Sari la conținut

ij 56


Lolo_ID
 Share

Postări Recomandate

Pentru ca am joc in rulmentii de la ghidon voi deface zilele acestea sa vad ce se intampla acolo.Daca bilele sunt sparte sau uzate se gasesc doar bile sau sunt anumiti rulmentii care se pun acolo?As vrea sa comand la Gaspar si cum el nu se pricepe prea bine trebuie sa ii explic eu ce piese doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Rulment axial cu bile seria 778706.

Din păcate relativ greu de găsit. Iar când îi găseşti sunt al naibii de scumpi.

Oricum mai bine dai mai mult şi cumperi întreg decât să iei doar bile care sunt ieftine şi se găsesc mult mai uşor deoarece de obicei suprafaţa de rulare la rulmenţii vechi e compromisă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca se potrivesc de la orice tip de IJ?Si inca ceva discurile de ambreiaj de la ce tip de IJ merg pe " 56"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci , 4 'saibe' de ghidon si un cornet de bile....asortate...numarul nu conteaza , mai completezi ce lipseste cu alea vechi...

 

 

 

recent am pus in opera o asortare de asta! bilele 'originale ' erau de 5,98-6,01 mm si atingeau calea de rulare doar intr-un punct....celalalt set de bile, tot original , avea 6,28-6,31 mm si atingeau calea de rulare in 2 puncte , la alegere ....

Bienenteles ' saibele' moi si cu urma de cutit de strung pe ele , urmeaza sa se faca dupa bile sau invers...oricum nu conteaza pentru ca acolo e intuneric si nu se vede...

gasesti la gaspar kit de reparatie complet cu bile si saibele aferente

Editat de ubord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este motivul(piese slab calitativ)pentru care as fi dori sa cumpar aceste bile (rulmenti)din alta sursa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la oice depozit / magazin de rulmenti cu seria ce ti-am dat-o si vei gasi ori aceeasi rulmenti ori rulmenti echivalenti ( magazinele de rulmenti au cataloage su serii echivalente ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand originalul, de la colt de strada. Paharutu' de bile si saibe 2 lei, cornetul de hartie 5. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e rea deloc ideea cu prinderea cablului pe afara pt ca este mult mai comod si mai practic in felul asta. Probabil ca este o inventie a cuiva satul sa tot dea capacul jos atunci cand avea probleme cu cablul de ambreiaj.

Pentru bilele de la ghidon am sa merg la un magazin de specialitate si am sa vad ce gasesc,bile sau rulmenti. Intrebareaa este,cate bile intra la coroana de sus si cea de jos?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa citam un clasic in viata (mos Berchez), ai nevoie de atatea bile , cate incap! Dupa ce nu mai incap , nu mai pui!

Nu e rea deloc ideea cu prinderea cablului pe afara pt ca este mult mai comod si mai practic in felul asta. Probabil ca este o inventie a cuiva satul sa tot dea capacul jos atunci cand avea probleme cu cablul de ambreiaj.

Pentru bilele de la ghidon am sa merg la un magazin de specialitate si am sa vad ce gasesc,bile sau rulmenti. Intrebareaa este,cate bile intra la coroana de sus si cea de jos?


» Post actualizat in 24 May 2016 04:38

http://www.noc.ua/en/online-catalog-bearings/itemdescriptionopen.html?bearing=59724a1279457fbed5&title=778706+К&key=717


» Post actualizat in 24 May 2016 04:39

http://england.bearingshoponline.ro/bearing-778706-x041a-gpz-1966861.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 2 years later...
La 17.11.2013 la 19:45, 4bike a spus:

Merci de apreciere!M-am straduit sa reconditionez(cum pe buna dreptate se subliniaza),un atas si vreo 4,5 saci de piesaraie date jos din pod,pe care multi altii le-ar fi scos la vanzare pe forum en-detail iar restul ar fi plecat la remat.Tara e mai vestica putin,n-are importanta numele,cert este ca apreciaza clasicele mai mult ca noi.

Cam la ce costuri s-a ridicat reconditionarea? Am si eu o motocicleta Ij, este in familia mea de 2 generatii. Bunicul si tatal meu au folosit-o in tinerete. Avand in vedere ca ambii nu mai sunt printre noi m-ar interesa foarte mult sa readuc la viata motocicleta. Mentionez ca motorul are compresie, stiu ca avea o problema la carburator dar este foarte mult de munca la ea. M-ar interesa un pret aproximativ. Multumesc😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...