Sari la conținut

FZ1 Fazer / FZS 1000 Fazer


markyinxs
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ai luat fz? ne vedem pe la vreo intrunire.

nu inca. am gasit un anunt in Cluj, dar am cerut detalii si nu am primit raspuns la mesaj, asa ca mai caut.

anuntul era asta:

http://mercador.ro/oferta/vand-yamaha-fzs-1000-fazer-impecabil-IDAXmn.html

acum e dezactivat. a fost intai 2150 euro si apoi a scazut la 1800. eu as fi dat 2150 fara problema daca mobra era ok. dar nu am primit raspuns la mail.

daca nu gasesc nimic o sa o aduc din Germania in martie, am vorbit deja cu un prieten.

 

am mai gasit acu un anunt:

http://mercador.ro/oferta/yamaha-fazer-fzs-1000-143-cp-IDNNFw.html

daca stie cineva motocicleta il rog sa posteze aici si ii multumesc anticipat.

 

si inca un anunt, la care am cerut detalii si nu am primit raspuns:

http://www.okazii.ro/motociclete-yamaha/yamaha-fzs-1000-a59568689

la fel, daca stie cineva ce e cu mobra, as fi recunoscator sa imi zica si mie.

e tare ciudat sa pui un anunt de vanzare si sa nu dai detalii cand iti cere un posibil cumparator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ok cea visinie ,a vrut sa o cumpere un frend dar nu a reusit sa o vanda pe a lui pt a face rost de bani,am vb eu la tel cu propietaru acum ceva timp,o vinde pt ca si-a cumparat busa si fzs e pt fisu acuma dar e cam mare pt el si din motivul asta nu stie ce sa faca sa o vanda sa nu o vanda ,cauta nr lui prin anunturi si suna-l.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

E un sport-touring cu V2 de-o mie. Singura lui problema e ca la generatiile mai vechi consumul este destul de ridicat - undeva la 10% in oras. In orice caz, cand m-am alergat cu baietii, fata de un R1 2007 am iesit la consum cu 1L mai mult. Deci si miarele 4L papa gaz daca te dai la ele.

 

Este o motocicleta destul de nisata, dar e pe sufletul meu :)

Care 10:))).Eu am avut VTR si consuma de la 13 in sus.Ia 8 un 600 in oras.Plus ca era model pe carburatie....Avantajul era ca are un motor foarte rezistent,acelasi pus si pe varadero

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salutare. Am luat FZS-ul pe care l-am vrut. scuze pentru intarzirerea cu care postez, dar am muncit mult, ca sa am bani de benzina la vara. asta e.

acum va mai rog ceva. daca puteti sa imi spuneti de unde sa iau crash bar pentru cadru, din alea care se erodeaza usor, care nu duc tensiunea in cadru. sunt obosit acum si poate nu ma exprim prea gramatical. am inteles ca sunt unele dure, care duc tensiunea in cadru. nu vreau din alea.

si sunt altele mai cauciucate cumva. care la o cazatura se duc de tot. dar care nu afecteaza cadrul. din alea vreau sa imi cumpar si eu.

nu ma injurati. sigur se intelege printre randuri. daca imi poate da cineva un link, multumesc mult.

daca aberez, stergeti postarea mea.

o seara buna sa aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce spui tu acolo sunt crash pad-uri. Cauta pe la vanzari, era cineva care le facea/aducea custom si destul de ieftine.

 

Crash bar-uri gasesti relativ ieftine pe ebay.co.uk.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce spui tu acolo sunt crash pad-uri. Cauta pe la vanzari, era cineva care le facea/aducea custom si destul de ieftine.

 

Crash bar-uri gasesti relativ ieftine pe ebay.co.uk.

Da. crash paduri. asa e. ms. ma uit pe la vanzari, poate gasesc ceva. seara buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pui ceva poze cu FZS-ul? Cu cat l-ai luat?

Deocamdata nu am poze. nu prea fac poze in general. iar banii nu conteaza. orientativ am dat cam pretul mediu pe care l-am gasit pe mobile.de

important e cam am luat ce mi-am dorit si ca sunt foarte multumit de alegere.

nu am mers cu ea inca decat cateva sute de metri intr-un poligon, nu are numere.

dupa ce o sa ajung sa o inmatriculez si fac un drum mai lung cu ea o sa va spun mai multe.

deocamdata tot ce pot sa zic e ca stau bine pe ea, are manevrabilitate la viteza mica, in treapta 1, ca atat am apucat sa bag, e docila pana pe la 6000 de ture, dupa care se simte un pic de nerv.

sa vedem cum e la turatii mai mari, cat de usor ridica roata fata si cum revine, cum se comporta la decelerari bruste, sunt multe necunoscute acum pentru mine.

oricum, prima impresie e buna. imi place.

 

inca o intrebare referitoare la cauciucuri.

ce recomandati pentru fzs 1000?

a mea are dunlop qualifier dot 2012. fata e aproape noua dar parca e de lemn. nu am mai avut niciodata un cauciuc asa de putin elastic. bine, nu am avut cauciucuri dunlop niciodata. poate sa imi zica cineva daca asa e normal sa fie tare dunlop qualifier pe fata? nici unghia nu intra in el.

nu stiu daca sa imi cumpar alt set de cauciucuri sau nu. ar fi pacat de asta ca cel putin fata e nu e uzata deloc.

 

am reusit sa fac un drum de vreo 90 de km azi. cred ca cine mi-a zis la inceput sa ii pun ivan jet kit avea dreptate. e pe lista de achizitii.

cu cauciucul fata nu am avut probleme. e dot 2012 dar fiind tare, ma bagase un pic la idei, oricum am mers decent, fiind primul drum. nu am bagat mai mult de 8000 de ture.

prima achizitie va fi alt parbriz. il am pe ala mic si ingust, cel mai mic care exista pe modelul asta. pana la 160 e ok. dar peste 180 simt ca ma ia vantul de pe mobra. nu am putut urca decat pe la 200. nu vreau un parbriz imens, din ala touring. vreau un parbriz sport, dar un pic mai mare decat asta pe care il am. daca imi poata da cineva un sfat, cei care au altfel de parbriz pe modelul asta, as fi recunoscator.

apoi tre sa iau alte crashpaduri, ca cele pe care le-am comandat nu se potrivesc. e tija prea scurta.

poi vreau si semicarene. daca imi poate da cineva o idee de unde sa le iau, ar fi frumos.

distratie placuta tuturor si asfalt uscat.

Editat de markyinxs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, in treapta 1, ca atat am apucat sa bag, e docila pana pe la 6000 de ture, dupa care se simte un pic de nerv

 

aveai toata acceleratia deschisa? poate-ti patineaza ambreiajul

inca o intrebare referitoare la cauciucuri.

ce recomandati pentru fzs 1000?

a mea are dunlop qualifier dot 2012. fata e aproape noua dar parca e de lemn. nu am mai avut niciodata un cauciuc asa de putin elastic. bine, nu am avut cauciucuri dunlop niciodata. poate sa imi zica cineva daca asa e normal sa fie tare dunlop qualifier pe fata? nici unghia nu intra in el.

nu stiu daca sa imi cumpar alt set de cauciucuri sau nu. ar fi pacat de asta ca cel putin fata e nu e uzata deloc.

dunlopurile au carcasa mai tare , fa teste cu presiune mai mica si vezi cum se comporta

mie imi plac cel mai mult Bridgestone S20

cred ca cine mi-a zis la inceput sa ii pun ivan jet kit avea dreptate.

 

no shit

prima achizitie va fi alt parbriz. il am pe ala mic si ingust, cel mai mic care exista pe modelul asta. pana la 160 e ok. dar peste 180 simt ca ma ia vantul de pe mobra. nu am putut urca decat pe la 200. nu vreau un parbriz imens, din ala touring. vreau un parbriz sport, dar un pic mai mare decat asta pe care il am. daca imi poata da cineva un sfat, cei care au altfel de parbriz pe modelul asta, as fi recunoscator.

apoi tre sa iau alte crashpaduri, ca cele pe care le-am comandat nu se potrivesc. e tija prea scurta.

poi vreau si semicarene. daca imi poate da cineva o idee de unde sa le iau, ar fi frumos.

distratie placuta tuturor si asfalt uscat.

zero gravity double bouble, e cel mai ok, peste 200 oricum nu te protejeaza nici un parbriz, eu mai mult de 5 minute nu rezist si scade litrometru vazand cu ochii, 180 e viteza ei.

 

cred ca ti-am mai spus ca nu vei avea protectia la vant de pe thundercat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superbec, te rog pune o poza din fata si una din lateral cu parbrizul zero gravity double bouble montat pe motocicleta. am gasit pe net doar geamul, si nu imi dau seama cum ar arata montat. si daca poti sa imi dai si un link de unde il pot lua din tara ar fi perfect, eu deocamdata am gasit numai din uk.

si vreau neaparat sa imi iau si semicarene. daca imi poata da cineva un link de unde le pot pua din tara, ar fi super.

am o varinata sa aduc si parbriz, si semicarene si ivanjetkit si crashpaduri din uk, dar e de durata, de aia as prefera sa iau din tara daca se poate.



HONDAVF, poti sa imi zici ce parbriz ai montat pe motocicleta in poza asta?

/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=1006323

si daca esti multumit de el si eventual de unde il pot lua din tara?



cam asa as vrea sa fac motocicleta:

http://fazerowners.yuku.com/reply/271919/Re-New-2011-fz1-GT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, eu am luat anul trecut un parbriz de aici

/index.php?/topic/684680-aducem-piese-oem-aftermarket-consumabile-la-comanda/

 

omul a fost prompt si serios, plata ramburs. Poate gasesti si tu ce ai nevoie, vezi ca aduc si alte piese si accesorii.

Bafta multa!

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superbec, te rog pune o poza din fata si una din lateral cu parbrizul zero gravity double bouble montat pe motocicleta. am gasit pe net doar geamul, si nu imi dau seama cum ar arata montat. si daca poti sa imi dai si un link de unde il pot lua din tara ar fi perfect, eu deocamdata am gasit numai din uk.

si vreau neaparat sa imi iau si semicarene. daca imi poata da cineva un link de unde le pot pua din tara, ar fi super.

am o varinata sa aduc si parbriz, si semicarene si ivanjetkit si crashpaduri din uk, dar e de durata, de aia as prefera sa iau din tara daca se poate.

 

HONDAVF, poti sa imi zici ce parbriz ai montat pe motocicleta in poza asta?

/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=1006323

si daca esti multumit de el si eventual de unde il pot lua din tara?

Este zerogravity double bubble si este luat de ebay.com,este mai ok fata de standard ,oricum la peste 180_200 trebuie sa te apleci indifernt de parbriz

 

cam asa as vrea sa fac motocicleta:

http://fazerowners.yuku.com/reply/271919/Re-New-2011-fz1-GT

asta e fz1 2006_prezent ,pt fzs1000 este alt carenaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superbec, te rog pune o poza din fata si una din lateral cu parbrizul zero gravity double bouble montat pe motocicleta

post-36094-0-33391800-1399102029_thumb.jpg

asta-i singura poza, parbrizul s-a spart la un mic accident in garaj , cred ca o sa-i mai iau unul la fel, daca observi e mai lat decat alte modele

 

e foarte simplu, o vinzi si cumperi gen 2 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru HODAVF: multumesc pentru raspuns. stiu ca e alt carenaj pentru gen 1, dar am pus si eu o poza orientativa. nu am gasit carene pentru gen 1. daca ai gasit tu un link te rog posteaza-l si aici. si da, trebuie sa te apleci peste ea la peste 200, dar cu gemuletul ala mic problema e ca ma da jos vantul, chiar si aplecat.

azi am mai facut un drum de vreo 180 km, din care vreo 60 km de curbe. si la intoarcere am luat ploaie cu galeata vreo 40 km. la dus, pe uscat, iar nu am putut sa trec de 200. am tinut 200 cativa km, cat a fost linia aproximativ dreapta, das n-am putut urca. cu aia mica, cu thundercatul, ii dadeam mereu 250 acolo. asta ma oftica. abia astept sa iau noul parbriz. asta e principalul minus, ca nu ii pot exploata viteza de varf deocamdata, cu parbrizul existent.

acu sa trec si plusurile: sta bine pe curbe, si pe cele f stranse. am mers f bine cu ea si pe curbe de munte care erau numai praf si balegar. la inceput mi-a fost un pic teama cu ea, dar a fost f bine. pe ploaia se descurca ok. pe curbe nu mi-a dat emotii, iat pe linia dreapta pe ploaia torentiala am tinut 160 intins fara probleme...inclusiv cateva depasiri f stranse pe european. ce sa mai zic...poti sa lasi pe serpentine si a 3-a fara probleme. am incercat de cateva ori sa vad ce se intampla. e mai bine cu a 2-a, dar merge si cu a 3-a.

pentru superbec: multumesc pentru poza si pentru sfaturi.

mi place cum arata parbrizul si il comand imediat pe link-ul dat de zappy.

acu sa vedem daca gasesc si carene pentru ea.

poate ne vedem cu totii cei cu fazere la vreo intrunire sa bem o bere.



am uitat sa zic de consum, e sub 6 mixt. si aste e f bine.

:hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc. carenele laterale o sa creasca un pic protectia la vant in zona genunchilor, poate ii da motocicletei si un pic de stabilitate in plus la viteze mari. ceva trebuie sa faca. si imi place mai mult cu carene. eu de la inceput am zis ca as fi vrut FZ1 GT dar nu am bani destui. asa ca am luat FZS si in timp o sa ii pun si carene si ivan jet kit, si suspensii upgradate asa cum mi-ati recomandat voi.

o sa incerc sa vin si eu la MAN editia 2. daca rezolv cu munca, o sa postez aici cu cateva zile inainte. 20 iunie...sa vedem. e foarte frumoasa zona sibiului, transfagarasanul e in drum spre intrunire.....mmmm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu posed un FZ 1, din 2007-2008

sunt extrem de multumit de el

are cam 72.000 km, cu cateva mici probeme pana la km astia

insa la drum lung cu un mers linistit scot cam 6.2-6.4 %

caluti are 150, putere suficienta ptr tot ce vrei

cuplu are iara din belsug

pe curbe, se preteaza ff bine, ajungand uneori sa inchid gumele.

recomand cu mare caldura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms man. am postat si acolo pentru parbriz.

 

Eu posed un FZ 1, din 2007-2008

sunt extrem de multumit de el

are cam 72.000 km, cu cateva mici probeme pana la km astia

insa la drum lung cu un mers linistit scot cam 6.2-6.4 %

caluti are 150, putere suficienta ptr tot ce vrei

cuplu are iara din belsug

pe curbe, se preteaza ff bine, ajungand uneori sa inchid gumele.

recomand cu mare caldura

multumesc. asta as vrea si eu. dar acum nu am avut banii. cand o sa cresc mare cine stie?

o intrebare totusi. cum e cu protectia la vant la peste 200? ca sa fac o comparatie cu FZ gen 1. stiu ca suna ciudat ce intreb da pentru mine conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

pai cam de pe la 160 in sus...te cam bate vantul, chiar daca te acoperi dupa micul parbriz

din pacate asta am vazut si eu la FZS. dar o sa ii pun parbriz nou duble buble si sper sa fie mai bine.

 

Eu posed un FZ 1, din 2007-2008

sunt extrem de multumit de el

are cam 72.000 km, cu cateva mici probeme pana la km astia

insa la drum lung cu un mers linistit scot cam 6.2-6.4 %

caluti are 150, putere suficienta ptr tot ce vrei

cuplu are iara din belsug

pe curbe, se preteaza ff bine, ajungand uneori sa inchid gumele.

recomand cu mare caldura

ce cauciucuri ai pe ea? daca ai avut mai multe modele de cauciucuri, de care ai fost cel mai multumit?

 

sper sa reusesc sa comand parbrizul pe ebay. de pe forum nu am primit nici un raspuns de la cei care ziceau ca aduc parbrize. am gasit printr-un prieten pe cineva care comanda de pe ebay.

as vrea sa comand si carenele laterale, dar nu am gasit nici un link.

daca imi poate da cineva un link de pe ebay sau ceva similar de unde pot aduce carenele laterale la fzs1000 2004, ar fi super.

multumesc anticipat.

 

post-47731-0-03212300-1400084379.jpg

Editat de markyinxs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

ebay.com si ebay.uk rasfoiestele

attachicon.gif10308366_532651773523496_7909139120037252830_n.jpg

ms. cautasem deja pe ebay. am mai cautat o data. nu am gasit decat pentru gen 2, pentru modelele 2006-2013. o sa mai caut, poate apare ceva.

 

am comandat parbrizul pe ebay pana la urma, ca pe forum nu mi-a raspuns nimeni pe cele doua topicuri dedicate unde am postat. sper sa imi vina saptamana viitoare. parca 8 zile era termenul de livrare.

acum ramane sa gasesc si carenele laterale.

 

Am o noua optiune pentru pneuri:

https://www.metzeler.com/site/com/products/tyres-catalogue/Sportec-M7RR.html

Are cineva noul Metzeler M7?

Uite si un review la ele:

 

Rog administratorii sa schimbe titlul topicului in FZ1 Fazer, poata asa o sa fie mai usor de gasit.

Mai sunt cativa posesori de FZ1 gen 1 si gen 2, care ne pot ajuta cu sfaturi din experienta lor legate de alegerea cauciucurilor, setari, modificari, intretinere etc.

Editat de markyinxs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...