Sari la conținut

Tur de weekend 24-25 august : Brasov - Transfagarasan - Transalpina -


asterix83
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

 

Pentru weekendul asta ma gandesc la o plimbare de 2 zile pe meleagurile patriei.

 

Un tur Transfagarasan + Transalpina si cazare la Novaci sau Ranca.

 

Plecare din Brasov la ora 9, dar nu-i obligaotriu. Daca mai sunt doritori, se pot stabili intalniri pe traseu.

 

Asta ar fi traseul: http://goo.gl/maps/AmMHz

Editat de asterix83
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bumbesti pitic - novaci e cam valurit. tipul la care am stat in ranca mi-a spus ca e mai ok drumul pe la baia de fier.

daca nu sunteti mai mult de 6 puteti merge la casablanca. nu e chiar la asfalt, dar raportul calitate/pret (50 ron/camera) e excelent, iar zona e foarte linistita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Pentru weekendul asta ma gandesc la o plimbare de 2 zile pe meleagurile patriei.

 

Un tur Transfagarasan + Transalpina si cazare la Novaci sau Ranca.

 

Plecare din Brasov la ora 9, dar nu-i obligaotriu. Daca mai sunt doritori, se pot stabili intalniri pe traseu.

 

Asta ar fi traseul: http://goo.gl/maps/AmMHz

Daca te gandesti la Transfagarasan si partea din Arges o sa iti blestemi zilele daca nu ai un enduro, cel putin enduro-touring. partea dinspre Capra spre Vidraru este din an in an mai distrusa, "asfaltul" numai gropi, petice, denivelari si hartoape de tot soiul. peisajul e superb, dar rupi motoreta, coloana si nervii. Sigur, se poate parcurge, dar sunt aprox 40 km de drum prost spre foarte prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu st2 merge, eu am facut transul cu thundercatul si nu pot spune ca am mers cu 20 km/h si nici rinichii nu au migrat catre plamani. :P

e diferenta intre st-2 si cbr/gixxer in ceea ce priveste comoditatea si .... si... totusi st-2 e sport turing

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transfagarasanul l-am mai facut o data anul asta prin iunie si a fost ok...n-am mers chiar incet. intr-adevar e cam nasoala partea dinspre Curtea de Arges, dar se poate merge

 

ms anothergxg. urmam sfatul

 

oricum ar fi vreau sa ajung..... daca nu cu motorul, sigur merg cu masina cu niste prieteni

singur pe motor nu prea m-a incumeta la drum :)

Editat de asterix83
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, trebuie sa fii pregatit de ploaie, daca mergi cu motorul. Am fost cu masina acum o saptamana, si la Balea Lac ne-a prins o ploaie torentiala (am intrat in masina, si s-a format un mic parau pe sub masina mea, in parcarea cu plata), dupa care a iesit din nou soarele. M-am intalnit apoi in parcare cu un prieten care venise mai tarziu si prinsese doar vreme buna, soare (amandoi am venit dinspre Sibiu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost duminica pe Transfagarasan si e teroare in weekend ,coada de la Balea spre Sibiu cred ca de 3-4 Km ,cu motorul te bagi dar te mai chinui din cauza unor ofticati. Pe partea cu Argesul a fost gol pe portiunile cu asfalt bun mergea si de dat mai tare,in rest acceptabil. Vreme fara ploaie ca in rest plimbarea merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut traseu luni transfagarasanu si marti transalpina.a fost ok nu prea aglomerat.de la lacul oasa este o portiune cu poduri neterminate cam iti rupi spatele si motoru pe acolo.in rest e ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost sambata pe Transalpina si am prins asa: frig, ceata cu vizibilitate 5 metri (vedeam doar stopurile masinii din fata mea, pe cele ale masinii din fata ei nu), apoi ploaie vreo 70 de kilometri. Sa mergi ud la 10 grade nu e simplu deloc.

 

 

Pe Transalpina duminica asta erau portiuni cu ceata dena si nu mai spun de temperatura 9 grade.

Trebuie mers cu grija maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...