Jump to content

Iubim 2 Roti 2

ECHIPAMENT TOURING - Totul Despre

spidi textil h2out geaca geaca textil revit clover oxford adrenaline touring

• Please log in to reply
264 replies to this topic

#261 l.u.v

l.u.v

Vanturator de tarana si alergic la prostie..

• Admin
  • PipPipPipPip
  • 8,460 posts
  • Moto: Doispesute elte

Posted 18 March 2017 - 12:12 AM

- 3 anotimpuri (cea mai joasa temperatura la care am iesit in tura mai lunga a fost 3 grade Celsius)

Care sunt alea?

"Prefer fiarele mai vechi in locul plasticelor de ultima generatie"..

#262 bursyllac

bursyllac

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 118 posts
  • Moto: DL650A

Posted 18 March 2017 - 11:16 PM

Care sunt alea?

Din ce stiu, exprimarea "3 anotimpuri" sau "3 sezoane" in ceea ce priveste echipamentul inseamna de primavara pana toamna.

Daca am gresit, spun acum mai clar:

- de primavara devreme si pana toamna tarziu (cum ziceam, incepand de pe la 3 grade Celsius, in sus.)

» Post actualizat in 18 Mar 2017 21:17

https://www.fc-moto....tar-Jacket-0002

Alpinestars Valparaiso 2 Drystar Waterproof Jacket

De probat nu stiu daca o sa gasesti pe asta. Eventual ti-o pot arata eu (daca te intereseaza), dar am marimea S :)

Foarte multumit. Foarte confortabila mi se pare, are tot ce ii trebuie chiar pt 4 sezoane :). Mesada de ploaie se poate purta ca o geaca separata. "Respira" foarte bine! (eu am prins o oferta si am luat-o la 1100 -1200 lei)

Ai si pantaloni "asortati" pe care ii gasesti in diverse dimensiuni. 

Numai bine!

O sa caut un size chart sa vad in ce masura poate fi asta o varianta. Din specs, pare interesanta. Mersi

» Post actualizat in 18 Mar 2017 21:20

Vezi ca BBmoto au preturi mai mari la SMAEB, decat au pe site. "Super oferta", de care am beneficiat eu anul trecut :))

Din lista ta, as recomanda Rev'it, are sotia geaca (alt model, dar tot touring) si e excelenta. Aerisita fara mesade, calduroasa cand pune mesadele, de f buna calitate, croiala buna...

Rev'it ar fi varianta la care ma gandeam pentru ca stiu sigur ca ei produc pantaloni pe marime short. Ce model este geaca de care este multumita?

Edited by bursyllac, 18 March 2017 - 11:20 PM.

#263 ioio_viola

ioio_viola

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 86 posts
  • Moto: Suzuki Bandit GSF650S
  • Numar: TM -- MIV

Posted 21 March 2017 - 07:41 AM

Eu am Vanucci Hirider si e foarte ok pentru ce vrei tu. Eu am modelul precedent si a fost mai ieftin parca.

https://m.louis.eu/a...?list=258077803

#264 Adrian Pintea

Adrian Pintea

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 344 posts
  • Moto: Aprilia Shiver

Posted 26 March 2017 - 02:04 AM

Am testat Magna Jura la temp de -3 grade timp de 30min pana la munca si nu am simtit deloc frigul. Este fff ok ca si geaca de 3 sezoane.

#265 ovi_ice

ovi_ice

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 57 posts
  • Moto: Yamaha XJ6 Diversion
  • Club: -

Posted 10 May 2017 - 08:56 PM

Vreau sa achizitionez o pereche de pantaloni care de genul 3-4 seasons. Adica waterproof (fie cu z-liner, fie layer detasabil), layer termic detasabil si ventilatii.

Scopul este exclusiv touring, deci fara mers in oras.

As prefera sincer ca layerul waterproof sa fie incorporat in material (si normal, cat mai respirabil), fiindca treaba asta cu pusul membranei cand vezi ca vine ploaia mi se pare foarte incomoda. Am la geaca si ma apuca dracii pana ce nimeresc prinderile din interiorul manecilor. Plus ca la pantaloni ramai in fundu gol pe marginea drumului pana ce dibuiesti toate fermoarele/capsele :D.

Modelele la care m-am oprit sunt ambele cu Gore-Tex:

Dainese Travelguard: http://www.motoin.de...Tex::30462.html

Astia au membrana goretex incorporata si 2 aerisiri pe coapse care ventileaza membrana (deci nu direct pe crac).

Dainese D-Explorer: http://www.motoin.de...tex::34334.html

Varianta f scumpa (nici pe geaca n-am dat atat), sunt foarte laudati ca fiind "true 4 seasons pant", iar dintre tot ce e pe piata in categoria adventure, astia imi plac ca sunt mai slim decat restul si cel putin pe negru arata a pantaloni de touring. Au membrana Gore-tex detasabila si aerisiri mari, ce bat direct pe picior.

Intrebari:

1. Aveti vreo unul din modelele de mai sus ? Daca da, sunt ochi si urechi :D

2. Se poate merge vara la plimbare cu gore-tex ? Ma refer la drumuri extraurbane, evident cu treceri prin orase, opriri, poate si vizitat cate ceva. Sau e sauna ? Adica vad ca tot se recomanda cizmele de piele cu goretex pt all-season, iar daca pielea cu goretex e suficient de respirabila pt touring, ma gandesc ca un textil cu asa ceva ar fi suportabil. Intreb in mod special de gore-tex, nu alte membrane, la geaca am d-dry si incep sa curga apele de pe mine dupa 10 minute daca stau pe loc (chiar si la 22 grade).

3. Am tot vazut prin review-uri (mai ales revzilla) cum ca Gore-Tex ar fi garantat pe viata. Si anume garantia ar consta in faptul ca daca membrana are scurgeri, trimiti inapoi geaca/pantalonii si producatorul trebuie sa-ti inlocuiasca produsul (sau eventual sa schimbe doar membrana, daca e detasabila). Este adevarat ? Cei care aveti gore-tex de mai multi ani, s-a deteriorat impermeabilitatea in decursul timpului ?

Ms anticipat

Also tagged with one or more of these keywords: spidi textil h2out geaca, geaca, textil, revit, clover, oxford, adrenaline, touring

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status