Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1939

 

Așa este. Și momentul este unul important în istoria circuitului. În acel an s-a creat combinația de viraje Eau Rouge-Raidillon actuală. În prealabil exista un ac de păr acolo (virage de l'Ancienne Douanne):

 

Layout1-Spa-1921-38.png

 

Din 1939 s-a creat "deviația" actuală (care se pare că este în construcție în poza de mai sus):

 

Layout2-Spa-1939.png

 

Circuitul s-a mai modificat (mai ales scurtat) de atunci, dar Eau Rouge-Raidillon a rămas la fel.

 

...Mai puțin în '94:

 

qDzzkTd.jpg

 

Tot din '94, dacă vă mai amintiți de Renault Espace F1...

 

renault-espace-f1.jpg

5_22.jpg 4291845692_ffc684ddc9_b.jpg

 

... o interpretare contemporană:

 

jbsbkgd5r8o11.jpg

» Post actualizat in 25 Sep 2018 12:33

Giovinazzi la Sauber lângă Kimi în 2019. Goodbye Marcus Ericsson.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha,uitasem de Espace F1...parca si Fordu' facuse ceva similar cu un Transit.

 

Greu ba nene sa meri la Spa pe vremurile alea.Citisem un articol despre cati piloti mureau acolo in diferite competitii...cica Masta Kink ala era criminal,venea dupa acea linie dreapta enorma si trebuia luat cu pedala jos - 330kmh fara aero :

d9bf11347a5cd65a2dfe8ad629577f4b.jpgScreenshot_2018-09-27_Ickx_in_an_Alfa_Ro

 

Peter Windsor explica turul vechi de circuit de la Spa :

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În vremurile alea era cel mai rapid circuit din calendarul de F1. Mai rapid chiar ca Monza, dar cu mențiunea că MP al Germaniei se ținea la Nürburgring (pe Nordschleife), nu la Hockenheim.

 

Cea mai previzibilă știre: Haas reține serviciile lui Grosjean și Magnussen pentru 2019. Singurele necunoscute sunt duratele contractuale, dar se pare că Magnussen a semnat "pe mai mulți ani".

 

Kvyat a fost confirmat la Toro Rosso - a 3-a oară când ajunge la echipa italiană. Este foarte interesant cine îi va fi coechipier. Cele mai vehiculate nume sunt Werhlein (care a scăpat de legătura cu Mercedes) și... Schumacher.

 

Și ca să vă simțiți bătrâni: Mika Häkkinen împlinește 50 de ani astăzi.

 

j048jjfv2vo11.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, pana acum erau spectaculoase macar calificarile, acum s-au dus si astea naibii! Q2 in boxe si nici in q3 nu au rupt fâșul. Iar cujetarile din putinica gandirii sunt priceless, nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa abereze ei maine la gorila din start :rusinica: Poate gaseste erdeeș un meci de tenis or smth si le ia spatiul de emisie :crack:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din greseala am stat acasa sa ma uit la ea...si ce rau mi.a parut....ma enerveaza cel mai mult cand sare Toto si se bucura de parca ar fi cine stie ce reusita la limita cand castiga si n.ar fi putut s.o prevada clar inca din simularile de pe computer.wtf?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un contrast atat de mare intre pilotul Hamilton si manelistul care se da jos din masina...deci daca ar fi sa ma uit la cursa fara sa ii aud vociferarile si sa sting repede televizorul inainte de a-l vedea cat de penibil e si ce abureli indruga cand e afara din masina,Hamilton ar fi un pilot extraordinar.

Vettel era strans intre cei 2 si eu in prostia mea m-am gandit ca o sa-l atace pe Bottas,el nu,a preferat sa isi ia un viol de la Ham si dupa aia sa stea cuminte pe 3 fix in spatele lor.Nu stiu daca ar fi putut sa opuna rezistenta,dar un lucru stiu sigur - bai nene daca era Verst sau Ricciardo in masina aia,pai Hamilton ar fi transpirat cateva tururi inainte sa depaseasca!asa...un viraj n-a reusit dar in urmatorul l-a driblat pe franare fara drept de apel.

 

Dupa cum vad ca merg Hondele,prodigiosul la anul va fi doar spectator.A facut insa o cursa f buna la rusi.Bine,am inteles ca li s-a blocat la amandoi un pistonas pe fata si franele fata s-au dezactivat iar toata presiunea pe franare s-a dus pe spate si a blocat rotile,dar daca nu e una e alta la Honda,insa niciodata nu e bine.Sa speram ca la anul,dupa ce scot mgu-h cu dedicatie special pentru Honda,macar vor face si ei niste motoare care sa nu crape odata la 2 curse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca nu e bun manelarul, dar manevra dictata de la boxe a fost de porc! Unul bolnav de pestă chiar. Sanchi, campionatul la constructori, oricum nu se apropie nimeni de boilerele argintii, fierarii sunt in divizia B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vettel era strans intre cei 2 si eu in prostia mea m-am gandit ca o sa-l atace pe Bottas,el nu,a preferat sa isi ia un viol de la Ham si dupa aia sa stea cuminte pe 3 fix in spatele lor.Nu stiu daca ar fi putut sa opuna rezistenta,dar un lucru stiu sigur - bai nene daca era Verst sau Ricciardo in masina aia,pai Hamilton ar fi transpirat cateva tururi inainte sa depaseasca!

 

Explicația lui Sebică: I knew that he was somewhere there. I didn’t want to be a complete arse by pushing him into the dirt and potentially into the wall. So I wasn’t quite sure where he was and then at some point I had to give in.

 

La final tot ar fi trecut. Mercedes a fost peste Ferrari la Sochi. Ca și la Singapore.

 

Cursă fără patos și fără istorie. Singurul lucru remarcabil, performanța lui Leclerc. Și eventual contra-performanța celor de la Renault.

 

Wolff a intrat în gra presei cam aiurea, nu avea nevoie de așa ceva. Îmi aduce aminte de Austria 2002. Partea bună pentru Bottas din toată povestea asta este că cel mai probabil va mai primi un an de contract la Mercedes. Partea proastă este că i s-a (re)confirmat într-o manieră cât se poate de clară că va fi etern ajutor de câine lup.

 

O posibilă explicație pentru pierdera de performanță a celor de la Ferrari în ultimele curse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Heil hitler c-a murit porcu', eu nu pricep o iota din limba aia...

Le createur de la trompette, renăul, nu mi s-a parut decat in nota obisnuita. Fierarii sunt sub merț ca performante dpmdv, iar toto poa' sa-si bage strategiile undeva ca eu nu mai pierd vremea sa ma uit la mascarada asta, promit! :finger:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explicația lui Sebică: I knew that he was somewhere there. I didn’t want to be a complete arse by pushing him into the dirt and potentially into the wall. So I wasn’t quite sure where he was and then at some point I had to give in.

 

La final tot ar fi trecut. Mercedes a fost peste Ferrari la Sochi. Ca și la Singapore.

 

Cursă fără patos și fără istorie. Singurul lucru remarcabil, performanța lui Leclerc. Și eventual contra-performanța celor de la Renault.

 

Wolff a intrat în gra presei cam aiurea, nu avea nevoie de așa ceva. Îmi aduce aminte de Austria 2002. Partea bună pentru Bottas din toată povestea asta este că cel mai probabil va mai primi un an de contract la Mercedes. Partea proastă este că i s-a (re)confirmat într-o manieră cât se poate de clară că va fi etern ajutor de câine lup.

:agree:

Explicatia lui Sebica insa este aceea a unui etern loc 2.In fiecare zi ar trebui sa ii aduca osanale lui Newey pt alea 4 campionate,ca daca era pe mana lui...

Deci nu dadeam 2 bani pe Rosberg pana in 2016 dar am impresia ca Rosberg e mai dur si mai bun decat Vettel.Hamilton era destul de speriat de el.De Vettel i se rupe...si pe buna dreptate.

Vettel nu vrea sa fie bulangiu ma,el vrea sa fie baiat de comitet...pai ce sa zic,e bine ca vrei sa fii placut,probabil Ham o sa ii dea si like'uri pe fb dupa treaba asta.Pupat toti Piata Universitatii ca sa citez un clasic.

 

Nici eu nu inteleg ce zic aia acolo in limba aceea hidoasa (plm la cat de destepti sunt nemtii aia si cum au pionierat si inventat ei cam tot ce tine de tehnica,cum draq n-au inventat si o limba mai normala? :P ),dar banuiesc ca e vorba despre asta,nu?

43000420_556162681496749_467088181750136

Clar e o legatura,nu exista coincidente.Nu am inteles nici acum manevra,dar ea exista sunt convins.Fia i-a ginit si le-a mai tras un senzor ceea ce le-a taiat aripile.

Stiu ca parca am mai discutat asta aici parca dupa Franta dar nu mai tin minte : ce manevra faceau?Ca in mgu-k pot baga 160kw pt 33s,deci ala e regularizat n-ai ce manevra.In mgu-h e vreo interdictie?Energia recuperabila e la preferinta deci nu cred ca e regularizat,nu?Bagau curent unde din baterii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ronțberg a fost impins de mergedes (+ Lauda poate) ca, deh, kilot hitlerist (oarecum, macar eblond cu ochi albastri) cu masina hitlerista. Nu mi se pare deloc peste pixda. Manelarului ii era frica pt ca stia ca blondul e sustinut. Nu stiu daca fia, ca jan totu se pupa pe gura cu fierarii, mai degraba astia de au cumparat de la nea bernie circul sa-i fi ginit pe macaronari. Fia le-a facut mereu concesii si ei mereu amenintau ca-si iau jucariile si pleaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ronțberg a fost impins de mergedes (+ Lauda poate) ca, deh, kilot hitlerist (oarecum, macar eblond cu ochi albastri) cu masina hitlerista. Nu mi se pare deloc peste pixda. Manelarului ii era frica pt ca stia ca blondul e sustinut. Nu stiu daca fia, ca jan totu se pupa pe gura cu fierarii, mai degraba astia de au cumparat de la nea bernie circul sa-i fi ginit pe macaronari. Fia le-a facut mereu concesii si ei mereu amenintau ca-si iau jucariile si pleaca.

 

 

Doamne cate frustrari intr-un singur post :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne cate frustrari intr-un singur post

:crack:

Ma inviti si tu pe canapea sau..?

Pe hapilica ?

Nu,eu nu sunt cu teoria conspiratiei,Rosberg efectiv s-a intrebuintat la maxim a fost la 110% si a reusit sa surprinda un an al lui Hamilton in care el a fost la 80-90% cu acele greseli plus abandonuri tehnice vreo 2 si uite asa...sansa a intalnit pregatirea temeinica,riguroasa si i-a iesit.Dar s-a vazut dupa aceea cat stres a mancat el in acesti ani,dupa ce a luat campionatul efectiv a cedat.

Vettel...a avut sanse destule anul asta le-a dat cu piciorul zici ca special.ce sa mai zic...vorba unui prieten,mare clasic in viata "deh ba,unii le are,unii nu le are...." :crack:

» Post actualizat in 06 Oct 2018 08:35

Ferrari a comis-o din nou.Iar Raikonen a mai salvat situatia din skill,Vttel,de unde atata skill....

Il vom vedea maine in plina actiune urland pe radio ca nesimtitii aia nu se dau la o parte din fata lui :ok:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...