Sari la conținut

BALS ... SPEED VS MASINA


stulewa
 Share

Postări Recomandate

fuse groasa... clasica neacordare de prioritate la intrare pe drum principal, spidul loveste in plin, pasagerul proiectat peste vero 6-8m pilotul si conducatorul auto nasolie...

pasagerul stabil dat tavalit si resetat, nu pra stia ce s-a intamplat...

pilotul... hemoragie nazala usoara, comvulsii, inconstient

soferul inconstient

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nasol... Mi se pare doar mie ca sunt mai multe acum ca in plin sezon?

 

Sper ca cei implicati sa se insanatoseasca rapid!

 

P.S. Puteai explica mai omeneste sa inteleaga tot prostu', personal am citit de vro' 3 ori sa inteleg exact ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fuse groasa... clasica neacordare de prioritate la intrare pe drum principal, spidul loveste in plin, pasagerul proiectat peste vero 6-8m pilotul si conducatorul auto nasolie...

pasagerul stabil dat tavalit si resetat, nu pra stia ce s-a intamplat...

pilotul... hemoragie nazala usoara, comvulsii, inconstient

soferul inconstient

 

Nasol... Mi se pare doar mie ca sunt mai multe acum ca in plin sezon?

 

Sper ca cei implicati sa se insanatoseasca rapid!

 

P.S. Puteai explica mai omeneste sa inteleaga tot prostu', personal am citit de vro' 3 ori sa inteleg exact ce si cum.

La intrarea pe un drum principal o motocicleta SS loveste o masina in plin(neacordare de prioritate) iar pasagerul este proiectat la vreo 6-8m(de motocicleta cred) iar rider-ul si conservarul sunt sifonati.Pasagerul e stabil in ciuda celor intamplate dar si-a pierdut memoria,pilotul e inconstient..are o hemoragie nazala si convulsii..iar conservarul..iarasi inconstient.

 

Domn' profesor e bine? merit 10?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 COANE, cu felicitari!!!

ma scuzati dar nu am avut timp de poze dar eram cu mainile in gura pilotului ca sa nu se inece cu sange... lume multa ca la urs dar nici unu nu facea nimic, am mai aparul la un momentdat un baiat care mai stia ce sa faca.

primul l-am inpachetat pe pilot, montat cervicala, scos sapca... cam ciufulita bine de tot, urcat in taxiu, intravenos si directia bal mascat. m-am dus la pasager care era in stare de soc, nu prea stia ce s-a intamplat, de ce s-au lovit, etc... usor usor a inceput sa isi revina si sa puna intrebari, intre timp au venit si bajetii de la descarcerare, l-au scos din masina pe sofer care era cam blana... nu misca deloc, era pe silent... recunosc ca spre rusinea mea nu m-am uitat nici o secunda in masina sa vad in ce stare e, am realizat ca exista si o a treia victima cand l-am vazut pe targa...

cel mai putin sifonat din istoria asta a iesit clar pasagerul.

 

nu cred ca au avut viteza mare deoarece motoreta s-a oprit foarte aproape de masina, era ciufulita bine dar cand te izbesti de 2tone nu prea ai cum sa scapi doar cu ghidonul indoit.

 

sper ca bajetii sa iasa bine si sa ne vedem la o bere

 

OT-XX-WUZ mi se pare ca e nr motoretei si cred ca era un r6....

eu tocmai veneam de la Craiova cu un chopper pe care il cumparase un amic, toata tarasenia se intamplase cu maxim 30 de secunde inainte sa ajung,erau vreo15-20 de masni in coloana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 COANE, cu felicitari!!!

ma scuzati dar nu am avut timp de poze dar eram cu mainile in gura pilotului ca sa nu se inece cu sange... lume multa ca la urs dar nici unu nu facea nimic, am mai aparul la un momentdat un baiat care mai stia ce sa faca.

primul l-am inpachetat pe pilot, montat cervicala, scos sapca... cam ciufulita bine de tot, urcat in taxiu, intravenos si directia bal mascat. m-am dus la pasager care era in stare de soc, nu prea stia ce s-a intamplat, de ce s-au lovit, etc... usor usor a inceput sa isi revina si sa puna intrebari, intre timp au venit si bajetii de la descarcerare, l-au scos din masina pe sofer care era cam blana... nu misca deloc, era pe silent... recunosc ca spre rusinea mea nu m-am uitat nici o secunda in masina sa vad in ce stare e, am realizat ca exista si o a treia victima cand l-am vazut pe targa...

cel mai putin sifonat din istoria asta a iesit clar pasagerul.

 

nu cred ca au avut viteza mare deoarece motoreta s-a oprit foarte aproape de masina, era ciufulita bine dar cand te izbesti de 2tone nu prea ai cum sa scapi doar cu ghidonul indoit.

 

sper ca bajetii sa iasa bine si sa ne vedem la o bere

 

OT-XX-WUZ mi se pare ca e nr motoretei si cred ca era un r6....

eu tocmai veneam de la Craiova cu un chopper pe care il cumparase un amic, toata tarasenia se intamplase cu maxim 30 de secunde inainte sa ajung,erau vreo15-20 de masni in coloana...

Cinste tie,Jumba ,pentru atitudine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nush ce ai vrut sa zici cu BOD dar accidentul s-a petrecut in Bals, si din pacate soferul este si el motociclist de-al nostru.

http://balsnews.com/index.php/acasa/eveniment/146-accident-cu-trei-victime-la-iesire-din-bals



UPDATE: Şoferul autoturismului Cielo a ajuns la Spitalul Clinic din Craiova, după ce, în prealabil, a fost transportat la Unitatea de Primiri Urgenţe din Slatina, din cauza politraumatismelor suferite. Cei doi tineri aflaţi pe motocicletă, unul de 20 şi altul de 25 de ani se află internaţi la Spitalul din Slatina, dintre care unul în stare de comă. Este vorba, se pare, de pasagerul motocicletei marca Honda implicată în accident.

 

@stulewa: se pare ca nu a scapat asa de usor pasagerul cum ai crezut :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, bals... rog un moderator sa modifice titlul topicului, multumesc!

pai nu prea se stia cine a condus, eu am dedus ca cel proiectat a fost pasagerul deoarece nu avea manusi, ci doar casca...echipament zero... pozitia lui si a motoretei. era stabil termodinamic, lucid si fara tulburari de vedere. avea o mica taietura in palma si cam atat. l-am intrebat daca el a condus si nu stia saracu nici macar unde este sau ce s-a intamplat. este o reactie normala pe care o are creierul la un traumatizm puternic, iti sterge ultimele secunde...dupa ce l-am pus pe targa impreuna cu cei de la descarcerare n-a zis si cum il cheama. apoi eu m-am urcat pe cal si cap compas Bucuresti ca se facea tarziu si incepea sa stranga tricoul...

 

sa ne ti la curent nea Fulguletz :)

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, bals... rog un moderator sa modifice titlul topicului, multumesc!

pai nu prea se stia cine a condus, eu am dedus ca cel proiectat a fost pasagerul deoarece nu avea manusi, ci doar casca...echipament zero... pozitia lui si a motoretei. era stabil termodinamic, lucid si fara tulburari de vedere. avea o mica taietura in palma si cam atat. l-am intrebat daca el a condus si nu stia saracu nici macar unde este sau ce s-a intamplat. este o reactie normala pe care o are creierul la un traumatizm puternic, iti sterge ultimele secunde...dupa ce l-am pus pe targa impreuna cu cei de la descarcerare n-a zis si cum il cheama. apoi eu m-am urcat pe cal si cap compas Bucuresti ca se facea tarziu si incepea sa stranga tricoul...

 

sa ne ti la curent nea Fulguletz :)

In primul rand bravo ca ti-ai pastrat sangele rece si ca ai actionat.

 

:crack: Vezi ca e "stabil hemodinamic" adica nu parea sa aiba hemoragii. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca au avut viteza mare deoarece motoreta s-a oprit foarte aproape de masina, era ciufulita bine dar cand te izbesti de 2tone nu prea ai cum sa scapi doar cu ghidonul indoit.

 

Aici cred ca te inseli, martorii au identificat cauza accidentului: "Potrivit martorilor, motocicleta se deplasa cu o viteză foarte mare, lucru care a putut fi sesizat şi din urmele lăsate pe autoturismul condus de bălşeanul Marian Toader, de 48 de ani".

 

Multa sanatate celor implicati!

 

Iar lu' nenea Stulewa, felicitari pentru reactie/ prezenta de spirit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat acum un minut pe Marian (soferul autoturismului Cielo, care este unul dintre prietenii mei, motociclist vechi) si mi-a raspuns sotia acestuia...el fiind in stare de coma la Spitalul Nr.1 Craiova. Despre el este vorba in acest accident. Acesta a fost surprins cind a iesit in soseaua principala de viteza foarte mare a motocicletei, care se pare ca depasea o coloana care stationa sau se misca foarte incet...si impactul a fost nimicitor. Nu am indraznit sa cer mai multe detalii si nici nu vreau sa fiu partinitor avind in vedere relatia de prietenie ce ne leaga...asa ca nu pot decit sa doresc celor implicati in accident insanatosire urgenta si sa ne revedem sanatosi!

/index.php?/user/1067-jethro-tull/



https://picasaweb.google.com/115535409735507317956/Toamna2013?authkey=Gv1sRgCKWRuOTBs8Cg9QE#5936854590477454034

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat acum un minut pe Marian (soferul autoturismului Cielo, care este unul dintre prietenii mei, motociclist vechi) si mi-a raspuns sotia acestuia...el fiind in stare de coma la Spitalul Nr.1 Craiova. Despre el este vorba in acest accident. Acesta a fost surprins cind a iesit in soseaua principala de viteza foarte mare a motocicletei, care se pare ca depasea o coloana care stationa sau se misca foarte incet...si impactul a fost nimicitor. Nu am indraznit sa cer mai multe detalii si nici nu vreau sa fiu partinitor avind in vedere relatia de prietenie ce ne leaga...asa ca nu pot decit sa doresc celor implicati in accident insanatosire urgenta si sa ne revedem sanatosi!

/index.php?/user/1067-jethro-tull/

 

https://picasaweb.google.com/115535409735507317956/Toamna2013?authkey=Gv1sRgCKWRuOTBs8Cg9QE#5936854590477454034

Dragilor,

 

'Conservarul', este tot un motociclist ca si noi. Ar fi bine sa ne rezumam la ce s-a intamplat, sa le multumim celor care au fost la fata locului si au dat o mana de ajutor si sa le dorim sanatate tuturor celor care avut de suferit din acest accident.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rare datile cand purtatori de cuvant ai politiei rutiere spun in fata raporterilor ca motociclistul circula regulamentar (0:31)

Nasol accident, sa speram ca se vor recupera fara sechele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferentierea asta nu mai exista si din pacate lacuna asta duce la situatii aberante. Daca ala cu Cielo avea semn de cedeaza trecerea, trebuia sa cedeze. Daca nu avea (n-a fost, s-a furat, etc etc), legal cel de pe bulevard trebuie sa-i cedeze prioritatea celui de pe strada laterala.

 

Mdap. Exact. De parca atunci cand mergi pe DN ai timp/posibilitata sa vezi daca pe toate stradutele laterale exista semn de cedeaza, ca daca nu exista tre'sa opresti. Ma mir ca nu s-a gasit inca nimeni sa faca un ban pe treaba asta. Furi semnul noaptea si a doua zi iesi in fata unuia. "da banu' sau ramai fara permis".

 

Din cate stiu eu in codul rutier nu scrie drum principal si drum secundar. Avea cedeaza la intrarea pe un drum mai intens circulat, intra de pe drum judetean pe unul national, etc. Sanatate la toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Grigore, adu-ti aminte ca a mai fost un caz exact pe tiparul pe care il descrii tu!

 

"Motociclistul se deplasa regulamentar" = motociclistul se deplasa pe drumul cu prioritate (in cazul fericit in care acesta era semnalizat ca atare). Insa, la cum arata atat masina cat si mobra in urma impactului, ceva ma face sa cred ca viteza motocicletei era mai putin regulamentara.

 

Sanatate tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar atat? Fara "moarte conservarului!"? "Sa-l spanzuram!", "Sa-l rastignim!"? Nimic?

 

Parca lucrurile nu mai sunt atat de alb-negu cand amandoi sunt motociclisti, nu?

 

Cand un pulifric de 20 anisori, cherchelit, se imprastie singur pe bulevard si se incolaceste in jurul unui stalp, SIGUR l-a incomodat un conservar nenorocit, el mergea legal, nici un dubiu, Politia e o curva lenesa ca nu-si face datoria sa gaseasca conservarul invizibil.

 

Cand un motociclist iese de pe cedeaza si nu cedeaza prioritatea altui motociclist, ... stai putin, pai sa vedem, lipseste ceva, mai bine nu comentam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, la _acel_ caz ma refeream. Tuta aia nici acum nu a suportat consecintele. :(

 

@Grigore, adu-ti aminte ca a mai fost un caz exact pe tiparul pe care il descrii tu!

 

"Motociclistul se deplasa regulamentar" = motociclistul se deplasa pe drumul cu prioritate (in cazul fericit in care acesta era semnalizat ca atare). Insa, la cum arata atat masina cat si mobra in urma impactului, ceva ma face sa cred ca viteza motocicletei era mai putin regulamentara.

 

Sanatate tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar atat? Fara "moarte conservarului!"? "Sa-l spanzuram!", "Sa-l rastignim!"? Nimic?

 

Parca lucrurile nu mai sunt atat de alb-negu cand amandoi sunt motociclisti, nu?

 

Cand un pulifric de 20 anisori, cherchelit, se imprastie singur pe bulevard si se incolaceste in jurul unui stalp, SIGUR l-a incomodat un conservar nenorocit, el mergea legal, nici un dubiu, Politia e o curva lenesa ca nu-si face datoria sa gaseasca conservarul invizibil.

 

Cand un motociclist iese de pe cedeaza si nu cedeaza prioritatea altui motociclist, ... stai putin, pai sa vedem, lipseste ceva, mai bine nu comentam...

Pai întotdeauna cautam scuze motociclistului. Acum cautam scuze la 2 motocicliști. Ce ai vrea?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

analizand mai bine situatia cred ca de vina, sa zicem asa, a fost soarele. sa va explic si dece: chiar inainte de Bals mi-am repozitionat oglinzile deoarece imi batea fix in ochi... adica fix in dreapta conducatorului auto.

eu unul personal, cand ies de pe cedeaza si vreau sa fac stanga prima oara ma asigur in dreapta si apoi studiez banda ce o am de traversat. probabil ca s-a uitat in dreapta si orbit de soare nu a distins motocicleta de pe banda din stanga lui. stiti cu totii ca daca priviti spre soare ai nevoie de cel putin o secunda pentru ca pup[ila sa focalizeze iarasi corect... probabil secunda decisiva in cazul de fata.

 

daca voi spuneti ca mobra a avut viteza mare inseamna ca au schimbat astia aliajele din care fac furci si roti ca nici macar pana pe fata nu avea... s-a u spart plasticele si cam atat. masina a fost lovita in stalp si a suferit o deformare normala la viteza mica... ce dreaqu, a primit un ciocan de 300kg cu o viteza de 50-70km/h voriati doar sa i se sparga geamurile?!?? pai daca dai un picior mai hotarat in usa de la cielo o faci varza....

masina NU ERA TRECUTA DE AXUL DRUMULUI IN TOTALITATE ceea ce ma face sa cred ca motoreta a lovit-o pe mijlocul benzii iar aceasta s-a mai deplasat apoi ceva de genul 1m...

Daca ne amintim bine a fost anul trecut un accident pe dn1 unde mobra avea putin peste suta si a rasturnat conserva.... dar asa e, uitam repede si avem prostul obicei de a repeta greseli!

 

@Adam: asa ar trebui sa se discute despre toate accidentele deoarece nu cred ca exista vre-un "conservar" care sa dorasca un accident. suntem doar oameni care gresim!



hai ca am comis-o, are roata sparta mobra... oricum imi sustin parerea ca nu avea viteza mare trotineta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...