Jump to content

Photo

caut job in Bacau

Bacau

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 micutul19

micutul19

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 218 posts
  • Moto: CBRegina
  • Numar: de bc

Posted 06 September 2013 - 03:19 PM

Salut , am terminat Facultatea de Inginerie la Vasile Alecsandri , domeniul protectia mediului, acum sunt anu 2 la master pe acelasi profil si sunt interesat de un loc de munca. V-as fi recunoscator daca ma puteti ajuta sa imi gasesc ceva de lucru, sunt motociclist si pasiunea costa, stiti asta , prind foarte repede , astept ofertele dvs . Va multumesc  ( adresa de email hondacbr2289@yahoo.com )

ASFALT USCAT   

#2 Spaima Ursuletilor de Plus

Spaima Ursuletilor de Plus

Moto Sapiens

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,026 posts
  • Interests:Sa fug din tara!
  • Moto: Suzuki gsxr 1000 '06
  • Numar: sub coditza
  • Club: Kristal Glam Club

Posted 06 September 2013 - 03:47 PM

Pentru inceput fa-ti o alta adresa de email, un cv si incearca pe site-uri specializate!

Ai n-ai mingea!!... tragi la poarta!!.. 

Niste baieti de treaba : http://facebook.com/BBCRacing

#3 warlock

warlock

Zuk

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,630 posts
  • Moto: Suzuki GSF650/2005
  • Numar: B??ZUK
  • Club: none

Posted 06 September 2013 - 03:50 PM

adresa de email

cu adresa asta de mail, nici nu citesc mai departe intr-un CV.... 

GSF650 Posted Image || GS500 Posted Image service moto

#4 Sigrid

Sigrid

Incepator

• Membra
  • Pip
  • 34 posts
  • Club: Sicilian riders

Posted 06 September 2013 - 04:19 PM

Daca vrei intr-adevar sa-ti gasesti un job, primul pas pe care  ar trebui sa-l faci ar fi oriunde altundeva. Nu-i o figura de stil, chiar ar trebui sa te muti. Si nu in apropiere, ci cat mai departe. Daca nu ma insel, esti de prin Moinesti, parca asa-mi scrisesei intr-un PM mai demult. Si ce sa faci acolo? In Romania, in general nu exista interes pentru mediu, deci ce sa mai vorbim de Moldova? Intre timp termina masterul, perfectioneaza-ti engleza  si ia-ti bilet doar dus spre nordul Europei, ai sanse mai multe. Ma indoiesc ca in Bacau ai izbuti in domeniul tau. Bafta

"Numai dupa invidia altora iti dai seama de propria ta valoare" (Tudor Musatescu)

#5 micutul19

micutul19

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 218 posts

Posted 06 September 2013 - 04:26 PM

Adresa de email actualizata  cernatilie@yahoo.com

ASFALT USCAT   

#6 marcone

marcone

I N C O N S I S T E N T

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,278 posts
  • Moto: V-Strom
  • Numar: de Olt
  • Club: Praz County Stromers

Posted 06 September 2013 - 06:41 PM

Aici cel mult te poti angaja ucenic mecanic.

Altfel:

www.bestjobs.ro

www.ejobs.ro

www.hipo.ro

Edited by marcone, 06 September 2013 - 06:43 PM.

Culmea fiabilitatii: sa consume motorul ulei pana pica cardanul.

#7 micutul19

micutul19

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 218 posts

Posted 07 September 2013 - 06:18 AM

multumesc pentru raspunsuri , CV-ul este depus pe diferite site-uri dar fara nici un raspuns, cu toate ca am fost la nenumarate interviuri dar nu pe domeniul meu. Asfalt uscat 

ASFALT USCAT   

#8 Banzay

Banzay

The one, the only

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,265 posts
  • Moto: ZX9R s-un 'taxi' de 125cc
  • Numar: rabatat, pliat si dublu impaturit
  • Club: surubel

Posted 07 September 2013 - 07:24 AM

Daca vrei intr-adevar sa-ti gasesti un job, primul pas pe care  ar trebui sa-l faci ar fi oriunde altundeva. Nu-i o figura de stil, chiar ar trebui sa te muti. Si nu in apropiere, ci cat mai departe. Daca nu ma insel, esti de prin Moinesti, parca asa-mi scrisesei intr-un PM mai demult. Si ce sa faci acolo? In Romania, in general nu exista interes pentru mediu, deci ce sa mai vorbim de Moldova? Intre timp termina masterul, perfectioneaza-ti engleza  si ia-ti bilet doar dus spre nordul Europei, ai sanse mai multe. Ma indoiesc ca in Bacau ai izbuti in domeniul tau. Bafta

Aia din nordul europei nu prea se uita la alde noi pe domeniul asta, au ei facultatile lor mult mai bine dotate cu echipamente si studenti care stiu sa le foloseasca :) lucrez de 7 ani in domeniul protectiei mediului, timp in care m-am specializat si in transport periculoase si altele. Inca mai sunt firme care poate ar avea nevoie de angajati, incearca la vrancart sau setcar din zona ta, sunt mari, insa nu stiu ce politica de angajari au ei. Dar, stiu ce facultate se face la noi si stiu de ce e nevoie intr-o firma, iar lucrurile astea, cel putin in domeniul asta, sunt cam paralele. Incearca pe la raja, APM-uri (la ei cred ca e concurs) pe la alte firme pe post de responsabil de mediu, citeste legea 211, HG856, legea transporturilor sau cum ii mai zice (ord 1061), citeste si acordurile ADR, trece in CV ca esti pus la curent cu legislatia in vigoare si mentioneaza si astea, fa un efort si fa cursurile alea de manager de mediu/responsabil deseuri si o sa ai o sansa mare in plus, alaturi de varsta. Multa bafta!

Nu mai vand nimic! 

#9 micutul19

micutul19

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 218 posts

Posted 07 September 2013 - 08:16 PM

Aia din nordul europei nu prea se uita la alde noi pe domeniul asta, au ei facultatile lor mult mai bine dotate cu echipamente si studenti care stiu sa le foloseasca :) lucrez de 7 ani in domeniul protectiei mediului, timp in care m-am specializat si in transport periculoase si altele. Inca mai sunt firme care poate ar avea nevoie de angajati, incearca la vrancart sau setcar din zona ta, sunt mari, insa nu stiu ce politica de angajari au ei. Dar, stiu ce facultate se face la noi si stiu de ce e nevoie intr-o firma, iar lucrurile astea, cel putin in domeniul asta, sunt cam paralele. Incearca pe la raja, APM-uri (la ei cred ca e concurs) pe la alte firme pe post de responsabil de mediu, citeste legea 211, HG856, legea transporturilor sau cum ii mai zice (ord 1061), citeste si acordurile ADR, trece in CV ca esti pus la curent cu legislatia in vigoare si mentioneaza si astea, fa un efort si fa cursurile alea de manager de mediu/responsabil deseuri si o sa ai o sansa mare in plus, alaturi de varsta. Multa bafta!

o sa iti urmez sfatul ,multumesc.  toate cele bune

ASFALT USCAT   

#10 Sigrid

Sigrid

Incepator

• Membra
  • Pip
  • 34 posts

Posted 09 September 2013 - 07:44 PM

Am o cunostinta care lucreaza la mediu in Olanda, e platita bine si nu se plange de nimic. Facultate terminata la Brasov, experienta 0 la plecare. Am in schimb o prietena, a facut aceeasi facultate la Brasov, a facut internship in timpul facultatii,si acum lucreaza in domeniu, in Bucuresti.Nu a avut posibilitatea si nici curajul sa plece peste granite. Are un mizerabil salariu de 1000 ron ( desi 75% din program e in delegatii). In Bucuresti am zis, deci la Bacau salariile sunt si mai mici. NU vorbesc in necunostinta de cauza, Bacaul imi este foarte cunoscut, eu de loc de-acolo sunt, deci sunt in legatura permanenta cu ceea ce se intampla pe acolo. Posturile la stat sau in privat, oriunde ar fi sunt facute publice pentru ca asa e legea, dar desi suni in aceeasi zi in care a fost facut public anuntul, postul e deja ocupat. Si asta o stiu pentru ca am verisori carora li se intampla asta. O persoana licentiata in economie, calificata ca inspector de resurse umane, coordonator in materie de SSM, cu experienta necesara, vorbitoare de 3 limbi nu se poate angaja nici macar pe un amarat post de secretara, deci ce sa-i mai cerem aceste biete Romanii care nu mai ofera nici o viitor? E trist, dar asta-i adevarul. Nu vreau sa descurajez pe nimeni si sa stii, micutule, ca-ti tin sincer pumnii. Speram ca vor veni timpuri mai bune! Bafta tuturor celor care cauta un job!

Edited by Sigrid, 09 September 2013 - 07:47 PM.

"Numai dupa invidia altora iti dai seama de propria ta valoare" (Tudor Musatescu)

#11 micutul19

micutul19

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 218 posts

Posted 11 September 2013 - 02:42 PM

Am o cunostinta care lucreaza la mediu in Olanda, e platita bine si nu se plange de nimic. Facultate terminata la Brasov, experienta 0 la plecare. Am in schimb o prietena, a facut aceeasi facultate la Brasov, a facut internship in timpul facultatii,si acum lucreaza in domeniu, in Bucuresti.Nu a avut posibilitatea si nici curajul sa plece peste granite. Are un mizerabil salariu de 1000 ron ( desi 75% din program e in delegatii). In Bucuresti am zis, deci la Bacau salariile sunt si mai mici. NU vorbesc in necunostinta de cauza, Bacaul imi este foarte cunoscut, eu de loc de-acolo sunt, deci sunt in legatura permanenta cu ceea ce se intampla pe acolo. Posturile la stat sau in privat, oriunde ar fi sunt facute publice pentru ca asa e legea, dar desi suni in aceeasi zi in care a fost facut public anuntul, postul e deja ocupat. Si asta o stiu pentru ca am verisori carora li se intampla asta. O persoana licentiata in economie, calificata ca inspector de resurse umane, coordonator in materie de SSM, cu experienta necesara, vorbitoare de 3 limbi nu se poate angaja nici macar pe un amarat post de secretara, deci ce sa-i mai cerem aceste biete Romanii care nu mai ofera nici o viitor? E trist, dar asta-i adevarul. Nu vreau sa descurajez pe nimeni si sa stii, micutule, ca-ti tin sincer pumnii. Speram ca vor veni timpuri mai bune! Bafta tuturor celor care cauta un job!

Sigrid , sa stii ca ai mare dreptate , da ce ma enerveaza cel mai tare pe mine este ca dupa ce te chinui sa termini o facultate si investesti multi banuti , intr-un final te alegi cu o diploma care  nu iti da sansa sa poti profesa in acel domeniu. Sa nu mai zic de "pile" si "spagi" care se iau pentru a putea ocupa un loc de munca cat de cat mai bun dupa terminarea studiilor. Sa stii ca nu m-ai descurajat , deoarece asta e adevarul, eu tot am sperat din timpul facultatii ca se vor schimba treburile dar nici o sansa pana in prezent . La noi in tara daca ai bani esti cineva , iar daca nu tre sa te ridici de jos si sa treci pe la multe usi care ti se inchid in fata , da nu o sa renunt , nu o sa fie un post in domeniu , ceva tot voi face eu , nu voi sta cu mainile in san. multumesc pentru raspunsuri si toate cele bune .

Edited by micutul19, 11 September 2013 - 02:42 PM.

ASFALT USCAT   

#12 Sigrid

Sigrid

Incepator

• Membra
  • Pip
  • 34 posts

Posted 11 September 2013 - 03:46 PM

Da, micutul, e trist si-i adevarat. Uite, mergi la Subway (pentru cei care nu cunosc, e o pizzerie/pub) si vei descoperi ca mai mult de 75% dintre cei care lucreaza acolo sunt studenti/masteranzi sau chiar au absolvit studiile. E trist vazand ca s-au sacrificat sa termine o facultate, ca au indurat diverse doar din speranta de a ajunge undeva. 

Si totusi, sunt acolo, pe baricade, zi lumina, comandati de superviser cu 8 clase (nu exagerez cu nimic este unul la locazia din razboieni care are 8 clase precise si e superviser), tratati ca niste carpe. Le plangi de mila cand il auzi pe prostovanul ala dispretuindu-i in fata tuturor. Si ei tac, si inghit, pentru a mai pune un ban deoparte, pentru a termina facultatea sau masterul, sau a mai face vreo alta calificare suplimentara,in speranta ca "maine" va aduce ceva mai bun, desi mizeria aia de Bacau chiar nu ofera nimic. Si ii gasesti pe bietii ospatari ca lucreaza acolo si azi, si maine,si peste o luna, si peste un an, pentru ca n-au unde se duce.

Cu toata inima, iti spun fa tot posibilul si evadeaza! Si-acum sa-mi spuna cineva, cum mi-au mai spus si altii "cine-i bun, e bun si la el in tara". Oricat de bun ai fi, daca nu ai pile si bani pentru a te"recomanda" cineva, tot ajungi bataia lor de joc, iti scot ochii cu un salariu care nu-ti ajunge nici macar pentru chirie si utilitati, deci ce sa mai vorbim de mancare/ imbracare/vacanta. Termini facultatea, masterul, muncesti pe 3 lulele, nu te poti pune la casa ta ca banii nu-ti ajung nici pentru strictul necesar, si ajungi la 30 de ani asteptand microbusul la gara, ca-ti pune mama pachet. Nu citesc asta in carti, sunt marturiile a zeci de oameni cu care vorbesc.

Multi dintre angajatori prefera sa aiba la birou dudui cu cracii goi, acre eventual sa se mai si aplece pe ici-pe-colo decat sa aiba persoane pregatite care stiu sa-si faca treaba.

Deci, cei care inca n-ati plecat, organizati-va, astea-i doar inceputul vremurilor si mai negre! Inainte sa decid a iesi din tara pentru munca, nu-mi dadeam seama de atatea inconveniente, dar acum, de fiecare data cand ma intorc, descopar o Romanie din ce in ce mai saraca, mai lipsita de principii si seriozitate!

Edited by Sigrid, 11 September 2013 - 03:55 PM.

Also tagged with one or more of these keywords: Bacau

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users