Sari la conținut

Harley Street - 750 / 500 CC


Philip_HD
 Share

Postări Recomandate

nici mie nu-mi place,dar f bine ca ataca si alte segmente de piata.

din partea mea sa faca din nou si scutere,numai sa mentina segmentul chopper cruiser clasic in fabricatie.

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initial am zis ca e o reclama ascunsa la Yamaha :crack:

 

De cativa ani au reusit sa futa designu' seriei Night-V-Rod, asta dupa ce au scos comedia aia de Street Rod, care s-a vandut...not! Acum dau lovitura cu...

 

Mie nu mi-a placut nici seria R sa fiu sincer.

 

Harley are poate cea mai tare masina de marketing ever, au o linie intreaga de motoare imposibil de confundat. Asa de rau sa mearga vanzarile incat sa scoate abominatia asta?

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un Bolt resapat cu spate de Shadow de 600, menit sa atraga tineretul aflat la primul contact cu motociclismul. probabil se vor vinde la niste preturi de nimic, ca sa atraga noua generatie mai tarziu spre modelele HD consacrate si mai scumpe, fidelizandu-i astfel. sa vedem insa care va fi rezultatul final al acestei strategi. deocamdata, din pacate, nu vad nimic din vechile modele in noile exemplare, iar racirea aia pe lichid, cu radiatorul ala urias, si nu numai, arata clar influenta japo de aceasta data si nu invers :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se vor comercializa la un pret ,,marunt'' si la o calitate ok, nu vad pierderea. Daca vor cere un pret cu 500 de euro mai mic fata de Iron atunci e un cartof colosal. Mai bine o japoneza consacrata decat o indianca stirba.

Editat de Nocturnus85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vor cere un pret cu 500 de euro mai mic fata de Iron atunci e un cartof colosal..

 

"According to RideApart they are priced at $6500 for the 500 and $7500 for the 750 in the US"

 

Are dreptate FatBob... poate sa faca si scutere atata timp cat nu se prostesc pe partea cealalta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... iar racirea aia pe lichid... arata clar influenta japo de aceasta data si nu invers :)

 

Ba, cand vad cu cat sarcasm arunci pe aici cu cuvintele, ca un atotstiutor, mi se face greata.

Asa ca, la fel ca si tine, o sa vomit si eu niste fraze pe aici, macar o mirosi mai bine...

Japonezii abia prin anii '70 au folosit racirea cu apa. Altii o folosisera inca de la 1900. Despre care influenta japoneza vorbim?! Cand o sa intelegi, tu si multi altii, ca japonezii n-au facut decat sa copieze si intr-adevar sa imbunatateasca niste lucruri? Dar n-au inventat ei motocicleta, nici racirea cu apa, nici becul, nici avionul, nici macar STILOUL cu pompita.

 

astia daca vroiau sa faca ceva pe langa choppere ar fi trebuit sa mearga cu buell-ul mai departe. in rest, sa-si vada de felia lor. ar mai trebui sa faca si indian-ul enduro si e treaba gata.

 

Altul, care stie el la ce este bun Harley-ul sau Indianul si la ce nu.

 

1930!!!

 

 

 

1919!!!

 

 

 

Unde erau japonezii atunci in materie moto?

 

Baga la cap!

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, cand vad cu cat sarcasm arunci pe aici cu cuvintele, ca un atotstiutor, mi se face greata.

Asa ca, la fel ca si tine, o sa vomit si eu niste fraze pe aici, macar o mirosi mai bine...

Japonezii abia prin anii '70 au folosit racirea cu apa. Altii o folosisera inca de la 1900. Despre care influenta japoneza vorbim?! Cand o sa intelegi, tu si multi altii, ca japonezii n-au facut decat sa copieze si intr-adevar sa imbunatateasca niste lucruri? Dar n-au inventat ei motocicleta, nici racirea cu apa, nici becul, nici avionul, nici macar STILOUL cu pompita.

 

 

Altul, care stie el la ce este bun Harley-ul sau Indianul si la ce nu.

 

1930!!!

 

 

 

1919!!!

 

 

 

Unde erau japonezii atunci in materie moto?

 

Baga la cap!

Vorbim de anii 70 incoace.. Japonezii au venit abia dupa WW2.

Mergem prea departe ca si in discutia cu dacii (nu ne ajuta sa traim mai bine sau sa fim mai superiori daca ne consideram daci.)

Sau ca toti barbatii sunt la mana a doua.... mai intai manuta si apoi the real feel..

Asa si cu japonezii, au avut aer / lichid si au ales mai mult lichidul... Harley-ul abia acum au trecut pe lichid.. Ceea ce nu ma incanta...

 

Parerea mea despre Harley la fel ca si despre Apple este ca de la o marca care se dorea excentrica, rebela au ajuns sa fie o marca a pitiponcelii si snobismului.

 

Asa ca eu spun NU "legendelor" si caut o crapatura in care sa ma simt confortabil, ieftin si cu cat mai putini bani dati pe numele de marca.

 

De exemplu folosesc linux de vreo 3 ani..

 

 

La urma urmei toti il copiaza pe Nikolaus Otto. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba, ca sa continui in stilul tau gigea, nu ma bat cu tine pe burta, dar cand citezi ceva, citeste naibii mai intai tot si nu lua din context numai ce-ti convine tie. am scris clar ca mi se pare un amestec de Bolt de al Yamaha si shadow vechi de la Honda, eu ma refeream la estetica mobrei aici si nu la tehnica sau mecanica. si-mi mentin pararea. Cand vrei sa combati ceva fa-o dracului cu argumente la adresa a ceea ce am scris, nu la adresa persoanei. cat despre greata, ia cu lamaie. sper ca e ultima oara cand sunt nevoit sa-ti scriu in termenii astia, nu mai sari de poponeata in sus ca nici HD si nici alti producatori nu sunt miezul din dodoasca, fiecare au atuurile si defectele lor. accepta ca fiecare are parerile sale si exprima-ti propriile opinii fara rahaturi de doi lei, ca altfel vei primi acelasi stil literar artistic. toate cele bune!

Ba, cand vad cu cat sarcasm arunci pe aici cu cuvintele, ca un atotstiutor, mi se face greata.

Asa ca, la fel ca si tine, o sa vomit si eu niste fraze pe aici, macar o mirosi mai bine...

Japonezii abia prin anii '70 au folosit racirea cu apa. Altii o folosisera inca de la 1900. Despre care influenta japoneza vorbim?! Cand o sa intelegi, tu si multi altii, ca japonezii n-au facut decat sa copieze si intr-adevar sa imbunatateasca niste lucruri? Dar n-au inventat ei motocicleta, nici racirea cu apa, nici becul, nici avionul, nici macar STILOUL cu pompita.

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate comercial o fi o lovitura dar pentru "ownerii" de acum pare o gluma proasta. Dar ce sa-i faci, o fi stiind ei ceva sau au niste bani in plus si decat sa dea la Obamacare mai bine reinvestesc in modele pentru fetishcane care merg in fusta pe motor si mai agata cate un cos de shopping de la Vuiton. Cred ca in 2015 scot un scuter electric cu simulator sonor de V-Twin. Ma lasa rece deocamdata dar pentru clasici e o copilarie...

Poate tine la japonezi si chinezi ca aia sunt mici si multi. Dar peste 80-85kg si peste 1,80 inaltime arati pe ea ca maimuta pe tricicleta.

 

O simpla joaca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-o noapte, un night rod special, o dyna si o honda magna, beti muti fiind se baga la un 3some. rezultatul e Hardly Davidson Street.

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WoMtLTHNvMY

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=B-eE5_EM3YA

 

 

ps : Boltul arata super frumos pe langa...asta. Iron-ul ramane ZA BEST in segmentul de piata vizat, parerea mea.

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Altul, care stie el la ce este bun Harley-ul sau Indianul si la ce nu.

 

1930!!!

 

 

 

1919!!!

 

 

 

Unde erau japonezii atunci in materie moto?

 

Baga la cap!

ce relevanta are? mai pe la inceputurile lor motocicletele am impresia ca erau cam toate la fel, adica neimpartite pe segmente (SS, naked, cross, etc) si omul le folosea la ce avea nevoie si pe ce teren avea la dispozitie. noi discutia o purtam in 2013, cand orice om care zice Harley se gandeste la chopper. mi se pare mie ca ai vrut sa te dai inteligent, dar nu stiu in ce procent ti-a iesit. am zis eu ca sunt mai smechere japonezele? sau ai zis tu ca daca am kawa e loc sa-ti bati putin limba ascutita de mine?

Editat de latomeru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...