Jump to content

Photo

Circuit Targu Mures

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Calfi

Calfi

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 104 posts
  • Interests:Jorge Lorenzo & Valentino Rossi
  • Moto: In Garaj
  • Numar: Ascuns

Posted 24 October 2013 - 07:25 PM

Salutare tuturor ! Vin cu o intrebare , stie cineva ce se mai aude de circuitul de la Tg.Mures...ziceau ca e gata anul acesta in toamna...nu cred ca e functional . Astept raspunsuri . Numai bine ! :moto:

#2 Crazy-devil

Crazy-devil

Ducati fan boy

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,182 posts
  • Interests:pitzipoante in calduri.
  • Moto: Am doo'... Ducati 916 si un 998
  • Numar: de inmatriculare
  • Club: Fratia Vacarilor.

Posted 24 October 2013 - 08:03 PM

este topicul "CIRCUIT IN RO"  unde se discuta si poti gasi detalii.

stiu ca s-a amanat din cauza unor alunecari de teren. (sper sa nu ma fi inselat)

#3 lazy

lazy

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 325 posts
  • Interests:Muzica (metale grele in general)
  • Moto: Honda Transalp 600 PD10

Posted 01 November 2013 - 12:02 PM

https://www.facebook.com/MuresRing << aici gasesti toate noutatile despre circuit

Beer is living proof that god loves us and wants us to be happy
Friendship is like peeing on yourself: everyone can see it, but only you get the warm feeling that it brings

"Did you tell your doctor you saw a unicorn?
Yes!
And what did he say?
He diagnosed me as... lucky."

#4 motorosocsi

motorosocsi

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 191 posts

Posted 01 November 2013 - 11:08 PM

o sa fie gata la pastile cailor dupa cite am auzit

#5 Sorin128

Sorin128

advrider.com

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,405 posts
  • Moto: Hornet / VFR / RT1200
  • Numar: Da.
  • Club: Prieteni

Posted 01 April 2018 - 09:38 AM

http://www.zi-de-zi....ing-finalizate/

Lucrările la circuitul „Transilvania Motor Ring”, finalizate

Preşedintele Consiliului Judeţean Mureş, Péter Ferenc, a anunţat joi, 28 decembrie, cu ocazia unei conferinţe de presă, că lucrările la circuitul „Transilvania Motor Ring” au fost finalizate în proporţie de 100%.

Recepţia lucrărilor, sistată

Proiectul „Parc auto pentru sporturi cu motor” a avut o valoare de 58,13 milioane de lei şi a vizat realizarea unui complex de agrement şi sport pentru iubitorii sporturilor cu motor pe teritoriul localităţilor Ungheni şi Sânpaul, respectiv construirea unui circuit de viteză cu lungime totală de 3,7 kilometri, precum şi lucrări aferente: drum de acces DJ 151B – parc auto, lucrări de protecţie şi siguranţă, boxe, tribună şi parcări.

Chiar dacă lucrările au fost finalizate, recepţia acestora a fost amânată pentru 90 de zile din cauza unui incident, respectiv a unei tasări de teren.

„Recepţia lucrărilor a fost sistată pentru 90 de zile. În ziua când trebuia făcută recepţia a apărut, într-o zonă care nu afectează circuitul, o tasare de teren, din cauza căreia recepţia a fost sistată 90 de zile, pentru a se vedea din ce cauză a apărut această tasare de teren, într-o zonă care nu deranjează practic pista pentru că este o zonă laterală pistei”, a declarat , Péter Ferenc.

„Trebuie făcut un studiu de către firma constructoare, să se vadă dacă această tasare va putea deranja circuitul sau nu şi colegii de la Tehnic şi experţii să-şi spună părerea dacă se poate sau nu realiza recepţia lucrărilor”, a completat preşedintele Consiliului Judeţean Mureş.

După şapte ani…

Contractul pentru realizarea circuitului de viteză a fost semnat în mai 2010, cu SC Cooperativa Edile Appennino SCRL, lider al asocierii formate din SC Cooperativa Edile Appennino SCLR – SC Morani Impex SRL – SC Kasim Emaka SRL. În iunie 2014, Consiliul Judeţean Mureş a reziliat contractul cu SC Cooperativa Edile Appennino SCLR, care nu a predat în mod voluntar amplasamentul lucrărilor fiind nevoie de executare silită (februarie 2016). Din luna iunie 2016, lucrările au fost continuate de asocierea dintre SC Contranscom Benţa SRL şi SC Beta Cops SRL.

2hi064x.jpgxerbyp.jpgifd8r6.jpg

#6 george05

george05

ride slow...think fast...life is short..live it

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,011 posts
  • Moto: YZF R1-Gremlin
  • Numar: 2 x ZRO
  • Club: NU,multumesc...

Posted 01 April 2018 - 10:49 AM

Bine ca e gata. Acum, sunt curios daca firma constructoare se va misca rapid cu acel studiu. Si uite cum ne vom da, cel mai devreme, prin iulie. Pacat.

#7 Johann

Johann

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 344 posts
  • Numar: TM

Posted 02 April 2018 - 11:20 AM

http://www.zi-de-zi....ing-finalizate/

Lucrările la circuitul „Transilvania Motor Ring”, finalizate

Preşedintele Consiliului Judeţean Mureş, Péter Ferenc, a anunţat joi, 28 decembrie, cu ocazia unei conferinţe de presă, că lucrările la circuitul „Transilvania Motor Ring” au fost finalizate în proporţie de 100%.

Recepţia lucrărilor, sistată

Proiectul „Parc auto pentru sporturi cu motor” a avut o valoare de 58,13 milioane de lei şi a vizat realizarea unui complex de agrement şi sport pentru iubitorii sporturilor cu motor pe teritoriul localităţilor Ungheni şi Sânpaul, respectiv construirea unui circuit de viteză cu lungime totală de 3,7 kilometri, precum şi lucrări aferente: drum de acces DJ 151B – parc auto, lucrări de protecţie şi siguranţă, boxe, tribună şi parcări.

Chiar dacă lucrările au fost finalizate, recepţia acestora a fost amânată pentru 90 de zile din cauza unui incident, respectiv a unei tasări de teren.

„Recepţia lucrărilor a fost sistată pentru 90 de zile. În ziua când trebuia făcută recepţia a apărut, într-o zonă care nu afectează circuitul, o tasare de teren, din cauza căreia recepţia a fost sistată 90 de zile, pentru a se vedea din ce cauză a apărut această tasare de teren, într-o zonă care nu deranjează practic pista pentru că este o zonă laterală pistei”, a declarat , Péter Ferenc.

„Trebuie făcut un studiu de către firma constructoare, să se vadă dacă această tasare va putea deranja circuitul sau nu şi colegii de la Tehnic şi experţii să-şi spună părerea dacă se poate sau nu realiza recepţia lucrărilor”, a completat preşedintele Consiliului Judeţean Mureş.

După şapte ani…

Contractul pentru realizarea circuitului de viteză a fost semnat în mai 2010, cu SC Cooperativa Edile Appennino SCRL, lider al asocierii formate din SC Cooperativa Edile Appennino SCLR – SC Morani Impex SRL – SC Kasim Emaka SRL. În iunie 2014, Consiliul Judeţean Mureş a reziliat contractul cu SC Cooperativa Edile Appennino SCLR, care nu a predat în mod voluntar amplasamentul lucrărilor fiind nevoie de executare silită (februarie 2016). Din luna iunie 2016, lucrările au fost continuate de asocierea dintre SC Contranscom Benţa SRL şi SC Beta Cops SRL.

Oare de ce s-a amanat receptia, nu cumva trebuie achitata lucrarea dupa receptie?

veteran

#8 FLEX

FLEX

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,565 posts
  • Interests:orice ... cu motor
  • Moto: Gilera Dakota350/RC600-89/RC600-93Cobra
  • Numar: Benelli Tre-K1130 Amazonas
  • Club: DaewooClub

Posted 16 April 2018 - 09:43 PM

Oare de ce s-a amanat receptia, nu cumva trebuie achitata lucrarea dupa receptie?

Exact de-aia, my dear Watson!

Cacatii astia nu semneaza receptii si inventeaza noduri in papura tocmai pentru a nu fi obligati sa plateasca lucrarile, ca banii s-au dus pe pensii speciale si salarii nesimtite in administratia locala si la agentiile statului.

OCHII IN PATRU!

#9 unaetnumitsirc

unaetnumitsirc

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 566 posts
  • Moto: z 750 '07
  • Numar: Dreptunghiular
  • Club: Clubul meu

Posted 10 August 2018 - 12:30 PM

http://ardealnews.ro...nia-motor-ring/

Ce-ati patit ma baieti ? :))

#10 george05

george05

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,011 posts

Posted 10 August 2018 - 03:46 PM

Circuitul nu e drum public, deci asigurarea nu acopera daunele.
Participanții la evenimente trebuie sa aiba permis valid.
Asta asa la o citire pe sarite, dar sigurmai sunt aberații pe acolo.

Tarifele astronomice sunt pt competitii cu spectatori. Ziua de circuit pt a fi inchiriat pt diverse evenimente e in jur de 4-5000eur. Pt un track day, unde sa zicem ca ar participa in jur de 100 de oameni cu un tarif/zi de aprox 100eur, se face profit bun. Deci? Unde e problema tarifelor? Vrei competitii and shit? Ok fa bine si strange lume multa. Nu vrei? Favi track day si te scoti lejer cu profit chiar.

#11 Altair

Altair

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,187 posts
  • Moto: da
  • Numar: da
  • Club: Gentlemen Club

Posted 13 August 2018 - 10:41 PM

Nu cred că strangi 100 de plătitori la un track day, parerea mea

De vanzare : Triumph Rocket 2006, Triumph  Rocket 2009, Triumph Daytona 675 2009, Benelli TreK 1130 2010

#12 george05

george05

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,011 posts

Posted 13 August 2018 - 11:47 PM

Speculam si eu, iti dai seama. Comparativ doar pot, altfel nu. Daca ar fi un tarif de 100eur/zi cu toate facilitățile aferente, boxele pret rezonabil, transpondere, o apa, o cafea, avand in vedere ca totul pare profi(in afara de desenul circuitului care e oribil) eu spun ca nu s-ar pierde bani. Ca doar banii nu se fac doar din inchirierea circuitului. Ca sunt de platit curent, apa si altele de catre organizatori, si asta e drept. Desi ma indoiesc sincer ca un organizator ar putea iesi pe minus. Pana mea, e circuit nou, cel putin la inceput cred ca toti ardelenii ne-am inghesui pe el.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status