Sari la conținut

Politia Romana - camera ascunsa


nervOptik
 Share

Postări Recomandate

O intrebare pt RPG...daca masina este rulota/autocaravana, este sau nu considerata casa?!?! Ca doar locuiesc in ea. Daca am o duba mai maricica in care mi-am pus eu pat,dulapior, alte cele, si plec cu ea in concediu, este masina sau casa? Daca nu am casa si dorm intr-o masina, este considerata casa sau masina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Depinde, chiar si CEDO a considerat-o in functie de imprejurari casa/vehicul.

 

Daca rulota/autocaravana e intr-un spatiu de campare/in padure/in varf de munte si e locuita in mod efectiv de cineva este considerata domiciliu.

Daca rulota/autocaravana/duba/remorca de camion/etc, este depistata in trafic, este asimiltata autoturismului si se supune regulilor controului autovehiculelor.

 

Daca s-ar merge pe prezumtia ca rulota este in mod absolut domiciliu si nu s-ar tine cont de imprejurari ar insemna ca poti sa bagi in ea 20 de somalezi si 30 de kile de iarba si sa pleci in turul Europei fara sa te poata opri sau controla nimeni, ceea ce ar fi ilogic:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai poti. Ideea e sa nu contravii regulilor si legilor tarii. Daca ei au indiciu ca tu ai somalezi sau iarba, te vor controla. Daca nu, nu.

 

Dupa logica ta, daca ai o casa in Europa, ai voie sa cazezi 20 de imigranti ilegali si sa tii 30 de kg de marijuana in casa ta, pentru ca este domiciliul tau unde stai tu, si acesta nu poate fi controlat???

 

Bineinteles ca poate fi controlat. Sub aproape aceleasi conditii in care poate fi controlata o masina in care esti. Trebuie indiciul ala, mama lui de indiciu.

 

 

Mai bine explica-ne dpdv. legal ce inseamna domiciliu, si care este diferenta intre masina si domiciliu. Sau poate ne dai un link catre legea respectiva.

 

Daca s-ar merge pe prezumtia ca rulota este in mod absolut domiciliu si nu s-ar tine cont de imprejurari ar insemna ca poti sa bagi in ea 20 de somalezi si 30 de kile de iarba si sa pleci in turul Europei fara sa te poata opri sau controla nimeni, ceea ce ar fi ilogic:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comisia Europeana pentru Drepturile Omului, prin Hotararea nr. 5488/1972 si Recomandarea nr. 45/1972, arata ca in perchezitionarea vehiculelor, politia actioneaza in cadrul obligatiilor sale, care au ca obiect descoperirea delictelor si culegerea datelor (elementelor) doveditoare, neputand fi extinsa, in mod arbitrar, notiunea de domiciliu si asupra vehiculelor.

Domiciliul nu poate fi controlat in aceleasi conditii ca si autoturismul.

Pentru domiciliu(imobil) este necesar mandat de perchezitie, emis de instanta.

 

In cazul autoturismelor, nu este necesara o autorizare speciala. Ar fi aproape imposibil, avand in vedere ca dureaza pana se obtine o asemenea autorizatie, sa se faca controlul autoturismelor cu mandat. Ar insemna ca militia sa te tina la control 2-3 ore pana obtin ei mandat:))

 

Am subliniat mai sus cand se face controlul unui vehicul, nu mai repet. Indiciile de care vorbesti tu e suficient sa le aiba ei, nu o sa ti le comunice niciodata.

 

E simplu cu indiciile, o sa zica in instanta: "Mi-a zis X ca masina aia transporta tigari" "Mi s-a parut ca am auzit zgomote din portbagaj" "Mi s-a parut ca miroase a iarba" "Soferul avea un comportament suspect si era tensionat, uitandu-se mereu la portbagaj". Toate astea au fost invocate in instanta ca motive de control al auto si au tinut fara probleme.

 

Cu opritul fara motiv iar e cu cantec:

 

Hotărârea Guvernului nr.1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice

Art. 182. – (1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează prin executarea semnalelor regulamentare de către poliţistul rutier sau, după caz, de către poliţistul de frontieră, atunci când constată încălcări ale normelor rutiere ori în situaţia în care există indicii temeinice despre săvârşirea unei contravenţii ori a unei fapte de natură penală, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte şi a bunurilor care fac obiectul urmăririi, precum şi pentru verificarea deţinerii de către conducătorii vehiculelor a documentelor prevăzute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează şi în condiţiile producerii unor calamităţi naturale, dezastre sau a altor situaţii care pun în pericol siguranţa circulaţiei.

 

Cu alte cuvinte te poate trage pe dreapta sa iti verifice actele.


» Post actualizat in 18 Dec 2014 23:32

Din pacate nu mai pot da edit.

Treaba cu indiciile e ca el sa isi formeze, din imprejurarile respective, o banuiala rezonabila ca tu ascunzi ceva(e o stare mentala care nu trebuie dovedita). Daca i se pare ca te comporti suspect, e suficient pentru control auto.

 

 

Sper ca a fost de ajuns cursul de legislatie rutiera si drept:))

Hai sa revenim la topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mna, eu mai aveam unele chestii. De acord cu tine ca indicii se pot gasi sau chiar fabrica foarte usor. Tocmai de aceea spun sa se filmeze si sa se tina evidenta a tot ce se intampla, pentru a se putea contracara aceste "facaturi". Chiar daca nu le poti evita pe toate, macar ai o sansa. Deschizand usa la "cererea" politistului, ii dai un sut sansei.

 

Mersi pt "curs". Ai o br de la mine. :cheers:

 

 

Cat despre topic, ultima pagina era cea mai interesanta :D

 

Sper ca a fost de ajuns cursul de legislatie rutiera si drept:))

Hai sa revenim la topic.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai poti. Ideea e sa nu contravii regulilor si legilor tarii. Daca ei au indiciu ca tu ai somalezi sau iarba, te vor controla. Daca nu, nu.

 

 

Naivitatea ta e laudabila si induiosatoare :)

Asta cu indiciul e fix ca "viteza adoptata conditiilor de drum", adica practic un cec in alb pentru politie. Pretexte de a te opri sint o infinite si nici nu trebuie sa fie adevarate. Politistul a simtit miros de iarba, ca atare a perchizitionat vehicolul. N-ai semnalizat. N-ai inchis semnalizarea dupa ce ai facut manevra. Conduceai nesigur pe tine. Nu tineai banda cum trebuie. Coducei legal si grijlui, cum nu coduce nimeni, decit daca face ceva ilegal. Nici macar nu trebuie sa fie adevarat, incearca sa-l contrazici, cuvintuil tau impotriva cuvintului lui. N-ai deschis usa si n-ai dat geamul jos? pai ala e motiv clar ca ai ceva de ascuns, i-ai dat fix ce-i trebuie, mura-n gura.

Singurul tau recurs e la judecator dar in general judecatorul tine cu politistul. Mai ales daca in momentul ala s-a si dovedit ca de fapt chiar faceai ceva ilegal. Era ruloata prea lasata, parea prea incarcata in curbe? ai stirnit banuielile politistului, care te-a perchezitionat legal si s-au dovedit intemeiate. Singura ta sansa e daca nu erai vinovat dar nici acolo nu ti-as da prea multi sorti daca faci prostii de genul nu deschizi masina.

E frumos sa crezi ca te poti bate cu un sistem bine pus la punct si cu un profesionist al sistemului, dar e prostesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mna, eu mai aveam unele chestii. De acord cu tine ca indicii se pot gasi sau chiar fabrica foarte usor. Tocmai de aceea spun sa se filmeze si sa se tina evidenta a tot ce se intampla, pentru a se putea contracara aceste "facaturi". Chiar daca nu le poti evita pe toate, macar ai o sansa. Deschizand usa la "cererea" politistului, ii dai un sut sansei.

Ai grija cand mergi altundeva s-ar putea sa patesti asa ceva . Nu se lasa intimidati de masina si cu atit mai putin de telefonul tau smecher cu care i filmezi :

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, si ce legatura are videoul asta cu ce am spus eu mai sus? Absolut nimic. Mai citeste o data ce am scris, poate gasesti si alte filmulete mai relevante. Stiu eu ca sunt.

 

 

Ai grija cand mergi altundeva s-ar putea sa patesti asa ceva . Nu se lasa intimidati de masina si cu atit mai putin de telefonul tau smecher cu care i filmezi :


» Post actualizat in 21 Dec 2014 02:58

Iar tu tii cu ursul. Tu ai prea mult timp liber, iar pentru mine discutia cu tine nu duce la nimic folositor.

 

Asa este cum zici tu, nu se poate face nimic. Am scris o prostie. Ignora-ma linistit in continuare.

 

 

Naivitatea ta e laudabila si induiosatoare :)

Asta cu indiciul e fix ca "viteza adoptata conditiilor de drum", adica practic un cec in alb pentru politie. Pretexte de a te opri sint o infinite si nici nu trebuie sa fie adevarate. Politistul a simtit miros de iarba, ca atare a perchizitionat vehicolul. N-ai semnalizat. N-ai inchis semnalizarea dupa ce ai facut manevra. Conduceai nesigur pe tine. Nu tineai banda cum trebuie. Coducei legal si grijlui, cum nu coduce nimeni, decit daca face ceva ilegal. Nici macar nu trebuie sa fie adevarat, incearca sa-l contrazici, cuvintuil tau impotriva cuvintului lui. N-ai deschis usa si n-ai dat geamul jos? pai ala e motiv clar ca ai ceva de ascuns, i-ai dat fix ce-i trebuie, mura-n gura.

Singurul tau recurs e la judecator dar in general judecatorul tine cu politistul. Mai ales daca in momentul ala s-a si dovedit ca de fapt chiar faceai ceva ilegal. Era ruloata prea lasata, parea prea incarcata in curbe? ai stirnit banuielile politistului, care te-a perchezitionat legal si s-au dovedit intemeiate. Singura ta sansa e daca nu erai vinovat dar nici acolo nu ti-as da prea multi sorti daca faci prostii de genul nu deschizi masina.

E frumos sa crezi ca te poti bate cu un sistem bine pus la punct si cu un profesionist al sistemului, dar e prostesc.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca ti-am dat un sfat de bine care ar folosi atit integritatii tale coroporale cit si contului din banca.

Evident filmatul poate ajuta in unele cazuri, dar nu-i face iluzii prea mari.

Romania inca e o tara in confuzie, de aia e posibil sa ai mult mai mult succes. In vest insa tu esti cam la a 10a generatie de razvratiti, si aia dinaintea ta erau mult mai buni, mai multi si mai bine sustinuti ca tine. Ca atare toata lumea si-a cam invatat lectia, inclusiv politia, nu-i prinde orice ageamiu care e in vizita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...