Sari la conținut

Iubitori de Fixie ?


soarecu
 Share

Postări Recomandate

Exact de aia povesteam mai sus, pe așa ceva am învățat și eu și am mers de la 6 pînă la 10 ani. Am căutat poze pe net, dar n-am găsit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca m-as paradi instant daca m-ai urca pe asa ceva.

:D

 

PS: cum se numeau alea mari, vechi, de pe vremuri? Ucraine li se zicea parca? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: cum se numeau alea mari, vechi, de pe vremuri? Ucraine li se zicea parca? :)

 

da' nu erau fixie… era single speed si cu frana doar pe spate din ce-mi aduc aminte. si mari si grele daca-s alea ca numai pe sub cadru mergeam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sute si sute de km am facut cu piciorul pe sub bara de sus...era imensa! ...sau asa mi se parea atunci,ca eram mic.Aveam Pegas si Pionier,dar numai cu Ucraina lui taica-meu vroiam,cu piciorul pe sub bara :)

amintiri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cand ma gandesc ca io pe una d-asta am invatat sa merg.... Acu' vreo 30 si ceva de ani aveam una frantuzeasca. Doar ca avea si frana pe fata. A, era pe baieuri. Dupa ce am invatat sa merg pe ea, am inceput sa-nvat sa sar peste cap, incercand sa franez. Pacat ca am dat-o la schimb cu un Pegas, ca, deh, a fost prea mica la un moment dat.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ukraina era unele din cele mai strong, am ajuns si eu la a lui taica-meu, pedaland pe sub bara. Si tot pedaland am avut si un mic accident incercand sa trec printre "atelajul" care ocupa toata straduta, adica un car(mare, nu caruta) incaract cu saci de faina, carutasul si "beneficiarul" care mergeau pe jos. Asa de bine am trecut "printre" ei, de eu a trebuit sa sar de pe bicla si Ukraina a ajuns sub, a trecut un cal peste si prima roata la car. Damage: 3 spite rupte si aripa fata usor sifonata. Atat. Abia anul trecut a schimbat-o taica-meu, ca era prea grea si deja clampanea de la uzuri. 32 de ani a tinut-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 4 months later...
  • 9 months later...

tohan

 

daca sunt amatori. am eu de "donat" doua "tohane" de dama... starea: mega chinuita.... doar cu predare personala din zona BV....

 

am si fixie/single speed, si prima data cand am inversat roata pe "fixie" am zis ca este ceva stricat in butuc de nu trece pe coasting.... :)

 

ulterior am rotit urgent roata 180 grade pe "single speed" si a ramas asa...

 

este o bicla faina de oras (foarte usoara), dar indiscutabil nu fixie... sau iti faci abonament la urgente....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e filmul asta prost in care se incearca o explicatie..http://www.imdb.com/title/tt1547234/?ref_=nm_flmg_act_12

 

eu nu merg pe pinionul ala fix neam, nu-mi place, si era sa-mi si rup gatul de cateva ori

 

inteleg insa conceptul de alleycat si mai nou sunt si la noi destul de spectaculoase.

 

iat-o si pe-a mea, mult mai murdara si neingrijita defapt :)

 

post-77315-0-15242100-1447662438_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Singlespeed e preferata celor ce merg mult în oraș. În tarile civilizate nu e o fitza proasta. Avantajul consta în greutatea stupid de mica (cam 7kg una buna) și minimul de bube posibile. Nu tu furca de reparat,întinzătoare de reglat/schimbat și lista poate sa continue. Faptul ca la noi toată treaba cu biciclistul a fost prost înțeleasă e alta treaba :)

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Provoc orice hipster la o tura prin oras: eu pe togla mea normala veche de 21 de ani, cu 8'spe viteze si frane slabe (dar totusi frane) si hipsterul pe fixie. Ruta normala de mers la servici cu traversare de centru (Timisoara) Sau un oras cu dealuri cum ar fi Clujul. Pun pariu ca eu ajung la lucru si hipsterul la spital :)

Importam toate ideile tampite: homeopatie, anti-vaxers, fixies si exemplele pot continua (adaugati si voi daca aveti).

 

Iar argumentul ca "am vazut la aia la velodrom ca concureaza pe fixies", plm, vorbesti serios? acolo se discuta de sutimi de secunda, ii asista cineva la linia de start, merg constant cu aprox 50 km/h, nu le sare groapa in fata sau masina sau pietonul, nu trebuie sa opreasca la semafor, nu trebuie sa puna frana brusc cand trec linia de sosire ca sa nu intre in vre-un zid, masina, pieton, groapa, caine etc.

 

Iar daca va place asa mult simplitatea, mergeti pe jos. Nu mai trebe lant, rulmenti, ventil, spite. Tare grea se face bitigla daca ii pui o amarata de frana pe fata si un butuc single speed cu frana in butuc, ce sa zic... Mai slabesti si tu juma de kil si iaca ai ajuns inapoi la greutatea de fixie.

 

Tare sunt curios daca o sa apara motociclete fixie fara frane, fara ambreiaj, fara suspensie.... mai hipster de atat nu cred ca se poate, sau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...