Sari la conținut

FZ1 Fazer / FZS 1000 Fazer


markyinxs
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu zic ca un 10w50 sau 15w50 ar merge brici pe un 1000,ma gandesc ca se incinge mai rau decat 600,chiar daca merg rar prin oras,eu am folosit numai 10w40 de 5 ani,cu motoru mers numa afara,foarte putin oras,pui ulei si in functie de temperaturi,still de mers si unde mergi cu ea mai mult,oras sau afara,corect nu?5w30? pai si cand se incinge motoru ce vascozitatea mai are uleiul ala?

la temperatura de functionare e diferenta foarte mica de vascozitate intre 30 40 si 50 , restul propietatilor uleiului au legatura cu pachetul de aditivi , baza uleiului (producatorul si seria adica) la extrem conteaza dar cand mergi cu 120 pe autostrada e mai bun ala subtire.

mult mai important e sa fie prima cifra cat mai mica

 

capacitatea cilindrica nu are legatura cu cantitatea# de caldura pierduta de motor, compresie, avans, afr etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15w50. folosit bell ray motorex si motul. egzact in ordinea asta si recomandarea. 10w40 e prea slab uleiul.

si de care marca ai fost cel mai multumit?e ceva de capul la bell ray ala ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai grija cu castrol,ca am auzit ca majoritatea de la noi e cam made la turcalete,am folosit 4 ani motul 10w40,f multumit,anul asta am schimbat de 2x ori uleiul, a doua oara am pus eneos 10w40 ca sa mai economisesc niste bani si oricum nu ii faceam rau ca schimbam uleiul,aveam deja 5500 km cu motulul si nu avea rost sa ma duc inca 1500-2000 km cu el,cica nr 1 japonez Eneos asa se lauda ei japonezii,24 lei litru + filtru m-a costat 100 lei,am pus un ulei echivalentul la motul 5100 10w40,nimic de ingrijorat pentru ca nu prea merg in oras,doar regim turing si ocazional sportiv,am fost surprins sa observ cutia putin mai fina decat cu motul si parca se incinge motoru putin mai greu,acum ramane sa vad cat persista,motul am cumparat doar de la reprezentanta,s-au adus de tata de afara din Franta,unele persoane imi spun ca dupa 3000-3500 km e papa il schimbi eneos,ramane sa testez pe viitor varianta echivalenta la motul 7100 si vreau sa vad ce poate si bel ray si Yamalube,care ar fi acelasi cu Motul dar ii mai adauga niste aditive,btw ,Yamalube gasesti doar la reprezentanta Yamaha,deci,doar made in japan,nu inteleg Eneos,made in japan,si de ce e atat de ieftin,doar 24 lei 10w40 ? 15w50 era vro 35 lei litrul.

 

Se simte mai bine cu 10w50 decat cu 15w50 ?

Am un prieten care a folosit castrol si nu era multumit de el,prea galagioasa cutia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si esti multumit de el fata de ce ai folosit si inainte?

A folosit cineva lichidele de racire de la motul?am folosit 2 schimburi pana acum hepu si am fost multumit de ele ma gandeam sa incerc motul totusi,astea parca le cumperi si le pui direct in moto nu ?nu mai amesteci cu apa distilata si faci jumate jumate

 

https://www.motoemotion.ro/lichid-de-racire-moto/

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

mi-ai dat o idee cu adaptoru asta negru. dau o bere

si ala luat de tine se poate face. ma pacait doar forma din partea care vine montata pe cadru.

:)

 

ce progrese ai mai facut cu fz1-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Niste placute de frana fata FZ1 ('06-15) nu trebuie la nimeni? Le cumparasem pt mine, dar nu le mai folosesc ca am trecut pe radiale de R1.

 

150 lei amandoua, transport inclus
Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...