Jump to content

Photo

top drumuri virajate bucovina.

• Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 MVA

MVA

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 439 posts
  • Moto: honda cbr 1000rr

Posted 11 September 2013 - 09:44 AM

Salut, intentionez in cateva zile sa vizitez zona.

ma intereseaza sa stiu de la voi, cei din zona, cele mai bune drumuri de prin munti din zona.

prin drumuri bune eu inteleg: 

1-asfaltul bun

2-sa fie virajat

3-peisaje

4-eventual s cum e cu aglomeratie

pana acum eu m-am hotarat sa merg pe la tihuta si pe la bicaz.

pe maps vad si alte drumuri aparent frumoase.

astept opinii/pareri.

mersi mult!

#2 frigider

frigider

pseudo-motociclist

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,531 posts
  • Club: 0 = infinit

Posted 11 September 2013 - 09:47 AM

pasul mestecanis :D din tihuta dai in el, parca.

Se vinde KAWASAKI ZX-6R NINJA 2007www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/732409-kawasaki-zx-6r-ninja-2007-bucuresti/#kkhZVs3.jpg?1

CATEI PENTRU ADOPTIE:

http://www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/746838-catei-au-5-lunivaccinati-pentru-adoptie-din-bucurestisat-gulia/

castile e pentru oameni urati.

Ghidon --------> Bicicleta

Semighidon --------> Motocicleta :)

NU SUNT ANALFABET, SCRIU DE PE TELEFON.

#3 danutu_m

danutu_m

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 538 posts
  • Moto: Futura

Posted 11 September 2013 - 10:01 AM

Salut, urmareste harta din urmatorul link: http://www.openmap.ro/moto/ si vezi acolo starea drumurilor in functie de codul de culoare.

Oricum, drumul E58 Campulung Moldovenesc - Vatra Dornei - Bistrita, consider ca este cel mai misto drum de la noi din tara, mai ales pentru o motocicleta cum ai tu.

Daca vrei sa mai incerci un drum care sa intruneasca urmatoarele conditii: 1. peisaje 2. sa fie virajat 3. starea asfaltului, iti recomand DN17A Sadova - Sucevita.

Inca un lucru foarte important, te-ai uitat de curiozitate care este starea vremii pentru zilele urmatoare?

#4 MVA

MVA

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 439 posts

Posted 11 September 2013 - 10:03 AM

pai de asta am zis "in urmatoarele zile"....depinde de vreme.

#5 reverend

reverend

reverend

• Super Membru
  • PipPip
  • 521 posts
  • Interests:traveling, bikes and film production
  • Moto: Shaka kaSenzangakhona
  • Numar: alb pe negru
  • Club: alone in the world

Posted 11 September 2013 - 10:37 AM

Servus,

Daca vrei sa faci ceva mai "off the beaten track" dar cu drumuri bune spre bunicele dar cu un peisaj bestial, ti propun 2 variante depinde de timpul tau.

Traseu 1: ( cam o zi intereaga de mers super lejer, admirind, poze, mincare, vizitat etc)

Cum mergi de la cimpul lung moldovenesc spre pasul mestecanis, la iesirea din cimpu faci dreapta spre Sadova. Dupa care Sadova- vatra moldovitei-sucevita- marginea- solca- cacica- paltinoasa-gura humorului. E super mega bestial nemaipomenit de frumos traseul. Cred ca cel mai fain din tara.

traseu 2 ( daca ai mai putin timp)

Cum mergi dinspre cimpu spre pasul mestecanis, la iesirea din Pojorita, chiar imediat dupa bariera de cale ferata faci dreapta. spre fundul moldovei. si mergi pe el tot innainte pina ce ajungi la granita cu ucraina. Si varianta asta e superba dar vezi ca e un pic mai salbateca ( nu ai nici o benzinarie, mai ai portiuni de 200-300m, cind drumul e mai prost spre foarte prost) dar peisajul....

Faza mai nasoala la drumul asta e ca tot pe el tre sa te intorci. nu ai bucla ( poate pe la ucrainieni sa te intorci si sa ajungi cumva in radauti, dar nu am trecut granita si nici nu am chef sa o trec)

Daca cele 2 trasee propuse nu te atrag, zi-mi ( aici sau pe pm) si iti mai propun. Stiu cam fiecare piatra si curba dintr-o raza de 100km de cimpul lung moldovenesc;-)

Bafta.

PS pacat ca nu sint in tara ca te-as fi primit la mine la casa la o bere rece si un gratar ceva.

Edited by reverend, 11 September 2013 - 10:38 AM.

Reverend

"Illa mihi patria est, ubi pascor, non ubi nascor"

http://ridingwiththesun.com/

#6 mihai.i

mihai.i

de moda veche

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,021 posts
  • Moto: Suzuki TU250x (98), Honda CB550k (78)
  • Numar: xx
  • Club: x

Posted 11 September 2013 - 10:40 AM

Daca vrei sa mai incerci un drum care sa intruneasca urmatoarele conditii: 1. peisaje 2. sa fie virajat 3. starea asfaltului, iti recomand DN17A Sadova - Sucevita.

Aceeasi parere...Sadova-Vatra Moldovitei-Sucevita-Marginea-Solca-Cacica-Varful Dealului-Paltinoasa....

Partea dintre Sadova si Marginea nu e foarte circulata, asfalt destul de bun, dar sunt unele portiuni umede din cauza altitudinii si padurii. portiunea Marginea-Paltinoasa are trafic insa drumul e in stare excelenta (ai grija la virajele de la Varful Dealului).

Pe traseul asta ai si multe obiective turistice!

Wives come and go, your Honda stays by your side no matter what. And, if you take good care of it, it will always look as good as the day you first met.

#7 orestte

orestte

old biker

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,367 posts
  • Interests:moto
  • Moto: 250 EXC-F, V-STROM 650

Posted 11 September 2013 - 10:53 AM

pe la cheile bicazului asfaltul nu e chiar bun insa privelistea e faina

daca mergi usor cu siguranta te vei bucura de peisaj valabil si pentru bicaz-coada lacului

dinspre bucuresti iti recomand acest drum proaspat asfaltat si putin circulat

http://goo.gl/maps/PfNAM

www.Sprintmotors.ro - magazin si service moto, dealer autorizat motociclete Beta

TRANSPORT MOTO - CONSULTANTA SI VERIFICARE MOTOCICLETE LA ACHIZITIONARE
TEL.0721535377
consumabile, echipamente si accesorii, motociclete, scutere, ATV-uri, garantie, service
comenzi LOUIS.DE, pret fara adaos chiar si la produsele reduse
piese de schimb OEM: Honda Yamaha Suzuki Kawasaki Bmw KTM Ducati
NOU- piese, consumabile si accesorii AUTO - preturi mici pentu motociclisti
www.X-ENDURO
.ro

CAZARE MOTO

#8 ricomuerte

ricomuerte

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 931 posts
  • Moto: Aprilia Pegaso 650ie 2002

Posted 11 September 2013 - 11:34 AM

Campulung Moldovenesc - Vatra Dornei - Bistrita e cartush....asfalt bun, curbe, peisaj ce vrei tu...vatra dornei bicaz drumul e cam praf...adica e peticit tot...mergi ca in carutza...daca mergi incet e ok. peisajul e minunat, dar drumul cam varza.

Cu 1000RR cred ca o sa injuri tot drumul spre bicaz.

Edited by ricomuerte1981, 11 September 2013 - 11:34 AM.

You'll never see...heaven!

#9 pomo

pomo

„Sunt clișeul clasic de motociclist pe forum”

• Super Membru
  • PipPip
  • 831 posts
  • Interests:Interese bisericești.
  • Moto: HONDA GL 500 SILVERWING 1982
  • Numar: di Sușiava
  • Club: Bukowina Motor Club

Posted 11 September 2013 - 11:56 AM

Moldovita - Pasul Palma este acceptabil dar coborârea înspre Suceviţa nu îţi sugerez să o faci cu un SS. Drumul este destul de peticit, aiurea bineînţeles, şi pietriş în curbe plus că mai ai şi un miliard de TIR-uri cu lemne care tranzitează acel drum. Ideal ar fi să faci invers: Suceviţa - Moldoviţa - Mestecăniş - Tihuţa. Pe Mestecăniş am şters asfaltul cu cizma cu tuorerul meu cu cauciuc de 130 pe spate aşa că tu poţi pune genunchiul jos fără nici o problemă. Deci drumul e mama şi tata lor. Curbe largi şi foarte strânse, puţine ca număr, dar suficiente să-ţi pompeze puţină adrenalină în corp.

Un alt drum foarte fain cu câteva viraje consecutive este din Suceava înspre Gura Humorului la ieşirea din satul Ilişeşti.

Mă gândesc la un traseu care să cuprindă cele mai importante monumente din zonă şi drumurile cu peisaje faine şi am să-ţi scriu diseară.

Nu te vom uita niciodată TAZ.

GOD - CHEMAREA STRĂBUNILOR
http://www.godthehorde.ro/
http://www.youtube.com/user/GODband
http://www.facebook.com/GODtheHorde

TRĂIASCĂ MONARHIA. TRĂIASCĂ REGELE.

Vând piese de Jawa. Detalii pe PM.

#10 MVA

MVA

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 439 posts

Posted 11 September 2013 - 06:35 PM

va multumesc pt sfaturi, in functie de timp si vreme voi vedea ce o sa aleg. 

#11 Crazy-devil

Crazy-devil

Ducati fan boy

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,168 posts
  • Interests:pitzipoante in calduri.
  • Moto: Am doo'... Ducati 916 si un 998
  • Numar: de inmatriculare
  • Club: Fratia Vacarilor.

Posted 11 September 2013 - 07:48 PM

vad ca esti din bucuresti. in locul tau as urca spre Suceava, apoi cum a zis si pomo, as veni spre Gura Humorului. sunt cateva curbe super misto....dar asa, doar pt incalzire. apoi, te indrepti spre bistrita pe Mestecanis si Pasul Tihuta... abia acolo vei intelege ce inseama curbe, peisaje si asfalt bun.

daca vrei sa te dai pe Tihuta intr-un ritm mai sportiv (daca te bazezi pe tine) ti-l recomand pe post de "ghid" pe userul Stau de 6 si prietenii lui.

#12 dantu

dantu

MEMBRU SENZATIONAL

• Membru
  • Pip
  • 467 posts
  • Moto: Honda NX 650 Dormitor
  • Numar: vizibil
  • Club: moto

Posted 11 September 2013 - 07:51 PM

Salut, in calitate de bastinas din Campulung Moldovenesc iti recomand calduros Pasul Mestecanis (Campulung Mold-Vatra Dornei). Ai asfalt bun, peisaje faine si pe alocuri 2 benzi/sens la urcare. Drumul urca fain pana pe vf Mestecanis si ai vizibilitate foarte buna in marea majoritate a timpului...poti urca sportiv fara riscuri prea mari.

Daca petreci mai multe zile in zona, neaparat fa o urcare pana pe Rarau, dar atentie: pe drumul Pojorata-Rarau, nu pe cel ce incepe in Campulung (acesta din urma fiind potrivit pt enduro). Drumul Pojorata-Rarau are curbe extrem de frumoase, panta acceptabila, asfalt bun si peisaje foarte-foarte frumoase...nu are cum sa nu iti placa. Deci Pojorata-Rarau, ti l-as recomanda pe locul doi. Apropos...de pe Rarau poti cobori in satul Chiril (Valea Bistritei), insa ruta asta e destul de proasta...bolovani si pietris pe alocuri...dar ca idee, daca te bagi, e fain ca din Chiril faci dreapta si ajungi imediat in Vatra Dornei....apoi faci din nou dreapta si ajungi rapid pe Mestecanis.

Despre ce ziceau colegii mai sus si anume:

3 Movile (Sadova-Vatra Moldovitei)

Palma (Vatra Moldovitei-Sucevita)

Ambele trasee sunt frumoase, peisaje faine si pe alocuri poti sa ii mai dai si gaz pe serpentine, insa nu prea tare pt ca sunt inguste ambele (o banda pe sens), asfaltul e vechi si reparat cam prost, vizibilitate scazute avand padure pe ambele parti in marea majoritate a drumului...daca ar fi sa compar 3 Movile cu Palma...cred Palma as pune-o pe locul intai (personal imi place m mult).

Drum bun si daca ajungi prin zona, sper sa te simti bine si sa te reintorci si alta data cu placere!

#13 EMC

EMC

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 105 posts

Posted 19 September 2013 - 08:47 AM

Salut baieti,

Daca tot discutati despre drumurile din zona Campulung, as avea si eu o intrebare despre un drum.

Este vb despre drumul de la  Frasin - Stulpicani - Ostra - Brosteni - Poiana Teiului pe DJ177A.

Este bunicel sau prost.

Vreau sa il fac cu un grup de prieteni. Motocicletele vor fi BMW GS si Harley.

Multumesc frumos.

#14 ricomuerte

ricomuerte

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 931 posts
  • Moto: Aprilia Pegaso 650ie 2002

Posted 19 September 2013 - 12:16 PM

E PROST....mult mai prost ca cel de pe valea bistritei...de mers poti merge dar te zdruncina rau :peace:

You'll never see...heaven!

#15 andutzu_85

andutzu_85

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 635 posts
  • Moto: CBR 900 RR
  • Numar: Curat si la vedere
  • Club: Lonely wolf

Posted 21 September 2013 - 08:56 PM

Salut baieti,

Daca tot discutati despre drumurile din zona Campulung, as avea si eu o intrebare despre un drum.

Este vb despre drumul de la  Frasin - Stulpicani - Ostra - Brosteni - Poiana Teiului pe DJ177A.

Este bunicel sau prost.

Vreau sa il fac cu un grup de prieteni. Motocicletele vor fi BMW GS si Harley.

Multumesc frumos.

daca te ai pe bune cu sfintii...po sa te risti...doar ca tot drumul o sa clantanesti incontinuu

Nu e obligatoriu să fii de acord cu mine. Dar ar fi mai rapid aşa.

#16 TeDy 'M

TeDy 'M

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 509 posts
  • Moto: BMW R1100RT
  • Numar: SV 99 UWE
  • Club: SOLITAIRE

Posted 23 September 2013 - 10:46 AM

http://www.motocicli...ii-aveti/page-6

postarea 115, ah cum e pe uscat!!!

weekendul asta ma asteapta cu drag Campulung-Muresenii Bargaului, yes!!!

#17 Starcream

Starcream

nebun de negru

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,943 posts
  • Interests:Faster, faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death.
  • Moto: n-am, sunt sărac :(

Posted 23 September 2013 - 10:54 AM

Pojorata-Rarau si retur...e scurt dar are niste serpentine dragute...mie mi-a iesit fum din placute la coborare (la masina ;)) )

Quo vadis?

#18 TeDy 'M

TeDy 'M

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 509 posts
  • Moto: BMW R1100RT
  • Numar: SV 99 UWE
  • Club: SOLITAIRE

Posted 20 October 2013 - 08:22 PM

postat 23 septembrie: desigur, il prind tot la tura asta, dus intors GH-Rarau-Mureseni 280km din care aproape 200km pe virajate!

postat 20 octombrie: Nu cumva sa treaca o luna si sa nu calc la Muresenii Bargaului! De fapt aia 75/125 km sunt scopul... Dus-intors se dubleaza portia de virajate/sens. Salutari dornenilor intalniti pe drum la Poiana Stampei!

s-au cumulat postarile, na.

Attached Thumbnails

• DSCN0096.JPG
  • DSCN0092.JPG

Edited by TeDy 'M, 20 October 2013 - 08:28 PM.

#19 MISI68

MISI68

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 21 posts
  • Moto: FZ1,K1200S

Posted 31 March 2014 - 06:09 AM

Salut la toti motociclisti!

M ar interesa cum este starea  drumurile prin Bucovina si Maramures ? Si cam ce este de vazut pe acolo? Cred ca vreo 3-4 zile stam pe acolo.

Asfalt uscat!

Mihai

#20 Starcream

Starcream

nebun de negru

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,943 posts
  • Interests:Faster, faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death.
  • Moto: n-am, sunt sărac :(

Posted 31 March 2014 - 09:02 AM

Suceava - Vatra Dornei. Drumul e foarte  bun, e un deliciu la primele ore ale diminetii!!!

Quo vadis?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status