Sari la conținut

Suzuki GSR 600


LYM
 Share

Postări Recomandate

Daca tot bate la usa sfarsitul de sezon si mai rar cu iesirile, am zis sa va prezint si eu motocicleta mea:

 

Suzuki GSR 600, prima inmatriculare: 03.2010.

Am cumparat-o vara aceasta (e primul meu motor) la 5900km. Am stat in cumpana daca sa iau GSR sau GSX-R, insa am mers pe prima varianta, tinand cont ca doar ce am luat permisul si ca il voi folosi destul de mult si prin oras (acasa-birou)

 

- In primul rand i-am pus cauciucuri noi, dat fiind ca si eu eram 'nou' - Michelin Pilot Power 3

- Parbriz Puig

- crashpad-uri Puig

- revizie cu ulei Motul 7100 la MotorTeam.

si ... cam atat.

Mobra merge ceas, nu am avut niciun fel de problema cu ea. In primele 6 sapt dupa ce mi-am luat permisul am facut aproape 7000km.

Consum: Bucuresti - ~6.5%, extraurban (min. 5.2%, max. 6.5-7, mers doar pe autostrada, cu viteza)

 

Ca si impresii, motocicleta este extraordinar de agila si de manevrabila prin oras. Dpmdv este f. buna pt. un incepator cumpatat (pana in 8000rpm este cuminte, dar si fuge atunci cand o calci pe coada).

Un pic mai greu la mersul in afara (deh, naked), insa cu parbriz nu am avut probleme majore, si am fost cu ea pana in Grecia.

 

Atasez si cateva poze din excursiile mele 'calare':

 

efks1v.jpg

bdqq9e.jpg

1z4crqd.jpg

2m2b6op.jpg

dca7ex.jpg

4li05u.jpg

2eato2p.jpg

2yltmpw.jpg

2iidgxu.jpg

dr5go.jpg

La ~1 luna dupa ce am luat permisul :D :

2nujd6r.jpg

Editat de LYM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai niste tobe si ai super motor.

Dupa prima mea tura cu un GSR am ramas uimit cum schimba vitezele "pe mut" fara sa auzi nici cea mai mica cloncaneala. La inceput am avut impresia ca nu le schimba, ca nu intra din 1 in 2 si cand ma uit pe indicatorul din bord... Eram cu viteza 4 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motor exceptional, versatil, daca nu exagerezi cu viteza (este, totusi, necarenat), iar in peisajele acelea "da" foarte bine. Parca este "facut" pentru acolo.

Ai grija de motor (adica in primul rand de tine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Facut revizia:

- bujii noi NGK iridium

- filtru de aer original Suzuki

- baterie noua Varta AGM

 

Nicio problema tehnica pana acum, am facut ~10,000km de cand o am, merge excelent :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut, ma bate gandul sa-mi iau si eu un GSR, inca nu m-am hotarat intre acesta si Yamaha FZ6 si Honda Hornet. Vreau sa te intreb cum e pozitia pe ea, atat a pilotului cat si a pasagerului, poti sa mergi distante mai lungi, stiu fiind necarenata ai ceva probleme cu vantul la viteze mari, dar pana acum am avut tot necarenata si la 120-130km/h a fost ok. Eu am 1,68 si nu gasesc niciun turing mai micut asa ca mi-am intreptat atentia spre cele 3. Multumesc , asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma bate gandul sa-mi iau si eu un GSR, inca nu m-am hotarat intre acesta si Yamaha FZ6 si Honda Hornet. Vreau sa te intreb cum e pozitia pe ea, atat a pilotului cat si a pasagerului, poti sa mergi distante mai lungi, stiu fiind necarenata ai ceva probleme cu vantul la viteze mari, dar pana acum am avut tot necarenata si la 120-130km/h a fost ok. Eu am 1,68 si nu gasesc niciun turing mai micut asa ca mi-am intreptat atentia spre cele 3. Multumesc , asfalt uscat!

Salut.

 

Doar ce m-am intors dintr-o excursie de o saptamana (2500+ km Grecia, Albania, Macedonia) cu GSR-ul si in afara de fund (doar astazi am facut 800km dintr-o bucata) nu ma doare nimic :) Intr-adevar, fiind naked iei cam tot vantul in fata, insa nu este deranjant, poti sa mergi constant cu viteze mari. Vara trecuta am mai facut o excursie de 3000+km tot cu GSR-ul, fara probleme.

Cu pasager nu am facut iesiri mai lungi de 250km; pasajera nu s-a plans de nimic, insa eu stateam usor cam inghesuit, dat fiind ca sunt foarte inalt.

Tie ti s-ar potrivi perfect - e usurica, agila, iar la inaltimea ta ti-ar 'veni' mai bine :)

ps: eu intentionez sa o vand la sfarsitul sezonului pt a face loc uneia mai mari, asa ca daca te-ar interesa da-mi de veste.

 

@sanduionut - merci! Presupun ca tine de gusturi, mie imi plac foarte mult fiindca sunt mari, usor vizibile si imi place si forma lor.

Editat de LYM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Doar ce m-am intors dintr-o excursie de o saptamana (2500+ km Grecia, Albania, Macedonia) cu GSR-ul si in afara de fund (doar astazi am facut 800km dintr-o bucata) nu ma doare nimic :) Intr-adevar, fiind naked iei cam tot vantul in fata, insa nu este deranjant, poti sa mergi constant cu viteze mari. Vara trecuta am mai facut o excursie de 3000+km tot cu GSR-ul, fara probleme.

Cu pasager nu am facut iesiri mai lungi de 250km; pasajera nu s-a plans de nimic, insa eu stateam usor cam inghesuit, dat fiind ca sunt foarte inalt.

Tie ti s-ar potrivi perfect - e usurica, agila, iar la inaltimea ta ti-ar 'veni' mai bine :)

ps: eu intentionez sa o vand la sfarsitul sezonului pt a face loc uneia mai mari, asa ca daca te-ar interesa da-mi de veste.

 

@sanduionut - merci! Presupun ca tine de gusturi, mie imi plac foarte mult fiindca sunt mari, usor vizibile si imi place si forma lor.

Multumesc mult! Inca nu m-am hotarat intre GSR si FZ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

 

Tie ti s-ar potrivi perfect - e usurica, agila, iar la inaltimea ta ti-ar 'veni' mai bine :)

ps: eu intentionez sa o vand la sfarsitul sezonului pt a face loc uneia mai mari, asa ca daca te-ar interesa da-mi de veste.

 

@sanduionut - merci! Presupun ca tine de gusturi, mie imi plac foarte mult fiindca sunt mari, usor vizibile si imi place si forma lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...