Sari la conținut

Becuri mai bune pentru faza scurta/lunga?


KNO3
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Nu sunt foarte multumit de luminozitatea becurilor pe care le are Triumphul meu acum. Sunt niste becuri H4, presupun ca cele originale. Am gasit pareri pe net ca ar fi substantial mai luminoase becurile Philips H4 X-treme Vision ( http://www.philips-shop.ro/bec-far-h4-x-treme-vision-set-2-buc-7268.p.html ).

Le-a incercat cineva, aveti vreo alta recomandare?



Si inca o intrebare: unde le pot cumpara, in Bucuresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca ai doua becuri H4, care lumineaza impreuna si pe scurta si pe lunga, si tot nu esti multumit, problema nu e de la becuri, ci de la faruri.

 

As zice mai degraba sa iti montezi un set de proiectoare, si iti recomand Hella FF50/FF75, nu pentru ca le vand eu, ci pentru ca is bune, fac treaba, is de calitate si chiar vezi bine cu ele.

 

Am 2 perechi pe motor si tot atatea pe masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

( http://www.philips-shop.ro/bec-far-h4-x-treme-vision-set-2-buc-7268.p.html ).

Si inca o intrebare: unde le pot cumpara, in Bucuresti?

Exact de la magazinul din link.

Vezi sectiunea "bec motocicleta".

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja este un topic deschis pe aceasta tema...si s-a discutat mult pe seama becurilor. Ca utilizator (pe masina) de becuri mult laudate (Philips X-treme, Blue Vision...si alte modele) am ajuns la concluzia ca in afara de pretul piperat, nu au nimic in plus demn de lauda aceste becuri. Pe linga calitatea slaba a lor, adica doar reclama ce-i de ele (precum ca ar ilumina cu 30% sau 50% in plus...sanchi), se ard in maximum un an...asta la utilizarea zilnica. Daca le tineti in cutiile alea frumoase, cred ca vor da un plus de iluminare de peste 50% si tin chiar si 10 ani! :P

Singurele becuri care ma multumesc sint xenon (faza lunga/scurta) pe motor si Osram (Night Breaker Plus)...dar astea ultimele de le am pe masina sint inca in faza de test (nu le-am pus de mult timp...asa ca inca n-au trecut toate testele - ceata, rezistenta in timp...).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a tinut doar un an jumate.

la mine are 2 ani si inca merge.

 

Si inca o intrebare: unde le pot cumpara, in Bucuresti?

aspad, zona baneasa.

 

castii ochii pe pagina furnizata de tine si o sa vezi informatii contact, cat de greu este?

"Showroom-ul ASPAD poate fi vizitat in Bucuresti, in zona Baneasa la adresa: strada Zeletin numarul 12A, sector 1."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

philips clasic luat din petrom sau omv. celelalte bluevision, extra etc apa de ploaie. porcarii. nu stiu de unde le aduc cei de la petrom sau omv, dar numai philipsul de la ei e f bun. de unde am mai cumparat philips nimic nu a fost bun. nu le fac reclama la petrom sau omv, dar stiu ce vorbesc deoarece sunt un consumator insemnat de becuri de masina. sunt ceva mai scumpe dar merita. uiti de ele ca longevitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Nu sunt foarte multumit de luminozitatea becurilor pe care le are Triumphul meu acum. Sunt niste becuri H4, presupun ca cele originale. Am gasit pareri pe net ca ar fi substantial mai luminoase becurile Philips H4 X-treme Vision ( http://www.philips-shop.ro/bec-far-h4-x-treme-vision-set-2-buc-7268.p.html ).

Le-a incercat cineva, aveti vreo alta recomandare?

 

Si inca o intrebare: unde le pot cumpara, in Bucuresti?

Ultima data am luat de la ei. Au magazin in Pipera cum treci de pod, faci dreapta pana in Romaero.

Chiar bec-ul din link il am acum. Fata de unul stock eu am observat diferenta nu e doar marketing, nici efect placebo. Mai inainte am avut un motovision cu tenta portocalie dar s-a ars faza scurta. Eu zic ca merita mai ales cand te prinde noaptea pe viraje. Nu am pretentii sa ma tina n sezoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am patit-o cu becurilea astea super de 25% mai multa lumina bla bla

am vfr 800 vtec si inaite de calatoria in grecia am schimbat cele standard cu cele suuuper parca osram au fost, dar ce mi sa intamplat e ca aceste becuri consuma mult mai mult decat cele standard, fap ce eu nu am stiut, asa ca in mijlocului sejurului la intoarcere de la meteora pe timpul noptii mi s-a ars instalatia electrica la capra, nici faza scurta nici lunga nici semnalizare, doar pozitiile. daca incercam sa semnalizez dintr-o data aparea becul FI la bord si oprea motorul. Remedierea am facut cand m-am intors in tara.

In fine treaba cu H4 e si faza scurta si cea lunga e incorporata itr-un singur bec, si cand treci pe cea lunga - faza scurta se stinge. Asa am avut la Hornet, si la civicul din dotare (la care am instalat xenon, si trecerea de la scurta la lunga e realizata printrun electromagnet care actoneaza o oglinda imprejurul becului).

Deci sux H4, ai grija sa nu patesti ca si mine. Bafta. si parerea mea Stay away de la becurile astea +25% lumina la acelasi watt (55) ca in mod sigur e vreo 70-75 W.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt pareri. Nu vazusem ca au si varianta pentru motocicleta si nici ca au magazin in Buc :-): http://www.philips-shop.ro/bec-motocicleta-h4-x-treme-vision-blister-1-buc-11148.p.html

Ce diferenta e intre ele, prinderea pare la fel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu pot sa spun ca am simtit vreo diferenta cu bec smecher (Philips ExtremeMegaSuperVision).

exista niste becuri H4 de 100W dar, atentie, le testati pe barba voastra. eu am incercat unul din ala si s-a topit in far :) unii zic ca n-au avut probleme.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut eu acum vreo 3 ani H4 de 110/130W; faceau becurile normale sa para lumanari, dar consumul e prea mare, mai ales daca ai 2. Pe motociclete cu un singur far poate ar merita, daca se verifica conectorul de la bec periodic sa nu inceapa sa se topeasca.

 

Becuri Phillips puteti comanda (orice model imaginabil) de la distribuitor-ul oficial:

http://www.philips-shop.ro/11148.p.html

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu pot sa spun ca am simtit vreo diferenta cu bec smecher (Philips ExtremeMegaSuperVision).

exista niste becuri H4 de 100W dar, atentie, le testati pe barba voastra. eu am incercat unul din ala si s-a topit in far :) unii zic ca n-au avut probleme.

Așa este. Din combinația wolfram+vid+sticlă nu poate ieși mai multă lumină decât la putere consumată mai mare

 

Multumesc pt pareri. Nu vazusem ca au si varianta pentru motocicleta si nici ca au magazin in Buc :-): http://www.philips-shop.ro/bec-motocicleta-h4-x-treme-vision-blister-1-buc-11148.p.html

Ce diferenta e intre ele, prinderea pare la fel?

Niciuna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diferentele sint clare fata de halogenele obisnuite. philips, osram night breaker sau cele mai bune dupa mine bosch silver xenon. astea din urma h4 le am de 3 ani si sint mai mult decit ok.

sigur ca daca oglinda de la far e coclita, indifernt ce bec pui, rezultatul va fi nemultumitor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

diferentele sint clare fata de halogenele obisnuite. philips, osram night breaker sau cele mai bune dupa mine bosch silver xenon. astea din urma h4 le am de 3 ani si sint mai mult decit ok.

sigur ca daca oglinda de la far e coclita, indifernt ce bec pui, rezultatul va fi nemultumitor

 

Unde se gasesc Bosch/Osram? Ceva recomandari de magazine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-au ieftinit enorm lupele bixenon de calitate si voi inca mai umblati dupa niste mizerii de halogene...

Zi-mi si mie unele de calitate, la un pret decent. Morimoto nu se mai stie care-s originale si care nu...

 

Ca halogen, eu am pus pe masina si pe vaca osram night breaker unlimited. Si e ceva diferenta (in bine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e rau... xenon de 35w sau 55w? Stiu cum sta treaba cu temperaturile de culoare, am avut multi ani xenon pe masina, 5000k. Am renuntat pt ca nu am mai gasit de calitate si mereu se strica ceva. Ma gandesc ca as putea incerca lupele cu becuri halogen montate (tot osram night breaker).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...