Jump to content

Photo

Trebuie oprita camera(de pe casca, de pe motocicleta etc) la cererea p

politie wheelie gopro sanctiuni supermoto kawasaki lege in vigoare

• Please log in to reply
22 replies to this topic

#21 SuMO

SuMO

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 9 posts
  • Moto: Kawasaki KX 125 SM
  • Numar: BC-95-SWK

Posted 21 January 2014 - 04:51 PM

Foarte posibil, dar asta e parerea mea la momentul asta. Apropo , cred ca te-am vazut la speed park moto challenge, foarte tare ! :)

#22 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,018 posts
  • Moto: Piaggio Beverly 300ie
  • Numar: nu le numar, de ce?
  • Club: offtopic racers

Posted 21 January 2014 - 05:05 PM

nu esti obligat sa inchizi camera.

Stii legea aia cu protectia datelor personale? Si ala de pe trotuare poate sa-ti ceara sa stergi imaginile cu el daca el nu e de acord sa-l inregistrezi. 

http://acru.ro/camer...raveghere-legi/ Discutat mai pe larg in link. 

Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) a emis Decizia nr. 52 din 31 mai 2012 privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video, publicată în Monitorul Oficial nr. 389 din 11 iunie 2012. La articolul 6 al actului normativ menţionat scrie fix aşa:

Prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea sistemelor de supraveghere video se efectuează numai cu consimţământul expres şi neechivoc al persoanei vizate.

cu excepţia cazurilor prevăzute de articolul 5, alineatul 2, din Legea nr. 677/2001. Adică exceptând situaţiile în care persoana fizică solicită încheierea unui contract (ex: cu angajatorul), viaţa îi este pusă în pericol, în interesul public al autorităţilor, când operatorul e obligat prin lege să monteze camere video (ex: instituţiile bancare) pentru un interes legitim,  în scopuri statistice sau de cercetare ştiinţifică, doar dacă datele sunt anonime pe toată durata prelucrării. Acestea sunt singurele excepţii de laobligativitatea obţinerii acordului scris al tuturor persoanelor vizate.

Edited by einstein1984, 21 January 2014 - 05:09 PM.

Orice prost "stie". Nu toti inteleg totusi de ce!

#23 sco.

sco.

cum ii zice la...

• Super Membru
  • PipPip
  • 689 posts
  • Interests:moto-foto-travelling
  • Moto: Hornet 2007, Simson Sport, M72, R80
  • Numar: TR 01 SCO,TR 90 AWG,TR 90 AMS
  • Club: Alexandria Bikers

Posted 21 January 2014 - 06:28 PM

Foarte posibil, dar asta e parerea mea la momentul asta. Apropo , cred ca te-am vazut la speed park moto challenge, foarte tare ! :)

da,eu eram

Forever Two Wheels

Also tagged with one or more of these keywords: politie, wheelie, gopro, sanctiuni, supermoto, kawasaki, lege in vigoare

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status