Sari la conținut

Tura in Alpi cu Vlad 7 - 2014


KHK
 Share

Postări Recomandate

Salutare! :peace:

 

 

Tura de anul acesta este planificata sa inceapa in ultimul weekend din iunie. Am inteles ca scoala se va termina pe 20 iunie si mi s-a sugerat sa las suficient timp ca cei care au copii sa aiba timp sa-i trimita in tabere sau pe la bunici. Asadar, data de inceput este sambata 28 iunie iar duminica 6 iulie se termina.

 

Mai multi dintre participantii la excursiile anterioare mi-au sugerat ca noaptea la Viena ar putea fi evitata si sa ne intalnim direct la o locatie in munti, lucru de care voi tine cont anul asta. Deci intalnirea va fi sambata direct in landul Kärnten (eng. Carinthia) si mai precis la statiunea montana Bad Kleinkirchheim, unde cel mai probabil vom petrece primele patru nopti ale excursiei.

Patru nopti nu este mult deloc pentru ca landul Kärnten este Paradis pentru motociclit, fiind in cea mai mare parte zona muntoasa si cu multe lacuri. Tot aici se gasesc mare parte dintre strazile panoramice ale Austriei: Grossglockner Hochalpenstrasse, Nockalmstrasse, Villacher Alpenstrasse, Malta Hochalmstrasse, Goldeck Panoramastrasse etc.

Zona aceea se remarca si prin faptul ca, statistic, este cu cele mai multe zile insorite din Austria.

 

Grossglockner si poate vreo doua pasuri pe care eventual le vom parcurge in Dolomiti sunt singurele locuri care au mai fost parcurse in vreuna dintre Turele cu Vlad anterioare, in rest toate traseele sunt noi din punctul acesta de vedere.

Intentionez sa includ in traseu si cateva portiuni de soft off-road pentru posesorii de GS&co.

 

In zona aceea este locul unde au granita comuna Austria, Italia si Slovenia. Asadar, vom face tura de o zi in Alpii Iulieni din Slovenia, prin parcul national Tringlav si poate vom ajunge si la Bled sa degustam putin din simbolul lor culinar. :P

In rest avem foarte multe alte trasee frumoase de parcurs, pasuri, "tone" de curbe si trasee pentru toate gusturile.

 

Dupa cele patru zile in Austria, intentionez sa stam o noapte in Dolomiti, sa ne bucuram si de nebunia de pasuri si drumuri de acolo, dupa care ultimele trei nopti le vom petrece tot in Italia la Lacul Garda, zona in care ave de asemenea o multitudine de trasee. Cine are chef de o plimbare mai lunga, va putea face o tura pana pe celebrele pasuri Stelvio si Gavia.

 

Pentru ca, asa cum este firesc, lumea vine in vacanta si nu doar la motociclit, am inteles din turele anterioare tendinta catre "confort sporit" a participantilor. Asadar cazarea va fi in locatii de 3 si 4 stele care sper sa multumeasca pe toata lumea. De asemenea, petrecand mai multe nopti in acelasi loc, fiecare are libertatea sa-si faca programul cum vrea, fara obligatia de a parcurge un numar prea mare de km pe zi impus de distanta dintre cazari. In plus, locurile sunt alese in asa fel incat in apropiere sau la mica distanta sa existe si alte atractii, cum ar fi plaja sau bai termale, urcat cu telecabine pentru cei dornici de peisaje la mare inaltime.

La Bad Kleinkirchheim vom fi aproape de baile termale Römerbad si nu numai... in plus, in zona sunt multe lacuri renumite pentru scaldat si plaja vara. Iar la Garda aproape sigur vom avea hotel cu piscina.

 

Ca si in cazul turelor precedente, pretul final il voi putea comunica numai dupa ce stiu exact cate persoane participa (si impartirea pe camere). Insa ca reper, pretul va tinde catre cel din Tura 6 de anul trecut, adica cca 490€ locul in dubla si cca 670€ locul in sigle. (preturile sunt pur orientative pentru moment) In acest pachet este inclusa cazarea cu mic dejun pentru opt nopti in conditiile mai sus mentionate, pachet complet de harti detaliate ale zonelor si tot ce inseamna organizarea din partea mea.

Numarul de camere single este de obicei o problema, asa ca n-ar fi o idee rea ca cine este dispus, sa imparta camera cu altcineva, ocazie cu care poate face si o economie la bugetul calatoriei.

Participarea la excursie presupune achitarea avansului de 250€/persoana pana la data de 1 martie.

 

Pentru cei care nu au mai fost, amintesc necesitatea de a avea experienta de mers la drum lung si pe trasee cu grade diferite de dificultate, experienta de mers in grup, motocicleta de minim 600-650cmc, in stare foarte buna de functionare si cu anvelope in stare cat mai buna (se vor parcurge probabil minim 5000 km din Ro si inapoi), echipament bun rezistent cam la orice fel de vreme. Si multa buna dispozitie si chef de duca si distractie. :cheers:

Fiecare merge in felul lui, intotdeauna ne-am impartit pe grupuri in functie de stilul fiecaruia, nimeni nu este obligat sa mearga mai incet sau mai tare decat are chef. Intotdeauna am avut si pasagere in grup, deci eventualele doritoare sa nu-si faca probleme ca se vor simti singure.

 

Cum am mentionat mai sus, intalnirea cu grupul concret va fi sambata 28 iunie la Bad Kleinkirchheim. Am vazut ca anul trecut cea mai mare parte a innoptat la Szeged iar de acolo mai sunt de parcurs putin sub 700km din care mare parte ar putea fi autostrada. Aici sunt mai multe variante si le discutati voi ulterior.

Va stau la dispozitie si cu sfaturi si idei pentru cei dornici sa continue plimbarea in alte locuri dupa Tura 7. Va reamintesc ca excusria noatra cu grupul se termina duminica 6 iulie la lacul Garda, de acolo fiecare o ia in ce directie are chef.

 

Impresii de la Turele cu Vlad anterioare: Tura 1, Tura 2, Tura 3, Tura 4, Tura 5 si Tura 6.

 

Pentru alte informatii va stau al dispozitie, fie aici pe topic, fie privat.

 

Vlad

Editat de Dan Cata
la cererea userului, spellchecking :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intrebare: exista prin Kärnten vreo bucatica de drum neasfaltat deschis circulatiei publice? Intreb pentru ca eu n-am gasit. E adevarat ca am studiat la locul faptei doar iarna, cand inclusiv drumurile precum Nockalmstrasse sunt inchise. Dar nici cu harta zonei la scara extrema si cu oameni care cunosc locurile mai bine ca mine alaturi, tot n-am reusit sa gasesc ceva neasfaltat care sa nu fie drum privat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! :peace:

 

Tura de anul acesta este planificata sa inceapa in ultimul weekend din iunie. Am inteles ca scoala se va termina pe 20 iunie si mi s-a sugerat sa las suficient timp ca cei care au copii sa aiba timp sa-i trimita in tabere sau pe la bunici. Asadar, data de inceput este sambata 28 iunie iar duminica 6 iulie se termina.

 

Pentru alte informatii va stau al dispozitie, fie aici pe topic, fie privat.

 

Vlad

Interesant.

Vedem cum este cu concediul pe anul asta si dam de stire :scooter:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: exista prin Kärnten vreo bucatica de drum neasfaltat deschis circulatiei publice? Intreb pentru ca eu n-am gasit. E adevarat ca am studiat la locul faptei doar iarna, cand inclusiv drumurile precum Nockalmstrasse sunt inchise. Dar nici cu harta zonei la scara extrema si cu oameni care cunosc locurile mai bine ca mine alaturi, tot n-am reusit sa gasesc ceva neasfaltat care sa nu fie drum privat.

 

Da, in Austria este tare greu sa gsesti drumuri neasfaltate (ca de enduro nu poate fi vorba) unde sa ai voie. Si eu gasesc putine si cu greutate. Mare parte din ele sunt private si eventual cer o mica taxa pe care o platesti sus la cabana. In Kärnten imi vin acum in cap doua portiuni:

- pe granita cu Italia, intre pasurile Nassfeld si Plöcken, din Goderschach pleaca o carare catre o cabana si pe acolo se poate trece in Italia; dupa cativa km, odata intrat in Italia, ai doua optiuni: sa mergi catre Pontebba sau catre Paularo. Am mai multe versiuni cu harti moto "detaliate" cu zona respectiva dar numai pe una apare; drumul si peisajul sunt tare frumoase iar sus pe granita la cabana poti sta lo gustare. (nu e cu taxa) Anul trecut la sfarsit de mai cand l-am incercat prima data era incablocat de zapada.

- mai e unul aproape de unde ziceai tu ca ai un apartament :D (parca la Innerkrems?), pleaca din Radenthein si da in B99 aproape de Gmünd, ceva cu Innernöring.

Oricum, ambele sunt destul de soft pt KLE. Se intampla des ca pana si localnicii sa nu stie prea clar ce si cum, sau sa-ti spuna eronat (nu voit) ca nu ar fi deschise pt "public".

 

Vlad, daca organizezi ceva si de 1 Mai, te rog sa-mi dai un semn.

 

Ok, o sa anunt si aici! ;)

 

Prezenți și noi cu mare drag!

 

Sunteti din nou bineveniti, cu mare drag! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta ma prezint si eu cu :s4289:....... sotia

Daca R 'ul tau e unul albastru/negru (oricum inchis la culoare, nu'mi mai amintesc exact), in 2011 in august erai pe Transalpina dupa ce fusesei la ice age riders in Iasi, la party, poate iti mai aduci aminte de mine...:cheers:

Ne'am vazut dupa Ranca, spre varf, eram cu actuala dragoste, RT'ul si cu jumatatea mea mai buna :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca R 'ul tau e unul albastru/negru (oricum inchis la culoare, nu'mi mai amintesc exact), in 2011 in august erai pe Transalpina dupa ce fusesei la ice age riders in Iasi, la party, poate iti mai aduci aminte de mine... :cheers:

Ne'am vazut dupa Ranca, spre varf, eram cu actuala dragoste, RT'ul si cu jumatatea mea mai buna :)

Asa cum zici, Si eu cu Jumatatea mea mai buna si cu 1200 GS , r1150 r e in Anglia si merge ceas .Juniorul care il are nu il iarta sub 200. Dan Cata stie mai multe..el s a ocupat de consumabile..Cu drag astept sa te revad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut domnilor! tinand cont ca anul trecut (tura 6) eu si daniela ne-am simtit foarte bine cu voi ne-am hotarat sa va chinuim cu prezenta si anul asta insa doar in cateva ture ,sper sa fiti de acord (voi si vlad)! promitem ca nu va sacaim prea tare !! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, in Austria este tare greu sa gsesti drumuri neasfaltate (ca de enduro nu poate fi vorba) unde sa ai voie. Si eu gasesc putine si cu greutate. Mare parte din ele sunt private si eventual cer o mica taxa pe care o platesti sus la cabana. In Kärnten imi vin acum in cap doua portiuni:

- pe granita cu Italia, intre pasurile Nassfeld si Plöcken, din Goderschach pleaca o carare catre o cabana si pe acolo se poate trece in Italia; dupa cativa km, odata intrat in Italia, ai doua optiuni: sa mergi catre Pontebba sau catre Paularo. Am mai multe versiuni cu harti moto "detaliate" cu zona respectiva dar numai pe una apare; drumul si peisajul sunt tare frumoase iar sus pe granita la cabana poti sta lo gustare. (nu e cu taxa) Anul trecut la sfarsit de mai cand l-am incercat prima data era incablocat de zapada.

- mai e unul aproape de unde ziceai tu ca ai un apartament :D (parca la Innerkrems?), pleaca din Radenthein si da in B99 aproape de Gmünd, ceva cu Innernöring.

Oricum, ambele sunt destul de soft pt KLE. Se intampla des ca pana si localnicii sa nu stie prea clar ce si cum, sau sa-ti spuna eronat (nu voit) ca nu ar fi deschise pt "public".

OK, merci.

Prima varianta pare foarte interesanta pentru a trece in Italia. O sa incerc la vara. Daca ai vreo harta in care apare ti-as fi recunoscator...

Al doilea drumeag l-am gasit si eu.

Oricum, io nu stau sa-i intreb pe localnici, daca nu e semn la inceputul drumului intru, daca este - imi vad de treaba.

 

Merci inca o data.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

Participarea la excursie presupune achitarea avansului de 250€/persoana pana la data de 1 martie.

 

Iata si contul (iban-ul) meu unde va rog sa-mi transferati avansul de 250€/pers pana la 1 martie:

RO04BACX0000 003186112006 (in euro) la UniCredit Tiriac Bank, pe numele Vlad Marica.

Va rog sa pastrati chitanta pt. a evita orice posibile neclaritati, insa nu este nevoie sa-mi trimiteti vreo dovada, vad contul online si voi confirma aici pe topic primirea avansului.

Multumesc in avans!

 

Pana acum am primit deja avansul de la Didi si Vio.

 

Va rog sa tineti cont ca si eu la randul meu platesc avans la cazari pentru a confirma rezervarile, asadar in caz ca va razganditi, banii nu vor putea fi returnati.

Dupa ce primesc avansul si implicit stiu exact cine vine si aranjarea pe camere, voi putea clarifica si pretul final al excursiei. Transa a doua de bani (finala) va trebui s-o primesc pana la sfarsitul lunii mai.

 

:bigstar:

 

 

 

Anul asta ma prezint si eu cu :s4289:....... sotia

 

Confirm primirea avansului ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai primit de la Daniel, Radu si Ianachim.

Deci pana acum suntem opt si teoretic mai sunt anuntati si altii; sa vedem cine se mai inscrie concret in urmatoarele zile pana cand trebuie dat avansul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...