Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 Strada,Factory si Trail din 2005


Kristian K
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mno,amu ca se gata un an(dezastruos pentru mine!),va doresc sanatate maxima,fericire cat incape si km pe Aprilici cat de multi si ieftini!

post-41801-0-96216900-1420042038_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una buna de tot:

''Buna ziua.

Ai sunat la linia verde pentru persoane cu tulburari mentale.

Daca esti obsesiv-compulsiv, apasa tasta 1 in mod repetat, de cate ori doresti.

Daca esti codependent, roaga pe cineva sa apese tasta 2 in locul tau.

Daca ai mai multe personalitati, apasa tastele 3,4,5 si 6

Daca esti paranoic, stim cine esti si ce vrei, asteapta pe fir ca sa putem sa iti localizam apelul.

Daca esti psihotic, apasa tasta 7 si iti vom face imediat legatura cu nava mama din comandamentul galactic.

Daca esti schizofrenic, asculta cu atentie si o voce o sa iti spuna pe care tasta sa apesi

Daca esti depresiv, nu conteaza pe care tasta apesi, oricum nimeni nu o sa raspunda.

Daca esti dislexic, apasa 69696969

Daca esti nevrotic, framanta cu toate degetele tasta diez pana auzi bip si apoi asteapta sa auzi inca o data bip

Daca ai pierderi de memorie de scurta durata, te rugam sa inchizi si sa suni peste cateva minute.

Daca ai stima de sine scazuta, te rugam sa inchizi. Operatorii nostri sunt mult prea ocupati ca sa vorbeasca cu tine.''


» Post actualizat in 01 Jan 2015 17:59

S-ar putea sa schimb Aprilica mea cu o Aprilica Shiver.

Ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani pentru noul an, sa speram ca o sa reusim sa facem mai multi km cu Aprilicile,fata de anul ce a trecut.

Si fara cazaturi!

 

Daca iti place, de ce nu ? E umpic mai spre naked,deci drumurile neasfaltate nu o sa mai fie asa prietenoase.:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut in poze pe net si ce am mai citit, comparatia dintre Fun shi Shiver ar fi cam asa:

PRO:

are motor mai mare / mai puternic / mai bun (750 cmc v-twin 90 grade)

e naked, arata mai bine (spun eu)

CONTRA:

avand motor mai mare, consuma mai mult (aproximatix 6 l / 100 km, conform fuelly.com)

e naked, daca faci touring o sa te cam bata vantul

tot ca e naked, nu prea merge pe offroad / forestiere decat cu viteza mica si emotii mari :)

 

Si uite asa, avantajele sunt si dezavantaje in acelasi timp, depinde cum privesti lucrurile. Eu zic sa faci cum simti; daca tu crezi ca e o oportunitate si daca iti place, nu mai astepta si cu ia-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oportunitatea asta include pastrarea Aprilicii actuale? Daca da,nu mai sta pe ganduri cu noua achizitie. Daca oportunitatea inseamna sa ramai pe viitor doar cu Shiver, atunci alege care iti place mai mult. Strada e tot un fel de naked pana la urma.(protetie la vant)

» Post actualizat in 02 Jan 2015 07:36

Oportunitatea asta include pastrarea Aprilicii actuale? Daca da,nu mai sta pe ganduri cu noua achizitie. Daca oportunitatea inseamna sa ramai pe viitor doar cu Shiver, atunci alege care iti place mai mult. Strada e tot un fel de naked pana la urma.(protetie la vant)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorine,Strada/Fun sunt allrounder,caci la cursa generoasa a suspensiei/garda mare la sol,face fata si la macadam.Fiind allrounder,include si a fi naked!Shiver-ul e clar doar naked,deci dependent de asfalt!

 

Din pacate,varianta mea NU include pastrarea Aprilicii,ci ma obliga s-o dau la schimb cu Shiver-ul plus o diferenta de 1000 de euro care trebuie sa-i dau eu!Shiver-ul e din 2007,are 5.600 de km,este cu primul proprietar de noua si inmatriculata!Plusuri si minusuri!

 

Eu si nevasta-mea vrem sa ne mai luam inca cate o mobra de enduro,respectiv eu o Yamaha Trailway de 200(am gasit una la 1000 de euro,stare buna si inmatriculata in Ro),iar nevasta-mea o Yamaha XG 250 tricker,cum a mai avut in 2012.


» Post actualizat in 02 Jan 2015 08:23

LA MULTI ANI !! va urez si eu :alcy: si un an nou de calarit cat despre Shiver eu zic sa o iei. :)

La multi ani!

Ia te uita cine a revenit printre noi!

 

Ce mai faci Gabi?Care mai e viata ta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca fost posesor de Dorsoduro (aceeasi motorizare ca Shiver) pot sa spun cateva pareri:

- consumul de 6% este un vis frumos... in afara orasului, singur si la maxim 110 km/h. Atat. Vantul e greu doar la peste 140.

- feeling-ul este minunat, cuplul demential, zambet tamp pe fata dupa orice drum care contine viraje :D

- nu ai ce cauta pe off cu ea... grea. Adica merge un forestier usor, etc. dar atat.

- rezervor mic pentru consumul ei

 

Daca vrei un allrounder, pastreaz-o pe cea de-acum.

 

An nou cu bine si pe roti ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de parere Thomas si La multi ani si tie!

Intr-adevar daca consumul la Shiver e asa de mare,a mea e de vis,caci la 100-110 km/h mananca 3,7-3,9 l,iar cu un rezervor de 16 l fac 350-370 km fara probleme!

Inca ma mai gandesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, si din partea mea !

Ditto!

» Post actualizat in 08 Jan 2015 09:11

Asta pentru cei nostalgici:

http://romaniancar.com/category/romanian-motorcycle/

» Post actualizat in 08 Jan 2015 11:34

Cumpar:

 

1)http://www.motocicli...v-125-van-van/;

 

2)http://www.motocicli...y-200-sau-225/;

 

3)http://www.motocicli...xg-250-tricker/;

 

Doar inmatriculate in Ro!

PM sau tel 0745859585.

Cristi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima iesire pe anul acesta, scurta dar buna.... pana la 'benzinarie',facut plinul si apoi bagat la somn pana la urmatoarea zi mai calda de 20 grade.

Folosit pentru prima data fuel stabilizer, sa vedem cum e.

 

Sa vina vara... :bike-037:

post-14712-0-93287900-1420997354_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vina vremea mai calda,nu neaparat vara,ca urasc canicula!

Nu iti iei portbagaj si top-case?Ce ai hotarat pana la urma?

 

Faina poza,Mariuse!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-as lua eu multe :D.

Inca nu m-am decis,daca as reusi sa plec la o plimbare de mai mult de o zi,in 2 pers, atunci sigur as cumpara cel putin topcase. Pana atunci nu ma grabesc.

 

Ieri cu moto,azi cu sania....

 

Ps: Naspa cu cauciucuri de vara pe zapada, era sa raman impotmolit intr-un damb de zapada.:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-as lua eu multe :D.

Inca nu m-am decis,daca as reusi sa plec la o plimbare de mai mult de o zi,in 2 pers, atunci sigur as cumpara cel putin topcase. Pana atunci nu ma grabesc.

 

Ieri cu moto,azi cu sania....

 

Ps: Naspa cu cauciucuri de vara pe zapada, era sa raman impotmolit intr-un damb de zapada. :D

Mno,numa-ncet ca nu-i concurs!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concurs de cumparat lucruri ?

Sau te referi sa merg incet cu mobra ? :D

"Ieri cu moto,azi cu sania..." :crack:

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cum este vremea zilele astea faci sanie din masina :)).

 

Cum se simte Aprilica in doi ? Pana acum am mers doar 1km cu pasager. Eu am 75kg si pasagera 50kg.

Intreb pentru ca as vrea sa fac o excursie de cateva sute de km. Puterea si consumul stiu ca le afecteaza putin,franele la fel. Altceva ?

Oricum la fata locului o sa ma adaptez in functie de caz :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mers decat vreo 200 de km in total cu nevasta-mea ca si pasager,dar e ok la kg voastre!Eu nu car pasager decat daca e musai!!!Altfel,cine vrea pe mobra,sa-si ia!Am zas!!!

Daca mai pui si un top-case cu bagaj pe langa pasager,e chiar ok!

Eu am 80 de kg,nevasta-mea 50 de kg si am avut vreo 8-10 kg bagaj(top-case-ul mare de 47 de litri).Deci undeva la 140 de kg.Ei spun ca duce 180 de kg,dar sa nu exageram!Clar consumul va fi nitel mai mare,dar si daca vei merge mai sportiv nu va depasi 4,8-5 l/100 km si va trebui sa franezi nitel anticipat,dar nu neaparat tras de maneta de frana mai ferm!Nu vreau sa-ti dau lectii,dar eu execut franarea astfel:incep cu spatele,trec in frana de motor combinata cu franarea spate,api tot in frana de motor trec franarea pe fata!NICIODATA sa nu franezi cu fata pe macadam,oricat de mult ti se pare ca ar tine,mai ales la coborari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suspensia intarita la maxim, presiune mai mare in ambele si atentie la frana fata. Din cauza ca e doar un disc, la o franare de urgenta simti ca te "duce" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suspensia intarita la maxim, presiune mai mare in ambele si atentie la frana fata. Din cauza ca e doar un disc, la o franare de urgenta simti ca te "duce" .

Cam da!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de sfaturi.

Preventiv conduc si eu,mai ales cand nu merg de unu singur. Cand sunt singur imi permit sa 'risc' cu 5-10% mai mult.

Gandul ca e misto sa ajungi intreg acasa e mai puternic decat doza de adrenalina.

 

cine vrea pe mobra,sa-si ia!Am zas!!!

Asa ma gandeam si eu. Dar prietena nu are bani de mobra. Si parca o stiu mai in siguranta in spatele meu pe sa,decat in spatele meu pe mobra:D

Se pricepe mai bine la a fi pasager,decat la a lua taurasul de coarne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 Strada,Factory si Trail din 2005
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...