dea nimeni pretul intreg pe casta ta care a stat in raft 2 ani...si exista si diverse fluide ce tin de intretinere care expira). Apoi trebuie sa ne si gandim ca e totusi o afacere si nimeni nu face voluntariat. Deci evident trebuie sa existe si un profit..nu?...tu ai face toate astea gratis?..sunt sigur ca nu

 

Ei bine, daca tu ai castig platind mai putin decat pe cont propriu iar firma castiga si ea putin prin munca si servicile prestate, de ce nu sunteti multumiti?

 

Nu o sa apara in zona nici un magazin mare, pentru ca produsele moto sunt scumpe si e nevoie de o suma mare pentru a incepe asa ceva, in cluj chiria e foarte mare si pur si simplu cererea nu e suficient de mare si oamenii nu sunt suficienti de bogati pentru a cumpara suficiente produse noi incat sa se merite. Asta e adevarul.

 

1. O spui de parca ar trebui sa ne fie mila de comercianti si sa cumparam produsele din simpatie pt efortul depus :)

 

2. Pana acum am fost multumit, mi-am comandat la dealerii locali de pe site-urile din De, am platit comanda si am luat produsele acasa. Am inceput in schimb sa imi comand si pe cont propriu anumite categorii de produse si am iesit in castig. O sa studiez si dealerii de echipamente moto sa vad cat de grav este daca iti faci singur comanda.

 

3. Din pacate ai dreptate, sunt destui de multi cei care prefera sa isi cumpere ce au nevoie de pe Mercador sau sa isi repare motorul singuri. Nici eu nu dispun de mosteniri precum altii de pe forum si muncesc destul pt bani, insa daca nimeni nu e dispus sa investeasca in motor, echipament.. astfel de magazine nu au cum sa existe, e doar un vis frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3. Din pacate ai dreptate, sunt destui de multi cei care prefera sa isi cumpere ce au nevoie de pe Mercador sau sa isi repare motorul singuri. Nici eu nu dispun de mosteniri precum altii de pe forum si muncesc destul pt bani, insa daca nimeni nu e dispus sa investeasca in motor, echipament.. astfel de magazine nu au cum sa existe, e doar un vis frumos.

 

pai din experienta am zis si eu...am avut eu o casca de ocazie, cumparata de noua (din necesitate si lipsa de bani atunci) si purtata de pasager doar de cateva ori inainte sa fac upgrade la ceva mai bun...arata ca noua cand am dat-o si am cerut doar 200 lei pe ea, din vreo 450 valoare initiala, desi nu o aveam nici de un an de zile....ingramadeala a fost maxima, pentru o casca sh de 40-50 de euro...si mai comic insa e ca au fost oameni ce au venit sa o vada, le-a placut cum arata si cum se simte dar au zis ca revin pentru ca vor sa mai caute ceva mai ieftin...si nimeni nu a revenit...deci e clar cu ce avem de-a face, daca oamenii cauta casti sh sub 40 de euro...si pe forum am vazut la cineva niste casti old-school pentru chopper la 50 lei bucata...

 

sunt putini motociclisti ce chiar au bani pentru sport...si aia in general vor ceva din segmentul mediu spre top...deci un astfel de magazin ar avea fie doar produsele cele mai ieftine si naspa, ca sa fie cat mai multa clientela, fie doar produse de top, care sunt scumpe si prezinta riscuri mai mari la achizitionare in cantitati mari. Ambele variante insa nu ar aduce suficient profit pentru mentinerea afacerii intr-un oras mic ca si cluj.

 

Asadar, magazinele de cartier sunt solutia, comanda pe cont propriu daca vreti multe si scumpe (multe magazine din germania au diverse carduri sau conturi de fidelitate, pe care se bazeaza si magazinele de cartieri)...sau daca chiar stati bine cu cascavalul, va suiti pe masina si mergeti pana in debrecen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. cred ca am mai scris pe forum ca am donat un kit tastatura + mouse si am fost contactat de cineva pe forum, apoi m-am intalnit cu el sa i le dau. Foarte surprins am fost cand il vad pe tip cum coboara dintr-un SUV! Ce sa mai zici..

 

Legat de comanda pe cont propriu si de subiectul acestui topic -> un magazin unde gasesti pe stoc produse ce le poti proba inainte de achizitie: daca nu beneficiezi de acest avantaj pt ca produsul se aduce numai la comanda, iar o comanda direct de la dealer-ul din Germania este la acelasi cost sau apropriat cu cel ce ti-l ofera un dealer local, atunci nu se merita sa apelezi la intermediari. Oricine isi poate comanda din afara cu un cont de PayPal si nu cred ca trebuie sa comanzi de mii de euro.

 

In concluzie, trebuie sa existe un avantaj si pt client, iar unul suficient sa atraga clienti este posibilitatea de retur. Pana acum nu am avut probleme, insa daca iti comanzi o casca de 500 EUR de pe Louis.de si nu iti place, poti renunta la achizitie la dealerii din Cluj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur, insa nu asta era ideea, ci faptul ca operatiunile cu EUR, mai ales cele ce implica si diferente de TVA complica si mai mult viata clientului. Ca tot veni vorba, imi aduc aminte ca relativ recent m-am interesat de niste echipamente la un dealer din oras si reprezentantul din magazin mi-a spus ca isi permit din marja de distribuitor ce le-o ofera comerciantul din Germania sa imi aduca la pretul afisat pe site-ul acestuia, deci fara sa se adauge si diferenta de TVA. Nu ar fi frumos ca asa ceva sa fie o practica generalizata, enuntata clar in magazine sau pe site-urile proprii (pt cei ce au site)?

de cele mai multe ori probelema cu neplata tva-ului la achizitii intracomunitare se intampla prin a da tzeapa statului roman. cel mai bun exemplu este cel al masinilor aduse din germania fara tva, pe firme cu RO, care nu le mai declara vandute si nu returneaza TVa-ul dedus in Germania. si uite ca cu astfel de situatii, usor usor, ajungem la problemele sociale din tara. ca nu fiscalizam, nu platim. suntem romani, dar mai presus balcanici, si musai sa fentam, ca ni in sange chestia asta.

 

eu in schimb fac si as vrea sa faca cat mai multa lume la fel, legat de produse moto. cumpar de la cei din cluj, exact asa cum cumpar lapte de cluj si alte si alte produse. vreau sa da banu la cineva cunoscut pe cat posibil.

 

vreau sa il sustin pe dealerul local, pentru care sa nu uitam e un bussines. doar asa o sa ajunga sa aibe geci si altele la proba pe stoc.

pentru 10 lei sau cat doamne o fi in plus la un produs (uneori), prefer sa iau de la cel din cluj decat de afara sau de la unu de prin alte judete.

are foarte multe avantaje, fata de cumparatul de pe net, pe nevazute, fara posibilitatea de retur, fara garantii, probleme de plata si transport, etc.

 

sunt diferente mari de pret, vb cu el, si iti garantez ca veti gasi o solutie.

 

in rest, numa de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n concluzie, trebuie sa existe un avantaj si pt client, iar unul suficient sa atraga clienti este posibilitatea de retur. Pana acum nu am avut probleme, insa daca iti comanzi o casca de 500 EUR de pe Louis.de si nu iti place, poti renunta la achizitie la dealerii din Cluj?

nu e asa tragic precum crezi...nu stiu cum e cu modelul, insa cu dimensiunea cred ca se poate rezolva...si eu am avut o problema de genu si cu un simplu email am "rezolvat" problema...era vorba de o casca de 200-250 E.

 

 

Buna ziua,


Ma intereseaza casca aceasta <irelevant> , insa nu stiu exact ce marime sa aleg. In manual apar dimensiunile urmatoare: la xs 53-54 si la s 55-56. Eu am undeva intre 54-55. M-ar ajuta foarte mult daca as putea sa probez una din cele 2 dimensiuni, in cazul in care le aveti in magazin si se poate.

Cu stima,
<irelevant>

 

 

raspunsul:

http://prntscr.com/2uhq5a

 

 

EDIT: nu stiu cum e politica de retur, dar cred ca se aplica politica oferita de furnizor....si da, aici e o problema, ca in ro legea zice ca ai voie in 10 zile sa returnezi orice produs...dar tind totusi sa cred ca asa e si afara

Editat de Tince1290
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e asa tragic precum crezi...nu stiu cum e cu modelul, insa cu dimensiunea cred ca se poate rezolva...si eu am avut o problema de genu si cu un simplu email am "rezolvat" problema...era vorba de o casca de 200-250 E.

 

Tragic? Nu cred ce situatia este chiar asa. Neplacut? Asta e destul de probabil daca vei da de un dealer mai putin flexibil.

 

PS. tocmai de aceea am recomandat Romimoto, pana acum am colaborat excelent ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata traim in tara second hand-ului . cand vor fii 1000 de oameni care isi permit in cluj produse noi de sute de euro, cauciucuri noi si alte minuni va promit ca investesc 50000 de euro intr-un magazin moto. pana atunci sa ne multumim ca aven de unde cumpara la preturi decente piese si accesorii: romimoto, mimoto, etc. nu investeste nimeni banii astia ca sa aiba privitori in vitrina zilnic.... parerea mea

-...cauciucuri noi si alte minuni?????.....cauciucurile dupa parerea mea nu sunt minuni sau fite...., no offence!

-si atunci cand vor fi acei 1000 de oameni, sigur 50k euro nu o sa-ti ajunga pt investitie

dar suntem optimisti si mergem inainte, nu?

 

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-...cauciucuri noi si alte minuni?????.....cauciucurile dupa parerea mea nu sunt minuni sau fite...., no offence!

-si atunci cand vor fi acei 1000 de oameni, sigur 50k euro nu o sa-ti ajunga pt investitie

dar suntem optimisti si mergem inainte, nu?

 

numai bine!

Aici in Deutschland trebuie sa ai macar 100.00 € ca sa discute cu tine Louis sau Polo-Motorrad in legatura cu parteneriatul.

 

Cea ce privste Clujenii cu bani, exista si acum numai ca mai bine cheltuie banii pe alte lucruri nefolositoare sau se "mandresc" la vecini mai bine cu o masina, si daca pt aia au datorie la banca.

E pacat de Clujul de odinioara, cand oamnenii erau oameni si prietenii erau prieteni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici in Deutschland trebuie sa ai macar 100.00 € ca sa discute cu tine Louis sau Polo-Motorrad in legatura cu parteneriatul.

 

Cea ce privste Clujenii cu bani, exista si acum numai ca mai bine cheltuie banii pe alte lucruri nefolositoare sau se "mandresc" la vecini mai bine cu o masina, si daca pt aia au datorie la banca.

E pacat de Clujul de odinioara, cand oamnenii erau oameni si prietenii erau prieteni.

 

Generatia tanara 18-26 ani e "raspunzatoare " de ciuma asta ...

 

P.S. Si Germania e plina de uscaturi si cam peste tot in toata lumea " situatia " e la fel .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Generatia tanara 18-26 ani e "raspunzatoare " de ciuma asta ...

 

P.S. Si Germania e plina de uscaturi si cam peste tot in toata lumea " situatia " e la fel .

Vorbesti ca un om mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Generatia tanara 18-26 ani e "raspunzatoare " de ciuma asta ...

cum sa spui asa ceva?...serios.

In romania e saracie mare. Salariul minim e undeva la 200 de euro. La noi in tara tinerii nu sunt incurajati si iti garantez ca peste jumatate din tinerii care isi gasesc de lucru, o fac pe un salariu intre 500 si 1000 lei. Ai idee cat costa sa traiesti o luna in cluj, daca trebuie sa platesti si chirie?...pe mine chiria si cheltuielile de bloc ma costa 1000 lei si stau in garsoniera. Adauga la asta mancare, haine, transport (sau benzina)...o iesire la un film. E chiar greu...crede-ma! Eu sunt student in cluj, deci vorbesc in cunostinta de cauza. Si am 23 de ani...sunt o lepra, asa-i?
sa adaug si ca sunt situatii in care platesc mai mult ca un adult?...ai idee cat ma costa asigurarea la masina?..iti spun eu, de cel putin 4 ori mai mult decat ii costa pe parintii mei!...noi avem preturi UE, salarii mUE si zero planuri pentru promovarea tineretului.
Ca o paranteza. Eu personal sunt un caz fericit pentru ca sunt programator si pot spune ca am un salariu care sa-mi permita sa traiesc decent si sa pun si un ban deoparte. Chiar si asa insa, trebuie sa strang mereu cureaua ca sa pot strange de un avans la prima casa, credit pentru care o sa trebuiasca sa platesc 20-30 de ani de acum, ca sa nu stau toata viata in chirie. Nu stiu cati ani ai sau daca ai prins perioada comunista, dar acum e chiar greu sa pleci de la zero. Asa ca incearca sa judeci mai putin sau sa te pui in perspectiva opusa. Cei ce strica piata o strica pentru ca in general nu prea au de ales. Sunt si exceptii, avem destui nesimtiti si nepasatori, dar multi chiar nu au de ales.
Motociclismul e greu fara banii, iar banii sunt grei in tinerete, dar asta nu inseamna ca e imposibil. Ne descurcam toti cum putem. Sa dai insa vina pe tineri, e absurd! Tinerii nu au de ales, cei mai batrani au dar nu o fac....deci acolo e buba. Poate peste cativa ani, daca printr-o minune romania iese din groapa in care se afla, o sa putem toti sa ne permitem produse bune si noi si poate o sa ne ofere cineva acest serviciu...insa cei ce au bani acum o sa aiba si atunci...deci nu e garantat ca se schimba situatia

Cea ce privste Clujenii cu bani, exista si acum numai ca mai bine cheltuie banii pe alte lucruri nefolositoare sau se "mandresc" la vecini mai bine cu o masina, si daca pt aia au datorie la banca.

 

nu toti sunt suficient de impatimiti incat sa foloseasca capra si iarna...poate unii au familii si copii sau trebuie sa respecte un cod vestimentar la serviciu...sunt multe cazuri in care o masina e mai practica...da, unii se mandresc cu masina desi o au pe credit...asta e comportament tipic romanesc, dar din nou zic, sa nu judecam fara sa stim...unii isi fac credit si isi cumpara masini pentru ca au nevoie de ele si nu au alte alternative...si pana la urma si daca se lauda, desi nu au platit inca bunul, si-au luat un angajament...iar pentru a o scoate la capat o sa faca sacrificii lunar o perioada lunga de timp....deci pana la urma e munca si meritul lor ca si-au luat masina aia...nu?

sunt putin trist sa vad asemenea postari aici pe forum...sunteti motociclisti, deci probabil aveti o situatie financiara cat de cat ok...incercati sa fiti mai obiectivi si mai putin critici, ca nu toti s-au nascut bogati...da, e trist ca nu este magazin moto profii in cluj...dar asta e...cei din jurul vostru sunt prea saraci pentru asa ceva si o sa fie si peste 5 si peste 10 ani
Editat de Tince1290
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Generatia tanara 18-26 ani e "raspunzatoare " de ciuma asta ...

 

100% aia nascuti intre '88 si '96 sunt raspunzatori ca lucrurile merg asa "bine" in tara asta. Doar ei au participat la revolutie si au "reformat" societatea...

 

 

cum sa spui asa ceva?...serios.

In romania e saracie mare. Salariul minim e undeva la 200 de euro. La noi in tara tinerii nu sunt incurajati si iti garantez ca peste jumatate din tinerii care isi gasesc de lucru, o fac pe un salariu intre 500 si 1000 lei. Ai idee cat costa sa traiesti o luna in cluj, daca trebuie sa platesti si chirie?...pe mine chiria si cheltuielile de bloc ma costa 1000 lei si stau in garsoniera. Adauga la asta mancare, haine, transport (sau benzina)...o iesire la un film. E chiar greu...crede-ma! Eu sunt student in cluj, deci vorbesc in cunostinta de cauza. Si am 23 de ani...sunt o lepra, asa-i?
sa adaug si ca sunt situatii in care platesc mai mult ca un adult?...ai idee cat ma costa asigurarea la masina?..iti spun eu, de cel putin 4 ori mai mult decat ii costa pe parintii mei!...noi avem preturi UE, salarii mUE si zero planuri pentru promovarea tineretului.

 

O gramada habar nu au pe ce lume traiesc(indiferent de varsta). Numai chiriile cat sunt de mari(de multe ori umflate nesimtit de agentii pentru comision mai mare) si sa nu vorbim de costul vietii in general...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-...cauciucuri noi si alte minuni?????.....cauciucurile dupa parerea mea nu sunt minuni sau fite...., no offence!

-si atunci cand vor fi acei 1000 de oameni, sigur 50k euro nu o sa-ti ajunga pt investitie

dar suntem optimisti si mergem inainte, nu?

 

numai bine!

mmda... sunt convins ca tu pe busa ai pus gume noi. ... dar gandeste-te la restul care nu au posibilitati sa dea 1000 de lei in cel mai bun caz pe 2 gume si isi iau sh. asta e ! trebuie sa ne asumam situatia in care suntem.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tince1290

@ Vlad S :

postarea mea nu avea nici o legatura cu tinerii cu situatie financiara precara sau medie , tineri care lucreaza pt a se intretine = nu stiu de ce te ai simtit ?! Era vorba de "leprele"- cuvant folosit de Tince1290 , care au parinti cu multi multi bani si care n au muncit in viata lor 1 sec , au primit totul de a gata si epateaza cu achizitiile lor si binenteles cu nesimtirea lor maxima ! Sunt profesor si in viata mea n am crezut ca un student se poate manifesta ca si cum ar fi peste profesor ca " doar banii conteaza si poti face orice daca ai bani " ... Sa vezi si sa nu crezi dar la mine , nu merge :crack:

Imi cer scuze daca prin postarea mea am jignit un tanar cu bun simt si cei 7 ani de acasa , insa nu am facut referire la aceasta categorie ; mai mult am precizat ca fiecare societate are "uscaturile" ei .

 

 

Postul meu era un raspuns pt rs rider

Si scuze pt off topic

Editat de cobi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, toata lumea se plange ca e mai usor asa, dar nici unul nu face nimica impotriva acestui "sistem".

Tineretul nu prea cunoaste respectul

 

@Tince1290

@ vlad s :

postarea mea nu avea nici o legatura cu tinerii cu situatie financiara precara sau medie , tineri care lucreaza pt a se intretine = nu stiu de ce te ai simtit ?! Era vorba de "leprele" care au parinti cu multi multi bani si care n au muncit in viata lor 1 sec , au primit totul de a gata si epateaza cu achizitiile lor si binenteles cu nesimtirea lor maxima ! Sunt profesor si in viata mea n am crezut ca un student se poste manifesta ca si cum ar fi peste profesor ca " doar banii conteaza si poti face orice daca ai bani " ...

Imi cer scuze daca prin postarea mea am jignit un tanar cu bun simt si cei 7 ani de acasa , insa nu am facut referire la aceasta categorie ; mai mult am precizat ca fiecare societate are "uscaturile" ei .

Da, si aici parintii sunt in primul rind de vina, ca asa si-au crescut si educat copii.

La mine nu exista asa ceva.

Cand zic nu, e nu si nu blabla.

Azi traim in societatea "egal" + "ma fac pe constitutie", si asta e peste tot asa inclusiv Germania.

Am acolo in Cluj o ruda care are o firma si se plange ca nu poate sa plece nicaieri, ca atunci "baietii" nu lucra ca lumea si mai si usureaza magazia de marfa. Cu mine ar face-o numai odata, asta e sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Scuze ca reinviu din morti un thread de acum 2 ani, dar e cel mai recent pe care l-am gasit si am zis ca n-are rost sa fac altu...

 

Voi fi cu ceva treaba in zilele urmatoare pe la voi prin urbe si sunt in cautarea unei noi casti moto, vreau sa incerc Schuberth si in Bv din pacate nu am gasit. Intrebare: exista vreun magazin moto unde as putea proba Schuberth in Cluj?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...