Sari la conținut

Prin jurul Dunarii


petrica
 Share

Postări Recomandate

… afland ca sfarsitul asta de saptamana (09-10.11.2013) ar fi cam ultimul cu vreme frumoasa, am inceput sa fac matanii in fata nevesti’mi si sa imi asum o saptamana de dat cu aspiratorul prin casa, sa gatesc de cateva ori si sa stau cu cei mici in vre’o seara in care ea va merge la o sueta cu fetele, ca de … asa e’ intr-o casnicie, ... intrajutorare totala ! :)

 

Asa ca, primind binecuvantarea consoartei si bucuros ca am o sambata intraga numai si numai pentru mine, ma trezesc voiniceste le ora 06.30, dau pe gat la repezeala un ceai si plec in fuga la garaj … doar, doar nu s’o trezii vre’un membru al familiei sa imi mai dea cine stie ce sarcina, visata peste noapte.

 

Ajung la garaj, ma echipez, scot mobra si fuga la benzinarie sa alimentez. Era o sambata dimineata superba ! Soare stralucitor, uscat pe jos, vizibilitate buna … ce sa mai, o dimineata din alea in care iti vine sa te tot duci ! ... ma'ntelegeti ! :D

Asa fac si eu … initial nu am stiut incotro sa o apuc, dar mi-am amintit ca imi propusesem candva sa vad noul pod de la Calafat – Vidin. Zis si facut ! La ora 08.00 am plecat rapid in directia Turnu Magurele, Corabia, Bechet, Calafat cu planul facut ca sa trec podul in Bulgaria si sa ma intorc pe malul bulgaresc pana la Zimnicea sa prind feribotul de 16.00 din Svistov si apoi acasa in Alexandria.

post-10224-0-18285300-1384162424_thumb.jpg

 

Totul a mers ca uns … pana in Turnu Magurele unde la intrarea in oras m-am izbit de un perete dens de ceata. post-10224-0-99917400-1384162545_thumb.jpg

Brusc, viteza de deplasare a scazut de la 140km/h la 60km/h ….. si asa am mers pana in Corabia. Pe drum, bineanteles ca o gramada de oameni si-au gasit sa iasa la plimbare cu carutele sau sa plece cu masinile, dar fasa sa isi aprinda luminile … prin sate, ba chiar isi mai gaseau de discutat pe mijlocul drumului, asa ca o viteza de 60km/h parea destul de greu de sustinut pe o asemenea vreme ! ….. ba la viteza asta se mai aburea si viziera, chiar si intredeschisa.

post-10224-0-12990400-1384162558_thumb.jpg

I-am dat inainte in speranta ca ceata se va ridica si totul va fi bine. Imi tot spuneam: ,, … asa imi trebuie daca am plecat cu noaptea’n cap ! Puteam sa mai stau pana la 09.00” … in fine, rugaciunile mi-au fost ascultate si la intrarea in Corabia ceata se ridica si incep sa-mi cant in casca o melodie frumoasa ! … si dai inainte cu viteza !

post-10224-0-66610000-1384162574_thumb.jpg

 

… si dai pana la intrarea in Bechet unde a lovit necazul ! Motorul a dat in balbaiala, a pierdut din putere si in final a amutit. Am franat usor si am oprit langa o benzinarie sa vad ce sa intamplat. Sub motor se vedea o mica balta de benzina. am sarit repede si am inchis toate cele trei robinete de la rezervoare … cred ca de frica sa nu iau foc ! Insa benzina curgea pe furtunul ce drena carcasa filtrului de aer si a carburatoarelor, deci era clar ca problema venea mai de sus.

Asa ca m-am asezat linistit, m-am dezbracata, mi-am scos trusa de scule si m-am apucat de surubarit.

Dupa vre’o 30 de minute totul pe langa mine arata de parca vroiam sa-mi vand mobra pe bucati … ba chiar a venit un personaj si mi-a spus ca daca nu-mi mai trebuiesc toate piesele sa ii spun ca are si el acasa o motoreta si i-ar mai trebuii cate ceva … ii placea in mod special parbrizul.

post-10224-0-74745400-1384163147_thumb.jpg

In final am ajuns si la problema. Unul dintre furtunele de alimentare a carburatoarelor (respectiv cel din fata) era fisurat si asta afacut ca airbox-ul unde de altfel sunt situate si carburatoarele sa se incarce cu benzina. Motorul functionand ,,in trei” :) – doar cu cilindrul din spate a facut ce a stiut el mai bine si ….. sa oprit !

post-10224-0-31442800-1384163130_thumb.jpg post-10224-0-78535200-1384163162_thumb.jpg

Pana aici toate bune. Asa ca mi-am facut planul: merg la un magazin de piese auto, cumpar o bucatica de furtun si doua coliere si rezov problema. Intreb pe baiatul de la benzinarie unde poat gasi un astfel de magazin, iar acesta imi spune ca nu exista in Bechet asa ceva ! Nu gasesc decat in orasul Dabuleni, adica 12km inapoi. Ok, imi zic, iau un taxi si fug repede pana in Dabuleni, dar ….. in Bechet nu exista taxiuri ! … ce oras o mai fi si asta ?! Apoi tipul din benzinarie imi spune ca de cand sa deschis podul de la Calafat – Vidin au apus o gramada de afaceri de prin zona pentru ca nu le mai calca nimeni batatura.

Asa ca lut-o usurel, mi-am pus bibilica la contributie si am reusit sa imprivizez ceva din acelasi furtun de alimentare. Practic am sucit in jos teava de intrare in carburator si astfel distanta pana la teul de bifurcatie a devenit destul de mica. Am reusit sa gasesc un set de coliere in benzinarie (mi-e nu-mi trebuia decat cel mai mic, dar m-am ales cu 20 de coiere … 10 lei) si astfel am rezolvat necazul. Am pus contactul, am apasat pe buton si ….. totul merge ca uns ! Mi-am facut putin curaj si m-am apucat de repriza a doua de surubareala.

post-10224-0-79581900-1384163176_thumb.jpg

Fix dupa doua ore mobra arata si functiona mormal. Am mers in benzinarie sa ma spal, moment in care tipul de acolo mi-a zis ca nu credea ca mai adun toata mobra la loc.

post-10224-0-99188100-1384163191_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos. De multe ori acesta este tot farmecul unei calatorii. Imi aduc aminte cu nostalgie perioadele in care ma plimbam cu comunistele. Bineinteles ca nu se putea fara peripetii de genu. Sincer acele momente imi vin in minte :) De cand am motoare japoneze care nu prea creeaza probleme......... merg dar si uit relativ repede turele moto, cu exceptia celor mai lungi in care ai ceva de vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dami-as una peste gura...chiar ziceam, uitandu-ma la prima poza "Uite domne ce bine e cu mobra noua, nu tu stress ca pica ceva, nu are omul nici un bagaj dupa el, nici o trusa de scule". Chiar, unde ai ascuns trusa? :)

 

A fost vreme tare frumoasa de plimbari weekendul asta, pt. cei care nu au fost prinsi intre 4 pereti la munci, mai ales :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dami-as una peste gura...chiar ziceam, uitandu-ma la prima poza "Uite domne ce bine e cu mobra noua, nu tu stress ca pica ceva, nu are omul nici un bagaj dupa el, nici o trusa de scule". Chiar, unde ai ascuns trusa? :)

 

A fost vreme tare frumoasa de plimbari weekendul asta, pt. cei care nu au fost prinsi intre 4 pereti la munci, mai ales :)

 

 

Noua? Petrica spune-i tu cati km are mobra ta noua !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dami-as una peste gura...chiar ziceam, uitandu-ma la prima poza "Uite domne ce bine e cu mobra noua, nu tu stress ca pica ceva, nu are omul nici un bagaj dupa el, nici o trusa de scule". Chiar, unde ai ascuns trusa? :)

 

A fost vreme tare frumoasa de plimbari weekendul asta, pt. cei care nu au fost prinsi intre 4 pereti la munci, mai ales :)

mobra mea mai are putin si face 100 000 km. Furtunul ala era original !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fie... "noua" :crack: Mai na, ce sa zic, daca ale mele au ~30 de ani si celalta 22, orice e peste varsta asta e ... mai noua :) Stiu ca Petrica e plimbaret. Totusi, nu ai zis unde ai ascuns trusa de scule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

… deci, echipare, sus in sa si dai talpa spre Calafat, usor stresat de faptul ca am pierdut doua ore pretioase dintr-o zi superba de toamna tarzie !

Traseul dintre Bechet si Calafat l-am facut in cel mai turbat mod posibil … 160 in afara si 100 in localitati ! Stiu, nu este o dovada de om responsabil insa ma gandeam ca o sa mai salvez din timp. Asa ca nici cu fotografiile nu m-am omorat ! … bine ca nici nu prea aveai ce sa pozezi ! … am facut doar una, asa din fuga calului.

post-10224-0-07131300-1384171544_thumb.jpg

Si iaca pe la 12.30 era la intrarea in Calafat. Dupa cateva ture prin oras am reusit sa gasesc drumul spre vama.

post-10224-0-93543500-1384171557_thumb.jpg

Ce vreau sa spun ? ... caile de acces adiacente podului, arata intr-un mare fel ! Iti cam ia ochii … pasarele, subtraversari, benzi de incadrare care mai de care, … ce sa mai … zici ca esti in buricul europei, insa tot acest vis se termina brusc intr-un drum prost si amarat, cu doua benzi ce face legatura intre Calafat si Craiova. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce soc poate avea un calator strain ce vine din spre Bulgaria si merge spre Craiova … sigur va spune ca a gresit drumul !

 

… si ajung in vama. Ofiterul amabil ma cheama in fata autoturismelor ce stau la rand, imi vede rapid buletinul si imi da liber.

O apuc spre noul pod, dar nu inainte de a lua o piatra in gura ca, de … e’ pentru prima data !

Podul arata superb ! Este un pod proiectat si construit intr-o maniera moderna, nu are nici-o legatura cu Podul Prieteniei de la Giurgiu. Am rulat incet pentru ca este deschisa doar o banda pe sens. Pe pod inca se fac lucrari.

post-10224-0-03491500-1384171568_thumb.jpg post-10224-0-89910800-1384171606_thumb.jpg post-10224-0-28837200-1384171620_thumb.jpg

Trec podul si intru in Vidin ca sa schimb niste bani sa am pe drum. In tot orasul nu este deschisa nicio casa de schimb valutar, asa ca raman la mila unui vanzator care-mi schimba doar 20 de euro. Sunt buni si astia !

 

Sar pe mobra si plec in graba, ca poate, poate ajung la 16.00 in Svistov sa prin feribotul.

Insa lucrurile nu stau chiar asa. Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ ! Era deja ora 14.00 cand am iesit din Vidin, iar drumurile ce marginesc malul bulgaresc la Dunarii nu au prea multe in comun cu drumurile de pe malul romanesc.

Daca pe malul nostru drumurile sunt enervant de drepte si plate, iar peisajele monoton de asemenetoare, pe malul bulgaresc situatia sta cu totul altfel. Aici drumurile nu sunt de cine stie ce calitate, insa ele se afla intr-un zbucium continuu: ba urca, ba coboara, ba la stanga, ba la drepata … o insiruire faina de serpentine, combinata cu viraje largi unde drumul ba te salta sus pe deal de vezi Dunarea ca din elicopter, ba te coboara razant cu apa, ajungand sa mergi pe o fasie de asfalt marginita intr-o parte de apa iar in cealalta de un versant de deal ……… nici nu-ti mai vine sa alergi ca nebunul, pentru ca ochii iti fug oriunde numai la drum nu ! Peisajul este extraordinar !

post-10224-0-61744400-1384171635_thumb.jpg post-10224-0-23151400-1384171654_thumb.jpg post-10224-0-05776500-1384171671_thumb.jpg

Nu se merita sa alergi aiurea si sa pierzi a privi aceste locuri, insa … disperatul de Petrica tot crede ca va fi la 16.00 in Svistov si asa cu acest stres in cap, nu fac nici prea multe pauze de privit si fotografiat. Pacat !

 

Ajung in orasul Lom. Fain oras situat intr-o crevasa dintre dealuri, parca prabusindu-se in Dunare. Tare intortocheat oras ! Cred ca o jumate de ora am bananait prin oras, cautand iesrea spre Koslodui. A trebuit sa intreb vre’o cinci persoane ce m-au ghidat din aproape in aproape. Tare incurcat mi sa parut orasul asta !

post-10224-0-31149500-1384171701_thumb.jpg post-10224-0-39785200-1384171719_thumb.jpg

In final am nimerit drumul spre Koslodui, dar n’ai fi zis ! Drumul era sub orice critica, din piatra cubica si arata de parca ar fi un drum ce mergea, aiurea … pe camp, la porumb ! … n’ai fi zis ca leaga doua orase bulgaresti ! As fi vrut sa gasesc vre’un individ sa-l intreb daca asta e drumul, dar nu era nici dracu’ !

post-10224-0-01691100-1384171686_thumb.jpg post-10224-0-22494100-1384171739_thumb.jpg

Cu frica in san ca as putea gresi drumul merg inainte si gasesc peste vre’o 5km un personaj langa drum. Individul isi ara terenul si ajunsese la capatul parcelei. Ma asigurat (impotriva la ceea ce credeam) ca asta e drumul spre Koslodui.

post-10224-0-82011400-1384171752_thumb.jpg

 

… si dai gaz ! Am trecut de oras pana am dat de centrala nuclear-electrica.

post-10224-0-00103600-1384171767_thumb.jpg post-10224-0-01951300-1384171782_thumb.jpg

Koslodui Power Plant – scria pe prea multe indicatoare de pe marginea drumului. Mi sa parut o mare tampenie sa indici un obiectiv care este foarte vizibil, dar sa faci economie la indicatoare rutiere care sa-ti arate directia si distanta pana la orasul invecinat ?! Probabil ca le creste inima in piept de dragul la centrala asta !? … bune drumurile in jurul centralei !

Am facut doua poze la repezeala si al luat-o la fuga spre Oryahovo …

 

Ajung pe la 15.10 in Oryahovo (adica Rahova in lb. romana) si astfel imi dispare si ultima speranta de a mai prinde feribotul de 16.00 din Svishtov ! Urmatorul era la 19.30 … mult prea tarziu ! As fi mers si cu acela, insa dupa Kozlodui incepusa sa apara usor, usor si ceata si la cum balbaiam pe drumurile din ce in ce mai incurcate ale malului bulgaresc, sigur ma prindea noaptea pana in Svishtov.

Cu parere de rau am hotarat sa merg in vama la Oriahovo si sa traversez spre Bechet, continuandu-mi drumul pe malul nostru. Pana la plecarea feribotului mai erau vre’o 40 de minute si am si m-am aruncat hamesit de foame intr-o crasma din vama unde am devorat un castron de salata de varza, o portie de cartofi prajiti si trei bucati de chebabci, lungi de vre’o 35 de centrimetri. Cred ca sunt cei mai lungi chebabci, mancati vre’o data de mine la bulgari ! (chebabci = niste mici extrem de lungi si care nu au nicio treaba d.p.d.v. al aromei cu micii nostri)

 

Cu burdihanul plin urc pe puntea bacului si astept, cuminte, traversarea spre patria muma ! … lucru care se petrece destul de rapid. .. vama si apoi dai bataie spre casa.

post-10224-0-78911300-1384171797_thumb.jpg post-10224-0-02752200-1384171811_thumb.jpg post-10224-0-65074300-1384171844_thumb.jpg

Cei 150km se epuizeaza destul de repede si astfel la 17.45 eram in fata garajului, multumit de plimbarica si cu oarece amar in suflet ca nu am facut si portiunea Oryahovo – Nikopole – Svistov, dar … cine stie ce ne rezerva vremea ?! Am mai facut eu plimbari si in decembrie !

Asa ca merg linistit acasa, pregatit fizic, psihic si mental pentru utilizarea aspiratorului si gandindu-ma cu ce sa-mi surprind nevasta la pranzul de duminica !

post-10224-0-57310700-1384171862_thumb.jpg

 

Cu plecaciune !

Petrica

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos povestit, nu mai vorbesc de tura in sine. Buna idee traseul, plecand din Bucuresti, inoptand la Calafat,(am rude acolo), intors pe celalalt pod, din Bulgaria, adica Russe. Chiar si pataniile au avut farmecul lor, bine ca te-ai descurcat (usor de zis cand citesti, mai "complicat" cand le traiesti).

Bravo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... ca la majoritatea mobrelor, sub sa ! ;)

Ce inseamna mobra gandita bine. Eu nu am loc nici la TDM, nici la VF. Deabia intra un spray de pana :)

 

Asfalt uscat si cat mai multe ture frumoase pana da zapada!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos povestit, dilatarea timpului pare sa functioneze. Din astfel de scrieri poti aduna o carte. Pentru altii problema tehnica ar fi insemnat sfarsitul calatoriei si o aminitire despre o iesire nu tocmai placuta. Sa ne mai incanti cu astfel de scrieri.

... sincer ? Chiar sunt uimit de mine ! ... nicio data nu am avut asa chef de scris ca acum ! ... cred ca imbatranesc ... :D

Am avut parte de multe, multe peripetii in saua mobrei ... cu final mai mult sa mai putin fericit, insa privite acum, au capatat oarece farmec.

Cel mai mult imi pare rau ca nu prea imi arde de facut fotografii ! Sunt locuri ce merita din plin sa le imortalizezi !

 

Multumesc de apreciere ! ..... si eu care credeam ca sunt un narator sub-mediocru ! :D

 

Ce inseamna mobra gandita bine. ...

Daca-ti mai spun si cate scule mi-au trebuit sa desfac toate alea, ramai perplex ! :)

Fix 4 chei:

- un imbus de 4;

- un imbus de 6;

- tubulara de 10;

- tubulara de 8.

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo mosu de pricepere"

un mare avantaj la KTM cand o poti desface cu doar cateva chei

cat despre dat cu aspiratorul..... mai stim si pe altii

Ehe ..... a facut Petrica a doua zi, duminca, un gulas de i-am facut fericiti pe toti !

Nevasta'mea a inceput sa-si doreasca sa mai plec de acasa ! :D

post-10224-0-37439500-1384336080_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehe ..... a facut Petrica a doua zi, duminca, un gulas de i-am facut fericiti pe toti !

Sa pastram totusi un minim de decenta pe topicul asta... :crack:

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Revin cu partea a doua a plimbarii in jurul Dunarii – mai precis continuarea traseului din toamna anului trecut, in care imi propusesem sa fug pe malul romanesc al Dunarii pana la Calafat, sa traversez pe podul cel nou la Vidin si apoi sa ma intorc pana la Svishtov – traversare la Zimnicea si … acasa.

In toamna, nu apucasem sa parcurg tot traseul din cauza unor defectiuni la motor si din cauza vremii – traseul terminandu-se la Bechet, pentru ca se lasase o ceata de nu mai vedeai ghidonul la motocicleta.

 

... deci, ma trezesc pe la 07.00 sambata – 22.03.2014 ... dimineata superba, inundatie de lumina, Soare arzator, pasarcici ciripind a bucurie, liniste, eu ... niciun plan ! Ce sa fac eu astazi ? ... brusc imi vine in cap ,, ... sa bag o tura pe la bulgari ! Dar de ce sa nu coninui traseul din toamna in jurul Dunarii ?! “ ... asa ca inarmat cu ideea, fug in oras sa cumpar un tub de spuma poliuretanica, patru dibluri de 6 si un tub de vaselina.

Ma intorc acasa, familia se trezeste iar eu ma apuc voiniceste sa etanseizez o gaura pe langa conductele de la aerul conditionat, de care sotia ma bate la cap de vre’o doua luni, sa fixez niste polite in baie, care din cauza lor am avut cearta grea si sa ung usa de la intrare in casa care din cauza scartaitului ei ne certam in aproape toate diminetile. ..... ca de, trebuie sa ma bazez pe ceva cand voi cere voie sa plec cu motocicleta ! ;)

Asa ca termin treaba cu succes si obtin permisiunea sa parasesc domiciliul fara prea multa bataie de cap. Fug repede la garaj, scot mobra afara, ma echipez si la ora 10.30 reusesc sa ma urnesc in directia Turnu Magurela – Corabia – Bechet. :)

Drumul pana acolo nu constituie niciun act de naratiune – soseaua dreapta, monotonie completa ! Reusesc totusi la ora 12.00 sa ajung in port la bechet si ma postez in bariera de la vama, politistul de frontiera asteptand sa im idau casca jos. Toate in regula pana pun intrebarea cand este urmatoarea traversare spre Oriahovo ... la care individul raspunde ,, ... la ora 15.00” ... raspunsul imi taie tot avantul si imi zic ,, ... e prea tarziu, asta e’ ... n’a fosta sa fie !”, dar totusi merg si pana la tanti casiera de la feribot sa ii fac o intrebare ca daca nici asta nu o sti, atunci cina sa mai stie ! Raspunsul doamnei aproape ca ma face sa sar in sus de bucurie: ,, ... urmatoarea traversare este la ora 13.00 !”, asa ca platesc 3 euro si fug repede sa ma postez la cheiul pustiu, asteptand sa vina barcazul ... 50 min. !post-10224-0-66816900-1395645352_thumb.jpgpost-10224-0-27420600-1395645384_thumb.jpgpost-10224-0-74556900-1395645414_thumb.jpg

 

... in sfarsit, dupa aproape o ora de asteptare vine si barca, aproape goala si urc la bord asteptand sa ajung pe malul bulgaresc. post-10224-0-96879800-1395649558_thumb.jpgpost-10224-0-82899000-1395649587_thumb.jpgTraversarea decurge normal, cobor de pe barca, formalitati vama si purced la drum, in directia Lerkovets-Ostrov-Krushovene-Gigen-Brest-Gulyantsi-Somovit-Nokopol. Peisajul pe aceasta bucata de trasul este de’a dreptul superb ! In unele locuri au bulgarii astia o priveliste asupra Dunarii de te vindeca de toate cele. ... mai ales acum cand se pregatesc toate alea sa inverzeasca !post-10224-0-68069400-1395649620_thumb.jpgpost-10224-0-75532400-1395649652_thumb.jpgpost-10224-0-63160700-1395649681_thumb.jpgpost-10224-0-61311300-1395649718_thumb.jpg

In schimb, in contrasct cu peisajul se afla calitatea drumului ! ... nu ca ar fi fost foarte important aspectul asta, insa prin unele locuri carosabilul era inspaimantator chiar si pentru mobra mea ..... pur si simplu reuseai sa te ascunzi cu motocicleta in craterele de pe sosea ! Nu dau seama cu puteau sa mearga pe acolo cei cu masini ... si totusi surpriza ! Pe un astfel de drum ..... politia rutiera la control ! Am inebunit de ras ! ... bineanteles ca ma opreste, imi cere documentele, merge la masina politiei si ... se apuca de scris. Intre timp ma intrebam cu ce dracu am gresit ca ma mult de 30km/h nu am depasit de frica sa nu-mi indoi rotile prin crevasele alea ?! ... dupa ce scrie vre’o 30 de minute, politaiul imi inapoiaza actele si cu un zambet de om tampit im iureaza un stalcit ,, ... have a good trip ! ‘’ As fi vrut sa ii fotografiez insa daca ar fi observat asta poate faceau pe ai dracu’ asa ca m-am potolit.

M-am echipat in graba si am plecat mai departe cautand a nu iau in seama acest incident. post-10224-0-81866900-1395649755_thumb.jpgpost-10224-0-41552600-1395649789_thumb.jpgpost-10224-0-88108800-1395649821_thumb.jpgpost-10224-0-38869000-1395649872_thumb.jpgpost-10224-0-60200700-1395649906_thumb.jpgNu dureaza mult si peisajele frumoase reusesc sa ma rapeasca din nou. Pe traseu mai fac mici excapade pa drumuri laturalnice, pe dealurile din imediata vecinatate a Dunarii unde este asa de frumos de parca meschinul obiectiv al aparatului foto nu poate capta toata aceasta frumusete ... de fapt am pozat cu telefonul ca am fost asa de grabit sa fug de acasa ca am uitat de aparat ! ... oricum, pe tot traseul n’am ratat niciun parc eolian ! M-am catarat pana la piciorul turbinelor ..... unde sunt amplasate acestea si panorama trebuie sa fie pe masura, nu ?post-10224-0-74850400-1395649956_thumb.jpgpost-10224-0-83760700-1395650001_thumb.jpg

Asta e' Oltul la varsare ->post-10224-0-42765400-1395650037_thumb.jpgpost-10224-0-08736500-1395650071_thumb.jpgpost-10224-0-89168100-1395650112_thumb.jpgpost-10224-0-95053300-1395650156_thumb.jpg

Am ajuns in Nikopol, prin care am trecut in graba si am plecat in directia Lyubenovo-Lozitsa-Byala-Oresh-Svishtov. Bucata asta de traseu este putin mai monotoa decat sectorul Oryahovo-Nokopol, pentru ca traseul se indeparteaza usor de Dunare, insa tot este frumos.

Ajung in Svishtov la 16.15 si constat ca traversarea spre Zimnicea este de fapt la ora 16.00, iar urmatoarea la ... ora 19.00. M-am gandit sa nu mai astept pana atunci si sa plec spre Ruse sa trec podul la Giurgiu si sa ma intorc spre Alexadria, insa urma sa ajung acasa tot pe la 19.30-20.00, asa ca am ramas pentru traversare la Svishtov, dar mi-am zis ca nu are rost sa stau in oras. Asa ca am plecat prin localitatile invecinate cotrobaind pe dealurile lor si admirand privelistea de apus pe Dunare.post-10224-0-33204100-1395650198_thumb.jpgpost-10224-0-98653200-1395650267_thumb.jpg

In final se face ora 19.00, ma imbarc pe vapor ... tot singur ... si in final si pe intuneric plec spre Alexandria.post-10224-0-47388100-1395650303_thumb.jpgpost-10224-0-99176400-1395650347_thumb.jpgpost-10224-0-14463700-1395650379_thumb.jpgpost-10224-0-27699000-1395650412_thumb.jpgpost-10224-0-60357500-1395650436_thumb.jpg

Cam asta a fost rezumatul unei ture ce sa intins pe doi ani, 2013-2014 ... tura pe care as repeta-o oricand. Ma gandesc sa continui pe malul bulgaresc pana la Silistra, dar ... sa vedem !

 

Bafta si drumuri cat mai placute !

Petrica

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petrica, tot mergand pe langa Dunare, nu te-ai apucat de pescuit? E mare pacat sa n-ai la tine o undita si o lanseta!

Nu man ! ... ori ne plimbam, ori dam la peste ?

... nu se poate ambele intr-o zi, altfel nu-ti iese nici una nici alta ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...