Sari la conținut

Postări Recomandate

Dane si nu s-a defectat nici una dintre cele 2 BMW-uri? daca e asa unii o sa zica ca nici nu ati fost acolo totul e photoshop.

Nu stiu daca i-as zice "defectat"... la un moment dat, fiind mobra foarte incarcata, si cum nici eu nu is tocmai din puf, am lovit o buza in asfalt, ca se turna asflat nou (si nu, nu era an electoral) si diferenta dintre asfaltu vechi si ala nou era de un lat de penis, adeca vro 6 7 cm. Si a doua zi dimineata am vazut ca mie imi curge ulei din telescopul spate...

 

O trebuit sa merg o zi cu suspensia asa, ca si cand preload-ul era 0, adeca robinetul dessurubat. Seara, am desfacut robinetul de cadru, am curatat cu spray de curatat lantul (aveam doua japoneze la noi) si am desfacut, curatat, completat cu ulei de cutie si pus totul la loc. Si asa o ramas, suspensia si-o revenit si motorul iar mergea pe curbe asa cum eram eu obisnuit ca merge. Un incident care nu l-as pune la categoria "defecte".

 

Bestial....pozele sunt grozave...felicitari pt tura si la mai multe. Cam ce temperatura era prin Norvegia?

Cred ca, cam cu 3 4 grade mai putin ca si in tara. Stiu ca aici era canicula in vremea aia, iar acolo era placut. Nu transpirai in tricou si jaca moto de vara, fara mesada in ea. Iar la soare era numa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Cred ca, cam cu 3 4 grade mai putin ca si in tara. Stiu ca aici era canicula in vremea aia, iar acolo era placut. Nu transpirai in tricou si jaca moto de vara, fara mesada in ea. Iar la soare era numa bine.

am intrebat pt ca azi dimineata la Dorna era 4 grade FIX :baldy: . nu am citit exact cand a fost excursia si am crezut ca e recenta acu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un tarziu, am ajuns si la Nordkapp. Parcarea si muzeul trebuiesc platite, si nu sunt ieftine, parca 250 de coroane de om. Adeca cam cat cazarea pe o noapte.

 

 

1172543_724518130907231_1789060303_o.jpg

 

 

859564_724518187573892_1399741119_o.jpg

 

 

 

1277352_724518204240557_1878900060_o.jpg

 

 

 

Gabi B avusese ideea de a face tricouri personalizate cu drapelele celor 2 tari (Ro&Nor), numele noastre si logourile la mobre. Si am mai vazut un grup de mobristi in aceeasi situatie...

 

1262696_724518234240554_464282230_o.jpg

 

 

1262941_724518340907210_876861263_o.jpg

 

 

 

704200_724518357573875_1656879617_o.jpg

 

 

Inauntru, pe langa o crisma unde se putea bea, manca, un gift shop, mai era si un soi de cinema, de vro 150 de locuri. Acolo, din juma in juma de ora, incepea un scurt metraj despre zona nordului. Nu cu vorbe, doar cu imagini, cu ce se indeletniceau oamenii locului, iarna, vara, peisaje, daca stai sa te gandesti era chiar frumos facut.

 

Apoi mai era un fel de tunel, sapat, care te ducea spre vederea Rejelui', asa ii zicea la platforma aia. Acolo mergea ceva rege si se gandea la soarta neamului pe care il conducea, intorcandu-se la fel de nedumerit.

 

In tunelul respectiv, mai era un fel de grota unde erau simulate luminile nordului, aurora, acompaniate de fel de fel de sunete de pasari si animale, care mai de care mai salbatice.

 

La iesirea din toata treaba asta, din cauza tricourilor, am intalnit-o pe Cristina. Cristina e o fata din Sibiu, care are ca principala ocupatie ghidajul de tip turistic. Venise acolo cu un grup de nemti, cu autocarul. Can am ajuns noi, nu era nici un autobuz. Cand sa plecam, erau vro 6 de nu mai multe. Faceti un calcul, 6 autobuze, unele double decker, a cate 50 de capete furajate, in medie. Gandul ne-o zburat instant la Ianachim :laugh: care zicea ca nu aveai unde calca de mosi-turisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto excursia, bravo.

Acu cateva comentarii: :D

 

Dane, zici de mecanicul ala neamt, cam ce-ai fi vrut sa faca cu antigelul pe care ti l-a scos din motor, nu sa-l puna inapoi? :huh: Tu crezi ca interiorul motorului pe unde circula apa e cumva steril sau cum?

 

Cat anume din bagaje ati folosit cu adevarat, mi se pare exagerat cate ati carat cu voi avand in vedere ca fiecare a fost singur. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre apusuri, pot sa va zic ca nu apune soarele niciodata(in alea 6 luni :P ). Se apropie de linia orizontului si apoi urca inapoi. Era destul de ciudat sa vezi peisaje ca si astea de mai jos, pe la 11 noaptea :D

 

 

1275539_724518410907203_132025496_o.jpg

 

 

 

1276641_724518444240533_512469248_o.jpg

 

 

 

Ce a fost bine e ca mai toate campingurile aveau WiFi. La noi era un laptop si un macbook air, cu ajutorul carora le mai scriam cate un rand celor de acasa. In special femelelor :)

 

In unele camping numai s-a intamplat sa aiba net, dar sa nu il poti accesa. Cica se poate sa limiteze numarul de dispozitive, in ideea ca decat sa le mearga prost netu la 30 de insi, mai bine sa mearga decent la 10.

 

Tot despre campinguri, dusul era inclus in pret. O singura data s-o intamplat numa sa trebuiasca sa luam monezi, ca sa te poti scalda. Nu era scump, insa ideea in sine era suparatoare. Ca tre sa platesti extra pentru un anumit serviciu, care seara trecuta, in alta locatie, era inclus in si asa scumpa cazare.



Foarte misto excursia, bravo.

Acu cateva comentarii:

 

Dane, zici de mecanicul ala neamt, cam ce-ai fi vrut sa faca cu antigelul pe care ti l-a scos din motor, nu sa-l puna inapoi? Tu crezi ca interiorul motorului pe unde circula apa e cumva steril sau cum?

 

Cat anume din bagaje ati folosit cu adevarat, mi se pare exagerat cate ati carat cu voi avand in vedere ca fiecare a fost singur.

 

 

Nu zic ca masina e curata de-a manca de pe ea daca ti-o cazut pita cu dulceata, da macar nu are fire de praf sau alte mizerii cu care ai putea linistit tencui o casa. Nu as baga nicicand asemenea jeg intr-un sistem, unde mai sunt simeringuri, garnituri, etc. Nu mi se pare OK ce o vrut omu ala sa faca...

 

Ca si bagaje, ne-am socotit sa avem ciorapi, chilot si tricouri suficiente ca sa nu trebuiasca sa spalam nimic. Chiar si asa, in multe din locurile in care am stat, erau masina de spalat si uscator, astfel ca in maxim 2 ore, ai fi avut toate hainele curate, la loc. Am avut si bluze mai groase, ne-stiind cum o sa fie vremea pe acolo, dar nu le-am folosit.

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei... cred ca in toata excursia asta, am vazut de 5 ori maxim, linia continua... in rest e linie discontinua peste tot! Si linia asta discontinua e de doua feluri: cu segmente mai lungi si altele mai scurte. Aia cu segmente lungi era pusa in curbe, si alea mai scurte unde era drumul mai lejer, cu vizibilitate garlã. Eu asa am tras concluzia...

 

Si de mers, mergeau astia cu 70km/h, daca atata era limita. Nu era nici unul viteaz, sa depaseasca, toti mergeau in linie, incolonati frumos. Rar vezi sa aiba drumul doua benzi pe sens, ma refer la alea judetene, nu la autostrazi.

 

Si cum ne intorceam noi catre casa, am mers din NK in Finlanda, apoi in Suedia, cu marea la stanga noastra (culmea e ca nu am vazut-o, drumul era la vro cativa km de apa...) si apoi am intrat iar in Norvegia, ca sa luam ferry-ul inapoi catre Danemarca. Era seara, cam pe la 5, 6. Drumul cu o singura banda, foarte aglomerat, se mergea cu 70 km/h. Si cum eram noi obisnuiti sa depasim tot ce prindem, depaseam masinile conditionati fiind doar de vizibilitate. Pentru ca rar era drumul drept, fiind munte, era plin de curbe.

 

Obisnuiti fiind sa oprim o data la juma' de ceas sa fumam sau sa ne intindem, doi dintre noi or luat-o inainte, ceilalti doi am ramas, ca doar oricum ne opream in scurt timp. Si tot mergand... la un moment dat, vad intr-o parcare, pe cei doi din fata opriti, cu o masina langa ei... Primul gand mi-o fost ca, din cauza mersului agresiv, s-or fi atins si or avut accident sau asa ceva...

 

Nu. Ce s-o intamplat, era ca ei mergand asa agresiv, se luase dupa ei un agent de circulatie de-al lor, intr-o masina nemarcata, civila. Si depaseau ei o masina, depasea si agentul... Si dupa o bucata de vreme, pe unul l-a oprit in parcare. Cand am ajuns eu acolo, isi cauta actele. Politaiul parea de treaba, radea, ca si cand am fi fost prieteni de-o viata. Si il baga in masina si il tine acolo cam 10 minute, poate mai mult. Si dupa ce iese, aflam si verdictul... o amenda de 6500 coroane, cam 830 de eur din ce am calculat noi. Asta pentru o viteza de 108 km/h in zona aia de 70.

 

 

Pe tot drumul, am vazut masini dinalea vechi, americane, mari, reconditionate. Cred ca era ceva soi de intrunire de-a lor, ca unii aveau si rulote agatate dupa ele. Cred ca asta e hobby-ul lor, sa ii copieze pe americani. Mancare de la fast food cat cuprinde, femeile grase de iti trebuie 4-5 oameni sa se tina de mana sa le cuprinda pe circumferinta, gunoaie, mancare de plastic, si muscle-car-uri. Adevarul e ca o duc bine, turismul le merge de minune si ai si petrol asa de mult, incat isi permit sa se laude ca au tara cu cea mai scumpa benzina din lume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre apusuri, pot sa va zic ca nu apune soarele niciodata(in alea 6 luni :P ). Se apropie de linia orizontului si apoi urca inapoi.

.

 

am niste poze facute cu soarele pe orizont la 2AM

in rest nu e foarte precis ce-ai zis.

la 2 saptamani dupa voi, la 1AM era intuneric, asta m-a prins si pe mine in off-side. cel mai sus il vezi cand a fost ianachim. cele mai bune conditii meteo, cred, cand ati fost voi si eu cu masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

am niste poze facute cu soarele pe orizont la 2AM

in rest nu e foarte precis ce-ai zis.

la 2 saptamani dupa voi, la 1AM era intuneric, asta m-a prins si pe mine in off-side. cel mai sus il vezi cand a fost ianachim. cele mai bune conditii meteo, cred, cand ati fost voi si eu cu masina

15 iunie - 15 iulie

noi chiar am prins "midnightsun ul"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo!!

tare excursie, tare poveste....si mai tare colegul cu R6!!!

:cheers:

Cel mai tare! is curios de niste impresii de la colegu cu R6.. dupa 13 zile cu 500 km/zi :D

 

 

F tare excursia, e fotogenica rau zona aia de lume, zici ca is pregatite intentionat peisajele pentru poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superbe pozele! Felicitari lui Gabi pentru osteneala care ne-a incantat pe noi, lui Dan pentru talentul lui narativ (prescurtat intotdeuna la esential) si tuturor pentru reusita tura! Erau bune macar 3 saptamani daca nu 4 ca sa legati putin locurile de imagini si sa vedeti mai mult, dar asta fu situatia si posibilitatile de alocare timp.Mare bafta cu abilitatile de mecanic dovedite de Dan(maniac in ceea ce priveste puritatea sangelui care circula prin mecanisme :)). Caratul "fulger" pe autostrazi a mobrelor pe platforme prin partile plicticoase ale Europei se impune incet, incet, ca regula, mai ales in contextul raportului negativ intre veniturile noastre si pretul combustibilului in partea "civilizata" a lumii :( .Unde turismul este o afacere ca oricare alta, proiectata insa pentru venituri de 6k. Simptomatic buticul acela mizerabil care distrugea frumusetea cascadei. Si absolut incredibile pretul berii si cuantumul amenzii pentru viteza! Luam insa lucrurile asa cum sunt si ne adaptam in stil romanesc.Inca o data felicitari pentru tura! Au mai reusit cativa de-ai nostri sa imbrace tricouri cu tricolor in cel mai nordic punct al Europei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai tare! is curios de niste impresii de la colegu cu R6.. dupa 13 zile cu 500 km/zi :D

 

 

F tare excursia, e fotogenica rau zona aia de lume, zici ca is pregatite intentionat peisajele pentru poze

nu-i dracu' chiar ase de negru...si r6-le chiar ase incomod...o fost altii care au dus-o mai greu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am vazut de drum, am ajuns in Louis, ne-am luat fiecare ce ne-o trebuit, ne-am bagat in ceva supermarket si am facut ceva provizii si am mers mai departe, spre Danemarca, la Bogdan (Crazy cum il mai stie lumea pe aici), cu gandul de a ne lasa acolo masinile si remorcile. Numai ca Bogdan nu numai ne-o gazduit conservele, s-o dat peste cap si ne-o si cazat si hranit ca la mama acasa. Asta fara sa ne stim de dinainte, doar ce shcimbasem cateva vorbe cu el aici pe PM; oricum, ca si idee, un om de nota 10, cum rar intalnesti.

Tati, acu am citit si eu toatas povestea pt ca nu prea am timp.

La mine, vei fi oricand binevenit, atat tu cat si prietenii tai. dar poate fi binevenit oricine, pt ca nu ma deranjeaza cu nimic. ba chiar imi face placere sa mai schimb o vorba cu un roman de-al meu. cel putin voi 4 ati fost maxim, mai ales Gabi si Gabi.. de mult n-am mai ras incat sa ma doara pielea de dupa cap.

 

nu m-am dat cu nimic peste cap, ci doar mi-am dat peste cap cu geamul ala... din cauza voastra..(glumesc) imi pare rau ca nu ati stat mai mult sau ca nu am putut veni cu voi. mi-ar fi facut o mare placere sa ma alatur voua pana in tara. dar lasam pe data viitoare.

 

Am zis ca peste doi ani, sa mergem iar, de data asta cu fetele. Mai ales ca stim ce si cum, stim preturile, ce sa si ce sa nu, etc.

Va astept atunci pe toti 8? atunci am sa ma pregatesc si eu mai bine, cu mai multa branza si poate veniti si voi cu rezervoarele goale ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Ce s-o intamplat, era ca ei mergand asa agresiv, se luase dupa ei un agent de circulatie de-al lor, intr-o masina nemarcata, civila. Si depaseau ei o masina, depasea si agentul... Si dupa o bucata de vreme, pe unul l-a oprit in parcare. Cand am ajuns eu acolo, isi cauta actele. Politaiul parea de treaba, radea, ca si cand am fi fost prieteni de-o viata. Si il baga in masina si il tine acolo cam 10 minute, poate mai mult. Si dupa ce iese, aflam si verdictul... o amenda de 6500 coroane, cam 830 de eur din ce am calculat noi. Asta pentru o viteza de 108 km/h in zona aia de 70.

 

Cum a ramas cu amenda? Banuiesc ca nu ati fost nevoiti sa o platiti pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Intai de toate: frumoasa scriere! Bravo!

De fiecare data, inainte sau dupa calatorii, m-am gandit sa impartasesc asfel experienta drumului, insa n-am gasit, in primul rand, timpul sa o fac. Multumesc frumos pentru poveste.

 

Am capatat, eu si amicul meu Calin, in ultimii trei ani, aprobare pentru 1-2 saptamani de motociclit.

Ne gandim ca, pentru anul viitor, sa incercam organizarea unei ture Nordkapp. Ma gandesc sa mergem cu motoarele in microbuz pana in Hamburg, de unde sa mergem pe rotile noastre.

 

Mi-ar fi de folos ca, pe langa frumoasa poveste a calatoriei voastre pe care tocmai am citit-o, sa pot primi de la voi indicatii despre cum sa organizam aceasta tura: perioada, traseu, conditii...

Editat de GAMO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...