Sari la conținut

Muzeul motocicletelor comuniste maghiare


Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

Vizitator MosRahao

Cam 30 de motociclete sunt adapostite in "Muzeul Motocicletelor Unguresti" (Magyar Motorok Muzeuma), aflat in localitatea Bodrogkeresztúr, langa Tokaj, pe drumul 38, de la Nyiregyhaza la Sarospatak, nu foarte departe de Romania - cca 150 de km de la Satu Mare.

 

Adresa muzeului:satul Bodrogkeresztúr, Kossuth út 96. tel: +36-47-369-123, +36-30-983-3322, chiar pe strada principala. Are si o pagina de FB: https://www.facebook.com/MagyarMotorokMuzeuma Intrarea este libera, nefiind o taxa de vizitare ci doar o cutie la intrare unde poti sa donezi o mica suma, doar daca vrei. La plecare am capatat si o vedere cu muzeul si un mic pliant.

 

post-67793-0-55090800-1374776786_thumb.jpg

 

Domnul Laszlo, un motociclist pasionat al fiarelor comuniste, a adunat toate marcile de motocicleta fabricate in Ungaria si le-a expus in propria casa, pe jumatate transformata in muzeu. Nu doar motociclete poti vedea aici ci si afise vechi, accesorii moto din epoca, fotografii si multe altele. Fiecare motocicleta are si un mic panou informativ, dl. Laszlo este foarte prietenos si e gata sa-ti explice orice intrebi, din pacate insa vorbeste doar limba maghiara, foarte putin engleza. Chiar si asa insa, ne-am inteles de minune si dupa ce am admirat motocicletele din muzeu, dl. Laszlo m-a invitat sa vad si altele, adapostite in curte. Aici sunt alte 10-15 motociclete, unele cu atas, toate unguresti. Am remarcat un Cszepel cu atas (tot de fabricatie maghiara si cu o forma neobisnuita, foarte ascutit) dar si o utilitara gen Vespa Ape, insa fara cabina inchisa.

 

Multimea de motociclete expuse m-a uimit, nu am stiut ca in Ungaria a fost fabricata o gama asa de larga de motorete/motociclete.

 

Dupa vizita, am baut o bere fara alcool la mica terasa, aflata tot in curtea omului, la masa cu cativa sateni unguri. Dl. Laszlo merge in mod curent cu o motoreta Simson (dealtfel, am observat, populare in Ungaria - dar si in Bulgaria si Ucraina am zarit o multime), aceasta: post-67793-0-29116800-1374775111_thumb.jpg

 

Acum, fotografii cu motocicletele expuse, cu cele din curte si cu muzeul. Ce am apreciat foarte mult, dincolo de motocicletele expuse: faptul ca iata, se poate. Si fara bani prea multi sau o expunere sofisticata, desi aceste fiare frumoase ar merita tot ce e mai bun. Slava domnului insa ca un pasionat mentine in ochii publicului o pagina de istorie, asa cum s-ar cuveni si in ce ne priveste pe noi - binecuvantat fie cel care va pune in practica si la noi o asemenea idee frumoasa ...

post-67793-0-72828000-1374775378_thumb.jpg

post-67793-0-44685100-1374775479_thumb.jpg

post-67793-0-09135200-1374775550_thumb.jpg

post-67793-0-48863700-1374775603_thumb.jpg

post-67793-0-30290200-1374775639_thumb.jpg

post-67793-0-40983000-1374775877_thumb.jpg

post-67793-0-65235600-1374775915_thumb.jpg

post-67793-0-92865400-1374775959_thumb.jpg

post-67793-0-66891200-1374776053_thumb.jpg

post-67793-0-95048400-1374776089_thumb.jpg

post-67793-0-89362700-1374776271_thumb.jpg

post-67793-0-56902600-1374776319_thumb.jpg

post-67793-0-80977000-1374776353_thumb.jpg

post-67793-0-66297800-1374776397_thumb.jpg

post-67793-0-30400100-1374776464_thumb.jpg

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant :) l-as vizita, adica o sal vizitez cand ma duc in Magyarorszag. nu prea vezi asa ceva pe la noi. chiar imi place motoarele de "epoca''. si imi place sa ascult pe batrani care povestesc intamplari , plimbari facute cu ele. cand mai reparau mestereau pe ele... super

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Tot in Ungaria am intalnit o alta motocicleta comunista, Pannonia, ce mi-a placut foarte mult. Restaurata impecabil, de data asta am intalnit-o pe strada, in oraselul Sarospatak. In timp ce ma invarteam pe langa ea, a mai aparut "un comunist" cu un MZ, apoi inca unul, cu o Dnepr cu atas. A aparut si proprietarul Pannoniei, toti erau baieti tineri, sub 30 de ani. M-au condus apoi toti trei catre un camping din apropiere, pe care nu l-as fi gasit singur - a fost mai subtire la bani, oraselul fiind unul turistic si nu chiar ieftin. Cel cu MZ-ul, in plus, a negociat pretul - obtinand si o mica reducere pentru mine.

 

Poze cu Pannonia:

 

post-67793-0-85177000-1374780648_thumb.jpg

post-67793-0-89213400-1374780676_thumb.jpg

post-67793-0-68877500-1374780702_thumb.jpg

post-67793-0-78752900-1374780722_thumb.jpg

post-67793-0-36679900-1374780746_thumb.jpg

post-67793-0-85255100-1374780768_thumb.jpg

post-67793-0-00786000-1374780834_thumb.jpg

post-67793-0-99348600-1374780855_thumb.jpg

post-67793-0-99497300-1374781014_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam 30 de motociclete sunt adapostite in "Muzeul Motocicletelor Unguresti" (Magyar Motorok Muzeuma), aflat in localitatea Bodrogkeresztúr, langa Tokaj, pe drumul 38, de la Nyiregyhaza la Sarospatak, nu foarte departe de Romania - cca 150 de km de la Satu Mare.

 

Adresa muzeului:satul Bodrogkeresztúr, Kossuth út 96. tel: +36-47-369-123, +36-30-983-3322, chiar pe strada principala. Are si o pagina de FB: https://www.facebook.com/MagyarMotorokMuzeuma Intrarea este libera, nefiind o taxa de vizitare ci doar o cutie la intrare unde poti sa donezi o mica suma, doar daca vrei. La plecare am capatat si o vedere cu muzeul si un mic pliant.

 

attachicon.gifIMG_0986.JPG

 

Domnul Laszlo, un motociclist pasionat al fiarelor comuniste, a adunat toate marcile de motocicleta fabricate in Ungaria si le-a expus in propria casa, pe jumatate transformata in muzeu. Nu doar motociclete poti vedea aici ci si afise vechi, accesorii moto din epoca, fotografii si multe altele. Fiecare motocicleta are si un mic panou informativ, dl. Laszlo este foarte prietenos si e gata sa-ti explice orice intrebi, din pacate insa vorbeste doar limba maghiara, foarte putin engleza. Chiar si asa insa, ne-am inteles de minune si dupa ce am admirat motocicletele din muzeu, dl. Laszlo m-a invitat sa vad si altele, adapostite in curte. Aici sunt alte 10-15 motociclete, unele cu atas, toate unguresti. Am remarcat un Cszepel cu atas (tot de fabricatie maghiara si cu o forma neobisnuita, foarte ascutit) dar si o utilitara gen Vespa Ape, insa fara cabina inchisa.

 

Multimea de motociclete expuse m-a uimit, nu am stiut ca in Ungaria a fost fabricata o gama asa de larga de motorete/motociclete.

 

Dupa vizita, am baut o bere fara alcool la mica terasa, aflata tot in curtea omului, la masa cu cativa sateni unguri. Dl. Laszlo merge in mod curent cu o motoreta Simson (dealtfel, am observat, populare in Ungaria - dar si in Bulgaria si Ucraina am zarit o multime), aceasta: attachicon.gifIMG_1012.JPG

 

Acum, fotografii cu motocicletele expuse, cu cele din curte si cu muzeul. Ce am apreciat foarte mult, dincolo de motocicletele expuse: faptul ca iata, se poate. Si fara bani prea multi sau o expunere sofisticata, desi aceste fiare frumoase ar merita tot ce e mai bun. Slava domnului insa ca un pasionat mentine in ochii publicului o pagina de istorie, asa cum s-ar cuveni si in ce ne priveste pe noi - binecuvantat fie cel care va pune in practica si la noi o asemenea idee frumoasa ...

Bravo Rares.Da stiu ca n-ai astampar.Azi aici ,maine-n Ploiesti.Cred ca mai tii minte discutia avuta in ce priveste un astfel de muzeu.Nu este imposibil de realizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

si imi place sa ascult pe batrani care povestesc intamplari , plimbari facute cu ele.

 

da, la acest muzeu vei gasi omul potrivit - mai ales daca vorbesti lb. maghiara. omul este foarte comunicativ. si nu este batran, este mai la varsta a 2-a.

 

Varianta romaneasca se poate realiza foarte usor. Ajung doi metri patrati, o Mobra si un Carpati.

 

Pai Mobra a fost fabricata in vreo 3 variante, daca nu gresesc: Mobra 50, Mobra 50 Super, Hoinar. Apoi Mini-Mobra. Carpati parca are si el doua variante... Daca adaugam legendara motocicleta fabricata in serie mica la uzinele ARO din Campulung Muscel (cica 12 exemplare, dar nici unul de gasit in prezent) si cea construita de catre detinutii politic la Sighet (care dupa mintea mea ar putea fi piesa centrala intr-un asemenea muzeu), iata ca ar putea fi expuse 8 motociclete. Asa cum au fost ele... http://facutinromania.wordpress.com/category/motociclete/

 

 

 

Conteaza mai putin numarul sau calitatea lor, conteaza ca au fost si ca ele sunt o pagina de istorie, fie ea si o pagina mai zdrentzuita...

 

Cred ca mai tii minte discutia avuta in ce priveste un astfel de muzeu.

 

Bineinteles! La discutia asta si la ideile tale mi-a fugit gandul cand am descoperit muzeul acesta, creeat de un pasionat, un om obisnuit. De aceea spun si eu, ca si tine, ca SE POATE. Nu e deloc imposibil. Mai ales acum, cand am vazut si exemplul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai Mobra a fost fabricata in vreo 3 variante, daca nu gresesc: Mobra 50, Mobra 50 Super, Hoinar. Apoi Mini-Mobra. Carpati parca are si el doua variante... Daca adaugam legendara motocicleta fabricata in serie mica la uzinele ARO din Campulung Muscel (cica 12 exemplare, dar nici unul de gasit in prezent) si cea construita de catre detinutii politic la Sighet (care dupa mintea mea ar putea fi piesa centrala intr-un asemenea muzeu), iata ca ar putea fi expuse 8 motociclete. Asa cum au fost ele... http://facutinromania.wordpress.com/category/motociclete/

 

 

 

Conteaza mai putin numarul sau calitatea lor, conteaza ca au fost si ca ele sunt o pagina de istorie, fie ea si o pagina mai zdrentzuita...

 

 

Asa e,si mai e un lucru,deloc de neglijat :

Atunci cand o natiune nu isi streseaza mintea sa faca autoturisme,locmotive,avioane,elicoptere,nave,camioane,tractoare,etc,etc,etc (oare cati mp ar ocupa o expozitie cu toate cele enumerate anterior ??? ), atunci ii ramane suficient entziasm si inspiratie sa creeze mai multe tipuri de motociclete "originale",care,fireste ocupa muuuult loc.

Editat de mpc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, la acest muzeu vei gasi omul potrivit - mai ales daca vorbesti lb. maghiara. omul este foarte comunicativ. si nu este batran, este mai la varsta a 2-a.

 

 

Pai Mobra a fost fabricata in vreo 3 variante, daca nu gresesc: Mobra 50, Mobra 50 Super, Hoinar. Apoi Mini-Mobra. Carpati parca are si el doua variante... Daca adaugam legendara motocicleta fabricata in serie mica la uzinele ARO din Campulung Muscel (cica 12 exemplare, dar nici unul de gasit in prezent) si cea construita de catre detinutii politic la Sighet (care dupa mintea mea ar putea fi piesa centrala intr-un asemenea muzeu), iata ca ar putea fi expuse 8 motociclete. Asa cum au fost ele... http://facutinromania.wordpress.com/category/motociclete/

 

 

 

Conteaza mai putin numarul sau calitatea lor, conteaza ca au fost si ca ele sunt o pagina de istorie, fie ea si o pagina mai zdrentzuita...

 

 

Bineinteles! La discutia asta si la ideile tale mi-a fugit gandul cand am descoperit muzeul acesta, creeat de un pasionat, un om obisnuit. De aceea spun si eu, ca si tine, ca SE POATE. Nu e deloc imposibil. Mai ales acum, cand am vazut si exemplul.

Carpati in 2 variante,normal si Super,Mobra 50,Mobra 50 Super,Mobra 50 Turist,Hoinar,motocicleta facuta la Campu-lung Muscel,cea facuta la Sighet.Sunt cam putine dar din cate stiu eu Romaniei nu i s-a permis de catre "colegi" ,sa faca motociclete.

Am auzit ca la Tulcea este cineva care a amenajat un mic "muzeu" moto.In august voi ajunge acolo si voi face poze.

Pe mine personal m-a stimulat enorm aceasta prezentare a ta,m-a trezit din amorteala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Pe mine personal m-a stimulat enorm aceasta prezentare a ta,m-a trezit din amorteala.

 

Ma bucura enorm sa aud asta! :cheers: Desigur, as spera ca de la exemplul vazut, sa facem si noi ceva similar. Daca un nene dintr-un satuc unguresc a reusit, de ce nu am putea si noi?

 

In plus, am observat pe pagina de FB a muzeului ca sunt si evenimente, urmatorul pe 3 august... A 15. Magyar Motorok Randevúja után nem áll meg az élet: augusztus elején ismét benépesül a múzeumkert. A Bodrogkeresztúri Motoros Weekend egy új rendezvény, új közönségnek - na és azoknak is, akik már évek óta ide járnak. https://www.facebook.com/events/147145325478541/. Poate un vorbitor nativ de maghiara ne traduce si noua exact, cred ca e vorba de a 15-a intalnire a comunistelor unguresti. Nu e departe...

 

Mobra 50 Turist, Sunt cam putine

 

Uitasem de Mobra Turist. Da, sunt cam putine. Dar ce conteaza? Astea sunt, adica au fost.

 

Mai curand trebuie sa fim mandri ca dintre natiile globului, suntem printre putinii care au facut si motorete, asa cum au fost ele. Altii nu le-au facut nici p-astea. De locomotive, avioane, vapoare, nici nu mai discut... Astea au fost, cu bune si cu rele. Nu trebuie sa fim rusinati ca au fost cam uratzele, putine modele si cu performante cam modeste, ci mandri de ele si de faptul ca o multime de oameni le-au calarit, si-au facut treaba cu ele, fie si in lipsa de altceva. Asa au fost timpurile.

 

Chiar, cate exemplare de motorete romanesti s-or fi fabricat in total?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traducerea, cu drag:

Dupa a 15-a intalnire a motoarelor maghiare nu se opreste viata: la inceput de august se populeaza din nou gradina muzeului. Uichendul motociclistic de la Bodrogkeresztúr este un nou tip de eveniment pentru un nou public - inclusiv pt. cei ce vin aici de mai multi ani.

Editat de Dimethylmercury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Traducerea, cu drag:

Dupa a 15-a intalnire a motoarelor maghiare nu se opreste viata: la inceput de august se populeaza din nou gradina muzeului. Uichendul motociclistic de la Bodrogkeresztúr este un nou tip de eveniment pentru un nou public - inclusiv pt. cei ce vin aici de mai multi ani.

 

Multumim, bravo!

 

Bun. Reiese ca e festival.... De la Bucuresti ar fi 750 de km pana acolo, pe traseul: http://goo.gl/maps/8pnG6.

Care se mai baga? Eu as merge... Sunt sigur ca oamenii sunt bucurosi de oaspeti.

 

Programul e acesta :

post-67793-0-90442600-1374958301_thumb.jpg

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Asta puteai sa il omiti pt cainele tau, dar asta e.

 

stai linistit, ca bravo se zice si la oameni. mai ales la oameni... e de bine. :cheers:

 

Uite, un exemplu chiar aici, pe acest topic:

 

Bravo Rares.

 

Adica e de bine sa-ti spuna cineva "bravo", nu e o urare pentru caini. Nu e in batjocura. Dar mai bine, uite, ce zici? N-ai vrea tu sa ne traduci si programul intalnirii moto de la Bodrogkeresztúr ? Si, daca ar fi sa fie sa mergem, vii si tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

De tradus e un pic prea lung si pentru ca probabil nu va merge nimeni, este inutil. Daca intradevar va avea utilitate si trece ziua fiului meu (azi), voi traduce.

 

Ai dreptate. Hai sa vedem intai daca ar mai fi doritori de a merge, lasa asa deocamdata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut, in drum spre o intrunire moto din slovacia am gasit si eu muzeul asta, intamplator, si mi-am delectat putin ochii pe acolo.

attachicon.gifDSCI0460.JPG

 

Restu pozelor maine de la birou, ca merge netu' mai bine ...

Un muzeu similar, destul de bine dotat este la o iesire de pe autostradda in Slovenia undeva intre Kranjska Gora (Planica) si Ljubljana. Exista indicator pe autostrada catre el. Poze nu am din pacate, pt ca trebuia platit extra pt camera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Vizitator MosRahao

N-am vazut eu bine sau IJ-ul 350 este un IJ 49?

 

Nu stiu, dar sa strangi o multime de motorete sub un celofan, intr-o curte, nu are nimic de a face cu ceea ce a facut dl. Lazlo, un om obisnuit dintr-un satuc din Ungaria:

 

Domnul Laszlo, un motociclist pasionat al fiarelor comuniste, a adunat toate marcile de motocicleta fabricate in Ungaria si le-a expus in propria casa, pe jumatate transformata in muzeu. Nu doar motociclete poti vedea aici ci si afise vechi, accesorii moto din epoca, fotografii si multe altele. Fiecare motocicleta are si un mic panou informativ.

 

Dupa vizita, am baut o bere fara alcool la mica terasa, aflata tot in curtea omului, la masa cu cativa sateni unguri. Dl. Laszlo merge in mod curent cu o motoreta Simson.

 

Ce am apreciat foarte mult, dincolo de motocicletele expuse: faptul ca iata, se poate. Si fara bani prea multi sau o expunere sofisticata, desi aceste fiare frumoase ar merita tot ce e mai bun. Slava domnului insa ca un pasionat mentine in ochii publicului o pagina de istorie, asa cum s-ar cuveni si in ce ne priveste pe noi - binecuvantat fie cel care va pune in practica si la noi o asemenea idee frumoasa ...

 

Strangerea unor motociclete e un lucru bun, fara doar si poate - insa cetateanul din Galati e tare departe de inchegarea unui mic muzeu. Desigur, poate fi un prim pas dar poate ca si un sopron macar ar fi mai bun decat celofanul acela....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta este intr-adevar un IJ 350 insa modificat. I s-a taiat cadrul in partea din spate si i s-au adaugat amortizoare. Furca este telescopica, nu cea paralelogram. Motocicleta o detine de aproximativ 1 an.

.....o poza cu IJ-ul, in gradina celui ce i-a vandut-o.

post-47416-0-01803500-1383516570_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Muzeul de la Tulcea expune Mobra 50, Mobra 50 super,Mini-Mobra,Mobra Hoinar, Carpati C1,Carpati Super,[inclusiv bunica lor Simson sr2 ] ,motoarele UZ 2 ambele variante.

 

Dupa stiinta mea ,nici un muzeu de pe Terra nu are asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Muzeul de la Tulcea expune Mobra 50, Mobra 50 super,Mini-Mobra,Mobra Hoinar, Carpati C1,Carpati Super,[inclusiv bunica lor Simson sr2 ] ,motoarele UZ 2 ambele variante.

 

Dupa stiinta mea ,nici un muzeu de pe Terra nu are asa ceva.

Lipovene,ia si tu initiativa si prezinta muzeu tau.Io l-am intrebat pe Traian despre muzeul tau si am primit un raspuns neconcludent.Fa tu o prezentare,dar pe un topic separat,al tau.Sa traiesti si hai la stiuca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...