Sari la conținut

HARD ENDURO - PRO RACING CLUJ - 5 - 6 OCTOMBRIE


Suzuki_RM_125
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Clujenii va invita in aceasta toamna la un eveniment ce speram sa fie pe placul tuturor enduristilor, intrucat competitia se va desfasura la 3 clase diferite. Mai jos atasez afisul concursului:

post-63265-0-50502100-1377241652_thumb.jpg

 

Inscrierile se pot face online la urmatorul link: http://proracing.eventbrite.com/

 

REGULAMENT:

 

HARD ENDURO PRO RACING este o competitie de hard enduro cu 3 clase de dificultate si doua zile de concurs cu traseu diferit in ambele zile.
Tabara si cazarea va fi in statiunea Baisoara intrucat doar aici dispunem de suficiente locuri de cazare.
Startul si finish-ul in ambele zile de concurs va avea loc in tabara.
  • clasa A (profi) - se adreseaza pilotilor cu pregatire fizica si tehnica de pilotaj foarte buna deoarece va fi cel mai greu traseu din concurs aprox 80-90 km traseu/zi; traseul va fi diferit in ambele zile de concurs
  • clasa B (expert) - se adreseaza pilotilor cu pregatire fizica si tehnica de pilotaj medie deoarece va fi un traseu de dificultate medie, comun cu categoria A in afara de buclele de A cu traseu foarte solicitant; traseul va fi diferit in ambele zile de concurs
  • clasa C (hobby) - se adreseaza pilotilor incepatori care vor sa parcurga un traseu cu drumuri forestiere, urcari si coborari cu dificultate foarte scazuta, va fi un traseu de aprox 50-60 km practicabil de orice motocicleta de enduro sau motocross, traseul va fi diferit in ambele zile de concurs
Premiile pentru clasa A
  • locul 1 - 300 euro
  • locul 2 - 200 euro
  • locul 3 - 100 euro
Premiile pentru clasa B
  • locul 1-2-3 produse si echipament in valoare de 300 euro
Premiile pentru clasa c
  • locul 1-2-3 produse si echipament in valoare de 300 euro
Traseul pentru clasele A si B va avea punct de hidratare si alimentare cu benzina. Benzina va fi asigurata de piloti, iar recipientul va fi marcat cu numarul de concurs al fiecarui pilot, organizatorii o vor transporta la locul de alimentare gratuit. Va exista personal responsabil cu alimentarea.
Uleiul pentru amestec va fi oferit gratuit de sponsorul BEL-RAY -> Si-7 Full Synthetic (este uleiul care a fost folosit si la Enduro Panorama)
Cronometrarea se va face cu aparatura sigura si precisa oferind clasamentul zilnic imediat ce va intra ultimul concurent in tabara.
Taxa de participare este de 100 lei iar pentru concurenti de sex feminin si concurenti sub 18 ani va fi o taxa de 50 lei.
Asadar, faceti tot posibilul sa fiti prezenti la eveniment, directorul de traseu - Beny Tagsorean va asigura un traseu complet nou stiut doar de organizatori, ce nu vor avea dreptul sa participe ca si concurenti.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sa anulat concursul, sau de ce nu functioneaza linkul pt inscrieri?

 

Nu s-a anulat, multumesc frumos de observatie, doar ca s-a schimbat linkul.

http://evenimente.proracing.ro/inscriere.php

 

Asteptam cat mai multi participanti. Daca directorul de traseu, Beny, afirma ca el nu poate sa faca tot "A"-ul ... inseamna ca cine se inscrie la clasa A are doua perechi de "ridichi" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt. initiativa, stiam de ea de cand am fost la cursa de la Baisoara. Problema e ca in week-endul ala mai sunt doua curse : una anuntata demult aici pe forum(Ranca) si alta dupa voi (Sebis)- problema lor ca au pus-o in aceeasi zi cu voi, dar si a voastra , ca va iau din participanti.. Nu stiu de ce e asa greu sa evitati suprapunerile cu minim de informare, comunicare si dorinta, sunt destule week-enduri intr-un an. Eu as fi vrut sa vin la voi, dar Ranca era batuta demult in cuie. S-a mai intamplat anul asta si cu alte week-enduri pine de curse in timp ce altele erau fara niciuna. Dar ce facem, o sa ajungem ca bikers party-urile, care acum sunt mai mult evenimente locale, doar cu cei din zona in timp ce cu citiva ani in urma erau evenimente nationale ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt. initiativa, stiam de ea de cand am fost la cursa de la Baisoara. Problema e ca in week-endul ala mai sunt doua curse : una anuntata demult aici pe forum(Ranca) si alta dupa voi (Sebis)- problema lor ca au pus-o in aceeasi zi cu voi, dar si a voastra , ca va iau din participanti.. Nu stiu de ce e asa greu sa evitati suprapunerile cu minim de informare, comunicare si dorinta, sunt destule week-enduri intr-un an. Eu as fi vrut sa vin la voi, dar Ranca era batuta demult in cuie. S-a mai intamplat anul asta si cu alte week-enduri pine de curse in timp ce altele erau fara niciuna. Dar ce facem, o sa ajungem ca bikers party-urile, care acum sunt mai mult evenimente locale, doar cu cei din zona in timp ce cu citiva ani in urma erau evenimente nationale ?

 

Multumim frumos pentru observatie. Intr-adevar in acelasi weekend cele 3 evenimente se suprapun, insa al nostru se adreseaza prioritar celor care doresc un traseu de hard-enduro, ori celelalte doua evenimente sunt din categoria soft-enduro, similar clasei noastre C. Pana acum cei mai multi inscrisi sunt la categoria C (:P) deci nu ne facem probleme din acest punct de vedere. Probleme pot apare la primele doua clase unde riderii trebuie sa aleaga foarte bine la ce categorie sa participe. In acest sens un telefon la directorul de traseu cred ca poate ajuta mult: Beny - 0741/345.918.

 

Ca un raspuns personal si mie mi se par ilogice suprapunerea evenimentelor de acest gen avand in vedere ca nu depindem de foarte multe conditii, dar .... asta este :D.

 

Poate te razgandesti ...

Marius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim frumos pentru observatie. Intr-adevar in acelasi weekend cele 3 evenimente se suprapun, insa al nostru se adreseaza prioritar celor care doresc un traseu de hard-enduro, ori celelalte doua evenimente sunt din categoria soft-enduro, similar clasei noastre C. Pana acum cei mai multi inscrisi sunt la categoria C ( :P) deci nu ne facem probleme din acest punct de vedere. Probleme pot apare la primele doua clase unde riderii trebuie sa aleaga foarte bine la ce categorie sa participe. In acest sens un telefon la directorul de traseu cred ca poate ajuta mult: Beny - 0741/345.918.

 

Ca un raspuns personal si mie mi se par ilogice suprapunerea evenimentelor de acest gen avand in vedere ca nu depindem de foarte multe conditii, dar .... asta este :D.

 

Poate te razgandesti ...

Marius

1)daca vi se par ilogice aceste suprapuneri ,noua ca participanti ni se pare ilogic ca dupa mai bine de 45 de zile de la lansarea evenimentului de la Ranca sa veniti si sa il suprapuneti peste ala.-deci cine e ilogic aici?

2)daca traseele de la Ranca(unde banuiesc ca nu te-ai dat niciodata si habar nu ai ce vorbesti)sunt similare cu clasa voastra C.( ????????)inseamna ca A si B sunt facute pentru pentru nea Jarvis si Bolton.Vreti sa termine cineva aceste trasee sau v-ati pus in cap sa opriti banii de premii?

3) ultimul lucru pe care nu il pricep..organizatorii nu sunt in stare sa parcurga cu motocicleta traseul de A,atunci cum dracu o sa inchideti traseul si sa recuperati oamenii cu probleme..(fereasca sfantul de accidentari)sau motoare crapate?O luati la bocanc pe traseu?Este prima oara cand aud asa ceva.

4)iti spun sincer chiar am discutat saptamana trecuta la sedinta clubului sa ne impartim in 2 echipe,sa marcam si Ranca si Cluj,personal am inclinat spre Cluj(am rezervat si cazare) fiindca la Ranca m-am tot dat in ultimii ani,dar in conditiile date o sa mergem toti la Ranca.Macar acolo la B stiu ca termin traseul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As incepe raspunsul la postul tau mentionand ca eu doar fac un favor unui amic (Beny), care nu stiu de ce dar are accesul restrictionat pe forum. Nu am participat la niciun concurs, drept urmare raspunsurile sunt copy-paste pana cand va avea acces aici. Ideea principala e ca clasa A e foarte grea, "in genul la Enduro Panorama" - citez, clasa B e pentru cei experimentati iar C se adreseaza celor care se dau cu prietenii ocazional in weekenduri. Traseul aferent clasei A este foarte solicitant nu imposibil de parcurs, adica in regim de competitie trebuie sa fii foarte bine pregatit ca sa ii faci fata.

Scriam in respectivul post o opinie personala privind suprapunerea acestor evenimente, adica mie mi se par ilogice si imi mentin parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As incepe raspunsul la postul tau mentionand ca eu doar fac un favor unui amic (Beny), care nu stiu de ce dar are accesul restrictionat pe forum. Nu am participat la niciun concurs, drept urmare raspunsurile sunt copy-paste pana cand va avea acces aici. Ideea principala e ca clasa A e foarte grea, "in genul la Enduro Panorama" - citez, clasa B e pentru cei experimentati iar C se adreseaza celor care se dau cu prietenii ocazional in weekenduri. Traseul aferent clasei A este foarte solicitant nu imposibil de parcurs, adica in regim de competitie trebuie sa fii foarte bine pregatit ca sa ii faci fata.

Scriam in respectivul post o opinie personala privind suprapunerea acestor evenimente, adica mie mi se par ilogice si imi mentin parerea.

 

imi cer scuze,nu am stiut treaba asta..inseamna ca nea Beny nu prea stie ce vorbeste(ma refer strict la Ranca).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce stiu eu, se incearca contactarea celor inscrisi sa vedem daca nu putem amana cu o saptamana evenimentul, tocmai din considerentele scrise de tine. Totusi nu e o chestie oficiala, nefiind in acest sens luata inca o decizie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARI

sunt beny organizator HARD ENDURO PRO RACING am incercat de 3 ori sa imi fac cont cu hard enduro pto racing dar nu primesc acceptul de la admin

In primul rand vreau sa imi cer scuze pentru suprapunerea cursei, eu am stabilit data la inceputul anului dar nu am anuntatpe forum pana nu am stiut sigur locatia.

Eu am incercat sa discut cu cativa din inscrisi vreo 10 pers din diferite colturi ale tari si miau spus ca nu is de acord sa schimb daca pt ca nu vor mai participa,toti miau spus ca cine vrea merge la Ranca chiar daca nu fac eu cursa si cine vrea sa vina la cluj va veni la cluj .

Legat de traseu e facut de mine (EU FIIND UN CONCURENT DE CLASA <B> TERMINAT LA ENDURO PANORAMA PE LOCUL 30 SI CEVA ANUL ASTA )tot si A si B si vreau sa zic ca e greu in sensul ca e solicitant nu ca ar fi traseu de trial sau de hill climb , la A sunt urcari de dificultate ridicata coborari la fel de tehnice curbe de nivel unde nu te lasa sa iei ochi de la traseu dar e facut total pe motocicleta de mine chiar daca unele sectiuni leam parcurs in multe ore dar total pe motocicleta (daca va fi cineva care zice la A ca nu a putut face o sectiune si e concurent de A ii voi arata ca eu o sai fac oricare bucata de traseu pe motor )

 

Iar legat de ranca vreau sa zic ca am participat in anul in care a nins in dimineata cursei

 

iar la SEBIS anu trecut am iesit pe locul 2 la general cu un cauciuc cu carte mam dat tot sezonul si stiu sigur ca e raly ride



APROPO UITATIVA PUTIN PESTE CEI INSCRISI http://evenimente.proracing.ro/inscriere.php SI INSCRIETIVA TRASEUL O SA VA PLACA SI DACA VA VETI INSCRIE RESPONSABIL(NICI SA VI SE PARA PREA USOR DAR NICI SA NU TERMINATI )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incercam sa facem un prolog daca insa nu reusim din cauza timpului se va da startul dupa numaru inscrieri(in ordinea in care vati inscris )

promitem la anul o cursa mai bine organizata ,pana atunci speram sa nu fie prea multa lume nemultumita



Multa BAFTA !!! Sper sa avem vreme buna ... In ambele PARTI :)

mersi mult si BAFTA multa si tie .Chiar si azi mau sunat de la baia mare cei ce merg la 6days sa schimb data cu o saptamana in urma pt a putea veni si ei .miar fi prins bine si din punct de vedere a organizari AR FI BINE SA NE INTALNIM TOTI ORGANIZATORI IN IANUARIE LA O BERE SA PUNEM PE FOAIE ORDINEA CURSELOR asa nu se va mai intampla ce sa intamplat anul asta ...speram



Avem informati despre cazare

HOTEL ALPIN *** OFERTA 5-7 OCTOMBRIE 2013
  • PACHET 2 NOPTI (cazare,mic dejun,cina)-170 lei/pers
  • Cazare in camera dubla-35 lei/pers*2nopti=70 lei
  • Mai sunt disponibile 35 camere cu cate 2-3 paturi in camera ,7 camere cu pat matrimonial si 2 camere cu pat matrimonial +1 pat
  • Mic dejun-20 lei/zi*2zile=40
  • Cina-30 lei/pers*2zile=60 *
Micul dejun-bufet suedez
Cina-bon valoric –linie de autoservire

Rezervari 0741 345 918 BENY

Va rugam sa va faceti rezervari din timp daca aveti preferinte la camere


SAMBATA SEARA VOM AVEA PARTY :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detalii de acest gen se regasesc in regulamentul competitiei disponibil la urmatorul link: http://evenimente.proracing.ro/regulament.php

 

PROGRAM
  • Vineri 04.10.2013 intre orele 14-17 se fac inscrieri la secretariat in zona statiunea baisorii
  • Sambata 05.10.2013 intre orele 07:30-9:30 inscrieri
  • ora 9:30 Briefingul ziua 1
  • ora 10:00 Startul
  • Duminica ora 9:30 briefingul
  • ora 10:00 Start ziua 2
  • Duminica ora 16 festivitatea de premiere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...