Jump to content

Photo

Palavre

glume istorii povestiri evenimente invataminte divertisment sfaturi utile sanatate

• Please log in to reply
85 replies to this topic

#1 nicon

nicon

peregrin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,779 posts
  • Moto: 2 esapamente.
  • Numar: neindoit
  • Club: Senior Riders 55

Posted 20 January 2014 - 07:12 PM

In vartejul timpurilor acestea , poate ca am uitat esentialul.Lucruri simple dar de efect.

Scrisoarea lui Vlahuta.jpg

.........................

27122_596398070389693_2083948719_n.jpg   ... si totusi se invarte.

este de retinut ca pe langa fete , am gresit  la urcarea  pantelor abrupte pe motor , nu am apreciat bine si nu am dat gaz . 227547_539676762728491_254426138_n.jpg

dau o bere celui care traduce aceste heliogrife....jpg

..................................5 reguli de viata.jpg

reguli...5 reguli de viata.jpg

........................................... un articol interesant.   Prima regulă de circulație: Respectul!

De Vera Puiu 13:01, 8 noiembrie 2013 1654 vizite Comentarii

Vă urcați copiii pe motoarele noastre și îi întrebați dacă le place. Iar noi zâmbim și îi arătăm puștiului cum să le tureze. Ne mulțumiți și vă uitați, încă o dată, la motocicletă. Iar noi, naivi, credem că ne-am împrietenit. Sperăm că acum ne veți observa în trafic, și vom avea, așa cum spune și legea, drepturi egale pe șosele.

Din păcate, realitatea este cu totul alta. Orice motociclist a fost întâi începător și știe că, până nu a „pierdut mămăliga“, nu au încetat șicanele.

Unii ne fac probleme pentru că sunt invidioși: le place ceea ce văd, dar nu au curajul de a face pasul. Unii poate au familie, responsabilități, greutăți. Este o alegere: două sau patru roți. Dacă îți dorești ceva, o faci.

Alții te șicanează ca să-ți dea o lecție. Ca să-ți arate ei ție că te-au ținut minte. Că știu ei că tu erai ăla care tura motorul pe bulevard la trei dimineața. Habar nu au că „lecția“ lor, mai ales dacă ești începător, te poate costa viața...

Pădure fără uscături nu există. Sunt și cocalari care își iau motor pentru că știu ei că este „aspirator de femei“.

La ei se aplică regulile regnului animal: cât mai multe bulinuțe pe motor, „să moară fetili“, mers pe o roată, obligatoriu cu peste 60 la oră, eventual pe bulevard, peste trecerile de pietoni, turatul motoarelor la 3 dimineața, cu dedicație pentru don’șoara de la 2.

Din cauza lor, suferim cu toții: pietoni, șoferi de mașină și motocicliști. Din cauza lor fac oameni nevinovați pușcărie, după ce s-au trezit că obiectul mic din retrovizoare era un cocalar care se dădea cu motorul cu aproape 200 la oră. Bineînțeles, prin oraș. Ei ar trebui reciclați, reeducați. Dar, repet, pădure fără uscături nu există. Lor le urăm o prietenă stabilă care să le scoată mizeriile din cap. 

...............

Attached Thumbnails

• 1469860_456281577814045_1458626135_n.jpg

Edited by nicon, 20 January 2014 - 10:48 AM.

nicon  

#2 TWD.Grig

TWD.Grig

Membru activ al operatiunii "Decontaminarea"

• Super Membru
  • PipPip
  • 674 posts
  • Moto: inexistenta momentan :(
  • Club: Violatorii de babe

Posted 20 January 2014 - 07:37 PM

Eeee...frumos asa. Un post interesant care mi-a facut placere sa-l citesc. Sunt curios cum evolueaza.

Vand Cuţite Cardsharp  3 - transport gratuit

12884341_1010552555691266_272761705_n.jpg 12721934_1010552559024599_361393972_n.jpg

Whisky, weed and Warren Zevon.

#3 nicon

nicon

peregrin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,779 posts

Posted 25 January 2014 - 10:43 PM

........................................

Un preot locuia langa o manastire

si avea 10 gaini si un cocos.

Cocosul din cand in cand

disparea, dar aparea pana seara.

Ultima data cand a zburat nu s-a

mai intors si preotul, primul lucru

duminica in biserica, a intrebat

lumea:

"As vrea sa stiu daca cineva are

un cocos?"

... si toti barbatii s-au sculat in

picioare...

"Nu, nu, nu, am vrut sa intreb

daca cineva a vazut un cocos?"

...si toate femeile s-au sculat in

picioare...

"Nu, nu, nu, nici asta n-am vrut

sa stiu, vreau sa stiu daca cineva

de aici a vazut un cocos care nu-i apartine?"

... si jumatate din femei s-au sculat in picioare...

"Nu, nu, nu, nici asta n-am vrut sa stiu, vreau sa stiu daca cineva a vazut cocosul meu?" ... si toate

maicutele s-au sculat in picioare.

..............

Urmarind acest documentar ve-ti ramane surprinsi  ca  energia  orgonica  are un rol primordial in actiunile noastre ,in viata noastra . De ce au fost distruse  studiile facute de Reich ?

http://www.filmedocu...mului-de-a-sti/

.............................................................

http://www.accuweath...forecast/271850

........................

Attached Thumbnails

• a venit iarna.jpg

Edited by nicon, 25 January 2014 - 10:44 PM.

nicon  

#4 TWD.Grig

TWD.Grig

• Super Membru
  • PipPip
  • 674 posts

Posted 26 January 2014 - 11:42 AM

Frumoase postarile. Uite dau eu un replay pt ca vreau sa mai vad ;)

12884341_1010552555691266_272761705_n.jpg 12721934_1010552559024599_361393972_n.jpg

#5 nicon

nicon

peregrin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,779 posts

Posted 26 January 2014 - 12:20 PM

Frumoase postarile. Uite dau eu un replay pt ca vreau sa mai vad ;)

Bine mai Grig .

Din cele peste 500 de vizionari doar tu ai avut initiativa . Felicitari .

Vad ca esti de Valcea . Facem cumva sa ne vedem anul acesta .

o zapada ca-n povestiP1260180.JPG

https://www.facebook...959766318182537

Attached Thumbnails

• P1260182.JPG
  • P1260183.JPG
  • P1260184.JPG
  • P1260187.JPG

Edited by nicon, 26 January 2014 - 12:00 PM.

nicon  

#6 TWD.Grig

TWD.Grig

• Super Membru
  • PipPip
  • 674 posts

Posted 26 January 2014 - 01:42 PM

Incercam...sa vedem ce zice vremea, timpul meu si motoreta. Momentan sunt foarte ocupat cu un nou proiect, un site. Sper sa iasa ceva. Nici mobra de baza nu mai pot sa-mi iau curand ca treaba asta necesita ceva banuti. Dar, toate ca toate, ar fi misto o iesire sa ne vedem si face to face nu doar aici, pe forum.

#7 nicon

nicon

peregrin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,779 posts

Posted 27 January 2014 - 03:26 PM

@Grig

Am un Jupiter 4 pe care vreau sa-l aranjez putin . Te bagi ?

......................................

Niste sfaturi utile referitor la uleiul comestibil . Poate va mai amintiti , ele au aparut inca de pe timpul lui Ceausescu.

Mestecatul uleiului, un remediu benefic pentru intreg organismul

Mestecatul-uleiului--un-remediu-benefic-
Foto: Mnn

Printre nenumaratele obiceiuri considerate a fi benefice sanatatii, mestecatul uleiului este o tehnica mai putin cunoscuta, dar deosebit de eficienta.

De la albirea dintilor, intarirea gingiilor, prevenirea respiratiei urat mirositoare, eliminarea toxinelor si pana la reducerea migrenelor, "oil pulling" este un remediu ayurvedic cu multiple beneficii pentru sanatatea intregului organism.

Tehnica straveche implica plimbarea prin cavitatea bucala timp de 20 de minute, in fiecare dimineata, a unei cantitati mici de ulei presat la rece, in scopul extragerii bacteriilor din organism, arata Care2.

Cum se realizeaza si ce efecte are

Pentru a obtine rezultate evidente, tehnica trebuie practicata o perioada de cel putin o luna, in fiecare dimineata. Imediat dupa trezire, fara a folosi vreun alt produs de curatare a cavitatii bucale, se ia o lingura de ulei presat la rece si incepe a se plimba prin gura.

Dupa 15-20 de minute lichidul rezultat se arunca, se clateste gura, iar dintii se spala in mod obisnuit. Este foarte important ca pe timpul efectuarii procedurii sa nu se inghita niciun strop de lichid, acesta fiind foarte toxic din cauza bacteriilor acumulate.

Se pot folosi uleiul de susan, cel de floarea soarelui, de cocos sau masline, cu conditia sa fie de buna calitate, presate le rece.

Cum actioneaza

Una dintre afectiunile frecvente ale cavitatii bucale o reprezinta gingivita. Ea apare ca urmare a bacteriilor ce se acumuleaza pe suprafata dintilor si care incep sa produca toxine. Acestea irita apoi gingiile, care se inflameaza si incep a sangera.

Cum rezolva uleiul aceasta problema? In primul rand, acesta este un lichid lipicios de care se "agata" cu usurinta bacteriile. Odata plimbat prin intreaga cavitate bucala si amestecat cu saliva, uleiul, prin lipidele sale, extrage toxinele si se transforma intr-un lichid alb, pastos, asemanator laptelui.

Acesta este momentul in care se elimina, fara a mai da ragaz bacteriilor sa fie reabsorbite. Rezultatele acestei tehnici stravechi sunt confirmate si de cateva studii stiintifice, care releva faptul ca remediul de origine indiana este responsabil de reducerea infectiilor cu Streptococcus mutans, precum si a halenei.

Alte beneficii pentru sanatate

Chiar daca in privinta beneficiilor dincolo de cavitatea bucala nu exista inca studii concludente, cei care au practicat mestecatul uleiului confirma efectele acestuia si asupra reducerii migrenelor, a insomniei si a congestiei sinusurilor, fiind o metoda de detoxifiere a intregului organism.

De asemenea, remediul este asociat si cu o senzatie de eliberare, cei care o practica spunand ca dupa fiecare oil pulling vad lucrurile mult mai limpede, ca si cum ar fi scapat de o mare greutate.

Edited by nicon, 27 January 2014 - 03:27 PM.

nicon  

#8 TWD.Grig

TWD.Grig

• Super Membru
  • PipPip
  • 674 posts

Posted 27 January 2014 - 10:16 PM

Nu suntem cam departe totusi ?

#9 HondaSan

HondaSan

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,302 posts
  • Moto: HONDA ST 1300 PAN-EUROPEAN
  • Numar: ???????
  • Club: AMR

Posted 29 January 2014 - 10:32 AM

Poveste adevarata cu talc.Acum vreo 30 ani,a venit un oarecare fraier din Germania Federala.Si a adus,mandru nevoie mare,un fel de jucarie.O bila din lemn,cam de cinci cm. diametru si compusa din vreo 14 bucati de lemn ,care mai de care mai intortocheate.Mi-a prezentat bila desfacuta in toate cele 14 bucati componente,imprastiate pe masa.Si zice fraieru asta ca daca eu sunt in stare sa recompun acea bila,inseamna ca sunt cel mai priceput om din Europa.M-am ambitionat si intr-o noapte de nesomn am pus bucatile cap la cap si am recompus bila.I-am prezentat-o a doua zi si prima reactie a prostului aluia a fost sa ma intrebe :cine ti-a a aratat?Prostu ala nu concepea ca daca pe el nu l-a dus capul,pe altu il duce.Orice asemanare cu realitatea ,este intamplatoare.

E bun topicul asta.Bravo Nicusoare.

#10 nicon

nicon

peregrin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,779 posts

Posted 29 January 2014 - 06:21 PM

Crescatoria de vipere

Doua filmulete interesante facute intr-o crescatorie de vipere din Arges . Poate sunt persoane care sunt interesate .

Edited by nicon, 29 January 2014 - 06:21 PM.

nicon  

#11 SpiritofMotions

SpiritofMotions

"Gone with Motorcycle Wind!!"

• Membru
  • Pip
  • 471 posts
  • Interests:touring
  • Moto: suzuki bandit 600
  • Numar: ij jupiter 4 cu atas
  • Club: Spirit of Motions

Posted 29 January 2014 - 10:17 PM

topoloveni, pe partea stanga cum te duci, putin pe deal.

pacat de investitie. fost instructor auto s-a apuc de viperie. pana acum nu a vandut niciun gram, cu toate ca detine o cantitate insemnata liofilizata la cantacuzino.

cu toate ca exista cerere, exista probleme cu autorizatiile! un singur cuvant: romania!

Inchirieri Masini FARA GARANTIE!

www.romaniarentauto.com

Motociclisti - 10% discount!

#12 nicon

nicon

peregrin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,779 posts

Posted 01 February 2014 - 08:15 PM

Multumesc spirite  .

Chiar nu stiam unde este amplasata crescatoria de vipere .

Reportajul l-a facut un prieten de-al meu de la Curierul Zilei dar nu stiam unde .

........................................

spectacolul iernii pe Valea Sasului.

Din pacate am condus numai cu o mana ca sa filmez si aveam si pe micutul japonez pe motor . Nu prea a iesit spectaculos  .Dar din lipsa de altceva pe timpul asta ,

Attached Thumbnails

• CIMG2857.JPG
  • CIMG2859.JPG
  • CIMG2860.JPG
  • CIMG2861.JPG
  • CIMG2862.JPG
  • CIMG2863.JPG
  • CIMG2864.JPG
  • CIMG2866.JPG
  • CIMG2867.JPG

Attached Files

Edited by nicon, 01 February 2014 - 08:16 PM.

nicon  

#13 kreptor

kreptor

de moda veche

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,178 posts
  • Interests:discutii...vinzari..cumparari
  • Moto: motoreta
  • Numar: ph 15...
  • Club: no club

Posted 03 February 2014 - 08:34 PM

extraordinar....topic. Bravos domle. Se vede de la o posta calitatea unor oameni. Respect.

#14 nicon

nicon

peregrin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,779 posts

Posted 08 February 2014 - 12:57 PM

extraordinar....topic. Bravos domle. Se vede de la o posta calitatea unor oameni. Respect.

Multumim frumos .

Te invit sa postezi di domnia ta pe aici , iar atuci cand vei avea ocazia sa ajungi la o intrunire de-a noastra ...

..................................

Asa cum va spuneam mai inainte , eu sunt la Baile Tusnad hotel Ciucas renovat din temelii prin Regio ,intr-un mic concediu .

Am obtinut prin net un bilet pe balneoturism cu 6 nopti cazare si 5 zile de tratament .

In total 360 lei si consta in 4 proceduri /zi , 6 nopti cazare si 5 de mic dejun .Am calculat costurile tratamentului si sunt de 270 lei . Deci cazarea cu masa de dimineata costa aproxim.13  lei /zi .

In cazul in care doriti  masa de pranz si seara pe bilet ar mai fi 40 lei pe zi  .

Am preferat dejunul si cina la liber (preturile la restaurant sunt 8 lei ciorba si 12-13 friptura ) pentru a nu fi legat de ele si comandand procedurile pana in orele 12 , pot sa fiu liber , fara a depinde de  program ..

Ca vrem , ca nu vrem organismul nostru da semne de oboseala , mai ales oasele pe care le supunem frecvent curentilor de aer , efortului si loviturilor . Cel putin eu am ambii genunchi polisati pana la os  .

Deci pentru a nu pierde timpul , va recomand din toata inima aceasta statiune .

P2030002.JPG Baile Tusnad . Biserica ortodoxa de o mare frumusete . Fara renovari , fara intretineri si parca pustie . Alaturi este o biserica catolica deosebit de ingrijita . Am remarcat ca aceasta are pista de urcare pentru persoanele cu dizabilitati , lucru pe care nu l-am vazut nici la Manastirea Curtea de Arges atat de renumita in lume

P2030004.JPG Parc de diverisment deosebit de interesant

.......................

Am gasit strandul termal in aer liber deschis nu de multa vreme . Vreau sa programam o intrunire in acest an a SR 55 la Tusnad si imprejurimi.

P2030009.JPG

...  chiar nu prea am inteles ce inseamna  ORGASMO P2030010.JPG

... si acum ,pe cai .

Attached Thumbnails

• P2020007.JPG
  • P2020009.JPG
  • P2020011.JPG
  • P2020012.JPG
  • P2020013.JPG
  • P2020017.JPG
  • P2030008.JPG

Edited by nicon, 08 February 2014 - 07:52 AM.

nicon  

#15 Latomeru

Latomeru

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,501 posts

Posted 08 February 2014 - 01:31 PM

foarte frumos!

"The difference between who you are and who you want to be, is what you do."

#16 nicon

nicon

peregrin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,779 posts

Posted 09 February 2014 - 02:39 PM

multumim.

.................................

Cultura din fotbal

Dorinel Munteanu:

"La pomul lăudat nici mere nu face"

Cristi Chivu:
"Echipa naţională are nevoie de suportul suporterilor echipei naţionale"

Claudiu Răducanu :
"La bulanu meu o să dau şi gol dacă o să mă convoacă"

Gabi Boştină:
"Nu ştiu câte goluri ar trebui să marcăm ca s-o eliminăm pe Betis. Cât mai multe ar fi suficiente"

Adi Ilie:
"Dacă ar fi să scoatem primele 30 de minute, cred că am fi putut fi câştigători"

Gheorghe Hagi:
"Omul este o persoană umană"

"Copii, mergeţi la şcoală, că şi şcoala e bună la ceva!" (în vizită la o şcoală generală)

Măldărăşanu:
"Este un meci de care pe care, dar nu este decisiv"

Marian Iancu
"Ionel Ganea, ca om, e capabil sa infecteze până şi penicilina!"

Cornel Dinu :
"Doar prin hazardul inconştient social nu se putea ajunge în sfere atât de aureolate şi în plan financiar"

"Gestul domnului Mihai Stoica a fost unul de premeditare intempestivă"

"Muncitor Nicoliţă, foarte muncitor, dar terenul de fotbal nu e şantier"

"Filosofia este o transcedentală propedeutică pentru sufletul bântuit de moarte al românului."

Dumitru Dragomir
"Dom'le, eu muncesc 24 de ore pe zi, iar uneori chiar şi noaptea"

"Am ajuns la o vârsta la care mi-am dat seama că trebuie să fiu  cinstit"

"Familia e sfântă, pe când patria.... cum să vă spun, patria e sacră"

Gheorghe Ştefan
"Am puterea să recunosc că nu sunt vinovat"

"Eu prin presupuneri deduc"

Rică Răducanu
"La examen mi-a căzut Comuna din Paris , dar le-am spus să-mi schimbe subiectul, că nu prea le am cu geografia"

Marin Condescu
"Cu privire la reapariţia blaturilor în campionatul nostru, nu mi-e frică, dar mă tem"

Gabi Stan
"Pase scurte şi pe sus, ai n-ai mingea, tragi la poartă"

Gigi Neţoiu
"Puteau să câştige ambele echipe, dar important este că noi am luat 6 puncte"

Ionuţ Popa
"Sincer, mie nu-mi place să mă duc la Vaslui! Păi, la ultimul meci au venit cu un tablou de-al meu şi scria "Popa prostu" -

Si...Gigi Becali = inculura româneascá ridicatá la rangul de dogmá.

"M-am certat şi cu Mitică Dragomir, dar fără jigniri. El m-a făcut oligofren, eu l-am făcut zdreanţa, dar nu ne-am insultat."

"Meritul pentru titlul câştigat de Steaua e 50% al lui Olăroiu şi 50% al lui Protasov, dar cel mai mare merit e al meu."

"Da cine e dom'ne Nichita Stănescu ăsta? A adus mai mulţi bani decât mine în România?"

"Dumnezeu e cel mai tare serviciu de informaţii din lume - ştie tot, chiar şi-un fir de păr"

"Becali e un brand. Eu la Avicola Iaşi pot să fac pui Gigi Becali, dacă vreau"

"Becalizarea României înseamnă că România este într-un cancer moral şi spiritual din care se va salva prin becalizare"

"Eu în tinereţe eram amfitrion pe oriunde mă duceam"

"Sunt în silenzio stampa. Dar doar pentru ziarişti. Vorbesc numai cu televiziunile"

"Dacă marcăm un gol la început, pe urmă putem să jucăm şi la 0-0"

"Am vorbit chiar zilele trecute cu mai mulţi parteneri de afaceri. Oameni serioşi, din lumea interlopă."

"Eu am înţeles că vorbim despre afaceriştii adevăraţi. Acest Cocoş este un papagal. "

.................

orice asemanare ... este intamplatoare .

Învățăturile mamei către fiul său Tuncay

Tuncay, mamă, ți-am zis să nu te iei cu ghiaura, dar n-ai vrut să mă asculți.

Crezi tu că o să-ți fie bine cu ea? Că o să aveți o căsnicie fericită, așa cum te lauzi tu pe Facebook?

Tuncay, Tuncay, femeia asta nu se mai poate opri din măritat!

De ce a trebuit să mă lași singură și să pleci?

Ai lăsat țara ta și te-ai dus în țărișoara aia de două parale!

Nu găseai românce la noi? Sunt pe toate drumurile.

Strămoșii tăi, când aveau poftă de-o moldoveancă, se strângeau câte o sută de mii și dădeau năvală mai sus de Milcov. Luau satele la rând, îi căsăpeau pe bărbați și-și făceau de cap cu muierile. Ca să nu rămână supărate, le învățau să facă sarmale, șerbet, bragă. Le lăsau niște rahat. Le făceau și mititei.

Veneau ai noștri acasă cu moldovence sexy, legate fedeleș, de puțea a curechi prin haremuri,

Veneau ai noștri si cu turme de vite, cu grâne, cu buzunarele șalvarilor doldora de arginți.

Cu ce te-o fi vrăjit pe tine moldoveanca asta, nu pot să-mi dau seama, dragul mamii.

În primul rând, e mai bătrână decât tine cu treișpe ani.

Dacă îți plac mumiile, n-aveai tu, aici aproape? Doar treceai Mediterana și gata.

A pus ochii pe tine, că ești doctor de oase și are nevoie de tine la bătrânețe.

Pentru asta te-am ținut eu în școli, Tuncay?

Acum, dacă ai luat-o, ai luat-o.

Vezi că a ieșit cam bătută din ultima căsnicie.

Drege-i oasele, că te pricepi, du-o și la chirurgie plastică pe la prietenii tăi și cum ai să ți-o repari, așa ai s-o ai.

Poate cu gropițele alea din obraji te-a fermecat.

N-a vrut să-l farmece și pe Ion Țiriac? Dar ăla, vulpoi bătrân, i-a tras câteva serve cu reverul

și a lăsat-o, c-așa-i în tenis.

Am auzit că într-una din primele ei căsătorii s-a cocoțat pe Kilima....

Cine se credea? ... Hemingway?

Mă tem că o să te trateze de sus. Să fii atent la asta, nu te lăsa, chiar dacă ești mai mărunțel.

La câtă bătaie a mâncat săraca, e plină de răzbunare și o să vrea să-și verse năduful pe tine.

Mai ales să n-o lași să pună mâna pe „baghetă”. Pentru că imediat începe să se creadă zână și o să vrea să vrăjească.

Când vezi că începe, rostește această formula magică: „Lazar...e mort!”. Și se va calma.

Așa e cu zânele astea și cu magia lor. Pe tine ai văzut ce repede te-a vrăjit?

Nici nu-i trecuseră vânătăile de la ............. și erați deja împreună.

Aud că vă cununați și religios.

Dragul meu, nu cred că ai s-o poți aduce la dreapta credință întru Allah. Pentru nimic în lume n-ar accepta ca iașmacul să-i acopere gropițele din obraji.

Dacă va fi să treci tu la religia ei, mai așteaptă un pic să se termine Catedrala Neamului și cunună-te acolo.

Și ai grijă, dacă devii creștin ortodox, nu te apuca de înjurat, nu face și tu grătare în zilele de post, nu te duce la biserică numai la Paște, să iei lumină, iubește-l pe aproapele tău ca pe tine însuți și nu-ți dori să-i moară capra vecinului.

Vezi, că si la creștini nevasta trebuie să fie supusă și ascultătoare bărbatului.

Dacă ți se pare că nu, dă-i una creștinește.

O fi ea ambasador UNICEF și ambasador Avon, dar nu cred că are imunitate diplomatică.

Dacă avea, nu și-o mai lua atâta de la soțul dinaintea ta.

Și ferește-te și tu de el, că nu se știe.

Dacă mergi cu ea pe stradă și cineva o strigă Veta, fugiți, că tot bătăușul ăla de ..........., e supărat că l-a părăsit și i-a stricat chiuveta la plecare.

Allah să te aibă în pază!

.......................................

Am auzit ca Printul Paul revendica averi fabuloase (terenuri ,paduri , conace , castele ... )  fiu a lui Carol al II lea si proprietar al drepturilor testamentare ale Elenei Lupescu .

................

Aici ,

o alta poveste a timpurilor trecute .

EXCLUSIV Povestea familiei Baronului Bellu, spusă de o nepoată (GALERIE FOTO)

Expres Magazin

7 februarie 2014

Radu-Bellio-300x298.jpg

“Bunicul meu matern, un om cu o educatie deosebita si un bun simt profund, mi-a lasat o amintire adanc inradacinata in inima mea. El si bunica mea m-au crescut si pot sa spun ca a fost un privilegiu pentru mine sa-i am ca bunici, pentru ca de la ei am invatat sa respect valorile, sa nu fac compromisuri, oricat de greu mi-ar fi, sa detest vulgaritatea si sa am coloana vertebrala, demnitate, sa fiu onesta si sa nu pot suferi ipocrizia.

Bunicul meu a avut doua surori: Pressura si Titta, ambele mult mai mari decat el (diferenta de 12-14 ani). Numele lor de familie era Patescu si din cate stiu aveau origini grecesti, undeva in ascendentii lor, dar ei erau toti nascuti in Romania. Tanti Pressura s-a casatorit cu baronul Radu Bellu, frate al lui George Bellu, care se pare ca ar avea o casa memoriala pe undeva pe langa Craiova. Se spunea ca el a fost ultimul baron Bellu, dar de fapt unchiul Radu a fost ultimul, pentru ca era mai mic decat George. Cred ca au avut si o sora, dar nu-mi amintesc numele ei.

Tanti Pressura si unchiul Radu locuiau foarte mult la Plavia (langa Ceptura), intr-un conac pe care-l puteti vedea in fotografiile de mai jos. De conac tineau si niste sere superbe. Acest conac a fost distrus de comunisti (incendiat), s-au pastrat numai serele. Tanti Titta s-a casatorit cu un mosier, unchiul Duna (nu-mi aduc aminte numele intreg) si a locuit la mosia lui din Tatarasti (Teleorman). Parintii lor au decedat destul de tineri, mama lor s-a stins ultima, cand bunicul meu avea doar 10 ani. Atunci tanti Pressura, care avea 24 de ani si era deja casatorita cu Radu Bellu, l-a luat pe bunicul la conacul lor la Plavia, ca sa-l creasca ei. A fost ca si copilul lor, iar educatia pe care a primit-o a fost deosebita, in raport cu ce s-a intamplat dupa venirea comunistilor.

Bunicul meu a crescut, si-a luat bacalaureatul – ceea ce in anii 1920 era ceva rar – si a devenit inspector la Banca Agricola, ocupandu-se mai ales de domeniul padurilor. Mergand in inspectie la Maneciu-Ungureni (langa Cheia), a cunoscut-o acolo pe bunica mea, fiica de comercianti, de care s-a indragostit si s-au casatorit oarecum impotriva familiei lui, care ar fi dorit o partida mai interesanta. Dar bunicul a iubit-o toata viata pe bunica si imi aduc aminte ca si atunci cand erau batrani ii canta “La casuta alba/Sunt atatea flori la feresti,/Dar cea mai frumoasa floare ce-mi apare tu esti”, si nu stia cum sa o mai menajeze, desi el era mai bolnav ca ea.

Atat unchiul Radu Bellu, cat si unchiul Duna erau simpatizanti ai partidelor istorice, PNL si PNT. Aveau o stare materiala buna si, in ciuda propagandei comuniste mincinoase, erau foarte iubiti de locuitorii zonelor in care traiau si aveau conace sau mosii. Mi-aduc aminte ca am fost cu parintii mei, dupa revolutie, la Plavia si taranii de acolo, cand au auzit ca eram nepotii lui Radu Bellu au venit la noi sa ne pupe mainile, imi dau si lacrimile acum cand ma gandesc, si sa ne spuna cat bine le-a facut unchiul Radu, cum le improprietarea fetele cand se maritau, ca nu aveau zestre, si cat de bun era cu oamenii care lucrau pentru el.

Cand bunicul Misu Patescu s-a casatorit cu bunica, Radu Bellu le-a oferit o casa in care sa locuiasca si mai multe terenuri in Bucuresti si Plavia. Au avut doua fete: mama mea (decedata din pacate) si sora ei mai mare care traiesti si ea in Franta, ca si mine, fiind casatorita cu un evreu roman. Ei au plecat din tara in 1963, cand eu abia ma nascusem, fiind cumparati cu 10.000 de dolari de caciula, de catre un unchi al sotului ei, David Solot, nascut tot in Romania, dar care traia in Franta din anul 1929, unde ramasese dupa ce facuse studii de stomatologie si Belle arte.

Revenind la la familia Bellu, odata cu venirea comunistilor, bineinteles ca viata lor, dar si a bunicilor mei, a luat o turnura dramatica. Li s-a confiscat toata averea, conacul de la Plavia a fost incendiat, Casa din Bucuresti din Strada Sperantei a fost nationalizata. Bunicul meu a ramas fara serviciu, pentru ca toate bancile private au fost falimentate, actiunile nu au mai avut nicio valoare (aveau actiuni la rafinarii de petrol de la Ploiesti si la Banca Agricola), li s-a luat casa, masina si au ajuns sa traiasca intr-o singura camera, cu chirie, in Bucurestii Noi. Bunicul a fost obligat sa mearga sa lucreze la construirea cailor ferate, impreuna cu oameni care nu erau nici alfabetizati si in niciun caz nu aveau educatia sa. A tacut, a rabdat, a muncit ca un salahor si a strans din dinti, pentru ca fetele lui sa nu sufere repercusiuni prea mari. Ele nu au avut insa dreptul sa faca studii universitare, pentru ca nu aveau “origine sanatoasa”.

Unchiul Radu si unchiul Duna au fost inchisi amandoi, pentru ca fusesera membri in partidele istorice, au fost chinuiti si schingiuiti in inchisoare, umiliti si demolati psihic, astfel incat unchiul Duna a murit in inchisoare, iar unchiul Radu a murit la cateva luni dupa ce a iesit din inchisoare, la inceputul anilor ’60, epuizat fizic si psihic de torturile suferite.

Tanti Presura a trait pana in anul 1968, intr-un mic apartament, dintr-o cladire care apartinuse familiei Bellu, fiind chiriasa in propria casa, pe Strada Sperantei, in Bucuresti. Ironia sortii a facut ca a fost vecina cu Ana Pauker. Era foarte fragilizata si ea psihic si moral. Atat tanti Presura cat si unchiul Radu sunt inmormantati in cimitirul Bellu, din Bucuresti, creat de altfel pe terenuri donate de familia Bellu.

Eu eram foarte mica, aveam 5 ani, cand tanti Presura a murit, nu-mi aduc aminte de ea, o stiu doar din fotografii, tot ce-mi aduc aminte, de cand mergeam s-o vizitez impreuna cu bunicii in strada Sperantei, este o bomboniera de cristal plina intotdeauna cu bomboane colorate, cu arome de fructe, probabil ca asta era centrul meu de interes la varsta de 5 ani, din tot ce exista in micul apartament, in care a fost obligata sa locuiasca de comunisti.

Aveti alaturate cateva fotografii, foarte vechi, pe care le-am mai recuperat. In afara de cea cu conacul, aveti cateva cu tanti Presura si unchiul Radu la diferite varste si in diferite ipostaze, ca si doua fotografii cu tanti Presura si caii ei, Don, cel sur, fiind un armasar arab, primit de familia Bellu din partea Imparatului Franz Iosif al Austriei. De asemenea, sunt cateva poze, carti postale mai bine zis, din colectia de carti postale Bellu unde apar tanti Presura singura si intr-una alaturi de bunicul meu, in costumul national romanesc. Era pe atunci o moda si la Casa Regala si la familiile aristocratice sa faca astfel de carti postale care ilustrau traditiile romanesti.

Cam asta ar fi in mare povestea… Aceste familii, distruse de comunisti, au iubit Romania, au construit ceva in viata lor, nu au batjocorit oamenii, cum minteau comunistii si au fost respectate de toti cei care i-au cunoscut.”

Luana Rigot
februarie 2014, Paris

Presura-et-Radu-bellu-150x96.jpg Familia Bellu
presura-et-Don-150x146.jpg Pressura (1919)
presura-costum-national-96x150.jpg Presura in costum national
PressuraMisu-Port-National-Roumain-92x15 Pressura in costum national
Pressura-et-Radu-+%C3%A1-table1-91x150.j Familia Bellu
Pressura-et-Radu-Bellio-D+%C2%ACjeuner-s Familia Bellu
Pressura-et-Radu-20-juillet-1936-24-ans- Familia Bellu (1936)
Pressura-avec-Don-et-Novelli-nov-19191-1 Pressura (1919)
Plavia-conacul-2-133x150.jpg Conacul de la Plavia
Misu-Patescu-devant-sa-voiture1-109x150. Misu Patescu
Radu-Bellio-150x150.jpg Baronul Radu Bellu

Edited by nicon, 09 February 2014 - 02:45 PM.

nicon  

#17 TWD.Grig

TWD.Grig

• Super Membru
  • PipPip
  • 674 posts

Posted 09 February 2014 - 03:58 PM

Sincer am avut rabdare sa citesc doar citatele. Probabil ca si restul e la fel de interesant. Da alea chiar sunt toate zise de ei ? Parca aia cu "ai n-ai mingea dai la poarta" nu era a lu' Hagi ?

Oricum, Becali e king !

Aia cu Nicolita a lu' Cornel Dinu e cam adevarata...

Oricum, inca un post care m-a mai destins putin. Mersi !

#18 nicon

nicon

peregrin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,779 posts

Posted 01 March 2014 - 09:22 AM

Test despre relatia intre sot si sotie

Femei casatorite de cel putin 10 ani au participat la un antrenament cu urmatoarea tema:
„Cit mai este dragoste in casnicia d-voastra?”
Prima intrebare a fost daca isi iubesc încă sotii. 

Fiecare a raspuns „da”.
 Următoarea intrebare a fost: „Când ați spus sotilor acest lucru ultima oară?”.
 Unele au raspuns: „azi”; altele: „alaltaieri”, „saptamina trecuta”,
„nici nu-mi mai amintesc”, s.a.m.d.
Atunci au primit urmatoarea indicatie: să trimita sotilor un sms cu urmatorul text” : „Dragule, te iubesc!”

Aici sunt răspunsurile soților:

1. Cine esti?
  2. Pentru Dumnezeu, ce s-a intimplat?
  3. Si eu pe tine (acest raspuns a fost doar o data)
  4. Ce sa insemne asta? Iar ai lovit masina?!
  5. Nu inteleg, ce sa insemne iara asta? 
  6. Nu stiu ce ai mai facut, dar asta  nu ti-o iert!
  7.  ????????
  8. Nu da vina pe mine, spune-mi deschis, cit mai vrei de la mine?
  9. Visez oare?
  10. Daca aflu intradevar cui ii este adresata asta ,iti garantez ca-l omor.
  11. Te-am rugat de mai multe ori sa nu mai bei atita.Daca nu incetezi, te parasesc, pe bune.

Limba germana este foarte simpla

Iata dovada:

O persoana cunoscatoare a limbii latine si obisnuita cu declinarile o învata fara mari dificultati. Profesorii de germana spun acest lucru la începutul fiecarui ciclu de studii. Se trece, apoi, la initierea în der, die, das, den, des, dem etc. si din nou se reaminteste ca tot restul este de o logica elementara.

Ca sa ilustram aceste afirmatii, sa luam un exemplu practic.

Pentru început, sa deschidem Manualul de Limba Germana. Este un volumminunat, cu coperti cartonate, publicat la Dortmund si care povestestedespre obiceiurile hotentotilor (în germana: Hottentotten - observati cat e de simplu!!!!).

În carte se relateaza cum cangurii (Beutelratten) sunt prinsi si închisi în custi (Kotter), acoperite cu o tesatura (Lattengitter) care sa-i fereasca de ploi. Aceste custi se numesc în germana 'custi acoperite cu panza'

(Lattengitterkotter) si, atunci cand contin un cangur, ele sunt numite Lattengitterkotterbeutelratten.

Într-o zi, hotentotii au arestat un asasin (Attentater), acuzat ca ar fi omorît o mama (Mutter) hotentota (Hottentottenmutter), avand un fiu cam

prostut si balbait (Stottertrottel). O astfel de femeie se numeste, îngermana, Hottentottenstottertrottelmutter, iar asasinul ei este un Hottentottenstottertrottelmutterattentater.

Politia îl prinde pe asasin si îl inchide provizoriu într-o cusca pentru canguri (Beutelrattenlattengitterkotter ), dar captivul evadeaza. Imediat, toti pleaca în cautarea fugarului si, deodata, un razboinic hotentot se întoarce strigand:

- Am prins asasinul (Attentater)!

- Da? Care? întreaba seful hotentotilor.

- Pe Lattengitterkotterbeutelratterattentater, raspunde razboinicul.

- Cum adica, asasinul din cusca de canguri acoperita cu panza? întreaba seful hotentotilor.

- Pai, raspunde bastinasul, pe Hottentottenstottertrottelmutterattentater.

(Asasinul mamei hotentote a copilului prostut si balbait).

- A, asa, da! raspunde seful hotentotilor. Puteai sa zici de la început ca l-ai prins pe:

Hottentottenstottertrottelmutterlattengitterkotterbeutelrattenattentater.

Dupa cum vedeti, limba germana este o limba simpla!

Trebuie sa aveti doar un dram de bunavointa...

Edited by nicon, 01 March 2014 - 09:23 AM.

nicon  

#19 Dan Nastase

Dan Nastase

Motociclist din anul 1968

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,550 posts
  • Moto: BMW K1200R Sport
  • Club: Seniorii Moto

Posted 01 March 2014 - 06:40 PM

Salut, Senior Nicon!

"- A, asa, da! raspunde seful hotentotilor. Puteai sa zici de la început ca l-ai prins pe:

Hottentottenstottertrottelmutterlattengitterkotterbeutelrattenattentater.

Dupa cum vedeti, limba germana este o limba simpla!

Trebuie sa aveti doar un dram de bunavointa..."

...Asta spusa direct prin viu grai este de nota :10: !!!

Din nou cu adierea în păr... dintr-o zare în altă zare...
Plin de praf pe frunte, murdar de ulei pe mâini...
Călăuzit de pasiune - elegant și curat în cuget și simțire!

Motociclismul nu înseamnă un mijloc de transport...
Nu reprezintă o perioadă sau un sezon... Este o stare de spirit!

#20 nicon

nicon

peregrin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,779 posts

Posted 02 March 2014 - 10:45 PM

.... cum zici matale , ca stiu ca te descurci cu .........Hottentotten...............

, dar ia sa studiem noi alceva :

Pe lume îţi e sortită cu adevărat numai o femeie,

iar dacă n-o întâlneşti eşti salvat.

Mai dulce decât orice femeie e prietena sa.

Dumnezeu a făcut fata, femeia a făcut-o bărbatul.

Nu-i foarte greu să-i iei femeia altuia, mult mai greu e să i-o

dai înapoi.

Femeia care te îndeamnă să simţi cum îi bate inima pentru

tine

ştie că nu poţi pune mâna pe inimă, ci pe sâni.

Un cizmar fără ghete nu-i totuna cu o croitoreasă fără fustă.

Statistica divorţurilor arată că părinţii care fug de acasă

sunt mult mai mulţi decât copiii .

Femeia care găteşte bine îl va găsi întotdeauna pe bărbatul

care mănâncă mult.

nicon  

Also tagged with one or more of these keywords: glume, istorii, povestiri, evenimente, invataminte, divertisment, sfaturi utile, sanatate

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status