Sari la conținut

plimbare la Rosia Montana


Postări Recomandate



asa cum mi-am promis,prima oprirela ana lugojana....clatita si cafeaua m-au mai incalzit un pic, era un soare cu dinti si mi-a fost cam rece la 9 cand am plecat, am continuat spre faget, traseu care alta data il uram ( cu conserva) acum a devenit foarte atractiv, incet m-am imprietenit si cu motorul, e un transalp ce l-am luat acum la sfarsit de sezon..pe la cosava, soare..o adevarata placere...serpentine....



intrarea in judetul hunedoara, sunt cam la a 3-a iesire, acam totul e nou pentru mine,altfel privesc natura,altfel o simti, cu parfumul ei,e tare diferit fata de masina....imi vine sa opresc din 10 in 10 km :)



pana la ilia a fost o placere, pe dealurile de la cosevita si ohaba, spectacol, asa m-am bucurat ca si-a revenit vremea si am apucat iesirea asta, ....am intrat pe dn7, sau e68..aici nu am admirat peisajul prea mult,o aglomeratie ce am prins, ma repet, incepator fiind am un morcov cand e trafic intens.......fac stanga spre brad si cool...din nou ma simt in largul meu, curbe, circulatie putina....



intre brad si abrud am mai oprit de cateva ori...motiv intemeiat: peisajul :) mirific, parca eram Magada Savuica de pe facebook, erau formele de relief, dar mai erau si oamenii care intretineau acele dealuri, numai gradini imprejmuite, livezi cosite, mirosul de fan si de stiulete....mai era si mirosul specific de comina(din care se facea tuica) prin sate...spectacol!



ce imi place laplimbarea pe motor e faptul ca poti sa meditezi, nu te deranjeaza nimeni...telefoanele, la ele ma refer, tot cautam solutii ca sa imi fac plimbarea mai plactuta, asa ma tenta sa fac stanga sau dreapta spre toate satela care le vedeam pe indicatoare, ma gandeam ca mi-ar place o tura in care sa nu fi nevoit sa te garabesti sa ajungi la capat k mai tre sa te si intorci...cate locuri frumoase asi descoperii, sunt convins ca sunt dar nu sunt promovate.....si daca ar fi promovate eu nu am timp sa le vizitez...nu acum..

Attached Thumbnails

 

post-79118-0-84904600-1381262532_thumb.jpg

post-79118-0-40055000-1381262540.jpg

post-79118-0-80105200-1381262546.jpg

post-79118-0-43189100-1381262551_thumb.jpg

post-79118-0-40110700-1381262562_thumb.jpg

post-79118-0-62375600-1381262567_thumb.jpg

post-79118-0-37801500-1381262575_thumb.jpg

post-79118-0-48813300-1381262582_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo. Frumos. Parca ma regasesc pe mine la prima iesire...sunt tot incepator, desi am avut motorul in suflet toata viata.

 

Prima iesire fara caroserie(B de 16 ani)...cu noxele, mirosurile amestecate din sate...mirific...

 

Ai prins vreme super. Se pare ca si saptamana asta va fi frumos. Trag si eu tare acum..ca sa imi ajunga peste iarna. :)

 

Asfalt uscat sa ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ce imi place laplimbarea pe motor e faptul ca poti sa meditezi, nu te deranjeaza nimeni...telefoanele, la ele ma refer, tot cautam solutii ca sa imi fac plimbarea mai plactuta, asa ma tenta sa fac stanga sau dreapta spre toate satela care le vedeam pe indicatoare, ma gandeam ca mi-ar place o tura in care sa nu fi nevoit sa te garabesti sa ajungi la capat k mai tre sa te si intorci...cate locuri frumoase asi descoperii, sunt convins ca sunt dar nu sunt promovate.....si daca ar fi promovate eu nu am timp sa le vizitez...nu acum..

Bine spus... este o zona deosebit de frumoasa, iar satele relativ pustii dau o nota aparte zonei. Ai fost pana in Rosia Montana ori prin zona?

Eram curioasa daca se mai lucreaza pe la galeriile Catalina- Monulesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propaganda asta ... ptr prosti.

 

Faza trista e ... ca sunt foarte multi prosti.

 

Si inghit minciunile si rapoartele miniere ... care atesta .. ca totul e ok .. sa inceapa sapaturile.

 

Ai de p00la mea.

 

Votati cu VICTORAS COMUNISTU ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care poza e de la rosia montana ca eu nu recunosc niciuna :) (am fost acolo recent). poti zice ca recunosc satul destul de bine dar si dealurile din jurul satului. am vizitat galeriile romane si muzeul de la Rosiamin (am filmat tot acolo dar nu pot sa le fac publice pentru ca i-am promis directorului ca e o filmare pentru uz personal). n-am vizitat muzeul RMGC si galeriile Catalina ...de'al naibi ca sa nu le fac pe plac RMGCistilor :)

Am fost si la Taul mare de unde se vede dealul dupa care se afla gropanul de la Rosia Poieni. Noi am stat o noapte acolo ..dar pentru cei care doresc sa se duca va recomand sa va luati cazare in alta parte intrucat conditiile de la singura pensiune sunt destul de modeste. Am luat cina la pensiune si sincer ne-a spart. am dat 80lei dar nu am mancat mare lucru.

 

asta e drumul de la rosia poieni (peste deal de rosia montana) spre alba iulia

 

 

 

post-746-0-59383600-1381343229_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost in viteza, nu vroiam sa ma prinda noaptea pe drumul spre timi, am vrut sa iau masa la pensiunea din rosia dar nu am gasit pe nimeni, erau deschise usile dar nici picior de angajat, cateva masini parcate afara, dar cred ca erau cazati doar, nu am gasit sala de mese si m-am lasat pagubas...

post-79118-0-01057000-1381349959_thumb.jpg

post-79118-0-33244400-1381349976_thumb.jpg

post-79118-0-26219800-1381349983_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine ca nu ai gasit pe nimeni :)

mancarea nu e extraordinara si dupa cum ziceam noi am platit cam mult pentru o masa (mai mult de 40 lei de persoana e destul de mult. o masa ca aia costa 20-30 lei in bucuresti ). am vrut sa cumpar niste palinca de la patronul pensiunii dar cand a zis ca vrea 50 lei litrul m-am lasat pagubas. pe marginea drumului costa 20-25 lei litrul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sergiu_Q, galeriile Catalina-Monulesti sunt inca in lucru deci nu puteai sa le vizitezi...iar la Muzeul Aurului nu ai pierdut prea multe, doar o casa restaurata si cateva obiecte de artizanat de la mineri.

Daca mai ajungeti in zona va recomand cantina minerilor, pret -calitate ok, este exact langa Muzeul Aurului, si daca va place ramaneti cu cortul la Taul Mare...

post-69840-0-44637700-1381411739_thumb.jpgpost-69840-0-80942700-1381411981_thumb.jpg

Editat de bmw_life
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cantina ne-a fost frica sa intram ca aveam la mine niste foi printate cu salvati rosia montana :))

oricum nu mi-am dat seama unde e cantina. eu din ce am vazut langa muzeul ala e sediul RMGC. cel putin asa scria pe perete :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine ca nu ai gasit pe nimeni :)

mancarea nu e extraordinara si dupa cum ziceam noi am platit cam mult pentru o masa (mai mult de 40 lei de persoana e destul de mult. o masa ca aia costa 20-30 lei in bucuresti ). am vrut sa cumpar niste palinca de la patronul pensiunii dar cand a zis ca vrea 50 lei litrul m-am lasat pagubas. pe marginea drumului costa 20-25 lei litrul :)

aia de zici tu de pe marginea drumului face exact atata cat zici tu--25, si e pishwaiss..50 e de multa vreme, nu de-acu`

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi dar din punctul meu de vedere pretul ar trebui sa fie undeva la de doua ori pretul rachiului simplu :) iar rachiul simplu e 10-15lei litrul :) (nu ca as fi mare betiv dar e frumos sa-ti servesti oaspetii cu ceva bun :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...