Sari la conținut

Magazine cu echipamente moto in Cluj


DaJackal
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Dupa cum spune si titlul topicului, caut magazine in Cluj unde pot sa imi cumpar echipemente de protectie si imbracaminte ca sa le pot folosi cu Dragstar-ul meu.

 

Cel mai mult ma intereseaza niste casti faine (si cat mai sigure) si sa vad ce echipamente mai pot sa imi cumpar ca sa fiu cat mai protejat.

 

Daca aveti nume, linkuri, adrese, numere de telefon, v-as fi recunoscator.

 

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De regula mi-am comandat echipamente si accesorii de pe Louis.de, fc-moto.de sau polo-motorrad.de de la RomiMoto (str. Liviu Rebreanu nr.34, 0723.564.065, 0744.131.876)

 

Daca tot s-a deschis topic-ul, adaug si eu o intrebare:

 

- exista un magazin moto in Cluj unde se poate achita cu cardul in sistem de rate? (ex. CardAvantaj)

 

Thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat un magazin fizic din cluj in detrimentul unui online, pentru ca as vrea sa testez casca inainte sa o cumpar, caci am inteles ca e important sa fie potrivita. Si atunci nu mi-as lua online, decat daca as testa inainte si as stii marimea exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat un magazin fizic din cluj in detrimentul unui online, pentru ca as vrea sa testez casca inainte sa o cumpar, caci am inteles ca e important sa fie potrivita. Si atunci nu mi-as lua online, decat daca as testa inainte si as stii marimea exact.

 

De acord, insa este putin probabil sa gasesti pe stoc exact modelul de casca pe care ti-l doresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat un magazin fizic din cluj in detrimentul unui online, pentru ca as vrea sa testez casca inainte sa o cumpar, caci am inteles ca e important sa fie potrivita. Si atunci nu mi-as lua online, decat daca as testa inainte si as stii marimea exact.

Salut,

 

poti incerca la noi, pe Calea Manastur 33. Avem pe stoc casti Nolan, Nexo si altele daca e cazul sa le aducem.

 

MyMoto Tuning SRL

Magazin Cluj Napoca - Vanzari

Adresa: Calea Manastur, 33

Tel: 0734-285-805

Fix: 0364-737-118

Y!M: mymoto.cluj

E-mail: cluj@mymoto.ro

Web: http://mymoto.ro/online/

Harta locatie:

http://www.cluj4all.com/navigator/str/manastur

Editat de MYMOTO Cluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut,

 

poti incerca la noi, pe Calea Manastur 33. Avem pe stoc casti Nolan, Nexo si altele daca e cazul sa le aducem.

 

MyMoto Tuning SRL

Magazin Cluj Napoca - Vanzari

Adresa: Calea Manastur, 33

Tel: 0734-285-805

Fix: 0364-737-118

Y!M: mymoto.cluj

E-mail: cluj@mymoto.ro

Web: http://mymoto.ro/online/

Harta locatie:

http://www.cluj4all.com/navigator/str/manastur

Pe mine m-ar interesa cine va bagat in cap si cine va datvoie sa puneti preturile in €, din moment ce moneda tarii e si azi in 2014 Leu?

Asa ceva nu a fost nicaieri aici in occident inainte de a intra € ca moneda in vigoare.

Si nici Ungaria si asa mai departe nu pun preturile in €, ci in moneda tarii respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic."My Moto" de fiecare data cand mergi la magazin nu ii nimeni acolo!

Subscriu!! am patit de cel putin 3 ori sa nu fie nimeni in magazin, usa inchisa si afisul DESCHIS in geam. nah ce sa faci....mai merge omu in vecini la o poveste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu!! am patit de cel putin 3 ori sa nu fie nimeni in magazin, usa inchisa si afisul DESCHIS in geam. nah ce sa faci....mai merge omu in vecini la o poveste

Subscriu , sa nu mai vorbim de trmenele de livrare unde mai pui faptul ca ai comandat o marca de produs si ei aduc total altceva .

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-ar interesa cine va bagat in cap si cine va datvoie sa puneti preturile in €, din moment ce moneda tarii e si azi in 2014 Leu?

Asa ceva nu a fost nicaieri aici in occident inainte de a intra € ca moneda in vigoare.

Si nici Ungaria si asa mai departe nu pun preturile in €, ci in moneda tarii respective.

Sa o luam pe partea economica: -Exemplu: eu aduc 10 casti din Germania la 1000 euro x 4.5 ron = 4500 lei si vand cu 1100 e x 4.5 = 4950 ron. Daca imi pun casca la vanzare cu 495 lei/ buc si maine domnu' Ponta se cearta cu domnu' Crin, cade cursul la 5lei pe un euro am o teapa de de 50 de lei in jeb. 99% din cei care fac import isi raporteaza pretul de vanzare la moneda in care isi fac achizitia. Atat timp cat leul nu e o moneda stabila iar achizitia nu se face din tara, consider ca e just sa fie in euro pretul.

 

Off topic."My Moto" de fiecare data cand mergi la magazin nu ii nimeni acolo!

Am luat de mai multe ori produse de la ei inclusiv iarna. Zero probleme atat ca orar cat si ca marfa. Asa ca e exagerata faza cu "de fiecare data".

Editat de redippy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-ar interesa cine va bagat in cap si cine va datvoie sa puneti preturile in €, din moment ce moneda tarii e si azi in 2014 Leu?

Asa ceva nu a fost nicaieri aici in occident inainte de a intra € ca moneda in vigoare.

Si nici Ungaria si asa mai departe nu pun preturile in €, ci in moneda tarii respective.

stai linistit, daca leul ar avea un trend ascendent fata de euro atunci pretul sigur ar fi in lei

 

Pai dacă le importa în euro, iar ce e pus pe site probabil ca nu sunt neapărat în stoc... care e problema?

ca tot veni vorba de Ungaria uite un exemplu Kawa care precis nu fabrica in Ungaria le importa au pretul in HUF

 

http://press.kawasaki.hu/documents/normalarlista.pdf

 

dpmdv preturile in euro ajuta mult comerciantul ca sa mai ciupeasca ceva de pe cumparator, in Romania totul este posibil, interesant este faptul ca la magazin desi au produse cu pret in euro daca le dai euro nu este bine lor le trebuie lei la cursul zilei, escrocherie curata dar nu avem ce face

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

preturile sunt in euro din cauza fluctuatiei valutare. ex . eu cumpar ceva cu 10 euroi, fac tranitia la 44,30 lei , dupa 2 zile euro urca la 4,5 lei deci produsul meu se depreciaza cu 0,70 bani. dupa inca 3 zile urca la 4,54 lei asa ca eu pierd 0,74 bani. la un calcul de stoc de mii de euro nu cred ca la cineva ar convenii pierderea. nu? asa ca nu mai injurati comerciantii si scuipatii pe maritii nostrii alesi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

preturile sunt in euro din cauza fluctuatiei valutare. ex . eu cumpar ceva cu 10 euroi, fac tranitia la 44,30 lei , dupa 2 zile euro urca la 4,5 lei deci produsul meu se depreciaza cu 0,70 bani. dupa inca 3 zile urca la 4,54 lei asa ca eu pierd 0,74 bani. la un calcul de stoc de mii de euro nu cred ca la cineva ar convenii pierderea. nu? asa ca nu mai injurati comerciantii si scuipatii pe maritii nostrii alesi.

 

Ce mai conteaza pe cine "pomenim" daca tot clientul scoate banii din buzunar. In alte domenii de ce se poate? Pana si biciclete, mai scumpe decat multe dintre motoarele noastre, se pot achizitiona in RON, ba mai mult in sistemul de rate prin card de credit (12 rate la Maros). La capitolul magazine moto in schimb numai magazine mici, fara marfa pe stoc si numai la comanda, preturi in EUR, la care se adauga si diferente de TVA dintre Romania si tarile de unde provin produsele, plata numai cash, plus ca uneori se mai "uita" sa ti se emita bonul fiscal samd.

 

Astept ziua cand va exista si in Cluj un dealer de echipamente si accesorii si un service cu totul pus la punct. Pana atunci e ca si cum ai lua cu EUR paine "la comanda" de la magazinul din colt.

 

EDIT: pot da exemplul unui magazin de echipamente moto de acum ceva ani, pe DN1 la intrare in Ploiesti: Paula's Biker Shop. Spatiu de prezentare destul de mare, multe produse pe stoc, preturi in RON. Dupa un timp si-au deschis insa un magazin mai mic in Bucuresti si cred ca au abandonat locatia respectiva, insa cat a existat, a fost o alternativa foarte buna la comanda online de pe Louis.de

 

Mi-ar place sa existe un astfel de magazin si la Cluj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai conteaza pe cine "pomenim" daca tot clientul scoate banii din buzunar. In alte domenii de ce se poate? Pana si biciclete, mai scumpe decat multe dintre motoarele noastre, se pot achizitiona in RON, ba mai mult in sistemul de rate prin card de credit (12 rate la Maros). La capitolul magazine moto in schimb numai magazine mici, fara marfa pe stoc si numai la comanda, preturi in EUR, la care se adauga si diferente de TVA dintre Romania si tarile de unde provin produsele, plata numai cash, plus ca uneori se mai "uita" sa ti se emita bonul fiscal samd.

 

Astept ziua cand va exista si in Cluj un dealer de echipamente si accesorii si un service cu totul pus la punct. Pana atunci e ca si cum ai lua cu EUR paine "la comanda" de la magazinul din colt.

 

EDIT: pot da exemplul unui magazin de echipamente moto de acum ceva ani, pe DN1 la intrare in Ploiesti: Paula's Biker Shop. Spatiu de prezentare destul de mare, multe produse pe stoc, preturi in RON. Dupa un timp si-au deschis insa un magazin mai mic in Bucuresti si cred ca au abandonat locatia respectiva, insa cat a existat, a fost o alternativa foarte buna la comanda online de pe Louis.de

 

Mi-ar place sa existe un astfel de magazin si la Cluj.

o singura remarca. tva-ul il pui la valoarea lui din tara in care facturezi, pentru ca atata dai la stat. daca il iei din germania cu 19% sau 21%, in momentul in care facturezi la noi vei plati 24%. e normal asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o singura remarca. tva-ul il pui la valoarea lui din tara in care facturezi, pentru ca atata dai la stat. daca il iei din germania cu 19% sau 21%, in momentul in care facturezi la noi vei plati 24%. e normal asa.

 

Desigur, insa nu asta era ideea, ci faptul ca operatiunile cu EUR, mai ales cele ce implica si diferente de TVA complica si mai mult viata clientului. Ca tot veni vorba, imi aduc aminte ca relativ recent m-am interesat de niste echipamente la un dealer din oras si reprezentantul din magazin mi-a spus ca isi permit din marja de distribuitor ce le-o ofera comerciantul din Germania sa imi aduca la pretul afisat pe site-ul acestuia, deci fara sa se adauge si diferenta de TVA. Nu ar fi frumos ca asa ceva sa fie o practica generalizata, enuntata clar in magazine sau pe site-urile proprii (pt cei ce au site)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia e o oferta speciala...nu poate toata lumea sa faca asta...gandeste-te la un magazin mic (ca nu e nici unul mare in cluj). Iau ca exemplu tot romimoto pentru ca de acolo am cumparat mai des si e exemplul perfect de magazin mic de cartieri...iti aduce de pe louis.de cu transport gratis si la pret de catalog + o diferenta de tva (4% parca) fara nici un adaos comercial...daca iti comanzi singur platesti si transportul si diferenta de tva...deci dai oricum mai mult. Acum gandeste-te ca magazinul ocupa si un spatiu pe care trebuie sa plateasca chirie (nu stiu daca e cazul la exemplul de fata), exista si un angajat acolo care te serveste si care trebuie platit (chiar daca e patronul, lucreaza 8 ore pe zi si pentru asta trebuie platit), exista si deranjul de a transporta marfa, de a o depozita, de a o plati in avans, taxe la stat si multe altele...chestii de care esti scutit tu si la care nu te gandesti. Cu garantia la fel...nu te consumi tu cu drumuri pe la posta sau te miri pe unde ca sa trimiti produsele in germania, le dai lor si se ocupa ei. E un efort in plus, de care din nou, esti scutit. Apoi exista comenzi neonorate si produse care raman pe raft si se devalorizeaza...sau de ce nu, expira (exemplu un model de casca care poate ajunge sa nu se mai fabrice si sa se vanda la jumate de pret...evident nu o sa dea nimeni pretul intreg pe casta ta care a stat in raft 2 ani...si exista si diverse fluide ce tin de intretinere care expira). Apoi trebuie sa ne si gandim ca e totusi o afacere si nimeni nu face voluntariat. Deci evident trebuie sa existe si un profit..nu?...tu ai face toate astea gratis?..sunt sigur ca nu

 

Ei bine, daca tu ai castig platind mai putin decat pe cont propriu iar firma castiga si ea putin prin munca si servicile prestate, de ce nu sunteti multumiti?

 

Nu o sa apara in zona nici un magazin mare, pentru ca produsele moto sunt scumpe si e nevoie de o suma mare pentru a incepe asa ceva, in cluj chiria e foarte mare si pur si simplu cererea nu e suficient de mare si oamenii nu sunt suficienti de bogati pentru a cumpara suficiente produse noi incat sa se merite. Asta e adevarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai conteaza pe cine "pomenim" daca tot clientul scoate banii din buzunar. In alte domenii de ce se poate? Pana si biciclete, mai scumpe decat multe dintre motoarele noastre, se pot achizitiona in RON, ba mai mult in sistemul de rate prin card de credit (12 rate la Maros). La capitolul magazine moto in schimb numai magazine mici, fara marfa pe stoc si numai la comanda, preturi in EUR, la care se adauga si diferente de TVA dintre Romania si tarile de unde provin produsele, plata numai cash, plus ca uneori se mai "uita" sa ti se emita bonul fiscal samd.

 

Astept ziua cand va exista si in Cluj un dealer de echipamente si accesorii si un service cu totul pus la punct. Pana atunci e ca si cum ai lua cu EUR paine "la comanda" de la magazinul din colt.

 

EDIT: pot da exemplul unui magazin de echipamente moto de acum ceva ani, pe DN1 la intrare in Ploiesti: Paula's Biker Shop. Spatiu de prezentare destul de mare, multe produse pe stoc, preturi in RON. Dupa un timp si-au deschis insa un magazin mai mic in Bucuresti si cred ca au abandonat locatia respectiva, insa cat a existat, a fost o alternativa foarte buna la comanda online de pe Louis.de

 

Mi-ar place sa existe un astfel de magazin si la Cluj.

Exemplul asta explica PERFECT de ce nu exista si probabil nici nu va exista vreodata un magazin cu echipamente moto atat de bine organizat in Cluj

 

Echipamente multe presupun spatiu mult. Doar un rack de casti pentru 50 modele iti ocupa o caruta de spatiu. Spatiul costa $$$

Echipamente multe presupun investie in acel echipament. Sa zicem ca ai capitalul. Chiar crezi ca , Clujul, ca si comunitate moto are destul malai sa iti faca rulaj pe acel stoc?

Dar fa totusi un calcul, vezi cat capital iti trebuie pentru un stoc bun. Un combinezon de piele sa zicem il iei la 350 euro, iti trebuie minim 4 marimi din care 2 marimi necesita multiple exemplare. Vreau si in mai multe culori ca nu se pupa galben pe verde kawasaki si ma astept sa ai stoc la combinezon pe multiple combinatii de culori. La fel, 50 modele de casti, sa zicem tot 4 marimi, multiple exemplare, pretul de achizitie pentru revanzare a unei casti 200-400 euro. Manusi, la fel, echipament touring, echipament enduro, echipament oras, echipament vara, etc etc etc. Cine le cumpara toate? Nici pwla. Fara ele pare ca ai magazinul de ghetou? Da.

 

Mai adaugam si necesitatea personalului bine calificat, ca doar ne respectam in marea noastra fratie si nu ne place cand tanti de la tejghea nu stie ce aia casca cu ochelari de soare incorporati sau ce e N-Com sau de ce Gore-Tex e mai ok decat fashul rupt. Personalul calificat, zambaret, saritor, informat si de ajutor nu cred ca se gaseste la 1000 lei pe luna. Dar probabil nici atat salar nu vede un angajat la magazin moto.

Ar mai fi multe de spus dar acest tip de magazine nu supravietuieste la Bucuresti. La noi in sat nici o sansa. Cu toate astea am avut experiente in general bune in magazinele din Cluj.

 

Singurul magazin care a disparut de pe harta si ma bucur e cel din Floresti (Suzuki) care mi-a vandut un Nolan N62 cu 750 lei in 2007, pe cand inca aveam muci pe categoria A. Tanti super neinformata, preturi umflate. Pacat de service-ul lor unde am inteles ca se lucra bine.

Editat de mistery
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...